Okulu bırakmak

İlerde keşke dememek için bence o 7 bin lirayı verip devam etmelisiniz. Bugün vazgeçmenin size ilerde ne denli zarar vereceğini bilemezsiniz. Ayrıca bunca emek,çaba çöpe gitmemeli bence yazık. Vazgeçmeyin,ben inanıyorum başarabilirsiniz.

Maddi manevi emekleriniz o kadar hayran olunası ki çoğu kişi yerinizde olsam bırakırdım diyememiş. Bence sizde içten içe diyemiyorsunuz ki burdan okuduklarınızla motive etmeye çalıştınız kendinizi tezinizi bitiricek gücü bulmak adına. Elinizde bir fırsat var o çektiğiniz sıkıntıların meyvesini alabilmek için. Hemde bu sefer daha şanslısınız bence yalnız değilsiniz eşiniz var, manevi destekle bu sefer bitirmeye gücünüzün daha fazla olacağına inanıyorum. Eğer devlette şu bikaç sene içinde işinize yaramasa bile hem emeklerinizi çöpe atmamış olursunuz hemde şu herkesin elinde olan lisans diplomasından bir adım önde olursunuz yüksek lisansınızı tamamlayınca gelecekte ne olur bilemeyiz. İlerde keşke almasaydım şu diplomayı demezsiniz bi zararı olmaz ama keşke alsaydım diyebilirsiniz.

Aslında bu konuyu açıp açmamak konusunda çok kararsızdım, hatta yazıp yazıp sildim çünkü içinde bulunduğum durum çok kişisel ve yorumlar da ona göre bambaşka olacaktır. Karar vermemde yardımcı olur mu bilmiyorum ama gene de görüşleri almaya karar verdim.

Bir anadolu lisesinde İngilizce öğretmeniyim. Bu yıl dil sınıfı okutuyorum, yani öğrenciler İngilizceyle ilgili, ilerde benim gibi İngilizce öğretmeni olmak isteyen, genel olarak derse ilgili öğrenciler. 2012 yılında daha devlete atanmamışken, lisans mezuniyetimden 1 sene sonra Bilkent Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyonla Birleştirilmiş Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde burslu olarak yüksek lisansa başladım. Bunun için şehir değiştirdim, kampüste kaldım. 2 sene boyunca deli gibi yoğun bir temponun içindeydim, 2 yılda 64 kredilik ders, çeşitli projeler, İstanbul Ankara ve İngiltere'deki okullarda staj ve artı yüksek lisans tezi yazma ve daha nicelerinden oluşan, lisansta görmediğim bir yoğunluğun içine düştüm. Mesleki açıdan kendimi çok iyi geliştirmeme rağmen maddi ve manevi zorluklar yaşadım. Sadece yemek yiyip ders çalıştığım günler oldu. 15 kilodan fazla aldım, sinirlerim çok yıprandı. Part time olarak çalışma şansım yoktu çünkü dersler full time katılım gerektiriyordu. Artı son sene Cambridge Üni de dersler aldık masterın bir parçası olarak. Sadece son sene 2.dönem tek ders alıp bir yandan sadece tez tamamlamamaız beklenen dönemde ben bir karar aldım. Yaptığım stajlarda edindiğim tecrübeye göre özel sektörün yoğun temposuna ayak uyduramayacağıma karar vererek kpss ye çalışmaya karar verdim, 2-3 aylık bir çalışmayla zaten alan sınavım çok iyi olduğu için 2014 te devlete atandım. Gaziantep'ti ilk atama yerim.

Tabii tüm bu süreçte master kapsamındaki staj ve dersleri tamamladım ama yüksek lisans tezimi bir türlü bitiremedim. 2014 ten beri de nişan,düğün, tekrar memleketim olan İstanbul'a atanma, evliliğe alışma vs derken teze gereken zamanı ayıramadım. 7-8 ay önce bir hızlandım, 3 chapter yazdım. Bütün yaz tatile çıkmayıp bununla uğraştım.Ama benim hızlandığım zaman da tez danışmanım yeterince vakit ayıramadı. Bir sürü düzeltme verdi ve ben pes ettim. Sonuç olarak burs süresini (eylül başına kadar teslim etmem gerekiyordu) aştım ve enstitü bursumu kesmeye karar verdi. Eğer bu hafta içinde Bilkent'in eğitim öğretim ücretinin yarısı olan 7 bin tl yi cuma gününe kadar peşin olarak yatırırsam bir dönem daha devam edebileceğim. Düğünden kalan birikmiş param var ancak gene de bu meblağ bana çok fazla geliyor. Eşimle araba alma planlarımız vardı ve de buna çok ihtiyacımız var, ertelememiz gerekecek. Üstelik parayı yatırsam bile dönem sonu olan ocak ayı sonuna kadar tezi bitireceğimin garantisi yok. Kendime güvenemiyorum, tezden çok soğudum. Başına oturasım yok. Zaten okulda bu yıl çok yoğunum dil sınıfı okuttuğumdan ötürü.

Öte yandan onca emek verdiğim, uğrunda ailemden, sevdiğim adamdan uzaklaşıp şehir değiştirdiğim, resmen saçlarımı beyazlatacak derecede emek verdiğim bir işi de yarıda bırakma fikri beni çok çok üzüyor. Hayatımdan 2 sene çöpe gitmiş olacak, üstüne aldığım kyk kredisi de cabası. Onca eğitim, Cambridge Üni'de alınan dersler, İngiltere'deki devlet okullarında ve özel okullarında yapılan stajlar ve karşılığında diploma alamamak...Esasen şu anda alacağım yüksek lisans diplomasının devlette ne yazık ki pek bir anlamı yok bir derece ilerlemesinden başka...Ama elbette ilerde ne olacağı belli olmaz. Bana ne tavsiye ediyorsunuz? Bir hafta içinde o parayı yatırırım bir şekilde ama beni hem çok sıkıntıya sokacak, hem devlette pek bir yararı yok hem de inanın tez konumdan çok çok soğudum, bütün yaz emek verdim biter sandım ama danışmanım bir sürü şey istedi, ocağa kadar sıkıp yetiştirme konusunda kendime hiç güvenmiyorum, daha doğrusu istemiyorum da. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Seni anlıyorum canım ama şöyle düsün kaybedecek bir seyin yok. İşin var bir düzen kurmuşsun. Hic isin gücün olmasa daha cok strese girerdin. İki sene emek vermissin az degil. Maddi manevi yıpranmıssın. Bende maliye bitirdikten sonra cok yıpranmıstım alan sınavı ıcın onca para dönmüştü ailem bir süre sonra derslere yetişemedim kolay degildi benim icin cok zorlandım. Odaya girmek istemiyordum. Bıraktım sonra sırf psikolojim icin. O zaman iste kafayı yiyenleri anladım. Eger psikolojin bozuk degilse kalmıs surda kac ay devam et derim. Arabalar gelip gecer. Akademik olarak gelisirsin bir faydası olmasa da su an ki isine. Mutlaka ilerde bir ise yarar. Diger taraftan mesela babam gecmiste yüksek lisans yaparken atılmış dersler agır gelmis. Sonrada ugrasmamıs babamla aynı zamanda yüksek lisans icin uğrasan arkadası su an Prof. Ve babam pisman biraz görebiliyorum.

Yarina kadar 7bin 100 tl yi pesin olarak yatırmam gerekiyor. Taksitlendirme dahi kabul etmiyorlar. Bir daha öğrenci işleri ni arayacagim taksitlendirme rica edeceğim. Cok aradayim aslında...

7 bin TL gözünü korkutmasın, eğitim için harcanana (ki seninki gayet yerinde bir harcama olacak) hiç acıma!

7 bin TL' yi ek derslerle birlikte 2 ayda kazanırsın, varsın o gitsin, eğitimini tamamla.

Onca zaman, emek boşa gitmesin, otur başına da güzelce hazırla. Eşinle de konuş, sana destek olsun. Eşler bu zor zamanlarımızda bizim yanımızda duracaklar ki, hayat çekilebilir olsun. Varsın 2 ay yemek yapma, ev işi yapma! Ama tezi bitir.

X