Özel günler ....

Beybilibili

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2019
342
335
Merhaba hanımlar,
Öncelikle biraz uzatmış olabilirim vakit ayırıp okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.
Eşimle üniversitede tanıştık 8 yıldır birlikteyiz. 3 yıl flört 2 yıl nişanlı kalma ve 3 yıldır da evliyiz. Bu 8 yıl boyunca hiç bir özel günümü kutlamadı. Buna doğum günleri de dahil. Doğum günüm için konuşuyorum İlk yıl bilmiyordum dedi. 2. Yıl unuttu 3. Yıl yine unuttu. 4. Yıl SMS ile geçiştirdi. Şimdi sen ne yaptın diye soranlar olacaktır. İlk 2 yılda harçlıklarımdan biriktirdiklerimle mutlu edecek ihtiyacı olan hediyeler aldım. Yanında olamadığım dönemlerde bulunduğu şehirdeki pastanelerle görüşüp gece tam 12 de evine pastalar gönderdim. Bunlar bahse konu olacak seyler değil ama aynı şeyi o bana yapsaydı gece 12 de kapıma pasta gelseydi mutlu olurdum sanırım.

Neyse yıllar böyle geçti evlendik aynı şekilde devam etti herşey. Hal böyle olunca ben de sürpriz yapmayı vs bıraktım. Evlilik yıldönümümüzü unuttu yine doğum günümü unuttu. Sonraki yıl hep özel günlere iş seyahatleri denk geldi nedense. Hep bozuldum bu duruma ilk zamanlar belli etmesem de son zamanlarda bozulduğumu belli ettim. Fakat o zaman da bana “ özel günleri aklımda tutamıyorum. Ben böyle seyleri önemsemiyorum “ dedi. Ama her yıl annesini babasını kardeşini akrabasını doğum günlerinde aradı. Şimdi bir kısım da diyecek ki o zaman sen de önceden haber ver:) inanın onu da yaptım doğum yapmadan önce. Doğum için senden bir hediye istiyorum ilerde kızıma/gelinime her neyse hatıra kalmasını istiyorum dedim. Fakat bırakın hediyeyi yoldan çiçek bile koparıp getirmedi. Parası yoktur diyenler olacaktır. Fakat öyle bir durum söz konusu değildi. Hatta her ay birikim yapıyorduk kazancımızın bi kısmını.

şimdi ben düne kadar artık bu mevzuları kendi içimde kapatmıştım. Fakaaat dün akşam geldi ayın 29 unda annemin doğum günü, yarın gidip ona bot alalım olur mu dedi. Önce tamam dedim. Sonra dayanamayıp “sen doğum günlerinde hediye mi alıyordun” diyiverdim. O da geveledi” yok onun için değil alalım yarın verelim farketmez bekletmenin anlamı yok “ gibi şeyler söyledi. İçten içe yine üzüldüm.

bu duruma aşırı takmış durumdayım. Kendimi değersiz hissediyorum. İşin özü hediye/hediyeleşmek falan değil. Hatırlanmak istiyorum. Evet böyle seyler bunun ispatı değil fakat ne çıkar yani karşıdakini mutlu etse böyle şeylerle? Sizler ne düşünüyorsunuz?

güncelleme: bir kaç kişiye de yorumlarda yazmıştım fakat güncellemek istedim konumu takip edenler için. Dün hava alalım bahanesiyle dışarıya çıkalım dedi ve çıktık. O araya sıkıştırıp hediyeyi aldı ve Doğum gününü beklemeden verdi. Ben bozulduğumu belli ettiğim için özellikle beklemeden verdi. Akşam eve geldiğimizde de “sana Saat almak istiyorum, şöyle yaparsın böyle yaparsın “ şeklinde gevelemeye başladı. Ben de o saatleri beğenmiyorum dedim. “O zaman sana şunu alayım bunu alayım “ dedi. Gerek yok diyip diğer söylediklerine cevap bile vermedim. Affetsin nick ini hatırlamadığım bir kullanıcı telafi etmesine bile izin vermemişsiniz demişti. İzin vermedim çünkü almak isteyen insan sormaz tıpkı annesine yaptığı gibi alır gelir. Eğer soruyorsa alayım mı yapayım mı alacağım ama ile başlayan cümleler kuruyorsa bana göre karşılık olarak “gerek yok teşekkür ederim “ i bekliyordur...

Son düzenleme:
Değerinizi hediyeyle ölçmeyin bence. Size hediye aldığında mı anlıyorsunuz size verdiği değeri? Annesiyle de kendinizi kıyaslamayın derim siz 8 senedir hayatındasınız annesiyse doğduğundan beri. Özel günlere önem vermeyen bir insan olarak ben eşinizi anlayabiliyorum, siz de kendi açınızdan haklısınız sizi de anlıyorum ama eşiniz bu yani. Artık kabullenseniz mi 8 sene olmuş?

Değerinizi hediyeyle ölçmeyin bence. Size hediye aldığında mı anlıyorsunuz size verdiği değeri? Annesiyle de kendinizi kıyaslamayın derim siz 8 senedir hayatındasınız annesiyse doğduğundan beri. Özel günlere önem vermeyen bir insan olarak ben eşinizi anlayabiliyorum, siz de kendi açınızdan haklısınız sizi de anlıyorum ama eşiniz bu yani. Artık kabullenseniz mi 8 sene olmuş?
Özel günlere önem vermemek demek genellemektir. Ama sadece benimle ilgili olanlara önem vermiyor gibime geliyor. Çünkü ailesi için böyle bişey söz konusu değil annesi örneğini o yüzden verdim

Eşim Japonca bilmiyor. Ve ben de buraya eşim Japonca konuşmuyor =(( diye konu açıyorum.

Evlenmeden önce 5 yıl kutlamamış. Siz de bunu kabullenerek evlenmişsiniz. Verdiğim örnekle aynı mantık. Diyecek bir şey bulamadım 😕
Eşiniz sadece size Japonca konuşmasaydı aynı örnek olurdu. Burada benim anlattığım beni es geçiyor onun dışında herkes doğum gününde hatırlanıyor. Bunu da evlendikten sonra öğrendim

Canım çok üzgünüm ama asla değişmeyecek. Keşke bunu bile bile evlenmeyi daha çok düşünseydin çünkü değiştiririm deyip ilerde daha büyük sıkıntılar yaşamak daha üzücü. Benim eşimde asla özel gün bilmez kutlamaz, bana göre değil der... yapmadığım etmediğim kalmadı, küstüm, kavga ettim,değişmedi. Şimdi bende kutlamıyorum çünkü o beni değiştirdi ,Içimden de gelmiyo zaten artık. Bir atasözü var ya; ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin...

Özel günlere önem vermemek demek genellemektir. Ama sadece benimle ilgili olanlara önem vermiyor gibime geliyor. Çünkü ailesi için böyle bişey söz konusu değil annesi örneğini o yüzden verdim
Evet başkalarının özel gününe önem veriyor ama beni savsaklıyorsa bozulurum.
Bunca yıllık evliliğimden öğrendiğim, erkeklere ima etmek değil, direkt söyleyeceksin.
"Anneni düşünmen çok hoş, gönlü olur kadının da bence de yapalım. Ama benim doğum günlerimi de hatırlamanı, gönlümü etmeni isterim. İnsan gerçekten özel hissediyor, mutlu oluyor" gibi...

Evlenmeden önce belliymiş, keşke baştan söyleseydiniz önem verdiğinizi böyle şeylere. Ona göre ilişkinizi yürütüp yürütmeme kararı alırdınız.

Çevresindeki herkese tavrı aynı olsa anlayışla karşılanır. Ama eşim herkesin özel gününü hatırlayıp benimkini önemsemiyorsa orda bana verdiği değeri sorgularım ben de. Ama siz 8 senedir bu durumu kabullenmişsiniz, çocuk da yapmışsınız. Şu saatten sonra bir şey değişeceğini sanmıyorum. Üzgünüm.

Ben olsam ben de kirilirdim benim onem verdigimi bile bile benim dogumgunumu kutlamayip ailesini kutlamasina ve sanirim bu konuyu da konusurdum. Esinizin size olan diger davranislari onemli aslinda, deger verip vermedigini anlamanizda. Mesela dusunceli mi, sevgisini ifade eder mi, birilerine karsi sizi savunur mu, sizinle gurur duyar mi, kararlarinizi kariyerinizi destekler mi, siz bisey diyince gercekten dinler mi vs vs. Bazen aileye veya yabancilara veya bir grup insana karsi ese oldugundan col daha tavizkar cok daha toleransli veya iyilikperver olunabiliyor ama bu tek basina adam esine deger vermiyor demek degil bence. Tek gosterge olarak dogumgununu almayin bir butun olarak degerlendirin derim.

Eğer herkese karşı aynı olsa boşverin derdim demekki karakterinde yok özel günleri kutlamak. Ama annesine yapıp size yapmıyor. Bu durumda bende bozulurum sanırım. Sizde bundan sonra onun hiç bi özel gününü bırakın hediyeyi kutlamayın bile. Onun yaptığı gibi kendi ailenizinkileri düşünün hatta göze batacak güzel şeyler yapın. Ben olsam öyle yapardım

Canım çok üzgünüm ama asla değişmeyecek. Keşke bunu bile bile evlenmeyi daha çok düşünseydin çünkü değiştiririm deyip ilerde daha büyük sıkıntılar yaşamak daha üzücü. Benim eşimde asla özel gün bilmez kutlamaz, bana göre değil der... yapmadığım etmediğim kalmadı, küstüm, kavga ettim,değişmedi. Şimdi bende kutlamıyorum çünkü o beni değiştirdi ,Içimden de gelmiyo zaten artık. Bir atasözü var ya; ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin...
Su an ben de aynı durumdayım. Ama ben herkese böyle sanıyordum. Aynı evde yaşamaya başlayınca anladım

Kendinizi niye doğduğu günden beri aynı evde yaşadığı anne-baba- kardeş ile kıyaslıyorsunuz ki? Sizin dışınızda herkesin doğum gününü hatırlasa kutlasa tamam haklısınız derdim. Dahası hepsini bir kenara bırakın 8 senedir aynı olan adam bir anda değişir mi sizce? Böyle görmüş böyle tanımış böyle evlenmiş böyle çocuk yapmışsınız

Eşim Japonca bilmiyor. Ve ben de buraya eşim Japonca konuşmuyor =(( diye konu açıyorum.

Evlenmeden önce 5 yıl kutlamamış. Siz de bunu kabullenerek evlenmişsiniz. Verdiğim örnekle aynı mantık. Diyecek bir şey bulamadım 😕
Örnek olmamış. Eşiniz japonca konuşabiliyor ama sadece sizinle japonla konuşmuyor. Herkesle şakır şakır japonca konuşabiliyor, size gelince dili tutuluyor.

Merhaba hanımlar,
Öncelikle biraz uzatmış olabilirim vakit ayırıp okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.
Eşimle üniversitede tanıştık 8 yıldır birlikteyiz. 3 yıl flört 2 yıl nişanlı kalma ve 3 yıldır da evliyiz. Bu 8 yıl boyunca hiç bir özel günümü kutlamadı. Buna doğum günleri de dahil. Doğum günüm için konuşuyorum İlk yıl bilmiyordum dedi. 2. Yıl unuttu 3. Yıl yine unuttu. 4. Yıl SMS ile geçiştirdi. Şimdi sen ne yaptın diye soranlar olacaktır. İlk 2 yılda harçlıklarımdan biriktirdiklerimle mutlu edecek ihtiyacı olan hediyeler aldım. Yanında olamadığım dönemlerde bulunduğu şehirdeki pastanelerle görüşüp gece tam 12 de evine pastalar gönderdim. Bunlar bahse konu olacak seyler değil ama aynı şeyi o bana yapsaydı gece 12 de kapıma pasta gelseydi mutlu olurdum sanırım.

Neyse yıllar böyle geçti evlendik aynı şekilde devam etti herşey. Hal böyle olunca ben de sürpriz yapmayı vs bıraktım. Evlilik yıldönümümüzü unuttu yine doğum günümü unuttu. Sonraki yıl hep özel günlere iş seyahatleri denk geldi nedense. Hep bozuldum bu duruma ilk zamanlar belli etmesem de son zamanlarda bozulduğumu belli ettim. Fakat o zaman da bana “ özel günleri aklımda tutamıyorum. Ben böyle seyleri önemsemiyorum “ dedi. Ama her yıl annesini babasını kardeşini akrabasını doğum günlerinde aradı. Şimdi bir kısım da diyecek ki o zaman sen de önceden haber ver:) inanın onu da yaptım doğum yapmadan önce. Doğum için senden bir hediye istiyorum ilerde kızıma/gelinime her neyse hatıra kalmasını istiyorum dedim. Fakat bırakın hediyeyi yoldan çiçek bile koparıp getirmedi. Parası yoktur diyenler olacaktır. Fakat öyle bir durum söz konusu değildi. Hatta her ay birikim yapıyorduk kazancımızın bi kısmını.

şimdi ben düne kadar artık bu mevzuları kendi içimde kapatmıştım. Fakaaat dün akşam geldi ayın 29 unda annemin doğum günü, yarın gidip ona bot alalım olur mu dedi. Önce tamam dedim. Sonra dayanamayıp “sen doğum günlerinde hediye mi alıyordun” diyiverdim. O da geveledi” yok onun için değil alalım yarın verelim farketmez bekletmenin anlamı yok “ gibi şeyler söyledi. İçten içe yine üzüldüm.

bu duruma aşırı takmış durumdayım. Kendimi değersiz hissediyorum. İşin özü hediye/hediyeleşmek falan değil. Hatırlanmak istiyorum. Evet böyle seyler bunun ispatı değil fakat ne çıkar yani karşıdakini mutlu etse böyle şeylerle? Sizler ne düşünüyorsunuz?
Ama anne ye gelince biliyor kutlamayı. İşine geldiği gibi bir adam

Hediyeleşme ve özel günleri unutma haricinde mutluysanız sorun yok ..
Bunu bilerek evlenmişsiniz sonucta adam size hic birşey vaat etmemiş ki

Sunuda demeden edemeyeceğim benim özel günlerimi unutan adama değil supriz hediye almak bir bardak su vermem...

Valla ben böyle günleri takmayan hatta hazırlık yapılınca zoraki gülümseyip teşekkür eden biri olarak takmayın diyeceğim tabiki. Ama mesela benim eşim bayılır böyle günlere ben mutlaka ona bir şeyler alırım. Yoksa beynimi yiyor zaten. Erkeğin böyle şeyler seveni de inanın çok zor 😭
Ama eşinizin anneye kardeşe alıp size almaması bir garip. Belki de annenin kişisel ihtiyaçlarını doğum günü bahanesiyle yılda 2 defa ( anneler günü de dahil) alıyor olabilirler mi? Yani bu ince düşünceden değil de aile üyelerimtarafından hayırlatma, ihtiyaç giderme gibi olabilir mi? Naçizane fikir yürütüyorum. Benim çok sevdiğim bir arkadaşım var onun da eşi hatırlamaz böyle günleri bayılıyorum kendisine şöyle bir çözüm bulmuş: Alıyor eşinin kartını bütün özel yünlerden kendine orkide, saat, kolye vs alıp o tarihlere evine yolluyor. Hatta kv kp hepsine de kendi alıyor. Her daim mutlu 😁 Siz bu seçeneği bir düşünün derim.

X