Özel okuldan alıp , devlet okuluna verme

Ben sizi çok iyi anladım ama şimdi buraya biz özel okulda mı okudukcular;özel çok pahalıcılar gelir ;sizi de bir güzel gömerler .
Ben de çocuğumu mecbur özel okula vereceğim ;mecbur diyorum cünkü sabah 7 akşam 19 olan bir devlet okulu çevremde maalesef yok .Bu şartları sağlayan iyi bir devlet okulu olsaydı ev almayı düşünürdüm .
Diğer taraftan da belki sizin biraz ilginiz ile İngilizce problemi çözülebilir yada seneye öğretmeni değişebilir.Eger okulun diğer özelliklerinden memnunsanız şahsen ben almazdım okuldan .

Çevrenizdeki devlet okullari nasil? Ben olsam evde ders durumunu kurslarla ozel dersle destekler, 2500 eve, 2500 çocuğun hesabina yatirir birikim yapardım sonra da yurt dışına göndermeye çalışırdım.

Hepimizin eksikleri vardir ama okula baslatirken fiyat belliydi oyle degil mi? Simdi 5 bin cok dememizin kime ne faydasi var? İngilizce ogrenemedi bari ev alayim deyince aklima ne gelsin ki baska?
Ozel sektor calisaniysaniz devlet okulu size hic olmaz. İlk okul icin tanidiginiz bir okul veya ogretmen yoksa risk almayin. Cocugun temelini duzgun olusturmaya calisin sonrasinda iyi bir lise kazansin devlette devam etsin veya burslu okusun

Ben başka bir öneride bulunmak istiyorum naçizane. Tabii eğer imkanınız varsa, yaşamınızı bilmiyorum sonuçta. İşten daha erken bir saatte çıkma ihtimaliniz varsa, daha az meblağa bunu yapsanız belki daha iyi olur. Bu yaş çocuklarının en temel ihtiyacı aile ilgisi, sizinle daha fazla vakit geçirmesi her şeyden kıymetli. Lise bitene dek İngilizce görecek zaten. Bir dünya kurs var, yurtdışı kursları dahi var. Ben olsam açıkçası akşam 8e dek çalışıp çocuğumun okuluna aylık 5bşn lira vermektense daha az bir ücret alacağım ama evime hiç olmazsa 5te gelebileceğim bir iş tercih ederdim. İngilşzceyi kurslarla toparlardım. İngilşzceyi veya başka herhangi bir dersi toparlarsınız sonrasında ancak geçen şu zamanı tekrar onunla yaşayamazsınız.

Özel okulların daha çok imkana sahip olduğunu kabul etsemde, aldığım maaşı okula vereceksem, bir ev sahibi olamayacaksam( çocuğuma birşey bırakamayacaksam) anlamsız buluyorum. Aylık 5 bin tl çok fazla. İş yerimde çocukları çok bilindik okullara gidenler var ve istisnasız her akşam derslerine destek oluyorlar. O zaman verdiğim para neden? 7 de evde olacağım, üstüne ev işleri, yemek, çamaşır ve birde çocuğa ders çalıştırmam gerekecek. Onun yerine işi bırakıp çocuğumu devlet okulunu versem, kurslara etkinliklere götürsem kendi adıma daha mantıklı. En azından evladımı büyütür, yanında olurum.

Bu durumda özel okula gitmeyen çocuklar ne sağlam temele sahip olabiliyor, ne de düzgün çevre kurabiliyor sanırım?

Sadece sunu soyleyip gidecegim bulundugum sehirde parmakla sayili tanidiklarim var. Birkacinin cocugu devlete gidiyor kadin ev hanimi sabahtan aksama kadar okulun onunde bekliyor cocugu aliyor etüde gonderiyor.iteleye iteleye cocuga tesekkur aldirdi.bir kac dersine yardim etmek istedim zeki ama ugrasmak sart ebevyn olarak. Diger iki ailede tanidiklarimin ccouklarida koleje gidiyor saglam para yatirdiklari belli. 4.sinifa gidiyor sadece bir defa kitap okuyusuna denk geldim icler acisi. Yok yani olamaz cunku ayni yastaki kardesim gayet duzgun okuyor.napiyosunuz siz okulda diyorum yuzuyoruzzz napiyosunjz oyun oynuyoruzzz ee ders ama canm sikiliyo okuldaki bilgisayarda ogretmenim izin veriyo dedi.cocuk bu yasta benim bilmedigim youtuberlerin adini avmdeki magazalarin adini sayiyor bana.gittnmi diye soruyor. Diyecegim o ki tamamen is anne baba ogrtmende bitiyor. Sizin paraniz var vaktiniz yok. Bence diger turlusu daha cazip para olmasin devlete gitsin ama cocuguma vaktim olsun.ozel okullarin cogu bedavadan birinci yapiyo takdiri veriyo ellerine gonderiyo.ailelerde seviniyo cocugum takdir aldi diye. Bekliyorum o okumayi bilmeyen kizin karnesi takdir gelirse ogretmeniyle annesiyle bizzat ben konusucam valla.ki hersene onur belgesi vermisler kizin eline.isteyene kolejin adinida ozelden yazarmm yani

Orta duzeyde ev alamamis bir ailenin bu kadar kisarak ozel okula gondermesi bana biraz sacma geldi.

Birinci sinifta ingilizce anlaminda cok birsey zaten beklemeyin.anaokulunda da ogrenmediyse ne kadar ogrenebilir yarim donemde?

Ama ogretmeni sinifta devamli ingilizce konusuyordur kulak asinaligi vs.cok onemli.
Sizin suan farketmediginiz bir cok ilerleme olmustur eminim.

Benim oglanda ingilizcesi sifir diye dusunurken yil sonunda birebir ogretmeniyle sunum yapmislardi karsilikli soru cevap,portfolyo seklinde.ve cok ilerleme oldugunu gormustum

10 sene özel okulda çalışmış bir ingilizce öğretmeniyim, gerçi ortaokul kademesinde çalıştım ancak öğretmen haklı olabilir. Yani biz sınıfta sürekli ingilizce konuşuyoruz, bazı çocuklar ne dediğimizi neler olup bittiğini anlıyor ama ifade edici dili gelişmemiş olabiliyor. Özellikle bazı çocuklar daha çekingen olabiliyor bu konuda. Açılması, ingilizceyi konuşabilmesi zaman alabiliyor, bu çocuğun ingilizce öğrenemediği anlamına gelmiyor. Biraz zaman verebilirsiniz. Hemen hiç öğrenemedi tüm emeklerimiz boşa gitti yargısına kapılmayın. Her çocuğun öğrenme hızı bir olamaz. Tabi ki şunu da her zaman söylüyorum kendi velilerime de söylüyordum, devlet okullarına da gönderebilirsiniz çocuğunuzu, İngilizceyi de dediğiniz gibi dışardan özel ders veya kursla halledebilirsiniz. İlla özel okula gitmeli yoksa hiçbir şey öğrenemez diye bir kaide yok. Sadece biraz araştırmalısınız çok kalabalık sınıflarda verim alamayabilirsiniz.

Özel okula sırf İngilizce için gönderiyorsanız hiç gerek yok. Dışardan destek alır, verdiğiniz parayla yurt dışına bile yaz kursu için gönderebilirsiniz kenara koyarak.

Benim takıldığım nokta neden sizi zorlayan böyle yüksek bir meblağ ödüyorsunuz? Ev almak şart değil bence ama çocuğun özel okul masrafı okul taksitleriyle sınırlı değil, ilerde çok daha masraf çıkacak size. Arkadaş çevresi ona göre olacak, katılması gereken sosyal aktiviteler olacak. Birinizden biri işten çıkartılsa veya ikinci çocuğa hamile kalsanız nasıl yetişeceksiniz? Maddi imkanı zorlayarak okul parası ödemeyi kendi adıma doğru bulmuyorum bu yüzden.

Cocuk kendini ozel sektorde buluyor. Orada da sartlar asgari ucretin bir tik ustu.

Şimdi ablacım bu tamamiyle vizyon meselesi.

Ben rekabetçi bir meslekteyim, bir yazılım şirketinde çalışıyorum asla asla devlette çalışmak istemezdim. Ne meslek yaparsam yapayım devlette çalışmak istemem o ayrı, köreliyorsun çünkü, kendini geliştiremiyorsun, sana sunulan net kariyer olanağı yok. Yok yani, memurluğun kariyer gelişimine hiçbir katkısı yok.

Dediğim gibi vizyon meselesi. İyi bir meslekteysen, kendini ilerletme fikrin varsa özel sektör hem finansal açıdan hem kariyer olanakları açısından gayet iyi. Aramız bozulduğunda patrona gidip "ya bana bu bu bu kariyer olanağını sunarsın ya da iş teklifi yapan rakip şirkete giderim" dedim. Bu kadar. Kalifiye bir elemansan şirketler senin peşinden koşuyor. Rekabetci bir insansan ozellikle ABD firsatlarla dolu.

Türkiyede özel sektör işler acısı, özel sektör diyince de asgari ücretle muhasebecilik yapmak akla geliyor maalesef. Herkes 3 kuruşa çalışıyor. Türkiye'ye döndüğümde de ya freelance yaparım ya kendi işimi kurarım asla yerli bir şirkette çalışma fikrim yok çünkü şirketlerin hepsi birbirinden kötü. Ben Avrupa'dayim, Avrupa'yi da hic begenmiyorum cunku kapitalizm uygulanmiyor, kapitalizm kisvesi altinda komunizm benzeri acaip bir sistem var. Misal vergi cok cok fazla. Eeee diyelim ki isinde yukseldin, terfi aldin, zam aldin daha cok vergi kesiliyor elinde yine ayni parayla kaliyorsun. O zaman da kimse daha cok para icin zahmet etmiyor, piyasada rekabet yok herkes memur kafasinda. Valla billa harcaniyorum buralarda

[

Ablacim sen kolejde mi okudun?

Ve anlattıklarının konuyla tam olarak alakasi nedir anlayamadim sghshs vizyonum eksik galiba

Turkiye deki durumu konuşuyoruz biz zaten❤

Hicbir karariniza karisamam ancak ingilizce yarim donemde ogrenilecek birsey degil , zamanla olur ve cocugun da istemesi lazım
Ve hicbir kurs ve ozel öğretmen ozel okuldaki gibi ingilizce ogretemez

Oglum 10 yasina kadar ozel okulda okudu , 10 yasindayken yurtdisina yerlestik benden guzel ingilizce konusuyor , burda herkes sasiriyor nasil ogrendi diye , ozel okula gondermesem mumkun degildi bu sekilde konusmasi

Englishsingsing, supersimplesongs, cocochanel, bir adamın kanalı da güzel ama adını unuttum, gogo çizgi filmi, bunlar aklıma ilk gelen youtubeda olan şeyler. Englishsingsing şarkı olduğj kadar kısa diyaloglar, role playler var. Evde çocuğunuzla uygun olanları yapabilirsiniz. Dil bilmiyorsanız size de katkısı olur hem.
Sinem kolçak arman hocanın hem youtube kanalı hem de mamamira adıyla bir instagram kanalı var. İlkokul öğrencilerine uygun şeyler paylaşıyor. Ayrıca kızıyla Camblykids reklamı yapıyor bazen.:) Bu uygulama çocuğunuzun konuşmasına katkı sağlar eminim. İlk ders ücretsiz oluyor diye biliyorum. Ayrıca hem bu hoca hem de birçok kişi zaman zaman uygulama için indirim kodu paylaşıyor. İnstagramda selenakakın, english with kids, bilingual kids gibi sayfalara bakmanızı öneririm. Küçük çocuğunu iki dilli yetiştiren öğretmenler var mesela. İnternetten çocuğunuzun yaşına uygun kelime kartları, okuma kitapları, ingilizce oyunlar sipariş edebilirsiniz. Hem bu zor günleri birlikte vakit geçirerek fırsata çevirmiş olursunuz. Mesela aylık 4 bin lira başka bir özel okula yazdırıp kalan bin lirayla onlarca kitap, kart, aktivite ve senelik camblykids üyeliğini rahatça alırsınız.

[

Ablacim sen kolejde mi okudun?

Ve anlattıklarının konuyla tam olarak alakasi nedir anlayamadim sghshs vizyonum eksik galiba

Turkiye deki durumu konuşuyoruz biz zaten❤
Yok yani özel sektör hiç kötü değil, öyle öcü böcü gibi bahsetmeyelim demek istedim . Ben gayet memnunum, memnun olan başka insanlar da tanıyorum. Turkiye kotu diye, bu konudaki bakış açımızı Türkiyeyle sınırlandırmayalım demek istedim.

Liseye kadar özel okul -> lise devlet okulu -> lisans devlet üniversitesi -> master özel ünv -> PhD terkim devlet ünv

Yani tabi ki 6 ay kursa gitmek veya yurtdışında bir dönem kalmak, ciddi şekilde okulda eğitim görmenin yerini tutmaz, mümkün değil. Bu iş kursla olur diyenleri hayretle okuyorum hiç alakası yok.

Bak devletten de olabileceğini kanitlamis oldun

Ozel sektor derken turkiye yi kastediyorum tabii ki. Bunu ozellikle belirtme geregi duymadim anlasilacagini dusundugum icin❤

Bak devletten de olabileceğini kanitlamis oldun

Ozel sektor derken turkiye yi kastediyorum tabii ki. Bunu ozellikle belirtme geregi duymadim anlasilacagini dusundugum icin❤

Yani Turkiye de cok cok kotu gercekten bu konuda, inanilmaz negatif bir ornek. Mobbing var, adam kayirma var, saygisiz laubali yoneticiler var, adam gibi is yapmayi bilen yonetici yok. Avrupa'ya gittim, Asya'ya gittim, Amerika'ya gittim, bu kadar kotu ozel sektor hicbir yerde gormedim. Belki Hindistan rakip olabilir. Orasi da cok berbat, cinsiyetci, irkci, igrenc. Hint toplumu genel olarak esitsizlik ustune kurulmus ama is dunyasi daha bile kotu.

Bizim devlet okulunada özel okuldan gelen çocuklar olmuştu aynı şikayetlerlerle,gelen çocuklar yazilida dökülmüştü sinifimizdan düşüktü puanlari,sizin okulun diğer derslerde eğitimi iyiyse ek ingilizce dersi aldırın bire bir özel dersle anliyo bazı çocuklar benim kizimda ingilizcede biraz düşük bire bir özel dersle biraz yükseltti notlarini.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…