Özensiz KV

Sizi çok iyi anlıyorum, bizimkiler de öyle mesela haftada 1 gün gidiyoruz kv’ye görümcem bekar, eşim söylemiş geliriz diye haftasonu, gittik hiçbir şey yapmamış yani sözde çocukları çok seviyorlar insan bir kek bir kurabiye yapar.

Kızlar kv onlara gittiğim zaman çok özensiz davranıyor ama öyle böyle değil. Ailemi götürüyorum bi kek bi çay. Ben gidiyorum mesela akşam için ona yemek yapıyorum fırında yemek pişerken bana peynir ekmek çay getiriyor. En son da dün alışverişten sonra evine geçtik. Çay yaptı ve sadece siyah zeytin ve ekmek getirdi önüme. Acikmissindir diyor. Ama bunu böyle sanki merhametli gibi de söylüyor. Kötü bi niyeti de yok gibi ama anlamıyorum. Sonuçta bu kadın sosyal ve gezen bı kadın. Hiç görmemiş desek bile bize geldiğinde benim onu ağırlamam, ailemin ihtimam göstermesinin bile yetmesi lazım. Nişanlım bize geldiğinde yemekleri babam yapar, annem ayrı ilgilenir. Gerçekten özen gösterirler ama ben hiçbir zaman özen görmedim. Çok zoruma gidiyor. Yok desem maddi olarak var yani biliyorum. Mutfağı dolu bı kadındır. En kötü insan marketten iki bisküvi alir koyar yine de zeytin ve ekmek çıkarmaz. Peynir bile yoktu düşünün. Ben mi abartiyorum kızlar? Bu özensizligi beni çok utandırıyor. Ailem kayınvaliden seni nasıl ağırladı dediğinde hep yalan söylüyorum. Yok işte şunu yapmış bunu yapmış gibisinden. İşin tuhafı bende onu nasıl misafir edeceğimi düşünüyorum. Evime geldiği zaman ona onun gibi mi muamele göstermeliyim? Son olarak beni aileden gördüğü için özensiz davranmış olacağını bile düşündüm ancak ben ömrümde hiç ev hali olsa bile fırında yemek varken birine peynir ekmek vermedim ya da zeytin ekmek... Çok kafama takıyorum, çok zoruma gidiyor ve ister istemez sinirlerim bozulup ağlıyorum.
Gerçekten dolapta, fırında yemek varken mi yapıyor bunu? Çok terbiyesizmiş!

Konu sahibinin anlattıklarında soru işareti dolu, 4 kez gidiyorsunuz nişanlınız yok mu yanınızda? Fırında yemek yapıyorsunuz, zeytin ekmeği açlığı yatıştırmak için mi getirdi sonrasında yaptığınız yemeği yemediniz mi? Sofra kurulmadı mı?
Lahmacun yaptırdığı gün yemeden mi çıktınız? Bir kaç tane giderken vermedi mi? Sanki siz 4 kere değil sürekli oradasınız gün aşırı gidiyor gibisiniz. Kadın zerre önemsemiyor sizi. Mutlaka bir sınır çizin. Yemek yapmayı falan bırakın.

Çünkü çok kötüyüm. Çok bunaldım. Çok daraldım. Kendimi bir çıkmazın içinde hissediyorum. Her yorum o kadar haklı ki bu haklılık karşısında ezilip büzülüp neden benim sevdiğim adamın ailesi böyle, şimdi ben bu aile için sevdiğim adamdan nasıl vazgeçerim muhasebesi yapıyorum. Haliyle bu da kolay olmuyor ve herkese tek tek cevap verecek mecali bulamıyorum. İnan ki çok ağır geliyor, ağrıma gidiyor.
Bu aile için sevdiğim adamdan vazgeçmek mi? Adam da aynı çarkın içinde. Napim bu yaştan sonra değiştiremem demek benim annem böyle biri ve sen de buna boyun eğeceksin bizi böyle kabul edeceksin demek. Normal ve düzgün bir adam annesini uyarır, lütfen biraz daha özen der. Hatta eksik bir şeyler varsa yaz bana gelirken getiririm der. Kıza yemek yaptırıp o yemekten vermeyip kuru ekmek zeytin koymak neyin nesi diye sorar hakkınızı arar. Ben onların evinde hiç böyle muamele görmedim, başka misafire ikram yapılıp bana da istiyorsan onun tabağından al denmedi desin.

Konuya yorum yapan herkes ama herkes gitme bu kadar. hatta nişanlın yokken hiç gitme yazdı. Sizin aileniz onları el üstünde gezdirip çeşit çeşit ikramlar yaparken nişanlınız ve annesinin kabalığının hesabını soracaksınız. Babanız bile özenip yemek yapıyormuş. Onlar bizi bu kadar güzel özenerek ağırlıyor, kayınpederim bile yemek yapıyor ama benim annem ekmek zeytin layık görüyor diye utanmıyor mu? Utanmıyor tabi ve bunun normal olduğunu sizin de uymanız gerektiğini söylüyor. Çünkü o ve annesi bulunmaz Hint kumaşı, eşleri benzerleri yok.

Sizi savunmayan korumayan hakkınızı aramayan adamlarla koşa koşa gidip evleniyorsunuz. İnsan sevdiğine kıymaz kıyamaz, madem annesiyle baş edilmiyor ben yokken gitme der en azından. Siz bir de annenizi sürüklüyorsunuz bu eve çaya kahveye. Ne kadar yaranmaya çalışırsanız o kadar değersiz önemsiz olursunuz. Bırakın da onlar sizin peşinize düşsün. Bu kız niye gelmiyor niye aramıyor desinler. Cazgırlaşıp ipleri elinize alacaksınız. Ama sonunda kimin kazanacağı da belli olmaz. Yıpranıp, çöküp, ışığınız sönüp çoluk çocukla pes etmek de var.

Çünkü çok kötüyüm. Çok bunaldım. Çok daraldım. Kendimi bir çıkmazın içinde hissediyorum. Her yorum o kadar haklı ki bu haklılık karşısında ezilip büzülüp neden benim sevdiğim adamın ailesi böyle, şimdi ben bu aile için sevdiğim adamdan nasıl vazgeçerim muhasebesi yapıyorum. Haliyle bu da kolay olmuyor ve herkese tek tek cevap verecek mecali bulamıyorum. İnan ki çok ağır geliyor, ağrıma gidiyor.
Bence burada asıl sorunlu olan zaten nisanliniz . Onun hatrına bile size değer verilmiyor .

Sizin en büyük hatanızsa sizi kullanabilecegini görmüş kayınvalidem mesela benden baklava istemez aklına gelmez kadının

Bunun için ağlamak da ne bileyim…
Benim kv yıllarca çalışmış pek sevmez ev işi vs ha yapar mı yapar ama annem kadar hamarat değildir. Ona gideceğim zaman uğrarım fırına börek poğaça alırım gidince de çay demlerim misss ne yorucam yaşlı kadını. Pratik olun biraz,hayatı eften püften şeyler ile kendinize zehretmeyin

nişanlından vazgeç diyen illaki olmuştur herkesi dinlemek zorunda değilsin
ama bir çoğumuz yapma demiş farkındaysan bende hemfikirim

zaten çok gitmemişsin "napiiim" diyen ve ayrılamam dediğin bir nişanlın varsa kendi işini kendin göreceksin

istediği zaman ben onu bilmiyorum diyecek veya duymazdan geleceksin
baktın sıkıştırdı "kırıklığım var biraz" vs gibi geçiştireceksin
bir iki yapınca anlayacaktır

Yemeği beklerken mi verdi bunları,siz neden beklemediniz ki yemeğin pişmesini.bana sizin yaptığınız daha tuhaf geldi.zaten fırında yemek pişiyor ekstra size bişey hazırlaması tuhaf değil mi

Ben ilk okuduğumda evlisiniz zannetmiştim kendiniz hazırlayabilirsiniz diyecektim ama nişanlıymışsınız. Henüz o rahatlığınız yoktur bende nişanlıyım anlıyorum sizi. Ben kayınvalideme giderken eğer hazırlıksız olduğunu biliyorsam dışarıdan tatlı, kuru pasta vs alıyorum, oda çayı demliyor. Birde yanımda hep nişanlımda olduğu için daha rahat hareket edebiliyorum, şunu hazırlayalım, şunu yapalım diye nişanlım üzerinden yürütüyorum süreci :)

Bence sizde nişanlınızla ayarlayabilirsiniz, ikiniz girin mutfağa yada eve girmeden alın bir şeyler. Böyle böyle hem siz daha kolay adapte olursunuz hem kayınvalideniz sizden görüp devam ettirir.

sizin işiniz zor

nişanlınız yokken orda ne işiniz var

nişanlıyken milletin mutfağında yemek+poğaça vs. yapmak ne alaka. ne gerek var

bu muameleye maruz kalıp tepki vermemek, nişanlınızın onlar böyle demesini kabul etmeniz ayrı bir olay

sınırlarınızı koruyun ve lütfen kendinize değer verin

nişanlıyken sizi sallamayan ana-oğul evliyken hiç takmaz. değer vermez

Rica edince yapamam diyemedim. Ben bu aileye baklava dahi açtım istek üstüne
Yok artık :olamaz: Ben en fazla salondan mutfağa tabak taşımışımdır, sen otur ben sonra toplarım hepsini dediği için ikiletmiyorum hemen salona kaçıyorum :KK70:Henüz rahat edemediğinizi söylediğiniz evde fazla işlere kalkışmışsınız, gerek yok. Nasıl başlarsa öyle devam eder.

10 yıllık evliyim toplasan 2 yada 3 defa yemek yapmisimdir kvlerde.nisanliyken hiç gerek yok bu kadar samimiyete.

Sevdiğin adam büyük bir sorun olduğunda, "benim ailem sensin, annem kardesim hatalı, ben senin yanındayım" diyebilecekse hiçbir sorun yok. Bir çoğumuz kv ile görüşmüyoruz ya da sınırlı görüşüyoruz ki çok normal bir durum bu kimse kimseyi sevmek zorunda değil

Bunun için ağlamak da ne bileyim…
Benim kv yıllarca çalışmış pek sevmez ev işi vs ha yapar mı yapar ama annem kadar hamarat değildir. Ona gideceğim zaman uğrarım fırına börek poğaça alırım gidince de çay demlerim misss ne yorucam yaşlı kadını. Pratik olun biraz,hayatı eften püften şeyler ile kendinize zehretmeyin
Misafir gelen komşu kıza izzet-i ikram var ama. Hatta konu sahibine diyor ki sen seversin, X in tabağından al kendine. Kıza ekmek zeytin layık görüyor. Pratik ola ola kızı iyice eziklemişler. Geline fırında yemek yaptırıp önüne bir tabak koymamak terbiyesizlik ötesi.

Bence sorun sizde.Burda herkes söylemiş zaten ne diye gidip yemek yapıyorsunuz bide baklava açmışsınız nerde yazdığınızı görmedim ama yorumlardan okudum.Ne diye bu kadar yaranma çabasındasınız ki ne münasebet.Üstelik yapılanlardan size ikram bile yok.insan evine yardımcı çağırıp parasıyla bunları yaptırsa yine ikram ediyor.Kendinizi bu kadar düşürmeyin.Ben olsam direkt ayrılırdım çünkü bunlar sizi daha çok kullanırlar.

Sadece size değil herkese böyle davraniyorsa sıkıntı yok. Ama başkalarına özenip size özensiz davranıyorsa sizi önemsemiyor. Sizde kendinizi geri çekin deger verene değer verilir.

Arkadaşların sorduğu sorulara cevap vermediniz.
Mesela o zeytin ve ekmeği fırındaki yemeği yemeden önce kayıntı olarak mı verdi?
O gün yemekte lahmacun vardı onu yediniz daha yemek vakti gelmeden gelen misafire koydu daha sonrasında oturup beraber mi yediniz?

Bazı kültürler değişik. Yada ev kültürleri mi öyle bilmiyorum. Bizde mesela mutlaka sofra kurulur gelene. Aç yok farketmez. Eve usta geldiyse mutlaka ikram yapılır. Benim eşimin de yengesi, ki babası konumundaydi dayısı. Dayısının evi yani o kadar yakın. Aç mısın diye sorardi. Aç olsam da açım diyemezdim. Hiç ikram olmadan öyle otururduk. Baya bir zaman garip gelmişti. Bilmediğinden de değil. Yıllardır İstanbul'da olan bir kadın. Anca iftara cagirirsa yemeyini yemisimdir. Bayramda falan da genel olarak ikram hazirlamissa onu yemisimdir. Çok hatırlamıyorum böyle baya az bir sayıda ikramı olmuştu

Dört kez gidip üç kez bir şeyler mi pişirdiniz? Neden? Cidden soruyorum neden? Hayır mı demekte zorlanıyorsunuz yoksa yaranmak mı istiyorsunuz? Bu şekilde devam edersen asla beklediğin değeri istediğin özeni göremezsin. Baklava mı istedi aa ben bilmiyorum ki poğaça mı istedi aa aşkolsun onu sizin ben gelmeden yapmanız bana ikram etmeniz lazımdı yemek mi dedi bizde misafire iş yaptırılmaz ben böyle gördüm öğrendim bana çok ayıp geliyor böyle şeyler kusura bakmayın diyip kapatmanız lazımdı konuyu. Zamanında eşimin ailesi ile ilk tanışmamızda o zaman ergen sayılan yaşta olan kuzeni bana dönüp sen artık gelinsin artık çayları sen dolduracaksın dedi bende gerekli cevabı o an orada verdim sonra annesi hemen açıklama yaptı özür diledi. Hiç ay ilk tanışma beni yanlış anlamasınlar vs diye düşünmedim aksine beni iyi tanısınlardı oradaki amacım.
Kendi değerinizi kendiniz belirleyeceksiniz, ağırdan satın kendinizi, hayır demeyi öğrenin. Annenize de herşeyi dürüstlükle anlatın lütfen kadın bilsin de sizi azıcık geri çeksin.

X