Özetle eşler arası para konusu

Hesabınızda para yokken kendinizi güvende hissetmiyorsanız buna saygı duymalı ve anlayış göstermeli.
Zaten bunun için terapi görüyormuşsunuz. Fakat aranızda bu kadar para mevzusu olmasi iki taraf içinde zor pek anlayamadım evin masraflarını kim karşılıyor ne oluyor.
Esiniz paranizin ne kadar oldugunu bilmiyorsa kendinizi guvende hissetmeniz adina saklayabilirsiniz. Ortak olacak parayida bir bankayla gorusup cift imza karsiliginda para cekme ozelligi olan bir hesap varmi diye ogrenin. Eger var ise parayi bu hesaba koyma sartiyla koyun. Siz de esiniz de kafaniza gore harcama yapmazsiniz o paradan.

Selam millet. Eşimle aramızdaki bitmek bilmeyen konularla bilirsiniz beni. Bu sefer de farklı bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Ben doğduğum günden beri ailemden sevgi görmedim. Dayak, aç bırakma, evlat ayrımcılığını dibine kadar yaşadım. Bu yüzden hep çalıştım para biriktirdim bir gün kendime küçük bir şehirde yeni bir hayat kurmak için. Gençlik hevesi deyin, şımarıklık deyin, çok klasik deyin nasıl bakarsanız artık. Sonuçta artık para biriktirmek bende takıntı haline geldi sürekli hesabımda para olması gerekiyor hissi yerleşti.
Giyimime kuşamıma dikkat ederim iş yerine her zaman şık gitmeye çalışırım ama bu konuda da takıntım var 10 15 yıllık kıyafetlerime bile özenle bakarım.(bu konuda terapi görüyorum ama sadece 36 beden olanlardan kurtulmama yetecek kadar iyileşme gösterebildim). Bu yüzden de hep diyet yaparım aynı kıyafetlere girebilmek için. Kendime yeni kıyafetler de alırım ama minimum düzeyde yılda 5 i geçmiyor.
Neyse çok uzatmak istemezdim. Konunun bütününü kapsıyor bunlar.
Eşim olacak insan da benim tam tersim. Parası varsa bitene kadar asla çalışmaz. İyi bir bölüm mezunu yüksek lisansını yapmış ama kendi isteğiyle ilkokul mezunu birinin yapacağı işleri yapıyor. Sebebi de basit çok tembel. Kısa yoldan zengin olma peşinde:). 100 bin tl si olsun birkaç haftada yer bitirir. Nasıl yapıyor anlamıyorum ama harcıyor. Bu süre zarfında asla işe gitmez. Ben zorladığım zaman gidiyorum der gitmez gezer.

Zorlandığımız zamanlarda benim birikimimden borç veririm ödediği zamanlar oldu ödemediği de oldu. Bir sürü borcu var zaten. Keyfi kredi çeker ödemez. Ben de bu yüzden artık ona para vermiyorum. Herkese anlatıyor Marsis bana para vermiyor diye.
Ben bekarken evlilikte ortak bütçe olmasından yanaydım. Ama eşim nişanlandığımız günden beri tersini savunuyor. Evin geçimi onunmuş herşeyi erkek karşılarmış. Zorla kredi kartımı ödemeler harçlık vermeler falan. Şuan ben de onun bu davranışlarından dolayı evin asgari geçimine normalde katkıda bulunmuyorum. Bazen evin geçimi tamamen benim üzerimde olduğu zamanlar oldu o zamanları saymıyorum tabiki.

Neyse gelelim bu güne. Eşimin eline yüklü bir miktar para geçti kısa bir süre önce. Sen hemen harcarsın para yönetimin yok diye sürekli söylendiğim için şu ana kadar harcamadı. Şimdi de diyor ki "bu para benim param. Eğer elindeki son kuruşa kadar bunun içine koymazsan benim olmaya devam edecek. Kira okul masrafları vs hiçbirşey için kılımı kıpırdatmam" diyor.

Sizce onun dediğini yapmalımıyım? Onun eline geçen paranın yanında benimki devede kulak. Kabul etmezsem paranın hiç lafını ettirmeyecek ve harcayacak. Daha önce de bunu yaşadık. Sizce eşim haklı mı?

Not: Birkaç ay önce boşanmanın eşiğinden döndük. Sorunlarımız onun sinirlendiğinde hakaret etmesiydi ve çalışmamasıydı. Düzelmek istediğini aramızı hep anne babasının bozduğunu söyledi. Anne babası bunu yüzüme de söylediği için ve davranışlarında da düzelme gördüğüm için şimdilik rafa kaldırdım.
Şimdi elimdeki parayı istemesinin bir sebebinin de boşanmaya yeltenmemem olduğunu düşünüyorum.

"Benim maaş kartım eşimdedir. O ne derse odur. Paragöz kadın" diyen pembik gelinler az ötede durun. Sizinle uğraşamam.
Bende şuna takıldım daha doğrusu çok merak ettim çalışmıyor tembel eline yüklü miktarda para geçiyor miras falan mı? Hayır değilse nasıl sürekli eline para geçiyor nasıl yapıyorsa öğrenmek isterim eğer bana uyarsa bende yapayım bosanicam avukat para bekliyor 😀

Selam millet. Eşimle aramızdaki bitmek bilmeyen konularla bilirsiniz beni. Bu sefer de farklı bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Ben doğduğum günden beri ailemden sevgi görmedim. Dayak, aç bırakma, evlat ayrımcılığını dibine kadar yaşadım. Bu yüzden hep çalıştım para biriktirdim bir gün kendime küçük bir şehirde yeni bir hayat kurmak için. Gençlik hevesi deyin, şımarıklık deyin, çok klasik deyin nasıl bakarsanız artık. Sonuçta artık para biriktirmek bende takıntı haline geldi sürekli hesabımda para olması gerekiyor hissi yerleşti.
Giyimime kuşamıma dikkat ederim iş yerine her zaman şık gitmeye çalışırım ama bu konuda da takıntım var 10 15 yıllık kıyafetlerime bile özenle bakarım.(bu konuda terapi görüyorum ama sadece 36 beden olanlardan kurtulmama yetecek kadar iyileşme gösterebildim). Bu yüzden de hep diyet yaparım aynı kıyafetlere girebilmek için. Kendime yeni kıyafetler de alırım ama minimum düzeyde yılda 5 i geçmiyor.
Eşim olacak insan da benim tam tersim. Parası varsa bitene kadar asla çalışmaz. İyi bir bölüm mezunu yüksek lisansını yapmış ama kendi isteğiyle ilkokul mezunu birinin yapacağı işleri yapıyor. Sebebi de basit çok tembel. Kısa yoldan zengin olma peşinde:). 100 bin tl si olsun birkaç haftada yer bitirir. Nasıl yapıyor anlamıyorum ama harcıyor. Bu süre zarfında asla işe gitmez. Ben zorladığım zaman gidiyorum der gitmez gezer.

Zorlandığımız zamanlarda benim birikimimden borç veririm ödediği zamanlar oldu ödemediği de oldu. Bir sürü borcu var zaten. Keyfi kredi çeker ödemez. Ben de bu yüzden artık ona para vermiyorum. Herkese anlatıyor Marsis bana para vermiyor diye.
Ben bekarken evlilikte ortak bütçe olmasından yanaydım. Ama eşim nişanlandığımız günden beri tersini savunuyor. Evin geçimi onunmuş herşeyi erkek karşılarmış. Zorla kredi kartımı ödemeler harçlık vermeler falan. Şuan ben de onun bu davranışlarından dolayı evin asgari geçimine normalde katkıda bulunmuyorum. Bazen evin geçimi tamamen benim üzerimde olduğu zamanlar oldu o zamanları saymıyorum tabiki.

Neyse gelelim bu güne. Eşimin eline yüklü bir miktar para geçti kısa bir süre önce. Sen hemen harcarsın para yönetimin yok diye sürekli söylendiğim için şu ana kadar harcamadı. Şimdi de diyor ki "bu para benim param. Eğer elindeki son kuruşa kadar bunun içine koymazsan benim olmaya devam edecek. Kira okul masrafları vs hiçbirşey için kılımı kıpırdatmam" diyor.

Sizce onun dediğini yapmalımıyım? Onun eline geçen paranın yanında benimki devede kulak. Kabul etmezsem paranın hiç lafını ettirmeyecek ve harcayacak. Daha önce de bunu yaşadık. Sizce eşim haklı mı?

Not: Birkaç ay önce boşanmanın eşiğinden döndük. Sorunlarımız onun sinirlendiğinde hakaret etmesiydi ve çalışmamasıydı. Düzelmek istediğini aramızı hep anne babasının bozduğunu söyledi. Anne babası bunu yüzüme de söylediği için ve davranışlarında da düzelme gördüğüm için şimdilik rafa kaldırdım.
Şimdi elimdeki parayı istemesinin bir sebebinin de boşanmaya yeltenmemem olduğunu düşünüyorum.

"Benim maaş kartım eşimdedir. O ne derse odur. Paragöz kadın" diyen pembik gelinler az ötede durun. Sizinle uğraşamam.
Benim eşim çalışır da ama harcarda para batar resmen illa alacak harcayacak yer bulur. Bizide kisitlamaz tabi ama ben tutumlu taraf olduğum için bişey istemem ama illa harcanır o para hayat desen pahalı. Kredi kartı limiti 10 bin o dolar ödenir bisekilde ama çok geçmeden yine dolar. Kenarda biraz para vardı oraya lazım buraya lazım ufak ufak bitti bile valla savruk birini 7yildir değiştirmedim dahada değiştiremem. Benim mesleğim olmadığı için çalışmamı istemiyor öyle söylüyor ama sanmıyorum maddi özgürlüğümun olmasını istemiyor şimdi ne verdiğini ne harcadığımi biliyor diğer türlü daha fazla hakim olacağımi maddi giderlere bildiği için kısıtlamaya çalışıyor essek

Bastan ortak bütçeye karsi olup simdi karisinin mal varlığına çökmek istemesi onun sözünün eri olmamasindan kaynaklı tabii bosanma teşebbüsünde bulunmayin tum.kontrol bende olsun hissini de yasamak istiyor belli.ki
Bu arada yerinizde olsam ben de kendimi güvende hissetmezdim benim de hesapta 1000.lira olmazsa kendimi parasiz hissederim, hele.ki esim boyle savurgan olsa daha da pimpirik olurdum.sanirim.
Eşiniz haksız ve tembel bir erkek de çekilmez para koymayın ortaya

Bence hesabımda param olsun takintisini tetikleyen kişi eşiniz. Yoksa hersey ortak olsun birikim yapalım, yarınlar için güvencemiz olsun dese ,yine de hesabımda sadece bana ait param olsun demezsiniz .
Çalışıyorum, maaş kartim bende ama evi o gecindiriyor benim hesabım ayrı değil 🙃
Maaş kartim kocamdan diyen pembik gelinlerden pek de bi farkım yok .Kart çok sembolik bence kazanılanlar ortaya konur ,ihtiyaçlar karşılanır, kalani da ,ortak kararla yatırım yapılır.
Kalıyor mu derseniz pek kalmıyor🙃
Ama asla benim param ayrıdır evi erkek gecindirir diyemem .Ama paramı nasil değerlendirecegim hakkında söz sahibiyim eşim de tabii .
Baştan böyle bir düzen oluşmamış kendinizi garantiye almak için ayrı hesabınız var bence .
Konuşup ikinizin de söz sahibi olacağı bir plan yapmadıkça böyle çok zor .
Çalışma hayatı da düzenli değilmiş zaten ,işten çıkarılma, iş bulamama olsa insan son kuruşa kadar destek olur ama keyfi böyleyse, bilemedim .
Sizi yanlış yönlendirmek istemem ama eğer kese ortak değilse, hayata ortak olmak ta çok saçma,bilemedim ,kolaylıklar diliyorum

1TL vermeyin kocanız aklını yitirmiş. Varlıklıysan tamam git al hobi bahçesi ama evdeki arabayı satıp hobi bahçesi almak akılsızlık.

Birikime inanmayan süper zeka beyefendi pandemide işsiz kaldı diyelim taş mı yiyip içecek?

30 yıl kirada sürünmek isteyen adamı baştan almazdım. Şimdi çoluk çocuk varmış o yüzden at gitsin yazamıyorum.
Pandemide evden bile önemli araba. Virüsten koruyor toplu taşıma taksi vs kullanmaktan kurtarıyor bizi. Konu sahibi işe giderken arabasını kullanacak kendi ne yapacakmış arabasız? Kadın gelene dek onu evde mi bekleyecek pesss😅

Allah yardımcın olsun paran bereketlensin. Çok büyük paralar bdv de konuşulunca ben de rahatsız oluyorum zaman zaman. Ama o insanların da doğal hayatı o . Hayat adil değil ki başlı başına
Avokado tartışmalarından nereye. Ehonomi hepimizi yıktı geçti, artık hepimiz sınırda yaşıyoruz :110:

Aynen öyle orta gelirli iyi bir yaşamdan fakirliğe terfi ettik son 2.5 yılda
Daha da kötüye gidiyor maalesef yumurtanın kolisine 5tl zam gelmiş, diğerlerini hiç saymıyorum. Çift maaş bile açlık sınırını yakalayamayacak yakında

Son düzenleme:
Bütün derdi günü kurtarmak. Karnımız doysun yeter diyor. Yatırım yapmak istemiyor. Kenarda para olsun istemiyor.
Evlenmeden önce de böyle miydi eşiniz? Uzaktan bakınca sanki sizin aşırı tutumlu, geleceği garantiye almak takıntınıza bu şekilde tepki veriyormuş gibi duruyor. Eşiniz de büyürken maddi zorluk yaşamış mı? Ben yıllardır ihtiyaçlarımı dahi ertelemek durumunda kaldığım için ihtiyacım olan her şeyi evde stok yapmak istiyorum mesela delicesine 😅. Daha genç yaşlarda harcayamadığı için eline fazladan geçeni de harcamak istiyor olabilir. En az sizinki kadar psikolojik bir rahatsızlık gibi duruyor eşinizin durumu da.

Evlenmeden önce de böyle miydi eşiniz? Uzaktan bakınca sanki sizin aşırı tutumlu, geleceği garantiye almak takıntınıza bu şekilde tepki veriyormuş gibi duruyor. Eşiniz de büyürken maddi zorluk yaşamış mı? Ben yıllardır ihtiyaçlarımı dahi ertelemek durumunda kaldığım için ihtiyacım olan her şeyi evde stok yapmak istiyorum mesela delicesine 😅. Daha genç yaşlarda harcayamadığı için eline fazladan geçeni de harcamak istiyor olabilir. En az sizinki kadar psikolojik bir rahatsızlık gibi duruyor eşinizin durumu da.
Aralarda hep yazdım sorulara cevap olarak. Eşimin babası zengin. Yokluk nedir görmemiş. Benimle evlendiği için ailesi artık musluğu kesti.Sevmiyorlar beni görüşmüyoruz. Arada bir arsa payı falan geliyor şuana kadar 3 kez falan gelmiştir en fazla. Hepsini de har vurup harman savurdu. Evimiz bile yok.

İlk yıllar çok iyiydi aşkın da verdiği cesaret ve çalışkanlık vardı. Senin çalışana bile gerek yok ben yeterim herşeye diyordu. Zamanla böyle oldu ben de anlamadım.
Doğru söylüyorsunuz birkaç kişi daha yazdı. Ben ne kadar tutumlu davrandıysam o da o kadar savurganlığa düştü. İkimiz de birbirimizi tanıyamaz olduk.

Eşiniz sacmalamış .Keşke paranızın oldugunu bılmeseydı .Hıc sevmıorum yarınını dusunmeyen ınsanları

Eşiniz sacmalamış .Keşke paranızın oldugunu bılmeseydı .Hıc sevmıorum yarınını dusunmeyen ınsanları
Yani para saklayan bir insan değilim bilir ne kadar olduğunu. Zaten öyle ahım şahım bir miktar değil. Psikolojimi rahatlatacak kadar.
İhitiyaç oldukça da kullanıyorum. Ama o istiyor ki hiç olmasın bırakayım artık bu işi.

Zaman sıralamanız yanlış. İlk zamanlar öyleydi çok çalışkandı benim parama ihtiyaç duymazdı. Zamanla böyle oldu.
Eline geçen para da miras. Arada gelir böyle ailesinden arsa payı falan.
Tahmin etmistim, kesin aileden gelecek paraya guveniyor diye dusunmustum. Artik havadan gelen yuklu miktarda paranin tadini aldi, zor calisir artik. Paranizi onun parasiyla birlestirince harcamayacak mi? Benim miras payim soz hakkin yok diyebilir ileride. Bosansaniz o parada hakkiniz yok mesela, esinizin kisisel mali. Cok kotu bir durum, zor bir es. Boyle para gelmeye devam ederse degismez. Gelmese de borclu yasiyor diyorsunuz. Siz en iyisi o parayi onunla birlikte harcayin, hayatinizi yasayin, yurt disi vs gorun, sonra bosanin.

Tahmin etmistim, kesin aileden gelecek paraya guveniyor diye dusunmustum. Artik havadan gelen yuklu miktarda paranin tadini aldi, zor calisir artik. Paranizi onun parasiyla birlestirince harcamayacak mi? Benim miras payim soz hakkin yok diyebilir ileride. Bosansaniz o parada hakkiniz yok mesela, esinizin kisisel mali. Cok kotu bir durum, zor bir es. Boyle para gelmeye devam ederse degismez. Gelmese de borclu yasiyor diyorsunuz. Siz en iyisi o parayi onunla birlikte harcayin, hayatinizi yasayin, yurt disi vs gorun, sonra bosanin.
Kusura bakmayın güldüm mesajınıza 😂😂
Sonunu böyle beklemiyordum da.
Yani en başta kendimi anlatmamın sebebi buydu aslında. Ben onun gibi değilim yapamam. Kaygılarım var. Çocuklarım var. Ona bakarsanız sıfıra da düşsek kıyamazlar verirler "birşekilde" geçiniriz. Ama bana göre asla öyle bir dünya yok.

Kusura bakmayın güldüm mesajınıza 😂😂
Sonunu böyle beklemiyordum da.
Yani en başta kendimi anlatmamın sebebi buydu aslında. Ben onun gibi değilim yapamam. Kaygılarım var. Çocuklarım var. Ona bakarsanız sıfıra da düşsek kıyamazlar verirler "birşekilde" geçiniriz. Ama bana göre asla öyle bir dünya yok.
Ne yalan soyleyeyim ben de guldum :)) cocuklar icin yatirima ikna etseniz? Hani en azindan bir kismiyla cocuklar adina yatirim yapsa, kalani harcasa. Boyle bir insani hele bol bol para geliyorken engellemek zor. Saksi yetmez kafasina meteor dusmesi gerek istediginiz gibi biri olmasi icin.

Yani para saklayan bir insan değilim bilir ne kadar olduğunu. Zaten öyle ahım şahım bir miktar değil. Psikolojimi rahatlatacak kadar.
İhitiyaç oldukça da kullanıyorum. Ama o istiyor ki hiç olmasın bırakayım artık bu işi.
Çok saçma .Senın kazancın sonucta .Evlılıkte sen ben olmaz ama senınkı ayrı bır boyut.Adam parayı tutamıyor bırısı yapmak zorunda bunu .

Ne yalan soyleyeyim ben de guldum :)) cocuklar icin yatirima ikna etseniz? Hani en azindan bir kismiyla cocuklar adina yatirim yapsa, kalani harcasa. Boyle bir insani hele bol bol para geliyorken engellemek zor. Saksi yetmez kafasina meteor dusmesi gerek istediginiz gibi biri olmasi icin.
Aynen değişmesi zor görünüyor. Ailesinden çok sık para gelmiyor. Genelde hep bir geçim derdi içindeyiz. Yüklü gelen de gidiyor nasıl olduğunu sordurmuyor bile. Çünkü bu konuda eşit değilmişiz. Benim ailemden 5 lira bile görmemiş şimdiye kadar. O yüzden karıştırmıyor beni. Ben de istemiyorum zaten pis paralarını. İkimiz de çalışıp ev alalım istiyorum. "Bizim" evimiz olsun istiyorum.
İyi ki konu açmışım. Aramızdaki büyük farkları hep iyi yönlerinden görmeye çalıştığımı farkettim. Zıt kutuplar birbirini çeker dedim hep. Ama artık tersini düşünüyorum. Silahlar çekildi bakalım bu son durum bizi artık ne hale getirecek.
Değişken bir karakteri var ama insan 7sinde neyse 70inde de odur. Ben kimseyi değiştirmeye çalışmadım bu yaşıma kadar.
Demet akln gibi bütçeleri ve soyadları ayırıp öyle mi devam etsek hayatımıza 😂😂

X