Özetle eşler arası para konusu

Aralarda hep yazdım sorulara cevap olarak. Eşimin babası zengin. Yokluk nedir görmemiş. Benimle evlendiği için ailesi artık musluğu kesti.Sevmiyorlar beni görüşmüyoruz. Arada bir arsa payı falan geliyor şuana kadar 3 kez falan gelmiştir en fazla. Hepsini de har vurup harman savurdu. Evimiz bile yok.

İlk yıllar çok iyiydi aşkın da verdiği cesaret ve çalışkanlık vardı. Senin çalışana bile gerek yok ben yeterim herşeye diyordu. Zamanla böyle oldu ben de anlamadım.
Doğru söylüyorsunuz birkaç kişi daha yazdı. Ben ne kadar tutumlu davrandıysam o da o kadar savurganlığa düştü. İkimiz de birbirimizi tanıyamaz olduk.
Teşekkür ederim daha önce yazdığınız halde açıkladığınız için. Her yorumu okuyamadım maalesef. Benim annem aşırı çok titizdi. Ben de olabildiğince tersiyim, elimden gelse ev çöp eve döner yani, o derece. Annemin fazla titizliğine bir tepki olduğunu fark ettiğimden beri biraz dizginlemeye başladım. Burada da okumuştum benzeri durumları. O yüzden aklıma geldi sizin tutumlu oluşunuza bilinçsiz bir tepki olabilir diye.

Ailesinin durumunun iyi olması da biraz savurganlığına sebep olabilir. Hele bir de tek çocuksa. “Aileden ev/araba, mal mülk kalacak nasılsa ben niye kendimi sıkayım” tarzında düşünebilir belki.

Tembel derken sinirle öyle söylüyorum.😊 Sanayide çalışıyor. Bu işe sonradan girdi. Parası varken çalışmıyor geziyor parası bitince işe gidiyor. Bu yüzden benim gözümde tembel.

Paramız hiç ortak olmadı. Başta o istemedi ben çalışır eve bakarım erkeğim modundaydı. Sen maaşını kendi keyfince harca dedi. Sonradan huyu değiştikçe ben de değiştim.
Ay babamın sanayide ortağı da böyleydi. İşinde iyiydi. Ama bir gün çalışır üç gün o parayı yer, bitince gelirdi.

Ben de normalde eve giren tüm para ve tüm giderler ortaktır derim. Ama siz bu şekilde davranıp evin masraflarına ortak olsanız ya da tamamını karşılasanız eşiniz hiiç çalışmaz bu sefer. Zor gerçekten böyle bir evliliği yürütmesi. Ben böylesi hayat görüşü farklılığı varken devam edemezdim sanırım.

Dedim demezmiyim. Ev almak çok saçma diyen bir kocam var. O parayla 30 yıl kira verirmişiz.:silah:
İkimizin de arabası var. Dün diyor ki ben artık işe gitmeyeceğime göre satayım arabamı o parayı da hobi bahçesine gömelim, senin arabayı ortak kullanalım. Bir bakış attım. 😒
Ay şimdi bayılıcam ben :KK70:. Ne demek o parayla 30 yıl kira verilir? E o 30 yılın sonunda ne olmuş olacak, elin evine parayı gömmüş olacaksın. En azından o 30 yıllık kira kadar parayla bir ev sahibi olursun, ödemen bittiğinde elinde somut bir şey olur. Eşinizin akli melekeleri yerinde mi acaba? Yani mantıklı düşünen bir insan dediğim gibi somut bir sonuç olup olmadığına bakar çünkü. Gerçekten çok ilginç. Acaba eşiniz şu karavanla dünya turu yapmak isteyen tarzda kişilerden mi? Tlc’de falan var artık malzemelerden hareket eden küçücük ama fonksiyonel lüks evler yapıyorlar. Bu denli farklı beklentileriniz mi var hayattan gerçekten?

MrsDelfino MrsDelfino o küçücük ev karavanlardan alacağım ama onlar bile bir ev parası. Demem o ki bu mümkün değil konu sahibinin eşi için. O anladigim kadariyla varsa yiyen yoksa bulan sonra yine yiyen bir kısır döngü içerisinde.

Selam millet. Eşimle aramızdaki bitmek bilmeyen konularla bilirsiniz beni. Bu sefer de farklı bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Ben doğduğum günden beri ailemden sevgi görmedim. Dayak, aç bırakma, evlat ayrımcılığını dibine kadar yaşadım. Bu yüzden hep çalıştım para biriktirdim bir gün kendime küçük bir şehirde yeni bir hayat kurmak için. Gençlik hevesi deyin, şımarıklık deyin, çok klasik deyin nasıl bakarsanız artık. Sonuçta artık para biriktirmek bende takıntı haline geldi sürekli hesabımda para olması gerekiyor hissi yerleşti.
Giyimime kuşamıma dikkat ederim iş yerine her zaman şık gitmeye çalışırım ama bu konuda da takıntım var 10 15 yıllık kıyafetlerime bile özenle bakarım.(bu konuda terapi görüyorum ama sadece 36 beden olanlardan kurtulmama yetecek kadar iyileşme gösterebildim). Bu yüzden de hep diyet yaparım aynı kıyafetlere girebilmek için. Kendime yeni kıyafetler de alırım ama minimum düzeyde yılda 5 i geçmiyor.
Neyse çok uzatmak istemezdim. Konunun bütününü kapsıyor bunlar.
Eşim olacak insan da benim tam tersim. Parası varsa bitene kadar asla çalışmaz. İyi bir bölüm mezunu yüksek lisansını yapmış ama kendi isteğiyle ilkokul mezunu birinin yapacağı işleri yapıyor. Sebebi de basit çok tembel. Kısa yoldan zengin olma peşinde:). 100 bin tl si olsun birkaç haftada yer bitirir. Nasıl yapıyor anlamıyorum ama harcıyor. Bu süre zarfında asla işe gitmez. Ben zorladığım zaman gidiyorum der gitmez gezer.

Zorlandığımız zamanlarda benim birikimimden borç veririm ödediği zamanlar oldu ödemediği de oldu. Bir sürü borcu var zaten. Keyfi kredi çeker ödemez. Ben de bu yüzden artık ona para vermiyorum. Herkese anlatıyor Marsis bana para vermiyor diye.
Ben bekarken evlilikte ortak bütçe olmasından yanaydım. Ama eşim nişanlandığımız günden beri tersini savunuyor. Evin geçimi onunmuş herşeyi erkek karşılarmış. Zorla kredi kartımı ödemeler harçlık vermeler falan. Şuan ben de onun bu davranışlarından dolayı evin asgari geçimine normalde katkıda bulunmuyorum. Bazen evin geçimi tamamen benim üzerimde olduğu zamanlar oldu o zamanları saymıyorum tabiki.

Neyse gelelim bu güne. Eşimin eline yüklü bir miktar para geçti kısa bir süre önce. Sen hemen harcarsın para yönetimin yok diye sürekli söylendiğim için şu ana kadar harcamadı. Şimdi de diyor ki "bu para benim param. Eğer elindeki son kuruşa kadar bunun içine koymazsan benim olmaya devam edecek. Kira okul masrafları vs hiçbirşey için kılımı kıpırdatmam" diyor.

Sizce onun dediğini yapmalımıyım? Onun eline geçen paranın yanında benimki devede kulak. Kabul etmezsem paranın hiç lafını ettirmeyecek ve harcayacak. Daha önce de bunu yaşadık. Sizce eşim haklı mı?

Not: Birkaç ay önce boşanmanın eşiğinden döndük. Sorunlarımız onun sinirlendiğinde hakaret etmesiydi ve çalışmamasıydı. Düzelmek istediğini aramızı hep anne babasının bozduğunu söyledi. Anne babası bunu yüzüme de söylediği için ve davranışlarında da düzelme gördüğüm için şimdilik rafa kaldırdım.
Şimdi elimdeki parayı istemesinin bir sebebinin de boşanmaya yeltenmemem olduğunu düşünüyorum.

"Benim maaş kartım eşimdedir. O ne derse odur. Paragöz kadın" diyen pembik gelinler az ötede durun. Sizinle uğraşamam.
Konudan alakasız kendi aileniz size neden bu kadar kötü davrandı ?
Annenizden mi şiddet gördünüz

Ay babamın sanayide ortağı da böyleydi. İşinde iyiydi. Ama bir gün çalışır üç gün o parayı yer, bitince gelirdi.

Ben de normalde eve giren tüm para ve tüm giderler ortaktır derim. Ama siz bu şekilde davranıp evin masraflarına ortak olsanız ya da tamamını karşılasanız eşiniz hiiç çalışmaz bu sefer. Zor gerçekten böyle bir evliliği yürütmesi. Ben böylesi hayat görüşü farklılığı varken devam edemezdim sanırım.

Ay şimdi bayılıcam ben :KK70:. Ne demek o parayla 30 yıl kira verilir? E o 30 yılın sonunda ne olmuş olacak, elin evine parayı gömmüş olacaksın. En azından o 30 yıllık kira kadar parayla bir ev sahibi olursun, ödemen bittiğinde elinde somut bir şey olur. Eşinizin akli melekeleri yerinde mi acaba? Yani mantıklı düşünen bir insan dediğim gibi somut bir sonuç olup olmadığına bakar çünkü. Gerçekten çok ilginç. Acaba eşiniz şu karavanla dünya turu yapmak isteyen tarzda kişilerden mi? Tlc’de falan var artık malzemelerden hareket eden küçücük ama fonksiyonel lüks evler yapıyorlar. Bu denli farklı beklentileriniz mi var hayattan gerçekten?
Aynen benim annem de aşırı titizdi herşeyi atardı. Ben de başak burcu olmama rağmen çok pasaklıyım ve atamıyorum saklıyorum. 😞

Tam da dediğiniz gibi. Para olunca işe gitmez bitince ben başının etini yerim saat 10 gibi zorla da olsa gider. Ve ben söylendikçe daha da arttı bu durum şuan son radde artık bu. Hiç çalışmamak için ne yapabilirim dedikten sonra geldi bu para. Ailesinden şüphelenmiyor değilim açıkçası.

Ben kendi hesabımdakini katmazsam gidebilir belki de. En fazla hobi bahçesine gider. Orda yaşamaya başlar. Sorun şu ki elindeki bitince geri gelmek isteyecek çocukları almak isteyecek. Çocuklar bayılıyor hep evde olan kuralsız babaya.

MrsDelfino MrsDelfino o küçücük ev karavanlardan alacağım ama onlar bile bir ev parası. Demem o ki bu mümkün değil konu sahibinin eşi için. O anladigim kadariyla varsa yiyen yoksa bulan sonra yine yiyen bir kısır döngü içerisinde.
Aynen öyle. Küçük bir hobi bahçemiz var ben almıştım o da heryerini baştan yaptırmak istiyor bütün parasıyla. Orda hayatını geçirebilirmiş. Yani filmlerde olsa tamam da gerçek hayatta o kadar zor ki bu dediği. Bilinç ve ciddiyet aşısı olsa da yaptırsam bu adama. Yakında salacağım ipini gitsin mağara adamı olsun kurtulayım.

Konudan alakasız kendi aileniz size neden bu kadar kötü davrandı ?
Annenizden mi şiddet gördünüz
Sevilmeyen çocuğum ben. Annem doğmamı istememiş aldıramamış da. Hep anlatır ölmeni bekledim ama ölmedin diye. Keşke doğumda ölse diye çok dua etmiş her fırsatta anlatır. Hayatım da böyle geçti. Çok dayak yedim annemden babamdan herşey suçtu bizim evde. Arada bir haber vermeden bütün eşyalarımı atardı. Böyle böyle tutumlu atamayan birisi oldum. Erkek kardeşim evin kıymetlisidir. Ben aramasam bile arada bir beni arayıp onu över bana. Tamam başarılı bir insan ama yurt dışında yaşıyor yine annemin ihtiyacı olduğunda yaninda olan ben ve ablam.
Erkek delisi olduğu için kızlarım olduğunda da tepkisini geciktirmedi. Erkek doğurmayı beceremiyorsun dedi bana hep. Ablamım erkek çocukları var ve annemin kopyası. O da kullandı aynı lafları. Ben de görüşmeyi minimuma indirdim mecburen. Kızlarım çok etkileniyor çünkü farkediyorlar. Bu kızlar beni neden hiç sevmiyor deyip durur . Çocuklar hisseder sevilmediğini.

Huyunu biliyorsun ve eğer aklının kenarında ufacık bile boşanma varsa paranı katma derim.Benim eşim tutumludur parayı boşa harcamaz bunu bildiğimden annem gilden gelen parayı hesabımdan onun hesabına attım.Hiç parayı ne yaptın demedim çünkü hep harcanması gerektiğinde bize harcadı.Böyle olmayacağını bilsem kuruşumu vermezdim.Siz ona ondan ne beklediğinizi istediğinizi konuştunuz mu hiç? Önemli olanın para olmadığını ona güvenmek istediğinizi konuşun bence

20 sayfa yazılmış okuyamadım
bir arkadaş yazmış
bu devirde başımı sokacacak bir ev kenarda bir miktar param olsun diye çabalayan insanlar doktora gidecekse hepimizin gitmesi lazım ayol :KK70:
kayınpederim aynı senin kocanın kafasında
zamanında çok para kazanıp harcamış
babamın herhalde kazandığının 10 katı kazanmıştır
evlerini,arsalarını satmış şimdi 1.650 tl maaş alıyor bir de evi yok
babam memurdu aldığı belli harcadığı belli
şimdi anneme güzel bir maaş 2 de ev bıraktı
insan nasıl yaşlılığını düşünmez??
30 yaşında ev almakla 60 yaşında ev almak bir mi?
siz nasıl bu kadar zıt iki karakter aynı evdesiniz?

Ha anladım,özel bilgilerin var sandım
4-5 yıkamadan sonra çoğusu eskimiş geliyor gözüme sinir oluyorum ya,yeni kıyafet tazeliği bir başka 😆
Acaba kalitesiz mi aldığınız kıyafetlerin malzemeleri? Çünkü ben annemin benim yaşımdayken giydiği kazaklarını falan giyiyorum. Hâlâ taş gibiler. Ben de elimden geldiğince en düzgün malzemeli kıyafetleri almaya çaba gösteriyorum. Modası geçecek tarzda şeyleri dandik alıyorum, yıllarca giyebileceğim klasik parçalara yatırım yapmaya çalışıyorum.

Acaba kalitesiz mi aldığınız kıyafetlerin malzemeleri? Çünkü ben annemin benim yaşımdayken giydiği kazaklarını falan giyiyorum. Hâlâ taş gibiler. Ben de elimden geldiğince en düzgün malzemeli kıyafetleri almaya çaba gösteriyorum. Modası geçecek tarzda şeyleri dandik alıyorum, yıllarca giyebileceğim klasik parçalara yatırım yapmaya çalışıyorum.
Eski kıyafetler vs daha dayanıklı imiş ya. Ben de annemin birçok kıyafetini giyiyorum sapasağlam. Benim aldıklarım değil çocuğuma falan bana zor kalıyor valla. 😬

Maaş kartınız neden eşiniz de acaba? Ben bu maaş kartını verme meselesini anlayamıyorum Bide eşinizin mantığı her şeyi erkek yaparmış ya zaten kartınız onda omu yaptı oluyor. sizin paranız
Siz o parayı verseniz ne olur zaten maaş kartınızı vermişsiniz. Bunun rahatlığı var eşiniz de nasıl olsa onu da verir diye düşünüyor. bence onunla borçlarını kapatsın Kalanını size versin eşiniz ekonomiden anlamıyor.

Kusura bakmayın ama ekonominizi eşinize bağlamanız yanlış.
Bu adam bencil
Aynı modelden bizim evde de var
Kendisine gelince parayı harcar bize gelince yok(babam)
Ne oldu yaşlandı bir dikili ağacı yok
Annem devlet memuru idi yok yok yok
Şimdi bizden maaş bekliyor
Abimden benden hatta evli olan ablamdan
Böyle bir adamla bu tarz yaşamı istiyorsanız o da sizin seçiminiz
Ama unutmayın bu adamdan doğacak çocukların seçimi değil
Bilmem anlatabildim mi?

Tabi Türkiye’de öyle maalesef. O tarz programlarda 10-60 bin dolar arasında bir fiyata hazırlıyorlar evleri. Benim merak ettiğim o derece mi özgür ruhlu, sorumluluktan kaçmak isteyen birisi diyeydi. Ye, iç, gez nereye kadar yani, hayali ne, ne yapmak istiyor onu merak ettim. 😄

Eski kıyafetler vs daha dayanıklı imiş ya. Ben de annemin birçok kıyafetini giyiyorum sapasağlam. Benim aldıklarım değil çocuğuma falan bana zor kalıyor valla. 😬
Evet o da var maalesef. Onu da yazacaktım aklımdan çıktı yorumu yazarken 😄. Annemle aramızda 30 yaş var, bana hamileyken giydikleri, yaşı benden büyük bazı kıyafetleri duruyor. Ben giyiyorum onları.

Kilolu olduğum için pantolonlarım hep kasıklardan patlıyor, her sene ya da iki senede bir yeni pantolon alıyorum. Ama üstleri küçülmediği sürece minimum 5-6 sene giyiyorum. Yorum sahibi birkaç yıkamada eskimiş görünüyor deyince öyle düşündüm.

Sınıfta direkt sormak doğru değil. Ancak öğrencilerin ailesini de tanımamız gerekiyor. Aile üyelerinin eğitimi, kardeş sayısı, ailenin aylık geliri, evin kira mı olduğu vs bilgileri anket yoluyla öğrenmek daha doğru.
Evet öğrenci tanıma formu oluyor sınıf öğretmeni öğreniyor arayarak. Sonra şök toplantısında ifade ediyor tabii hepsini değil ama daha dikkatli davranılması gereken yerleri.

X