para biriktirmek için en uygun ve karlı yol hangisi???

haha de gec

hayat bana kendini öğretiyor!!
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2010
1.591
193
arkadaşlar herkese günaydın..

zamanında ev almak için arabamızın parasını eve peşinat olarak vermiştik.. şimdi küçük eski bi arabamız var.. ama inanaın eskinin masrafı hiç bitmiyor.. biz de kısmetse en yakın zamanda iyi bir araba almak istiyoruz..şimdi eşimin maaşı ev kredisine gidiyor.benim ki de ufak tefek borçlara mutfak masraflarımıza feşlan derke birikim yapmamız için elimizde sadece ek derslerimiz kalıyor..normalde biz tl olarak biriktirelim diyorduk ama dün kafam karıştı.. bazı tanıdıklar altın alıp saklayın hem elinizde para varmış gibi harcama riskiniz de olmaz dedi..

ama altına da hiç belli olmuyor.. düğünümde takılanları biz 47 tlden bozdurmuştuk ve tam 1 yıl sonra 105e kadar çıkmıştı fiyatlar..şimdi yine öyle terste kalır mıyız diye de korkuyorum??? sizler nasıl birikim yapıyorsunuz sizce tl mi yoksa altın mı daha iyi???yoksa döviz mi???

fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

(bu arada konu açılmışken ev alacak arkadaşlara bi tavsiyem var.. sakın birikim yapmadan ev almayın.. arabanızı felan satmayın... bir yıl geç olsun ama sıfırdan ev almaya kalkmak inanaın çok zor.. haaa imkanlarınız kısıtlıysa tamam araba satın ama iyi ise satmayın)))

yatırım sepeti yapın bence...

biraz altın, dolar ve euro alın böylece birbirini dengeler...

ama tl bırakmak doğru değil... şu an altın düşmüş vaziyette altın tavsiye ederim.

ayrıca dolarda düşük gözüküyor. biraz ondan biraz ondan alın...

Allah, paranıza ve sofranıza Halil İbrahim bereketi versin.

zamanında ev almak için arabamızın parasını eve peşinat olarak vermiştik.. şimdi küçük eski bi arabamız var.. ama inanaın eskinin masrafı hiç bitmiyor.. biz de kısmetse en yakın zamanda iyi bir araba almak istiyoruz..şimdi eşimin maaşı ev kredisine gidiyor.benim ki de ufak tefek borçlara mutfak masraflarımıza feşlan derke birikim yapmamız için elimizde sadece ek derslerimiz kalıyor..normalde biz tl olarak biriktirelim diyorduk ama dün kafam karıştı.. bazı tanıdıklar altın alıp saklayın hem elinizde para varmış gibi harcama riskiniz de olmaz dedi..

ama altına da hiç belli olmuyor.. düğünümde takılanları biz 47 tlden bozdurmuştuk ve tam 1 yıl sonra 105e kadar çıkmıştı fiyatlar..şimdi yine öyle terste kalır mıyız diye de korkuyorum??? sizler nasıl birikim yapıyorsunuz sizce tl mi yoksa altın mı daha iyi???yoksa döviz mi???

(bu arada konu açılmışken ev alacak arkadaşlara bi tavsiyem var.. sakın birikim yapmadan ev almayın.. arabanızı felan satmayın... bir yıl geç olsun ama sıfırdan ev almaya kalkmak inanaın çok zor.. haaa imkanlarınız kısıtlıysa tamam araba satın ama iyi ise satmayın)))

Tanıdıklarınız bence en doğrusunu söylemiş.
Ben altın biriktirip ve kredi çekerek neler neler yaptım, annemin 32 bin TL'lik primini ödeyerek emekli olmasını sağladım mesela...
Ve bunun gibi bir çok şey yaptım çok şükür...
Bunların hepsini gıdım gıdım da olsa altın biriktirerek yaptım... Eğer yapabilirseniz, en mantıklı para biriktirme budur..

Altın altındır... Hiç düşmez, ama devamlı artar. Senin 47 TL dediğin zamanlar, eskide kaldı. Ben 20 TL ye küçük altın aldığımı hatırlıyorum...
Fakat o büyük fırlamadan sonra, altın bir daha asla bu fiyatlara düşmez, fırlayıpta o kadar gerilediği tarihte görülmemiş ki şimdi olsun... O yüzden bence siz küçük altın yaparak birikimlerinize başlayın.
En güzel bu konuda annem birikim yapabiliyor, önce küçük yapıyor sonra küçükleri cumhuriyet yapıyor falan filan... Böyle böyle saklıyor kendince...
Hem tanıdıklarınızın da dediği gibi, bozdurma gibi bir durumunuz olmadığı sürece nakit biriktirmekten her zaman çok daha iyi bir yöntemdir...

Bence de en uygunu her ay bir tane de olsa altın almak.
Bunu yapmayı ben de çok istiyorum ama başlayamıyorum bir türlü.

uzun vadede yatırımın anahtarı altın bencede 2006 yılında evlendım ozman 23 gram cıvarı bılezıklerımı 600 lıraya yapmıstık hıc unutmam 2011 temmuzda bozduk gramını 91 lıradan bız yaparken 28 lıra cıvarıydı sanırım

bende yatırımımı küçük altın alarak başladım bu aydan itibaren bakalım inş bir şey çıkmazsa bende küçük diyerekten birktire biriktire cumhuriyet falan yapabilirim inş.

altın uzun vadede yatırım için karlı ama bugun al 6 sonra bozdurursan zararın olur...biz maaşlarımızdan tl olarak ortak hesabımıza atıyoruz ...bazen eşimden gizli ceyrek altın alıyorum kendı ıhtıyaclarımdan kısarak ...mesela bizde araba alıcaz kredi cekmeyelım dıye 1 yıldır para bırıktırmeye calısıyoruz bu hazıran ınsallah alıcaz

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.. anlaşılan çocu kişi altını daha avantajlı buluyor.. inşallah bu aydan itibaren altın yatırımına başlıycam...bizim kullanacağımız zaman ne çok yakında ne de çok uzakta... biriktirdiğim altınları inşallah 1-1.5 yıl sonra bozdurcaz..hakkımızda hayırlısı düşerse de çıkarsa da...

Bende altının sağ gösterip sol salladıkları arasındayım malesef:KK43:Bankadaki paramı çektim geçen yaz ve altın aldın düşük bi anını bulunca ve o gün sadece aldıgım değerin üstüne çıktı 1 yıl oldu ve ben hala bekliyorum ama biraz inatçıyım ve inançlıyımda hala yatırıma devam ediyorum.Bu yaz yükselecegini umuyorum.Dolar euro olayı bana cazip gelmi.Ancak kur farkından kazanılıyo o da bizler için pek bi işe yazamaz.Faiz,fon yada altın alın derim ben.Altın daha da düşmez bu seviyenin altına diye düşünüyorum...Tabi karar sizin:)

Bende altının sağ gösterip sol salladıkları arasındayım malesef:KK43:Bankadaki paramı çektim geçen yaz ve altın aldın düşük bi anını bulunca ve o gün sadece aldıgım değerin üstüne çıktı 1 yıl oldu ve ben hala bekliyorum ama biraz inatçıyım ve inançlıyımda hala yatırıma devam ediyorum.Bu yaz yükselecegini umuyorum.Dolar euro olayı bana cazip gelmi.Ancak kur farkından kazanılıyo o da bizler için pek bi işe yazamaz.Faiz,fon yada altın alın derim ben.Altın daha da düşmez bu seviyenin altına diye düşünüyorum...Tabi karar sizin:)

Zaten altın birkaç senede bozdurulmalı.

Ben de artık altına yatırım yapıyorum.

bu konuyu yeni gördüm. biz de daha yeni ev almak için arabamızı sattık. ve de hem iyi durumda (sıfır değil ama 3 yıllık bi araçtı) hem de uygun fiyata almıştık. gerçi yine nerdeyse hiç zararsız sattık o da ayrı. şimdi yazdıklarınızı ve ev almayla ilgili tavsiyelerinizi görünce tühhhh dedim. biz de aynen öyle yaptık. ama kesinlikle borca girmeden de biriktirilmiyor. ne kazanırsak yiyoruz. öyle olunca krediyle ev alalım dedik tabi peşinat için de arabamızı sattık. :KK43:(( bakalım inşallah ödeyebilir ve altından kalkabiliriz.

X