Parayı ne yapayım?

eslem89

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2020
1.940
1.549
35
Arkadaşlar evimizi sattık, 335 bin tl ye 200 küsürlükte birikmiş altınım var. Şu an kiradayız görev sebebiyle. Bulunduğum yerden ev alma durumum yok. gidicem burdan.
Bir kuyumcudan dün görüş aldım, altın düşecek biraz daha bekle al. Yılbaşından sonra artacak 880 i gördü yine o seviyelere çıkacak bence dedi. Geçen yıl bu aylarda yine bana altına yatırım yap demişti altın almıştım çeyrek 450 ydi. O yüzden bi güvenim var bu kuyumcuya :)
Bir de gayrimenkulcuden fikir aldım. O da biz altın aldık epey zarar ettik. Altının sağı solu belli olmuyor biri bişey diyor düşüyor çıkıyor. Ama ev garanti olur dedi.
Evi de Ankara dan almayı planlıyoruz.
ne dersiniz ? ev alıp kiraya mı vermeli? Yoksa altına mı yatırmalı? Tabiki risk var her türlü fikirlerinizi almak istedim.

Arkadaşlar evimizi sattık, 335 bin tl ye 200 küsürlükte birikmiş altınım var. Şu an kiradayız görev sebebiyle. Bulunduğum yerden ev alma durumum yok. gidicem burdan.
Bir kuyumcudan dün görüş aldım, altın düşecek biraz daha bekle al. Yılbaşından sonra artacak 880 i gördü yine o seviyelere çıkacak bence dedi. Geçen yıl bu aylarda yine bana altına yatırım yap demişti altın almıştım çeyrek 450 ydi. O yüzden bi güvenim var bu kuyumcuya :)
Bir de gayrimenkulcuden fikir aldım. O da biz altın aldık epey zarar ettik. Altının sağı solu belli olmuyor biri bişey diyor düşüyor çıkıyor. Ama ev garanti olur dedi.
ne dersiniz ? ev alıp kiraya mı vermeli? Yoksa altına mı yatırmalı? Tabiki risk var her türlü fikirlerinizi almak istedim.
Altın kısa vadeli yatırım değil. O parayı uzun süre kullanmayacaksanız, ihtiyaç halinde tırtıklamayacaksanız altın alın.

Ev alıp kiraya vermek bence sağlam bir yatırım aracı değil. Kiralanmaz, aidatı bilmemnesi masraf olur. Kiralanır kiracı kira ödemez kaçar, kiralanır kiracı evin içine eder.

Şu an oturduğumuz ev biz evlenmeden önce kiradaydı. İçi full tadilatlı verilmişti. 3 kiracıdan sonra parkeler parçalanmış, banyo fayansları kırılmış, mutfak dolapları sünger kıvamına gelmişti ne yapmışlarsa. Yeni baştan tekrar tadilata girdi ev biz taşınmadan.

Altın kısa vadeli yatırım değil. O parayı uzun süre kullanmayacaksanız, ihtiyaç halinde tırtıklamayacaksanız altın alın.

Ev alıp kiraya vermek bence sağlam bir yatırım aracı değil. Kiralanmaz, aidatı bilmemnesi masraf olur. Kiralanır kiracı kira ödemez kaçar, kiralanır kiracı evin içine eder.

Şu an oturduğumuz ev biz evlenmeden önce kiradaydı. İçi full tadilatlı verilmişti. 3 kiracıdan sonra parkeler parçalanmış, banyo fayansları kırılmış, mutfak dolapları sünger kıvamına gelmişti ne yapmışlarsa. Yeni baştan tekrar tadilata girdi ev biz taşınmadan.
Haklısınız bana da hiç mantıklı gelmiyor içimden de gelmiyor açıkçası ev almak. Annem biraz ev alma taraftarı eski kafadayım garanticiyim diyor. Yok Parayı tırtıklama durumumuz olmaz. Nasıl kiracılar var anlamıyorum gerçekten.

Altın, ev alıp kiraya vereceksiniz evi kullananın düzgün kullanacağı ne malum. Altın uzun vadede her zaman kazandırır. Yerleşik hayata geçecek olursanız o zaman oturacağınız evi alırsınız.
Ev boş bile dursa değerini kaybetmez, ankarada kiracı konusunda seçici olma imkanı daha fazla üstelik. Evdeki muhtemel tadilat vs giderleri vergiden düşülebiliyor, kiracının borç takıp kaçması ihtimaline karşı cüzi bedelli bir sigorta yaptırılabilir. Çözümü var yani bunların. 100bin param olsa ben de altında tutarım ama gayrimenkul alacak kadar param varsa düşünmez alırdım, değerini kaybetmeden düzenli gelir getirir çünkü. Altın gelir getirmez.

Haklısınız bana da hiç mantıklı gelmiyor içimden de gelmiyor açıkçası ev almak. Annem biraz ev alma taraftarı eski kafadayım garanticiyim diyor. Yok Parayı tırtıklama durumumuz olmaz. Nasıl kiracılar var anlamıyorum gerçekten.
O zaman altın alın bence. 2 sene dokunmayacakmışsınız. Her halükarda kar edersiniz.

Kiracı dert sahibi yapıyor insanı. Hele bir de başka şehirdeyseniz hiç güven olmaz.

Ankara’da ev almak bana mantıklı geldi.
Hangi semtte alacağınız, aylık kira getirisi vs çok önemli.
Kiraların devasa arttığını bildiğimden bunu öneririm.
Altın elbet çıkacak ama altın çıkarken aldığınız ev de hem kira getirip hem de kendi değerini arttıracak.

Kuyumcu agzini hayra acabilir mi acaba 😒

Oha kim oturmuş orada ? Harry Potter ailesi mi?

E iyi 3 duvar birakmislar sagolsunlar

Gayrimenkul sürekli üzerine katlar, geri geldiği görülmemiştir hiç. Ankara'da ev alacaksınız en çok memur orada var. Daha garantili olur en azından. Semti iyi seçin sadece.
Bütçenizi aşan sıfır ev almak istiyorsunuz mesela elinizde ki birikimi peşinat yapar. Biraz krediyle üstünüzü tamamlarsınız. Kira da kredinizi öder, elinizden para çıkmadan paranızı daha değerli hale getirirsiniz.

X