Parayı ne yapayım?

Evin fiyatı hep artıyor deniyor ama dolar veya altın olarak düşündüğünüzde tutarı o kadar uzun vadede evler değer bile kaybediyor. Bizim eski ev sahibi 175bin dolara almış evi zamanında. Gurbetçiymiş dolarını bozdurup almış. Şimdi 120bin bile vermiyorlar eve. Ev oturacaksanız alın, yatırım aracı olarak çok mantıklı gelmiyor bana.

Evin fiyatı hep artıyor deniyor ama dolar veya altın olarak düşündüğünüzde tutarı o kadar uzun vadede evler değer bile kaybediyor. Bizim eski ev sahibi 175bin dolara almış evi zamanında. Gurbetçiymiş dolarını bozdurup almış. Şimdi 120bin bile vermiyorlar eve. Ev oturacaksanız alın, yatırım aracı olarak çok mantıklı gelmiyor bana.
Kesinlikle biz evi 50 bin dolara almıştık şu an 42 bin dolara zor sattık işte. O zaman dolar yada altın alaydık şu an 500 küsür binimiz vardı

Bu istatistik dışı bir örnek yalnız.
Adam aldığında o evi dolar 2 tl olsa 350 bin eder.
Şuan 120 bin dolar 960 bin tl.
Bu mu değer kaybetmiş hali???

değer kaybetme şöyle oluyor dolardaki artışa göre artış azsa değer kaybedilmiş olarak bakılıyor sanırım tam anlamıyorum ama. Yani yine aynı paraya satsa değer kaybı olmayacaktı tl bazında.

Kesinlikle biz evi 50 bin dolara almıştık şu an 42 bin dolara zor sattık işte. O zaman dolar yada altın alaydık şu an 500 küsür binimiz vardı
Kıyaslamayı yanlış yapıyorsunuz.
O zamanki dolar kuru ile şuanki aynı değil.
Şuan 8 liradan dolar almak mantıklı iş değil, doların 10 tl üzerine çokça çıkması gerekir ki bu dediğiniz yaşansın.
Mümkünse zaten dolar 15 tl olmasın, batarız.
Siz altın olan ham parayı değerlendirmek istiyorsunuz.

Zamanında düşükken alan aldı, bu saatten sonra ikiye üçe katlaması söz konusu değil.

Türk lirası olarak hesap yaparsan öyle. Ama Türk lirası şu an dünya genelinde en düşük değerli para. Ülkedeki hemen hemen her şey de dövize endeksli çünkü üretim yok. Yani TL ile hesap yapmaya kalkarsan hatalı olur. Ha ben maaşımı dolarla mı alıyorum da diyebilirsin tabi 😂😂😂

Ev boş bile dursa değerini kaybetmez, ankarada kiracı konusunda seçici olma imkanı daha fazla üstelik. Evdeki muhtemel tadilat vs giderleri vergiden düşülebiliyor, kiracının borç takıp kaçması ihtimaline karşı cüzi bedelli bir sigorta yaptırılabilir. Çözümü var yani bunların. 100bin param olsa ben de altında tutarım ama gayrimenkul alacak kadar param varsa düşünmez alırdım, değerini kaybetmeden düzenli gelir getirir çünkü. Altın gelir getirmez.
Altın gelir getirmez derken 5 sene önce 10 bine aldığım altın şuan 50 bin. Tabi tercih meselesi ama ben altından yanayım

Kıyaslamayı yanlış yapıyorsunuz.
O zamanki dolar kuru ile şuanki aynı değil.
Şuan 8 liradan dolar almak mantıklı iş değil, doların 10 tl üzerine çokça çıkması gerekir ki bu dediğiniz yaşansın.
Mümkünse zaten dolar 15 tl olmasın, batarız.
Siz altın olan ham parayı değerlendirmek istiyorsunuz.

Zamanında düşükken alan aldı, bu saatten sonra ikiye üçe katlaması söz konusu değil.

bence gayet sözkonusu euro 30 tl olacak deniyor bence olurda bu ülkede. Ki 6-7 yıl önce euro 10 tl olacak diyene gülmüşler daha neler diye son durum ortada.

Parayi bankaya yatirip altin hesabi acin ve altina cevirin hesapta. Ileride ev alacaginizda hesaptaki altinkari bozdurup tl ye cevirirsiniz.

Türk lirası olarak hesap yaparsan öyle. Ama Türk lirası şu an dünya genelinde en düşük değerli para. Ülkedeki hemen hemen her şey de dövize endeksli çünkü üretim yok. Yani TL ile hesap yapmaya kalkarsan hatalı olur. Ha ben maaşımı dolarla mı alıyorum da diyebilirsin tabi 😂😂😂
ajshshshsh
Elinde dolar varken bozdurup başka bir şey yapmak evet mantıklı değil.
Ama tl yi dövize yatırım amaçlı şu kurla çevirmek büyük kazançlara sebep olamaz.
Elbet buna bir dur denecek, faizler yüksektildi falan filan.
Yani dolar maksimum birim olarak 2 tl daha kazandırır, çok büyük meblağlar yatırmak lazım sağlam kar için.

175bin dolardan 120 bin dolara bence epey bir kayıp var. Krediyle falan olsa tamam ama peşin parayı dövize hele altına çevirmek uzun vadede her zaman daha karlı. Eşim ve çevresi hep dövizle maaş aldığı için yatırım diye ev alıp keşke dövizde tutsaydım zarardayım diyen çok var etrafımızda. Münferit bir örnek değil yani.

ajshshshsh
Ama tl yi dövize yatırım amaçlı şu kurla çevirmek büyük kazançlara sebep olamaz.
Yani dolar maksimum birim olarak 2 tl daha kazandırır, çok büyük meblağlar yatırmak lazım sağlam kar için.

Faizler yükseltildi ama beklenen etki onda bile olmadı. Adam akıllı çözüm olmadan ben düşeceğini sanmıyorum. Adamakıllı çözüm geleceğini hiç sanmıyorum maalesef :KK43:

bence gayet sözkonusu euro 30 tl olacak deniyor bence olurda bu ülkede. Ki 6-7 yıl önce euro 10 tl olacak diyene gülmüşler daha neler diye son durum ortada.
Dolar euro değil ama tüm uzmanlar altına yatırım yapılması konusunda ısrarcı.
200 yıldır basılmayan dolar, şu pandemi sürecinde basıldı, çin birim parasını altın sertifikasına çevirdi.
Global enflasyondan bahsediliyor 2022 yılı için ve tek başa çıkma yolunun altından şaşmamak olduğunu savunuluyor.

Gayrimenkul olayına şöyle sıcak bakıyorum, biraz hakimim ve yapanlar hem de alıcılar tarafından ve ilgi alanım.
Mesela ank da bir firma vardır yakın aile dostumuz, projeye başlarken der ki size peşin ilk etap 400 bin, sonra ikinci etap 650 binden satar.
Ve o evler 2,5 senede teslim edilir, oturum başladığı anda fiyatı 1,5 milyon üzeridir.
Paranızı 3 katı ve üzeri şeklinde mülkle alırsınız, iki sene daha beklerseniz toplam 5 sene yani, elinizdeki para 5 katına çıkmış bir mülktür artık.

Dolar euro değil ama tüm uzmanlar altına yatırım yapılması konusunda ısrarcı.
200 yıldır basılmayan dolar, şu pandemi sürecinde basıldı, çin birim parasını altın sertifikasına çevirdi.
Global enflasyondan bahsediliyor 2022 yılı için ve tek başa çıkma yolunun altından şaşmamak olduğunu savunuluyor.

Gayrimenkul olayına şöyle sıcak bakıyorum, biraz hakimim ve yapanlar hem de alıcılar tarafından ve ilgi alanım.
Mesela ank da bir firma vardır yakın aile dostumuz, projeye başlarken der ki size peşin ilk etap 400 bin, sonra ikinci etap 650 binden satar.
Ve o evler 2,5 senede teslim edilir, oturum başladığı anda fiyatı 1,5 milyon üzeridir.
Paranızı 3 katı ve üzeri şeklinde mülkle alırsınız, iki sene daha beklerseniz toplam 5 sene yani, elinizdeki para 5 katına çıkmış bir mülktür artık.

Evet bu dediğiniz çok mantıklı böyle birşey bulabilirsek çok iyi olur risksiz bir yatırım olur. O tanıdığınızla görüşme şansım olur mu?

Bence bölüm, bir kısmını altın, bir kismini dolar veya Euro bir kısmını da vadeliye koyun derim

Evet bu dediğiniz çok mantıklı böyle birşey bulabilirsek çok iyi olur risksiz bir yatırım olur. O tanıdığınızla görüşme şansım olur mu?
Şuan arsa arayışında, biz de ailece bekliyoruz geçen aradık böyle böyle istiyoruz, 3 daire alacağız ablam babam ve kocamla ben olarak.
Bu bahsettiğim tek de değil, bunun gibi ardı ve markası çok geniş birkaç isim var.
Size özelden yazayım firmayı.
Ank gayrimenkulde inanın temelden alıyorsanız insanı zengin ediyor, bu yöntemte tek ev parasıyla 4 5 daire sahibi oldu insanlar.
İlkinden 1 alıp satıp, ikinci projeye 2 daire, sonra onu satıp 3 olarak falan girdiler.

Başka şehirde durum nedir bilemem ama ank da gayrimenkul bence çok çok iyi bir yatırım aracı.

ajshshshsh
Kısa vadede öyle. Siyasi bir dalgalanma yaşamazsak küçük küçük düşmeye devam eder altın da döviz de. Hükümet değişirse takla atıp 4 lira civarına gerileyebilir dolar. Buna bağlı olarak altın da düşer zaten.

Ama konu döviz kazanan birinin Türkiyede yatırım yapması. Adam dövizle kazanıyor, biriktirdiği dövizle gayrimenkul alıyor. Bu gayrimenkul TL olarak kar etmiş gibi görünse de aslında döviz olarak zarar ediyor.

X