Psikolojik olarak dipteyim, boşanmak istiyorum lütfen akıl verin...

Fazla dramatiksiniz ya kimseyi bu kadar umursamayın okurken bile baydı konuşmazlarsa keyifleri bilir diyip keyfine bakıcaksın salla gitsin ne bu dram duygusallık herşeyi öyle abartmışsınız ki sırf Bi sınır çizmek nasıl oluyor bilmediğin için boşanmak istiyorsan saçma görümcenin olayı da ayrı yani istediğini yaşar bunu ortaya dökmek istemen kötü bir düşünce sonuçta döktüğün zaman eline bişey geçmeyecek karaktersizlik yapmış olacaksın bırak kim ne mok yerse yesin kendi hayatını yaşa eşinle huzurunu kurmaya bak keyfi isteyen seninle iyi olur keyfi isteyen konuşmaz seni çok ırgalamasın bu karşındaki kişiler olmazsa olmazın degil sonuçta
Öyleyim herhalde, görümcem bunca zaman benim hakkımda kendi yaptığı şeylere rağmen konuşunca annesine babasına rahibe gibi takılıp başı dara girdiğinde benden yardım alıp benim iyi niyetimi suistimal edince bu hale geldim normal bu arada oladabilir kimseyi ilgilendirmez ama ben birşey yaşamamıştım beni çıldırtan bu. Tamam bakalım takmadan devam madem

Gidip gelmezsiniz eşiniz de anlayışlı birine benziyor hemen niye boşanmak lafını kullandınız ki? Daha evliliğinde başlarındasınız. Temelli kesilmez belki ama sınır çizin. Sonuçta hakkınızda kötü düşünen eşiniz değil.

Yalnız k.valide ve k.pederin bu basit ve çirkin tavırları yalnızca size yönelik değil aileye sonradan katılan herkese yönelik. Eşiniz mesafe koyarken bunun sebebini açıkladı mı yoksa bu sadece göstermelik bir uzaklaşma mı ? Hazır size küsmüşlerken bence hiç zorlamayın tekrar üzerinize çekmeyin bu konuda da tavrınız net olsun eşiniz çok isterse görüşmek ki bir süre sonra isteyecek gibi duruyor bana pek çözüm odaklı gelmedi günü geçirmelik yaptırımlar gibi o zaman da gitsin ailesini görsün. Size de eğer gelip hesap sorarlarsa o zaman sürekli sizin hakkınızda olumsuz düşündükleri, kardeş evlat olarak görmedikleri için bu kadar karaladığınız bir insanla görüşmek istemezsiniz diye düşündüm de diyebilirsiniz.

Görümcenizle kişisel bir sorununuz varsa bunu onunla konuşun zira yaşantısı yalnızca onu ilgilendirir. Eşinizin anne babasıyla olan sorununuzu başkalarını kullanarak ateşlemeyin. Sizin namusunuza laf ettilerse burda gereken cevabı verecek kişi eşinizdir. Nefret ediyorum hatta şu namus kelimesinden, eğer istemiyorsanız görüşmeyin ve bu konuda adım atmayın. Eşiniz size değer veriyorsa yapılan haksızlıklara karşı tavır koyacaktır
Tamam da eşimin anne ve babasıyla sorunum tamda bu konu yüzünden çıktı benim kizim sizin gibi değil ama siz dedi? Üstelik görümcem tüm bunlara sustu ben onu yıllardır savundum kişisel alanına bile saygı duymayan okuduğu üniversitede şehirde bile rahat bırakmayan ailesine karşı kolladim gayet rahat yaşadı hayatını buna karismiyorum ki bu beni şu ana kadar hiç ilgilendirmedi. Namus dememin sebebi kullanılan kelime bu bende nefret ediyorum namusu kadınlarda arayan adama bakmak lazım. Ama işte öyle değil kız kardeşlik filan hepsi yalan ailesi bizim kızımız sizin gibi değil dedi diye bu haldeyiz ve görümcem onlara destek veriyor baya beni kullandı bu konuda bildiğiniz ve gerçeği bildiği halde ailesi toplanıp bunları mesele haline getirip konuştuğunda destek vermiş anlatabiliyor miyim? . İstediğimi yaşarım kimse karışamaz bende kimseye karışmadim dedikodu degilmi yaparım yapmam ama hiçte yapmadım Allah var yukarıda. Benim evimin içinde sürekli bu konular hergunleri böyle meseleler ve beni konusuyorlarmis. Yaşasam gam yemem sizene der geçerim yine de birşey demiyorum. O kadar karmaşık ki size katılıyorum bu arada ama herşeyi anlatıp sığdırmak mümkün değil bir başından bir sonundan anlattım. Sanırım şuan beklemekten başka çarem yok

Gidip gelmezsiniz eşiniz de anlayışlı birine benziyor hemen niye boşanmak lafını kullandınız ki? Daha evliliğinde başlarındasınız. Temelli kesilmez belki ama sınır çizin. Sonuçta hakkınızda kötü düşünen eşiniz değil.

Ben sınır çizmek yerine ettikleri lafları bir bir yesinler milletin çocuğunu yaftalamanin cezasını kendi evlatlarindan çeksinler istiyorum. Bunlara asla susamam yuvam dağılmasın diye içimin soğuması lazım. Yıllardır kafamı eğip yurumusum ben anneme laf gelmesin diye malum başta baba olmayınca herkesin dili birşey yapmasanda uzar sırf bunun için. Şimdi nasıl susayım?

Kayınpederinizin ne gibi bir sıkıntısı var ki gelinleriyle uğraşıyor devamlı?
Memleketlerini çok üstün görüyorlar oranın kizlari hamarat iyi aile kızı filan. Kendi kizlarini dışarı çıkartmalar markete bile yollamazlar. Kız mühendislik kazandığı için başka şehire gitti işte aile evinde hicbirsey görmediği ve hep baskilandigi için orada bambaşka bir hayat yasası okul bitti geldi burada yine onların bildiği kız gibi devam. Nişanlandılar filan. Eltimde bende gayet rahat büyüdük ama bu sayede hiç gece dışarı çıkalım oraya buraya gidelim insanı değiliz sadece onların oğulları olmuş mesela hayatımızda neticede evlendik ama kayınvalidem ve kayinpederime göre biz hoppa işte ailesi geniş insanlarız

Yalnız k.valide ve k.pederin bu basit ve çirkin tavırları yalnızca size yönelik değil aileye sonradan katılan herkese yönelik. Eşiniz mesafe koyarken bunun sebebini açıkladı mı yoksa bu sadece göstermelik bir uzaklaşma mı ? Hazır size küsmüşlerken bence hiç zorlamayın tekrar üzerinize çekmeyin bu konuda da tavrınız net olsun eşiniz çok isterse görüşmek ki bir süre sonra isteyecek gibi duruyor bana pek çözüm odaklı gelmedi günü geçirmelik yaptırımlar gibi o zaman da gitsin ailesini görsün. Size de eğer gelip hesap sorarlarsa o zaman sürekli sizin hakkınızda olumsuz düşündükleri, kardeş evlat olarak görmedikleri için bu kadar karaladığınız bir insanla görüşmek istemezsiniz diye düşündüm de diyebilirsiniz.
Ne güzel yazmışsınız. Evet eşimden emin değilim o kendinden çok emin büyük konusmalar yaptı ama önümüz bayram biliyorum ki gidelim diyecek. Ben gitmek istemeyecegim ve o gittiğinde orada bir ton laf isitecek sonra bana yansirmi ne olur bilemiyorum bebeğimizde var onu göremedikleri için daha çok bileniyorlar bana. Deneyeceğim onerinizi

Gorumcenizin neler yaşadığı ile ilgili kiyasa ve ispata gitmemenizi oneririm. Kötü olan siz olacaksiniz yine hem de onun sorunlari siz karismayin. Anlayışlı bir esiniz varsa da kp.nizin size saydığı laflari onlara soyleyip karima bunu diyemezsiniz demeli. Kendisi gorusuyorsa gorussun ama size el kizi gözüyle bakiyorsa bunlarda sizin icin el olurlar siz niye evlililiginizi bitiresiniz ki. Ama eşinizin rolü buyuk sinirli babasiyla basa cikmali

Gorumcenizin neler yaşadığı ile ilgili kiyasa ve ispata gitmemenizi oneririm. Kötü olan siz olacaksiniz yine hem de onun sorunlari siz karismayin. Anlayışlı bir esiniz varsa da kp.nizin size saydığı laflari onlara soyleyip karima bunu diyemezsiniz demeli. Kendisi gorusuyorsa gorussun ama size el kizi gözüyle bakiyorsa bunlarda sizin icin el olurlar siz niye evlililiginizi bitiresiniz ki. Ama eşinizin rolü buyuk sinirli babasiyla basa cikmali
Şuan sinirliyim ve aklı selim düşünemiyorum sanırım belkide karma diye birşey vardır ve ben birşey yapmadan ahım tutar umarım. Herkes melek ben günah keçisi oldum dislandim durduk yere aynen öyle el gibi gören el olur teşekkür ederim

Memleketlerini çok üstün görüyorlar oranın kizlari hamarat iyi aile kızı filan. Kendi kizlarini dışarı çıkartmalar markete bile yollamazlar. Kız mühendislik kazandığı için başka şehire gitti işte aile evinde hicbirsey görmediği ve hep baskilandigi için orada bambaşka bir hayat yasası okul bitti geldi burada yine onların bildiği kız gibi devam. Nişanlandılar filan. Eltimde bende gayet rahat büyüdük ama bu sayede hiç gece dışarı çıkalım oraya buraya gidelim insanı değiliz sadece onların oğulları olmuş mesela hayatımızda neticede evlendik ama kayınvalidem ve kayinpederime göre biz hoppa işte ailesi geniş insanlarız
Siz bu insanlara dert anlatabileceğinizi onların empati yapabileceğini ciddi ciddi düşünüyor musunuz? Öyleyse buyurun uğraşın. Kızlarını anlattığınız da size " sen madem biliyordun niye sustun kızımızı da kendine benzettin ona çanak tuttun öyle biri değildi senin yüzünden " demeyeceklerinin garantisini verebilir misiniz ? Bazı insanlar anlamaz görse de duysa da yaşasa da anlamaz malesef

Siz bu insanlara dert anlatabileceğinizi onların empati yapabileceğini ciddi ciddi düşünüyor musunuz? Öyleyse buyurun uğraşın. Kızlarını anlattığınız da size " sen madem biliyordun niye sustun kızımızı da kendine benzettin ona çanak tuttun öyle biri değildi senin yüzünden " demeyeceklerinin garantisini verebilir misiniz ? Bazı insanlar anlamaz görse de duysa da yaşasa da anlamaz malesef

Ahhhh sinirden ağlamak üzereyim gerçekten bu kadar bencil insanlarla insanca iletişim kurmak im kan siz. Ve evet kesinlikle o masum kızı ayartan kötü arkadaş ben olurum. Kafamı açtınız baya yanlış düşünüyormusum bu konuda ofkemden dolayı teşekkürler

Evet eşime çok kızgınım işler bu raddeye gelene kadar ben elli kere konuşurdum ailemle. O koymayacaksa kim koyacak tavrını. Eşim susarsa kim takar ben uzulmusum kırılmışım. Bilmiyorum benden önce kesti iletişimini ailesiyle ve sen onlardan kopamazsin benim için bunu yapmak zorunda değilsin dedim bana sadece senin için değil sana laf eden önce bana laf ettiğini bilsin görüşülmeyecek sende beni düşünme onlar düşünse bunlar söylenmezdi alttan ala ala altta kaldım ben yoklar artık dedi. En büyük hatali gözümde eşim ama bundan sonra görüşmek yok biz yuvamiza kendimize bakicaz kızımızı bu ortamlardan uzak büyütüp sağlıklı bir birey yetistiricez tek derdimiz bu olsun dedi. Daha da usteleyemedim bu konuyu uzatmak hakliyken haksız durumuna düşmek istemiyorum. Onun böyle konuşması içimi soğutmuyor yapmak istediğim çok şey var ama önce ondan geçmem gerek. Gururumla yuvam arasında kaldım sanki
O koymayacaksa kim koyacak tavrını demişsiniz, siz koyacaksınız o tavrı. Daha hoşunuza gitmeyen ilk davranışta ilk konuşmada tavır koyacaksınız. Hem eşiniz hem de ailesi öğrenecek nasıl bir ilişki istediğinizi. Eşimi seviyorsam ailesini de sevmeliyim ne demek? Sevilirseniz seversiniz, saygı görürseniz saygılı davranırsınız.
Oturup geçmişte söylenenleri hazmedeceksiniz çünkü eşiniz ailesine kapıyı kapatmış. Lafını yutar yutmaz kendi bilir kendi ailesi ama sizi çekip çıkarmış o ortamdan. Aynen dediğiniz gibi haklıyken haksız duruma düşmeyin. Kendi hatalarınızı da göz önüne alın.

Eşiniz gerekeni söylemiş yapmış bırakın artık sizde. Görüşülmeyecek bitti demiş daha ne istiyorsunuz? Eşinin ailesiyle sorun yaşayan bir çok kadının isteyip de alamadığı birşey bu. Olur da bir gün dayanamazsa, annem babam der gitsin görsün konuşsun. Belki torunları büyümeye başlayınca onlar da hatalarını anlar arayı düzeltmeye çalışırlar.

Eşiniz kadar siz de hatalısınız, hiç birşeye hiçbir zaman karşı çıkmamış cevap vermemişsiniz. Terbiyemden ona sustum buna sustum hepsini çok sevdim görümcemle en yakın arkadaş olduk... Daha ilk başta duyduğunuza gördüğünüze mesafe koysaydınız hiç bu kadar pisliğe bulaşmazdınız. Bizim gibi erken farkedip önlem alanlar terbiyesiz mi oluyor hayır kendini ezdirmemiş oluyor.

Buradan yeni evli veya evlenecek olan tüm kadınlara yazıyorum. Siz eşinizin ailesinin hiçbir şeyisiniz. Onlar da sadece eşinizin ailesi. Tamam saygılı güzel ilişki kurulur veya ufak tefek kusurlar kapatılır, kan bağı olan çocuklar vardır herkes birbiriyle iyi geçinir ama kendi annem babam kendi kardeşim gibi seviyesine gelmeyin. Sizin kendi anne baba ve kardeşleriniz var. Kötü gelin olacaksanız ilk günden olun herkes haddini hududunu bilsin. Eşimin hatrına sustum demeyin, eşiniz sizin hatrınıza onları sustursun. Böyle yapınca eş ve ailesinin gözünde aman pek uyumlu gelin olmuyorsunuz tam tersi vur sırtına al lokmasını oluyor ve bu da eşlerin işine geliyor.

Tecrübelerime göre kesin söyleyebilirim ki baştan saygılı ama mesafeli ama gelinler her zaman daha önemsenmiştir. Eşinizin ailesinin içindeki olaylara hiç karışmayın taraf olmayın. Bırakın aralarında çözsünler.

Görümcenize gelince, size güvenip herşeyini anlatmış dertleşmiş. İlişkisi ciddiymiş ki 4 sene sürmüş. Ya hiç dinlemeyip karışmayıp bilmeyeceksiniz ya da her şeyini bilip satmayacaksınız o kişiyi. Size anlatırken o "b.k ları yerken" demediyseniz arkasından da söylemeyin. Sizin ilk flörtünüz ilk beraberliğiniz eşiniz olabilir ama diğeri anlaşamaz ayrılır. Bu sizi namuslu diğerini namussuz yapmaz. Üniversitede okumak demek yetişkin olarak kararlar verebilmek demektir. İsterse 10 kişiyle flört etsin size ne, babası görse duysa bilse bile yine kızar gibi olur ama en sonunda laf kondurmaz kendi kızına. Kan çıkar olay çıkar... bunların hiçbiri olmaz merak etmeyin. Adamın tek kızı. Olay o kadar hızlı size döner ki siz ispiyonladığınızla kalırsınız.

Evet çünkü çok uzun bir süreç ve benim nişanlıligimin üstünden hem kaybının hem gorumcemin Nisan ve düğün süreci geçti. Hepsinde karşı tarafı her konuda elestirdiler suçladılar yukarıdan baktılar hakaret küfür vs. Uzun bir süreç yani herşeyi anlatmaya çalışırken hicbirsey anlatamamisim farkettim. Neticede eşimin ailesini bundan sonra görmek istemiyorum, gidip gelmelerini ve beni beklemelerini istemiyorum. Ve görümcem 4 koca yıl sevgilisiyle yaşayıp şuan yeni tanıştığı biriyle evleniyorken ben yıllardır sadece oğullarıyla birlikteyim ve herşeyi onunla yaşadım. Arkamdan konuştuklarını ve namusuma laf etmelerini kaldıramıyorum bunlar benim çocuğumun babaannesi dedesi. İstersem kızlarının yaşadığı herşeyi fotoğraflarıyla koyabilirim önlerine ama kan çıkar. Çünkü nişanlısı ilk sevgilisi sanıyor herkes onlarda haftada bir gorusturuyorlar o sebepten eline erkek eli değmedi gibi bir algıları var ama biz öyle değiliz iki gelinde. İntikam almakta istiyorum ama bunları yüzlerine vurursam aileleri dağılır nişanlısıda bilmiyor çünkü. Net ayrılır. Bir yandan ben o lafları haketmedim diyorum bir yandan her yaptıkları yanlarına kar kaliyor

Kimden neyin intikamını alacaksınız? Görümcenin nişanını bozup, yaptıklarını ortaya çıkartınca ne geçecek elinize? Eşinizin ailesinden ne farkınız kalacak bu durumda? Çizdiğiniz o her şeye kocası için susan nahif karakterin içinden intikam için suçu olmayan birilerini kolaylıkla harcamayı düşünecek birinin çıkması şaşırtıcı. Kendi hayatınıza bakın bu insanları da silin atın hayatınızdan, geç bile kalmışsınız bunu yapmakta. Haketmediğinizi düşündüğünüz laflar söyleniyorsa o an verecektiniz tepkinizi, tıpış tıpış sabaha kahvaltıya giderek ipleri zaten vermişsiniz ellerine. Biraz kararlı olun

Ne degisik herkesin arkasindan herkes atıp tutuyor yuze gulup arkadan konusmalar o kadar karısıķ ki..
Gorumcem kardesimsin derken bile arkanizdan konusmus aileden gelen bir samimiyetsizlik var.
Esinizden emin misiniz peki ailesine sizle ilgili konusuyor olmasin ne bileyim kalıtsal gibi davranislar..
Suan ki duruma gore de bosanmalik bir durum yok cunku esinizle bir sorun yok gibi..

Eşiniz diyemedi mi namus kadınla mı ilgili sadece? Ne yaşadıysanız birlikte yaşadınız.
Görümcenin yaşamı onu ilgilendirir. Babasının seviyesizce davranması omunla ilgili değil. O açıdan oradan yürümek sizi hatalı çıkarır.
Boşanmak için sebep mi bu dedikleriniz?
Bence değil.
Ben ailelerle sıfır iletişimi de doğru bulmuyorum. Düğün bayram çok resmiyetle kısa süreli görüşülür biter gider. Bence sizin anlatmadığınız başka şeyler de var. Yoksa zamanında beni istememişler diye biye boşanayım. Hangimizi istediler ki :KK70: ben de liseden beri tanışıyorum eşimle. Kayınvalidem en başından istemedi. Aklında başkası bile vardı. Hiç umrumda bile olmaz. Oğlu beni istedi tercih etti bitti.
Düşünceleriniz biraz sağlam yere bassın.

Gorumcem beni korumamis diyorsun ya, anlattiklarindan korursa ona da cephe alacaklarini, hatta sen de ayni haltlari yiyorsun ondan mi koruyorsun diye ustune gidecekleri anlasiliyor. Yani laftan anlayan bir anne, baba olsa insan korur. Ne soylersen suclanacaksan korumanin anlami yok, atesi uzerine sicratmak demek bu. Gorumcene bu yuzden sinirlenme, sirlarini aciga verme. Baskasini kotuleyerek kendini savunursan, bu gercek bir savunma degildir aslinda, onlar gibi olursun, yani kotu bir insan olursun sadece.
Esinin babasina gelirsek, Allah biliyor yapacaklarimi, tepkimin ne olacagini bilmiyorum, . Ben hic susmayip, aninda cevap veren, uzuntumu, ofkemi aninda gosterenlerdenim. Ancak her seye uzulmem, ofkelenmem, umursamam, hatta bazen insan yerine koymuyorum o kadar yok hukmunde algilarim soylenenleri. Aslina bakarsan en basindan ben boyle bir aile ile pek muhatap olmam. Evlenmis olabilirim ama ailesinden uzak dururum. Hazir cephe almislarken bunlardan kurtulsan, gorusmesen ? Bu yasanilanlari firsat bilsen mesela. Belki sana verilen bir odul bu, kurtulman icin.

Aman ya birakin kussunler, konusmasinlar. Size iyilik yapmislar. Siz de bundan sonra ne olume ne dirime diyin gitsin.
Boyle insanlari soyleyeceginiz, anlatacaginiz hicbir seyle susturamazsiniz. Agizlari torba degil ki buzesiniz.
Birakin canlari ne istiyorsa konuşsunlar. Gunes balcikla sivanmaz.
Gorumceniz mevzusuna gelince, onun da arkanizdan atip tutmasi diğerleriyle ayninkarakterde oldugunu gosteriyor. Ama ne onun sevgilisiyle yasamasi ne sizin ve eltinizin esleriyle evlenmeden once gorusmesi sizi namussuz yapmaz. Afedersiniz namus bacak arasinda degildir. Mesela kayinpederiniz olacak adam bunun bir ornegi. Gelinlerine dil uzatinca kendini namuslu saniyor.
Size nacizane tavsiyem, madem onlar sizinle gorusmek istemiyor siz de gorusmeyin. Gittigi yere kadar. Ne demisler ne olmus takip etmeyin. Cikarin hayatimizdan. Huzuru bulacaksiniz.

X