Bahçe Bakımı ve Çiçekler Siklamen

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Siklamen1.jpg
Göz alıcı renklere bürünmüş alımlı çiçekleriyle sevilen süs bitkilerinden olan siklamenlerin doğada 16 türü vardır. Çuha çiçekleriyle aynı familyada yer alan bu türlerin hepside çok yıllıktır. Siklamenler doğada kendiliğinden yetişen bir bölümü de evlerimizi süsleyen pembe, beyaz yada kırmızı çiçekli bitkilerdir. Orta ve Güney Avrupa ile yakın doğunun yerli bitkilerinden olan siklamenlerin bir bölümü yurdumuzda da çalı diplerinde, ormanlarda ve kaya gölgeliklerinde kendiliğinden yetişir. Doğada siklamenlerin çoğu ilkbaharın hemen başlarında yada sonbaharda çiçeklenir. Yaprakları, toprak altındaki yumrulardan çıkarak toprağın hemen yüzeyinde öbekler oluşturur. Damarlarının çevresi genellikle beyaz lekeli olan bu yürek biçimli ve derimsi yaprakların arasından taçyaprakları geriye kıvrılmış uzun saplı çiçekler uzanır. Çiçekler döllendikten ve meyve oluşumu başladıktan sonra sapları kıvrılıp bükülerek yere doğru eğilir ve toprağa ulaşır. Böylece toprakla karışan tohumlar çimlenerek yeni bitkiler oluşturur. En çok gölgelik yerleri seven siklamenler tohumdan yada yumrulardan üretilir. Park ve bahçelerde yada saksı bitkisi olarak evlerde yetiştirilir. Siklamen yumruları doğada bazı hayvanlar, özelliklede yaban domuzları için iyi bir yiyecek kaynağıdır. Nitekim, yumruları domuzlar tarafından topraktan kazılarak çıkarıldığı için bu bitkilere halk arasında ‘domur turpu’, ‘domuz ekmeği’ yada ‘domuz elması’ gibi adlarda verilmiştir.[/CENTER]

Son düzenleyen: Moderatör:
canavar benim bahçemdede vardı mart çiçeği olarak biliyordum adını çok güzeller rengarek.

Cylamen çiçeği soğanlı bir bitkidir ve çok yıllıktır. Serin havayı sever. Sonbahardan yaza kadar güzelliği ve kokusuyla evinize canlılık getirir, havaların ısınmasıyla çiçekleri dökülür (Haziran), sakın çiçeğinizin öldüğünü sanmayın. Çiçekleri ve yeşil aksamı dökülen soğanı toprakta ve gölge bir yerde saklayın. Sonbahara kadar bu şekilde dinlenen çiçek yeniden yeşillenmeye ve çiçeklenmeye devam eder. Ömür boyu size eşlik eder.
Ayrıca bir sıklamen, çiçeklerini döktüğünde 20 tohum kapsulü verir ve her kapsulun içinde de yaklaşık 20-25 tohum olur. Yani 1 sıklamen soğanından her sene 500 tohum elde edip onları da soğan haline getirebilirsiniz. Evinizde, bahçenizde, terasınızda, balkonunuzda bir sıklamen cenneti oluşturabilirsiniz.

bana doğum günümde hediye olarak geldi internette okudum bilgileri sanırım biraz nazlı bir çiçek bu.açıkçası evin neresine koymalıyım bilemedim..kurutmaktanda korkuyorum.gelen her çiçeği katletiyorum..buna inat ettim bakacağım..
anlamadığım şu..
okuduklarıma göre bu çiçek güneşi sevmiyor ama aydınlık bir yer istiyor..cama yakın bir yere mi koymalıyım?
havadar biryerde yaşayabiliyor?pencereyi açıkmı bırakmalıyım?
ayyy anlamadım gitti bilyorum bu işleri hiç.. ne olacak benim halim?bir yardım arkadaşlar...

Bendede var cnm
adını bılmıyordum bı ÇıÇekÇıde sordum ÖĞrendım benımkı aylardır camda
yazın soĞanı kalıyo sadece kıŞın yaprak verıp aÇıyo
kırmızı Çok gÜzel gÖrÜnÜyoo

Bendede var cnm
adını bİlmİyordum bİ ÇİÇekÇİde sordum ÖĞrendİm benİmkİ aylardır camda
yazın soĞanı kalıyo sadece kıŞın yaprak verİp aÇıyo
kırmızı Çok gÜzel gÖrÜnÜyoo

evet canım bende önüne geçirdim.
peki su olayını nasıl yapıyorsun?
benimki sağlıklı gözüküyor şimdilik ama alt yapraklarında ara ara yumuşamışlar çürümüşlere denk geliyorum 3-4 günde bir..neden acaba?oluyormu seninkinde suyunu ne şekilde ne aralıklarla veriyorsun?

eşim bana hediye olarak aldı ama bozulmaya başladı salonda duruyordu çiçekçiye sordum nemli yer seviyormuş bende mutfağa koydum bakalım düzelecek mi.

evet canım bende önüne geçirdim.
peki su olayını nasıl yapıyorsun?
benimki sağlıklı gözüküyor şimdilik ama alt yapraklarında ara ara yumuşamışlar çürümüşlere denk geliyorum 3-4 günde bir..neden acaba?oluyormu seninkinde suyunu ne şekilde ne aralıklarla veriyorsun?

CNM BEN KAFAMA GÖRE VERİYORUM SUYU BAKTIM TOPRAK KURU VERİYORUM
BELLİ SÜRELERDE DEĞİL YANİ KAFAMA GÖREE kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 BELKİ SENİNKİ HAVASIZ KALMIŞTIR İSTERSEN AZ SU VER O DA ÇÜRÜTÜR

CNM BEN KAFAMA GÖRE VERİYORUM SUYU BAKTIM TOPRAK KURU VERİYORUM
BELLİ SÜRELERDE DEĞİL YANİ KAFAMA GÖREE kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 BELKİ SENİNKİ HAVASIZ KALMIŞTIR İSTERSEN AZ SU VER O DA ÇÜRÜTÜR

tamam canım bende toprak kuruyunca vereyim artık o zaman..ay bilemedim ne yapsam ben buna..özel güneş banyolarımı yaptırmadım , pencereleri açıp havamı aldırmadım.yok anacım yok ne nanköööörrrr buna gösterdiğim özeni başka şeye göstersem ayaklanır yürür giderdi artık :sinifsinif: bırakcam kendi haline ne yaparsa yapsın :jeyyar:

nazik bir çiçek diyorlar,
ama ben attım balkona aklıma geldiğinde su veriyorum ,yemyeşil yaprakları çiçeklerde vermiş dipten bu çiçek kesinlikle soğuk havayı vede havadar bir yer seviyor, evde zor,
accık balkona güneş görmeyen bir yere atın bak nasıl güzelleşiyor.

güneş sevmez bu bacım aydınlık ve serin yer seeverrr.suyuda çok sevmez sık sulama.
ona köpek muamelesi yap bak nasıl azıyoooooo.

güneş sevmez bu bacım aydınlık ve serin yer seeverrr.suyuda çok sevmez sık sulama.
ona köpek muamelesi yap bak nasıl azıyoooooo.

:roflol: bittim ben buna yaaa akşam gidip aynen dediğin gibi yapıcam hatta hakaret bile edicem kaydirigubbakcemile3

Bana gecen hafta geldi hediye. Bir haftada öldü... :S Güneşe de koymadım ama galiba evde bakımı zor.

X