Sizce hiç ses etmeyelim mi?

annenizin üzerine geçti mi tapu?
huzursuzluk çıkarmayacaklarına emin olsanız satmasın otursun babasının evinde
Yok şuan tapu falan gecmedı. Nasıl olacak bilgim yok. Anneannem yasıyor zaten. Teyzem sadece ima edıyor. Hanı ben baktım benım hakkım gıbısınden. Şey dıyor. Birisi anne babasına bakmıs. Evı ona vermısler. Dıger evlerı paylasmıs ama gene kardeslerıyle. İstese paylasmazdı dedi.Büyük ihtimal alt katı ıstıyor teyzem. Dıgerlerıni paylaşıp kızını oturtacak dıger evde. Torunlardan ayrı kalmak ıstemıyor

Benım hakkım varsa ama helal etmiyorum. Eger annemın hakkını yerlerse bidaha yüzlerine bakmam. Hayatta konuşmam.Annem şuan boşandı ya. Bana dıyorlarkı annenın bosandıgını söyleme, kımse bılmıyor. Annemle dıger akrabaları gorusmek ıstıyor. Bızım onlarla gorusmemızı ıstemıyorlar. Sanırım bosandıgı ortaya cıkacak dıye
Kime ne ki bosanip bosanmamasi?Catır catır her zaman dogruyu söyler insanlarin ne düsündügü de umrunda olmaz benim ya.Bu hayata elalem ne der akraba konusur aman demeye gelmedim.
Keske herkes bu yapıda olabilse.
Bu arada annenizin hakkını yiyemezler miras konusunda hakkı her daim var o kuzen de dairesinden miras paylasiminda gül gibi cıkar cıkmasi gerekirse eger😊

Annemler 3 kardeş. Biz büyükşehirdeyiz. Anneannemler, teyzem ve dayım başka şehirde. Annem bu zamana kadar çok çekti. Babam alkolikti, şiddet, aldatma herşey vardı. Anneannemler boşanacaksan çocukları bırak gel dediği için hep çekti ve 30 sene sonra boşandı.
Teyzem 2 3ay evli kaldı ve boşandı. Anneannemlerle yaşadı. Teyze kızımı annemler büyüttü ve evlendirdi. Teyzemi emekli yaptılar.Dedem vefat etti. Teyzem anneannemle yaşıyor. Binanın 2.katının kirasını dayım alıyor. 3.katında teyze kızım oturuyor. 10 senelik evli.Başka yerde 2katlı ev var. Kirasını teyzemler alıyor. Bahçe falan var. Orayı kiraya veriyorlar.
Annem yeni boşandı. Yeni nafaka baglandı. 700 tl nafaka alıyor.Teyzemler annemin bagkurunu yatırmaya başladı. Emekli olması için bayaa yatması gerekiyormuş.
Teyzemin yaşadıgı 1.ci katı anneme, 2.kat dayıma, 3 teyzeme kalır die konuşuldu.Teyzem kendi 1.ci katta 3 de kızı oturdugu için onların taşınması istemıyor.Anneme 1.katı 50 bine sat bana demiş.Ev fiyatlarına baktım orada en az 200bin tl.
Sabahta teyzem birinden örnek veriyor. Birisi anne babasına bakmış, evi ona bırakmışlar falan.Annem hep çekti bu zamana kadar.Anneannem şuan yaşıyor zaten.Devlet herşeyi 4 e böler mi, yoksa anneannem var zaten hiç bişey demeden yaşayalım mı?
Ben kendim için birşey istemiyorum.Bende evliyim zaten tek maaşız, pek destek olamıyorum.Ortada bi haksızlık var mı? Teyzem büyük ihtimalle ben baktım hep diyecek. Bu arada aynı evde yaşadılar ama saglıklıydı dedem ve anneannem. Sadece 15gün dedem yogun bakımdaydı.Teyzem böyle söyleyerek ima etti eminim.Para yüzünden aramız bozulsun istemiyorum.Ama annemin ne emeklisi ne evi var.Susup ses çıkarmayalım mı napalım. Teyze kızım o evden hayatta çıkmaz. Teyze kızı annen gelsın annemle yaşar dıyor.Annem orda yaşamak istemiyor. Annem hakkını hiç alamayacak gibi hissediyorum. 😣
Ayy bu akrabaların kendini düşünmesine o kadar uyuz oluyorum hadi kendini düşündün düşündün niye milletin hakkında kendi payın varmış gibi gözün kayar anlamam.
Teyze meyze dinlemem ben bizimkilerde millete saf bana gelince kaplan kesilirler. Teyzeme açık açık derdim kimse kırılmasın annem çok çekti artık rahat etsin keşke annemde senin gibi şanslı olsaydı da boşanıp bizi anneannemin yanında buyutseydi. Bunu derdim hem kendini emekli ettirmiş hem kızını evlendirmis hem üst kata yerleştirmiş vallahi sizdede iyi sabır varmış bana evi 50 sat deseydi teyze sen evini bana sat ben sana 60 bin veririm derdim

Kime ne ki bosanip bosanmamasi?Catır catır her zaman dogruyu söyler insanlarin ne düsündügü de umrunda olmaz benim ya.Bu hayata elalem ne der akraba konusur aman demeye gelmedim.
Keske herkes bu yapıda olabilse.
Bana kalsa söylerım. Ama tuhaf sekılde sakın söyleme dıyorlar. Annemın mutsuz oldugunu, babamın kötü oldugunu hep sakladılar.

Ayy bu akrabaların kendini düşünmesine o kadar uyuz oluyorum hadi kendini düşündün düşündün niye milletin hakkında kendi payın varmış gibi gözün kayar anlamam.
Teyze meyze dinlemem ben bizimkilerde millete saf bana gelince kaplan kesilirler. Teyzeme açık açık derdim kimse kırılmasın annem çok çekti artık rahat etsin keşke annemde senin gibi şanslı olsaydı da boşanıp bizi anneannemin yanında buyutseydi. Bunu derdim hem kendini emekli ettirmiş hem kızını evlendirmis hem üst kata yerleştirmiş vallahi sizdede iyi sabır varmış bana evi 50 sat deseydi teyze sen evini bana sat ben sana 60 bin veririm derdim
Anneme demiş. Annemde teyzene kiraya verırım 500 e dıyor.Teyzem bahçe, tarla, diger evın kırasını kaybetmek istemıyor. Rahatı yerınde. Yoksa 1500 tl maaşa kalacak.Ya devler böler dimi anlaşamazlarsa. Ben anneme anlatırım düzgünce. Sakın imza falan atma dedim.

Gerekirse siz sesi olacaksiniz. Gerekiyorsa mahkemeye verilecek zamani gelse. Ne hos agla memleket. Kadini zorda birak birde hakkinin üstüne cök. Gömerim hepsini. Sinir oldum hem sizi hemde annenizi yarim yolda biraktiklarina
Ben mahkemeye veririm tabiki. Annemi götürürüm. Sadece anneannem hayatta ya şuan. Tam nasıl oluyor bilmiyorum.O da yaşlı bayaa gercı Şimdilik ses etmıyeyım mi

Anneme demiş. Annemde teyzene kiraya verırım 500 e dıyor.Teyzem bahçe, tarla, diger evın kırasını kaybetmek istemıyor. Rahatı yerınde. Yoksa 1500 tl maaşa kalacak.Ya devler böler dimi anlaşamazlarsa. Ben anneme anlatırım düzgünce. Sakın imza falan atma dedim.
Yahu kızını çıkarsın o zaman kızının rahatinida bozmuyor kızının evide var üstelik valla milleteki aç gözlülük beni burda bile sinirlendirdi teyzeniz komşum olsa ben bile yüzüne derdim bunları

Ben aramız bozulmasın istıyorum. Annem 500 tl kırada oturuyor. Evi kötü. Dayımın falan durumu cok cok iyi. Eskıden dayım derdı bız hakkımızı annene verırız dıye. Ama iş ciddiye bınınce vermez. Teyzem o evı sattırmaz hayatta. Teyze kızı evden cıkmaz.Nolacak bılmıyorum. Şuan 4e böler mi peki devlet.
Anneanneniz ve dedeniz sağken mallarını evlatları satamaz, birbirine devredemez, sağ kişilerin malları miras paylaşımı gibi paylaşılamaz.
Allah sağlıklı ömürler versin, evler dedeniz üzerineyse vefatı halinde devlet tüm mal varlığını 4'e böler, 4'te 1 pay sağ kalan eşe, 4'te 3 pay çocuklarına.

Teyzenizin annenize evi bana sat teklifinin hukuken geçerliliği yok zira evler teyzeniz, anneniz ve dayınız üzerine değil.
Anneniz de o evin evladı, anne babasıyla yaşama hakkı var, istiyorsanız anneanne dedenizle konuşursunuz annenizde ailesinin yanına yerleşir.

Biz o kadar sefalet çektikki.Annem kaç kez dayanamayıp terk etti evi. Hatırlıyorum da 5.ci sınıfa gidiyordum. Okul okumayı zaten deli gibi istiyordum.Babam, bundan sonra okula gitmeyeceksin, kardeşlerinde 5.ci sınıfta bırakacak okulu, sen onlara bakacaksın demişti. O kadar üzülmüştüm ki. Allahtan annem geldi geri. Annem olmasa şimdiye üniversite okumamış, köyden biriyle evli, 3 4 çocuğu olan mutsuz bi kadın olacaktım.

Anneanneniz ve dedeniz sağken mallarını evlatları satamaz, birbirine devredemez, sağ kişilerin malları miras paylaşımı gibi paylaşılamaz.
Allah sağlıklı ömürler versin, evler dedeniz üzerineyse vefatı halinde devlet tüm mal varlığını 4'e böler, 4'te 1 pay sağ kalan eşe, 4'te 3 pay çocuklarına.

Teyzenizin annenize evi bana sat teklifinin hukuken geçerliliği yok zira evler teyzeniz, anneniz ve dayınız üzerine değil.
Anneniz de o evin evladı, anne babasıyla yaşama hakkı var, istiyorsanız anneanne dedenizle konuşursunuz annenizde ailesinin yanına yerleşir.
Dedem öldü, anneannem yaşıyor. O zaman şuan devlet hepsini 4 e bölecek degil mi? Ben şuan bu 4 e bölme işine ses etmiyeyim mi diyordum. Anneannem sağ ya o yüzden.

Yahu kızını çıkarsın o zaman kızının rahatinida bozmuyor kızının evide var üstelik valla milleteki aç gözlülük beni burda bile sinirlendirdi teyzeniz komşum olsa ben bile yüzüne derdim bunları
Teyzem akrabalarının bu muabbetleri duymasını istemez.şuan dedem yaşamıyor. Hepsi 4e bölünecek. Teyzem hepsini sahiplenmiş. Annemde anneannen yaşıyor ne mirasının bölünmesi diyor. Annemde maddi sıkıntıda olmasa umrumda olmazdı.60 yaşında kirada, pazarcılık yapıyor. Babamdan nafaka alıyor. Babam ve yeni eşi tehdit ediyor.

Dedem öldü, anneannem yaşıyor. O zaman şuan devlet hepsini 4 e bölecek degil mi? Ben şuan bu 4 e bölme işine ses etmiyeyim mi diyordum. Anneannem sağ ya o yüzden.
Başınız sağ olsun, mallar dedenizin üzerineyse anneanneniz, anneniz ve kardeşleri veraset ilamı çıkaracaklar, bir tanesinin bile ölüm belgesiyle notere gitmesi kafi, noterden veraset belgesi çıkarılır, veraset ilamında mirasçıların adı ve payları yazar, bu belgeyle hepsi birlikte veraset intikal vergi dairesine gidecekler, oradaki işlemler tamamlanınca vergi dairesinin verdiği evraklar, veraset ilamı vs belgelerle tapuya gidecekler, tüm mirasçılara payları oranında tüm malların hisseli tapuları verilecek, anneniz hisseli tapusunu alınca evlerde oturan kardeşlerinden payı oranında kira isteme hakkına sahip, anneanneniz sağ olduğundan ikamet ettiği evi aile konutu nedeniyle mahkeme yoluyla satmanız mümkün değil ama kardeşlerden miras payı oranında kira alabilir veya anneannenizin ikamet etmediği evlerin satışını isteyebilir anneniz.
Evler tek tapu mu yoksa her katın, her dairenin kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu var mı?

Başınız sağ olsun, mallar dedenizin üzerineyse anneanneniz, anneniz ve kardeşleri veraset ilamı çıkaracaklar, bir tanesinin bile ölüm belgesiyle notere gitmesi kafi, noterden veraset belgesi çıkarılır, veraset ilamında mirasçıların adı ve payları yazar, bu belgeyle hepsi birlikte veraset intikal vergi dairesine gidecekler, oradaki işlemler tamamlanınca vergi dairesinin verdiği evraklar, veraset ilamı vs belgelerle tapuya gidecekler, tüm mirasçılara payları oranında tüm malların hisseli tapuları verilecek, anneniz hisseli tapusunu alınca evlerde oturan kardeşlerinden payı oranında kira isteme hakkına sahip, anneanneniz sağ olduğundan ikamet ettiği evi aile konutu nedeniyle mahkeme yoluyla satmanız mümkün değil ama kardeşlerden miras payı oranında kira alabilir veya anneannenizin ikamet etmediği evlerin satışını isteyebilir anneniz.
Evler tek tapu mu yoksa her katın, her dairenin kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu var mı?
Büyük ihtimalle tek tapu. Dayımın ve teyzemin veraset ilanı için başvuracagını sanmıyorum. Dayımın paraya ihtiyacı yok. Teyzem düzenin bozulmasını istemiyor.Ölüm belgesi de bizde yok maalesef onlarda. Başvuru yapmamızı istemezler. Hatta tepki gösterirler.3 kardeş ses çıkarmazsa devlet böler mi acaba?

Büyük ihtimalle tek tapu. Dayımın ve teyzemin veraset ilanı için başvuracagını sanmıyorum. Dayımın paraya ihtiyacı yok. Teyzem düzenin bozulmasını istemiyor.Ölüm belgesi de bizde yok maalesef onlarda. Başvuru yapmamızı istemezler. Hatta tepki gösterirler.3 kardeş ses çıkarmazsa devlet böler mi acaba?
Biri kisi yeterli.

Siz annenizi alıp dedenizin ikamet ettiği mahallenin muhtarına gidin, dedenizin tc kimlik no vs biliyorsanız ölüm kağıdı alın onunla notere gidin, tcsini bilmiyorsanız anneniz nüfus müdürlüğüne gitsin, vukuatlı nüfus örneği istesin, orada dedeniz, anneanneniz, anneniz dahil tüm çekirdek ailenin isim soyad tcleri yazacak.
Noterden veraset ilamı çıkarın, onların başvuru yapmanızı isteyip istememesi bir şey ifade etmiyor, kanunen zaten bunları yapmanız gerekiyor.

Bilmiyorum napalım. Annem de anneannen hayatta diyor. Ama maddi olarakta annem sıkıntıda. 60 yaşında halaa çalışıyor.
Ben annenin hakkini kesinlikle yedirmemesi taraftariyim.deden hayatta olsa beklenin derdim de anneannen kocunmaz.onceden gidip konussun duygu somurusu yapsin.belki teyzen diger kiralar da gider diye vazgecer.bu arada annen babasinin maasinada ortak olabiliyor.onada basvursun.

Anneannem falan saglıklı. Hem kızını okıttular, evlendırdıler. Yıllardır teyze kızım falan kira vermıyor. Dayımda aynı sekılde. Şimdi iş ciddiye binince böyle dıyor. Baktım dedıgi yemek yaptım falan. Annemde sessız sakin bi kadın. Bilerek ima yapıyor.Zaten dedemın maas kartı falan hep teyzemdeydı. Kendını de emeklı yaptırdı

teyzen yıllardır kaymak yiyor şimdi yogurdun kökünü istiyor maşallah yaniii ,

birdaha ev lafı açarsa bir emlakçı getirir fiyat ögreniriz teyze dersin ,

teyzen maşallah şeytanmış

Eğer ki teyzen ay ben baktım mevzularını yine açarsa sen de ver cevabını. Sen bakmadın bunca yıl sığındın yanlarında şükret Allaha evladını bırak gel dememişler üstüne okutup yuva sahibi yapmışlar kızını diye. Ben bu aman aramız bozulmasın mevzularını hiç anlamıyorum ya gerçekten bozulursa bozulsun arkadaş kadın 30 yıl çile çekmiş dahada mı rahat etmesin. Şunu hiç unutma ne kadar ki bir ailede aman aramız bozulmasın aman rezillik çıkmasın diyen mülayim insan varsa herzaman onun hakkına göz diker diğer kardeşler. Gerekirse avukata danışın geç kalmayın yoksa bunlar annenize acımayacak.

X