Sizce hiç ses etmeyelim mi?

Ben annenin hakkini kesinlikle yedirmemesi taraftariyim.deden hayatta olsa beklenin derdim de anneannen kocunmaz.onceden gidip konussun duygu somurusu yapsin.belki teyzen diger kiralar da gider diye vazgecer.bu arada annen babasinin maasinada ortak olabiliyor.onada basvursun.

teyzede başvuru yapmıştır o maaşa , oda dul çünkü

Bilmiyorum napalım. Annem de anneannen hayatta diyor. Ama maddi olarakta annem sıkıntıda. 60 yaşında halaa çalışıyor.
Anneannenize Allah ömür versin ama sağ olması mirasçıların yasal haklarını paylaşmasına engel değil, ki zaten anneanneniz de mirasçı, devlet herkesin payını bölüştürüyor, şu an resmî olarak hepsi mirasçı, anneniz veya diğerleri imza atmadan malları satmak, devretmek vb kanunen mümkün değil.
Anneniz hiçbir belgeye kağıda imza atmasın, kimseye vekaletname vermesin.
Veraset ilamını çıkarsın sonra da herkese malların tapularını almak için işlemleri başlattım desin, eğer annenizin e devlet şifresi varsa, veraset ilamını çıkardıktan sonra e devlet üzerinden veraset intikal vergi dairesi uygulamasına girip işlemi başlatsın, her şeye itiraz ederlerse o vakit anneniz izale-i şuyu davası açar, tüm mallar için aynen taksim isterim desin, aynen taksim malların satışı değil, paydaşların anlaşmazlığı halinde mahkemece paylaştırılmasıdır, eğer evlerin kat mülkiyeti olsaydı herkese payı oranında daire düşerdi, dairesi metrekare olarak küçük olana diğer paydaşlar payları oranında fark ödemesi yapardı.

En azından benim bildiğim bu şekilde, daha sağlıklı bilgi almak için miras hukukuna hakim bir avukata danışmanızda fayda var.

Siz annenizi alıp dedenizin ikamet ettiği mahallenin muhtarına gidin, dedenizin tc kimlik no vs biliyorsanız ölüm kağıdı alın onunla notere gidin, tcsini bilmiyorsanız anneniz nüfus müdürlüğüne gitsin, vukuatlı nüfus örneği istesin, orada dedeniz, anneanneniz, anneniz dahil tüm çekirdek ailenin isim soyad tcleri yazacak.
Noterden veraset ilamı çıkarın, onların başvuru yapmanızı isteyip istememesi bir şey ifade etmiyor, kanunen zaten bunları yapmanız gerekiyor.
Mune cok tesekkur edıyorum gercekten. Cok cok sagol🥰🥰🥰

Taşınmazlar kimin üzerine önce tapudan bunu öğrenin. Yapılacak ilk ve tek şey bu şuanda. Bundan sonra ses çıkarın veya çıkarmayın denebilir.

Hak yiyen onmuyor emin olun. Yıllaar önce babamların da bi miras işi olmuştu
Amcam akıllı sandı kendini bölünmeden ev yaptırdı araziye. Tabi babannemin payı büyüktü bu meselede:). Ama ne oldu devlet o araziye el koydu parasını da alamıyorlar tam bilemiyorum içeriğini ama:)

Eğer ki teyzen ay ben baktım mevzularını yine açarsa sen de ver cevabını. Sen bakmadın bunca yıl sığındın yanlarında şükret Allaha evladını bırak gel dememişler üstüne okutup yuva sahibi yapmışlar kızını diye. Ben bu aman aramız bozulmasın mevzularını hiç anlamıyorum ya gerçekten bozulursa bozulsun arkadaş kadın 30 yıl çile çekmiş dahada mı rahat etmesin. Şunu hiç unutma ne kadar ki bir ailede aman aramız bozulmasın aman rezillik çıkmasın diyen mülayim insan varsa herzaman onun hakkına göz diker diğer kardeşler. Gerekirse avukata danışın geç kalmayın yoksa bunlar annenize acımayacak.
Yok yok acımazlar. Teyze kızının eşi memur. Kıra vermıyorlar. Keyıflerı yerınde. Teyze kızı o evden tasınırsa teyzem kahrolur. Kızına ve torunlara baya düşkün. Annemle ve kız kardesımle konusacagım. Ona göre basvuru yaparız bız

Hak yiyen onmuyor emin olun. Yıllaar önce babamların da bi miras işi olmuştu
Amcam akıllı sandı kendini bölünmeden ev yaptırdı araziye. Tabi babannemin payı büyüktü bu meselede:). Ama ne oldu devlet o araziye el koydu parasını da alamıyorlar tam bilemiyorum içeriğini ama:)
Vala namazında niyazında hepsı. Onlara göre benım hakkım dıyorlar. Ben yıllarımı anne babama bakarak gecırdım dıyor. Ama hayatında işe gitmeden emekli oldu. Allaha bıraktım ben

Anneannenize Allah ömür versin ama sağ olması mirasçıların yasal haklarını paylaşmasına engel değil, ki zaten anneanneniz de mirasçı, devlet herkesin payını bölüştürüyor, şu an resmî olarak hepsi mirasçı, anneniz veya diğerleri imza atmadan malları satmak, devretmek vb kanunen mümkün değil.
Anneniz hiçbir belgeye kağıda imza atmasın, kimseye vekaletname vermesin.
Veraset ilamını çıkarsın sonra da herkese malların tapularını almak için işlemleri başlattım desin, eğer annenizin e devlet şifresi varsa, veraset ilamını çıkardıktan sonra e devlet üzerinden veraset intikal vergi dairesi uygulamasına girip işlemi başlatsın, her şeye itiraz ederlerse o vakit anneniz izale-i şuyu davası açar, tüm mallar için aynen taksim isterim desin, aynen taksim malların satışı değil, paydaşların anlaşmazlığı halinde mahkemece paylaştırılmasıdır, eğer evlerin kat mülkiyeti olsaydı herkese payı oranında daire düşerdi, dairesi metrekare olarak küçük olana diğer paydaşlar payları oranında fark ödemesi yapardı.

En azından benim bildiğim bu şekilde, daha sağlıklı bilgi almak için miras hukukuna hakim bir avukata danışmanızda fayda var.
Gercekten içim rahatladı.Annemle konusup hepsını anlatacağım. Anneme yol göstermezsek annem zaten sessiz hakkını asla alamaz

Ben annenin hakkini kesinlikle yedirmemesi taraftariyim.deden hayatta olsa beklenin derdim de anneannen kocunmaz.onceden gidip konussun duygu somurusu yapsin.belki teyzen diger kiralar da gider diye vazgecer.bu arada annen babasinin maasinada ortak olabiliyor.onada basvursun.
Annem buraya gelsın ilk işim ona basvuru yaptırcam anneme. Teyzem emekli. O da alabılır mı acaba maastan

Çok üstün bir hukuk bilgim yok ama eğer evler dedenizin üstüneyse belli oranda evlatlar ve eşe pay edilir diye biliyorum oranları bilmiyorum. ama anneniz hakkını yedirmesin aile işlerinden anladığım şu ki hakkını aramayanın kardeşide olsa hakkını bir güzel yiyorlar. eğer sizin durumunuz iyi olsaydı ya da annenizin durumu iyi olsaydı hiç girmeyin o işlere derdim fakat madem durumun iyi değil alın hakkınızı hem 50.000 ev nerde varmış hemen alayım kirada sürünmeyeyim

Gercekten içim rahatladı.Annemle konusup hepsını anlatacağım. Anneme yol göstermezsek annem zaten sessiz hakkını asla alamaz
Valla sessiz olmasın aksine biraz sesini çıkarsın anneniz, ne olursa olsun kanunen dedenize ait taşınır taşınmaz tüm mallarda miras hakkı var, miras hakkını yedirtmesin.
Kanunen şu an zaten mirasçı, anneniz kardeşlerine inanıp güvenip elleriyle bir kağıda imza atmadığı vekaletname vermediği sürece, kardeşleri annenizin onayı olmadan hiçbir şey satamazlar.
Hiç biri rahatından ödün vermezse bile anneniz yasal mirasçı olarak, teyzeniz, dayınız, teyze çocuklarınıza dava açıp kira isteme hakkına sahip, dedenizin ölüm tarihi baz alınarak ecrimisil davası açılabiliyor, prosedürleri net bilmiyorum ama herhalukarda mirasçı olarak annenizin yasal hakları olduğunu ve biraz dişli olursa bu hakları çatır çatır alabileceğini biliyorum, gerekirse baroya gitsin imkanım yok yasal haklarım için danışmanlık istiyorum desin ama miras hakkını yedirmesin.

X