Sizce öz abim gibimi davranmalıyım?

Blackshe

bekle geliyorum 65 :)
Kayıtlı Üye
25 Mart 2011
990
114
Merhaba arkadaşlar biz iki kız kardeşiz.Annemin ilk evliliğinden olan bir oğlu var. Daha o 1 yaşındayken babası onu alıp Almanya'ya götürmüş ve anneme hiç göstermemiş.Tabi o büyürken hep annemi kötüleyip seni terk etti bıraktı diyerek yetiştirmişler. Annem yıllarca onu aradı fakat bulamadı.Oda büyüyünce annemin suçsuz olduğunu anlamış ve annemin izini sürmüş. Bundan on iki yıl önce ben henüz bekarken birgün ev telefonu çaldı.Annem açmıştı telefonu ve ilk duyduğu söz (merhaba size anne diyebilirmiyim) oldu.Tabi annem şokta. 28 yıl olmuş ve ilk kez sesini duymuştu oğlunun. Neyse çıktı geldi Türkiye'ye görüştüler evlenmiş çocukları olmuş vs. gelinde gelmişti. En son annem 5 yıl önce görüşmüştü ben uzak yerde oturduğum için görüşememiştim. Yani hayatımda ilk ve son kez 12 yıl önce görmüştüm. Neyse geçen annemlerde pc başındayız annem facebooka bak bakalım abini bulacakmıyız dedi. Bakıp bulduk arkadaşlık isteği gönderdik kabul etti. Ben kendimde ekledim abicim nasılsın falan lütfen anneme kırıcı sözlerde bulunma hasta zaten dedim. Oda en son bu abicim kelimesini 1987 yılında duymuştum annemler sağolsun bizi bir arada tutamadı falan dedi. Neyse şuan annem onunla görüşüyor 1 ay sonra gelecekmiş. Facebookta bana canım kardeşim telini ver sesini duymak istiyorum diyor. Ablamlada telde görüşmüşler. Şimdi size kısaca sormak istediğim her ne kadar anneler bir babalar ayrı olup öz kardeş olmasakta, ona abim gibimi davranmalıyım? Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Siz olsanız nasıl davranırdınız bir yabancı gibimi abi gibimi? :KK17:

elbette öz abin gibi davranacaksın.ikinizde sıcak kanlıysanız zaten çabuk kaynaşırsınız.birde merak ettim daha sonra tekrar neden görüşmediniz:KK34:

Şimdi size kısaca sormak istediğim her ne kadar anneler bir babalar ayrı olup öz kardeş olmasakta,

ben bunu anlamıyorum çok saçma geliyor anneler birse asıl öz kardeş olunur kan bağınız var çünkü..Aynı anneden olmasınız ikinizde aynı yerden dünyaya geldiniz.Ben anne birse öz kardeş olarak kabul ederim.Anladığım kadarıyla sizin hiç bir sorununuz yok abinizle.Zaten yıllarca annesinden ayrı yaşamış neden soğuk davranayım ben gayet sıcak davranırdım.Anne kardeş sevgisinden yoksun büyümüş birine yabancı gibi davranamazdım

Son düzenleme:
Anne bir ya da baba bir farketmez, sonuçta kan bağı var. Siz aynı karından çıkmışsınız. Öz kardeşiniz tabi. Üvey kardeş -bana göre- ana ayrı baba ayrı kardeşe denir.

Abinizle beraber büyüyemediğiniz için size üvey gibi geliyordur.Beraber büyüseydiniz üvey mi,öz mü diye düşünmezdiniz bile.
Abinizi aslında tanımadığınız için,görüştüğünüzde nasıl davranacağınızı bilemiyorsunuz.
Ama o yıllarca anne hasreti çeken bir çocukluk geçirmiş ve mutlaka sizlere çok şevkatle sarılacak ve aynı yakınlığı da bekleyecektir.
Bence,görüşeceğiniz zamanda nasıl davranacağınızı şimdiden kurgulamayın çünkü yanında doğal davranamayabilirsiniz.
Karşılaştığınız ilk an mutlaka heyecan olacaktır ama sohbet etmeye başlayınca sıcak bir ortam olmaya başlar ve herşey akışına göre yön bulur.

o sizin öz abiniz zaten. anne de baba da başka ise üvey olur. onun da suçu yok ki.. olan olmuş kardeşler ayrılmış. madem ki görüşmek ister size de karşılık vermek yakışır. görüşün derim.

bence öz abinmiş gibi davranmalısın...öyle hissetmiyorsan bile hissetmeye çalışmalısın anne yada baba bir olsun benm için nemli degil kardessiniz

Üvey kardeş diye bir terim yok aslında halk arasında öyle söylenegelmiş anne ya da babadan biri ortaksa zaten öz kardeştir o medeni hukukta bile böyle yani.

Evet arkadaşlar son gelişmeden sizi haberdar etmek istedim.Ağabeyim annemden ev telefonumu istemiş annemde vermiş.Neyse tel çaldı açtım.O kadar samimi ve sıcak konuştu ki size anlatamam.Bende sizin önerilerinizi dikkate alarak oldukça cana yakın konuştum.Konuşmamız yaklaşık yarım saat kadar sürdü.Hep beni yakından tanımak için sorular sordu bende ona sordum.Bundan sonra sık sık ararım dedi.Bir ay sonra iki hafta izin alıp Türkiye'ye sizi görmeye geleceğim dedi.İçim bir tuhaf oldu fakat artık bir ağabeyim var diyede sevinmiyor değilim hani :KK48:

ayy canım duygulandım valla
tabii ki bir abin var
siz karındaşsınız..aynı karında büyüdünüz
daha da öz olamaz
maşallah sevgi dolu yaklaşımı da çok güzel.inşallah hep böyle devam eder
kıymetini bilin,tadını çıkarın

ne kadar sıcakkanlı bi insanmış...sonuçta siz nası ona yabancıysanız o da size yabancı aslında
kin tutmayan çok kaliteli bi kişiliği varmış...
bence abinize sizde sahip çıkın bağınızı koparmayın bundan sonra...çok şanslısınız....:KK31:

kardeş : karındaş
aynı karnı paylaşan.
tabiki kardeşsiniz.
sizleri arayıp bulan da o.
deme size ne kadar ihtiyacı varmış.
birbirinize sahip çıkın.

:) mutlu oldum okuyunca,anneniz ne şanslı ki yıllar sonra evladına kavuşmuş,Allah hiç ayırmasın inşallah <3
:nazar::nazar:
zor gününüzde destek olacak bir kardeş daha,yavrularınızın alamanyadaki dayısı...mektup da atarlar bayramlarda :)))

Merhaba arkadaşlar biz iki kız kardeşiz.Annemin ilk evliliğinden olan bir oğlu var. Daha o 1 yaşındayken babası onu alıp Almanya'ya götürmüş ve anneme hiç göstermemiş.Tabi o büyürken hep annemi kötüleyip seni terk etti bıraktı diyerek yetiştirmişler. Annem yıllarca onu aradı fakat bulamadı.Oda büyüyünce annemin suçsuz olduğunu anlamış ve annemin izini sürmüş. Bundan on iki yıl önce ben henüz bekarken birgün ev telefonu çaldı.Annem açmıştı telefonu ve ilk duyduğu söz (merhaba size anne diyebilirmiyim) oldu.Tabi annem şokta. 28 yıl olmuş ve ilk kez sesini duymuştu oğlunun. Neyse çıktı geldi Türkiye'ye görüştüler evlenmiş çocukları olmuş vs. gelinde gelmişti. En son annem 5 yıl önce görüşmüştü ben uzak yerde oturduğum için görüşememiştim. Yani hayatımda ilk ve son kez 12 yıl önce görmüştüm. Neyse geçen annemlerde pc başındayız annem facebooka bak bakalım abini bulacakmıyız dedi. Bakıp bulduk arkadaşlık isteği gönderdik kabul etti. Ben kendimde ekledim abicim nasılsın falan lütfen anneme kırıcı sözlerde bulunma hasta zaten dedim. Oda en son bu abicim kelimesini 1987 yılında duymuştum annemler sağolsun bizi bir arada tutamadı falan dedi. Neyse şuan annem onunla görüşüyor 1 ay sonra gelecekmiş. Facebookta bana canım kardeşim telini ver sesini duymak istiyorum diyor. Ablamlada telde görüşmüşler. Şimdi size kısaca sormak istediğim her ne kadar anneler bir babalar ayrı olup öz kardeş olmasakta, ona abim gibimi davranmalıyım? Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Siz olsanız nasıl davranırdınız bir yabancı gibimi abi gibimi? :KK17:

Tabi ki abin gibi davranacaksın. Bak benimde başka anneden, baba bir , bir kardeşim var.
Ama bana sorarsan, annelerin aynı olması çocukları daha yakın hissettiriyor birbirine karşı.
Aynı karında büyümek, daha bir içsel bağ oluşturuyor.
Hem ne demişler, KARINDAŞ'tan türemiştir kardeş kelimesi.
Valla bazen ben de keşke böyle bir şey olsa da, abim olsa bir tane demişimdir :)
Abi deyin, abisiniz o sizin...
Ne güzel, insanın abisi olması çok güzel bir duygu. :KK16:

senin yerinde ben olsam abim oldu diye havalara ucarimm :KK16: cok isterdim bi abim ve ablam olsunnn :KK1:

tabiki öz abin gibi davran

Hergün görüşüyoruz arkadaşlar çok mutluyum onu tanımaya başladıkça daha çok ısınmaya başladım :nazar: Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim:21:

Son düzenleme:
Siz zaten öz kardeşsiniz, babaların farklı olması durumu değiştirmez, üvey olarak görmeyin...

X