Soyadı mevzusu

Dilekçeyi bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğünden mi verdiniz? Farklı ilin nüfus müdürlüğünden versek kabul ederler mi acaba?😬
Evet bulunduğum ildeki nüfus müdürlüğüne gittim:) ama şuan sizin için baktım e devletten randevu alırken şöyle bir açıklama yazıyor:

“T.C.K.K başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.”

Evet bulunduğum ildeki nüfus müdürlüğüne gittim:) ama şuan sizin için baktım e devletten randevu alırken şöyle bir açıklama yazıyor:

“T.C.K.K başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.”
Ben de tekrar kendi soyadımı alacağım. O yüzden size tam destek:) randevu aldınız mı giderken?

Diplomalarim, makale ve tezlerim babamin soyadiyla. 3 yildir evliyim, cift soyisim kullaniyorum. Tek bir gucluk yasamadim.

Size bunu soyleyen memurun esine sadece kendi soyismini kullanmayi kabul ettiremedigini iddia edebilirim ama ispat edemem. :KK70:

Diplomalarim, makale ve tezlerim babamin soyadiyla. 3 yildir evliyim, cift soyisim kullaniyorum. Tek bir gucluk yasamadim.

Size bunu soyleyen memurun esine sadece kendi soyismini kullanmayi kabul ettiremedigini iddia edebilirim ama ispat edemem. :KK70:
Sanırım ben biraz pimpirikli bi tipim:) diğer çift soyisimli arkadaşlar da yazmış orda onu kullanıyorum burda bunu kullanıyorum vs. diye:) şu konu 1 aydır kafamı kurcalıyordu. Yeni soyadımı tek kullansam eski soyadımın bi vasfı kalmıyor ama büyüdüğüm ülkede ben hala öyle biliniyorum. Diplomalarım, resmî evraklarım hep öyle. İkisini kullansam yok telefon operatörüydü, bankasıydı, ehliyetiydi hangi birisiyle uğraşacağım falan diye kafayı yiyordum. Halbuki hiç gerek yokmuş:) ya otomatik güncelleniyormuş ya da sadece herhangi birini kullanan arkadaşlar varmış kimlik, ehliyet hariç tabi. o yüzden çok rahatladım şuan:)

Eğer bir gün evlenirsem ben de çift soyisim kullanmak isterim inşallah eşimin soyadı çok uzun olmaz :KK70: Hatta bana kalsa sadece kendi soyadımı kullanmaya devam etmek isterim ama erkeklerin buna hazır olmadığını düşünüyorum:KK70: Öyle bir şeye kalkışsam babam bile istemez eminim:KK70:

Kızlık soyadınızı istediğiniz an ekleyebiliyorsunuz ancak kaldırmak isterseniz mahkemeye başvuruyorsunuz. Her iki türlü Türkiye'de sorun yaşamazsınız. Yurtdışını bilemiyorum. Hangi ülkedesiniz bilmiyorum ama konsolosluğa gidip evliliğinizi kaydettirmek zorundasınız diye biliyorum. İleride yapacağınız akademik çalışmalar için kızlık soyadınızı kimliğinize işletmenizi ben öneririm.

İki soyadını da kullanıyorum. Kimliğimi bile şirkette imza yetkisi tanımlanacakken, noter istedi diye değiştirdim. Başka da hiçbir şeyi değiştirmedim. İki soyadım varken, evlenmeden önce aldığım diplomamı ve ehliyetimi yurtdışında tanıttım. Sadece nüfus dairesinden alınan formula B ile işimi hallettiler.

Kızlar dert değil ama fikirlerinize ihtiyacım var. Ben yurtdışında büyüdüm, Türkiye’de evlendim ve şuan Türkiye’de yaşıyoruz. İlerde yurtdışına dönmek planlarımız dahilinde. Şöyle bir durum var bütün eğitim hayatımı yurtdışında tamamladım ve diplomalarımda kızlık soyadım yazıyor. Pasaportumda da aynı şekilde. Ayrıca yurtdışında evliliğim kayıtlı olmadığı için bekar görünüyorum ve kızlık soyadımla tanınıyorum her yerde. Evliliğimi gerekmediği sürece (örneğin eşimi oraya götürmek) gibi bir amacım olmadığı sürece kaydettirmek zorunda değilim.

Neyse sorun şu ki şuan bir takım eğitimler ve sertifikalar alma sürecindeyim. Ayrıca yurtdışında edindiğim üniversite diplomam için Türkiye’de denklik belgesi alacağım. Dolayısıyla kimliğimde yazan soyadım yani eşimin soyadı yazacak denklik belgesinde. Diyelim Türkiye’de yüksek lisans yapıp yurtdışına döndüm . Bu defa yurtdışında denklik belgesi almaya çalışacağım ve bambaşka bi soyad yazıyor olacak diplomada. (Gerçi araştırdım evlilik cüzdanını resmî belge olarak sunarsam sorun olmayacağını okudum). Bir de açıkçası evhamlı bi tipim. Dünyanın bin bir türlü hali var. Oldu ki boşandım en azından kendi soy adımı özellikle bu resmî belgelerde korumuş olma düşüncesi beni rahatlatıyor.

Nitekim bugün nüfusa gittim kızlık soyadımı eşimin soyadının önüne ekletmek istediğimi söyledim ve konuştuğum memur kızlık soyadını yazdırmayı pek tavsiye etmediğini, böyle bi talepte bulunanların çoğunun yaşadıkları karmaşıklıklar nedeniyle geri gelip kızlık soyadını sildirmek istediğini, bende sildirmek istersem o zaman mahkemeye başvurmam gerekeceğini, ayrıca ehliyetimde, banka ve kredi kartı hesaplarımda vs. değişiklikler yapmak zorunda kalacağımı yani beni uğraştıracağını söyledi. Kızlık soyadın zaten devlet kayıtlarında var hiç bir sorun yaşamazsın temin ederim dedi. Dilekçeyi yazdırdım sonra kararsız kalıp geri döndüm. Ne yapmamı önerirsiniz ? Siz olsanız ne yapardınız? Bu arada ismim 5, soyadım 6, eşimin soyadı 8 harfli. Kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim. :KK36:
Merhaba kendi evlendiğim dönem tek kendi ailemin soyadını alamıyorduk ve ben de aynı sebeplerden (herkes adım ve soyadımı beraber söylüyordu marka gibi) iki soyası aldım. Eşim de sorun çıkarmadı 14 senedir evliyim memnunum çift soyadı kullanmaktan. Benim adım soyadım 7 harfti eşimin soyadı sadece 10 harfti. Ona üşenmeyen 2 soyada üşenmez zaten diye kendimi ikna ettim. Şu an tek soyadı kullanabiliyoruz kanun olarak ama çok alıştım ikisine de.

Kızlık soyadınızı istediğiniz an ekleyebiliyorsunuz ancak kaldırmak isterseniz mahkemeye başvuruyorsunuz. Her iki türlü Türkiye'de sorun yaşamazsınız. Yurtdışını bilemiyorum. Hangi ülkedesiniz bilmiyorum ama konsolosluğa gidip evliliğinizi kaydettirmek zorundasınız diye biliyorum. İleride yapacağınız akademik çalışmalar için kızlık soyadınızı kimliğinize işletmenizi ben öneririm.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için:) ben daha yeni evlendiğim sıralar bahsettiğim ülkenin gerekli mercileriyle iletişime geçmiştim ve bana evliliğimi kayıt ettirmek zorunda olmadığımı , oldu ki kayıt altına aldırmak istedim, bunu istediğim zaman yapabileceğimi söylediler. Bende bu zamana kadar gerek duymadım açıkçası:) ilerde tabiki bildirmeyi düşünüyorum. Belki orada yaşayacağımız zaman.

İki soyadını da kullanıyorum. Kimliğimi bile şirkette imza yetkisi tanımlanacakken, noter istedi diye değiştirdim. Başka da hiçbir şeyi değiştirmedim. İki soyadım varken, evlenmeden önce aldığım diplomamı ve ehliyetimi yurtdışında tanıttım. Sadece nüfus dairesinden alınan formula B ile işimi hallettiler.
Çok sevindim:) umarım yarın hemen halledeceğim bu işi:) sabah kararımdan vazgeçmiştim ve biraz hayal kırıklığına uğramıştım açıkçası ama şuan mutluyum:) yorumlar beni çok rahatlattı çok teşekkür ederim.

Merhaba kendi evlendiğim dönem tek kendi ailemin soyadını alamıyorduk ve ben de aynı sebeplerden (herkes adım ve soyadımı beraber söylüyordu marka gibi) iki soyası aldım. Eşim de sorun çıkarmadı 14 senedir evliyim memnunum çift soyadı kullanmaktan. Benim adım soyadım 7 harfti eşimin soyadı sadece 10 harfti. Ona üşenmeyen 2 soyada üşenmez zaten diye kendimi ikna ettim. Şu an tek soyadı kullanabiliyoruz kanun olarak ama çok alıştım ikisine de.
Sevindim adınıza:) bence de ikisini beraber kullanmak çok hoş. Kimse istemez kendi soyadından vazgeçmeyi. Yani çoğunluk olarak öyle bence:) Bilmiyorum ben kendime çok yakıştırıyorum iki soyadımı. Diğer türlü ben, ben değilim gibi geliyor 😂😂

bende evlenince esimin soyadini aldim annem cift soyadi kullanmama karsi cikmisti nedense ama sonradan pisman oldum keske kizlik soyadim da yazsaydi. Simdi dilekce verip yazdirsam kimlik ehliyet vs. hepsini degistirmek gerek dimi?

bende evlenince esimin soyadini aldim annem cift soyadi kullanmama karsi cikmisti nedense ama sonradan pisman oldum keske kizlik soyadim da yazsaydi. Simdi dilekce verip yazdirsam kimlik ehliyet vs. hepsini degistirmek gerek dimi?
Sadece kimlik ve ehliyeti değişmek gerekmiş:) kimliğinizi zaten soyadınızı değiştirme talebiyle nüfusa gittiğinizde değiştirirsiniz. Bahsedilen dilekçe de 2 satırlık bişey zaten. Onun dışında bankalar vs otomatik güncelleniyormuş. Bence çok zor bi işlem değil istiyorsanız ekletin içinizde kalmasın:)

Memur saçmalamış. Çift soyadliyim.simdiki aklım olsa sadece kendi soyadımi kullanırdım.
Bir gün hastanede kayıt yapan bir memur kadının bir hastaya şöyle dediğini duydum:
"Demin bir kadın geldi. Çift soyadliymis. Kadının kendi soyadını kullanması ne demek? Kocan senin ananla evli demek" işte bu gerizekalı kadını görünce kimsenin boş konuşmasının önemi kalmadi

Sadece kimlik ve ehliyeti değişmek gerekmiş:) kimliğinizi zaten soyadınızı değiştirme talebiyle nüfusa gittiğinizde değiştirirsiniz. Bahsedilen dilekçe de 2 satırlık bişey zaten. Onun dışında bankalar vs otomatik güncelleniyormuş. Bence çok zor bi işlem değil istiyorsanız ekletin içinizde kalmasın:)
tesekkur ederim. Bu konuyu bir suredir dusunuyordum siz de detay ogrenmem icin vesile oldunuz sagolun🌸

Memur saçmalamış. Çift soyadliyim.simdiki aklım olsa sadece kendi soyadımi kullanırdım.
Bir gün hastanede kayıt yapan bir memur kadının bir hastaya şöyle dediğini duydum:
"Demin bir kadın geldi. Çift soyadliymis. Kadının kendi soyadını kullanması ne demek? Kocan senin ananla evli demek" işte bu gerizekalı kadını görünce kimsenin boş konuşmasının önemi kalmadi
Ay inanmıyorum ya. Böyle kafa yapısına sahip insanlar var mı gerçekten?. İğrenç insan 🤢 Keşke ağzının payını verseydiniz orda. Ben sessiz kalamazdım asla 😡 terbiyesiz. Ana ne alaka bir de ? Soyad babanın soyadı. Densiz!!

Ay inanmıyorum ya. Böyle kafa yapısına sahip insanlar var mı gerçekten?. İğrenç insan 🤢 Keşke ağzının payını verseydiniz orda. Ben sessiz kalamazdım asla 😡 terbiyesiz. Ana ne alaka bir de ? Soyad babanın soyadı. Densiz!!
Lise çağındaydim. Ama iyi bildiğim bir şey vardı: salak insanlarla muhatap olmamak

Ben işime geldiği gibi kullanıyorum soyisimleri resmi yerler dışında
Kendi memleketimde babamın soyadıbı eşimin memlekeyinde onun soyadını filan gibi 3 kimlikli oldum😂😂😂
Tek sıkıntı imza atarken oluyor
Yazması çok uzun 😂

Evet bir de espri konusu olabiliyor bazı ortamlarda. Genelde doktora gidince doktorlar dalga geçiyor 😂
Benim de ismim ayşe fatma yılmaz şen diyelim. fatma yılmaz diye kullanıyorum. Geçen gün çocuğu oyun grubuna götürecektim. Adımı soyadımı sordular. Fatma şen dedim. Karıştırmasınlar çocuğumu diye hhahah 😂

X