Soyadı mevzusu

Ben 10 yıldır hem kendi soyisim hemde eşim soyisim kullanıyorum, kimliğim, ehliyet,pasaport, her belgem iki soyisimli görevlinin dediği gb hiç problem yaşamadım. Hatta faydasını gördüm ama problem olarak karşıma çıkmadı. İstediğiniz zaman bence alın. Karar sizin.

Aslında ne kadar hoş 🥰 bende babamın adını taşımayı isterdim soyadı olarak. Çok hoşuma gitti gerçekten. Ben şuan yurtdışında yaşamadığımız için evliliğimi tanıtmaya gerek duymadım. Ki böyle bi zorunluluk da yok. Hatta herşey o kadar esnek ki orda. Türkiye’de böyle zorluklarla karşılaşmak beni geriyor cidden.

Şuan ismim + babamin adi+ esimin soyadi oldu. 😂😂😂
Bizim de zorunlu degildi evlilik tanitmak ama biz yapmak istedik. Çok uzun ve zor surecler degil aslinda bir defa yapinca. 😬 İlerde lazim olacak bir şey sonucta erken yapmakta fayda var.

bence icinizden ne geciyorsa oyle yapin,

ben ismimi de soyismimi de degistirdim, diplomamda yazan isimle hic bir alakam kalmadi, ise girecegim zaman IK ile azicik fazladan maillesiyorum, sonra pek isim olmuyor.
Açıkçası gönlümden geçen babamın soyadını taşımaya devam etmek. Hem adı üstünde soy adı. Yani insan haliyle diğerini çok benimseyemiyor. Bu yüzden ikisini birden taşıyacak olmak beni daha çok mutlu eder diye düşünüyorum. Başka başka soyadıyla yaşayacağım sorunlar da malum, bahsettim hepsinden:) ancak bu şekilde ortak bi noktaya varabilirim sanırım:)

Ben 10 yıldır hem kendi soyisim hemde eşim soyisim kullanıyorum, kimliğim, ehliyet,pasaport, her belgem iki soyisimli görevlinin dediği gb hiç problem yaşamadım. Hatta faydasını gördüm ama problem olarak karşıma çıkmadı. İstediğiniz zaman bence alın. Karar sizin.
Çook sevindim teşekkür ederim 🥰 yorumlar beni çok rahatlattı gerçekten. İyiki konu açmışım şuan net olarak kararımı verdim yarın gidip ekleteceğim kızlık soyadımı:)

Ben de yurtdışında yaşayıp Türkiye'ye evlenerek geldim😊 Normal şartlarda hiç sorun olmuyor fakat Türkiye'den aldığınız belgelerde evlenmeden önceki soy isminiz yazmalı bence. Yurtdışında bir sürü tantana yoksa. Bence memur sallamış gerçekten de. Kimsenin bir sorun yaşayıp tekrar soyismini çıkardığını duymadım😀

Kızlar dert değil ama fikirlerinize ihtiyacım var. Ben yurtdışında büyüdüm, Türkiye’de evlendim ve şuan Türkiye’de yaşıyoruz. İlerde yurtdışına dönmek planlarımız dahilinde. Şöyle bir durum var bütün eğitim hayatımı yurtdışında tamamladım ve diplomalarımda kızlık soyadım yazıyor. Pasaportumda da aynı şekilde. Ayrıca yurtdışında evliliğim kayıtlı olmadığı için bekar görünüyorum ve kızlık soyadımla tanınıyorum her yerde. Evliliğimi gerekmediği sürece (örneğin eşimi oraya götürmek) gibi bir amacım olmadığı sürece kaydettirmek zorunda değilim.

Neyse sorun şu ki şuan bir takım eğitimler ve sertifikalar alma sürecindeyim. Ayrıca yurtdışında edindiğim üniversite diplomam için Türkiye’de denklik belgesi alacağım. Dolayısıyla kimliğimde yazan soyadım yani eşimin soyadı yazacak denklik belgesinde. Diyelim Türkiye’de yüksek lisans yapıp yurtdışına döndüm . Bu defa yurtdışında denklik belgesi almaya çalışacağım ve bambaşka bi soyad yazıyor olacak diplomada. (Gerçi araştırdım evlilik cüzdanını resmî belge olarak sunarsam sorun olmayacağını okudum). Bir de açıkçası evhamlı bi tipim. Dünyanın bin bir türlü hali var. Oldu ki boşandım en azından kendi soy adımı özellikle bu resmî belgelerde korumuş olma düşüncesi beni rahatlatıyor.

Nitekim bugün nüfusa gittim kızlık soyadımı eşimin soyadının önüne ekletmek istediğimi söyledim ve konuştuğum memur kızlık soyadını yazdırmayı pek tavsiye etmediğini, böyle bi talepte bulunanların çoğunun yaşadıkları karmaşıklıklar nedeniyle geri gelip kızlık soyadını sildirmek istediğini, bende sildirmek istersem o zaman mahkemeye başvurmam gerekeceğini, ayrıca ehliyetimde, banka ve kredi kartı hesaplarımda vs. değişiklikler yapmak zorunda kalacağımı yani beni uğraştıracağını söyledi. Kızlık soyadın zaten devlet kayıtlarında var hiç bir sorun yaşamazsın temin ederim dedi. Dilekçeyi yazdırdım sonra kararsız kalıp geri döndüm. Ne yapmamı önerirsiniz ? Siz olsanız ne yapardınız? Bu arada ismim 5, soyadım 6, eşimin soyadı 8 harfli. Kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim. :KK36:
Kendi soyadınızı kullanın direk esinjz sorjn yapmıyorsa. , Oradaki kadın aklınızı karıştırmış ona neymiş

ya ben de bu konuda bir şey sorucam. evlendikten sonra kredi kartlarım banka kartlarım vs için aramam mı gerekiyor tek tek yoksa son kullanma tarihlerine kadar kullanmaya devam edebiliyor muyum? bankalara da bildirecek miyim?
Bekarken kullandığım kredi kartım hala o şekilde 13 yıldır kullanıyorum😊
Müşteri hizmetlerine sordum isterseniz değiştirelim yoksa bir sorun teşkil etmez dediler bende kendi soyadım kalsın dedim🤗

Kendi soyadınızı kullanın direk esinjz sorjn yapmıyorsa. , Oradaki kadın aklınızı karıştırmış ona neymiş
Kadın değil erkekti 😅🤦‍♀️ Eşim problem yaratmıyor bana bırakıyor.
Memur cidden ürküttü beni kararsız kaldım ama iyiki konu açmışım yarın tekrar gidip halledeceğim:)

Ben de yurtdışında yaşayıp Türkiye'ye evlenerek geldim😊 Normal şartlarda hiç sorun olmuyor fakat Türkiye'den aldığınız belgelerde evlenmeden önceki soy isminiz yazmalı bence. Yurtdışında bir sürü tantana yoksa. Bence memur sallamış gerçekten de. Kimsenin bir sorun yaşayıp tekrar soyismini çıkardığını duymadım😀
Beni en iyi siz anlarsınız:) sizinle aynı fikirdeyim. Hatta bi kaç ay önce yurtdışına gittim . Dönüşte havalimanında polis bi pasaportuma bi kimliğime baktı durdu. Muhtemelen soy isim ikisinde de farklı olduğundan. Fakat hiç bi sorun çıkmadı. Tine de o an tedirgin oldum bi sorun mu çıkacak diye. Yani bu tip küçücük şeyler bile beni inanılmaz geriyor. O yüzden ekleteyim diyorum hem benim özüm o, kendimi öyle daha rahat hissedeceğim kesinlikle:)

6 yıldan fazladır çift isim çift soyisimliyim. Bir sorun yaşamadım. Her yerde babamın soyadını kullanıyorum. Çok resmi bir evraksa ismimi tamamen yazıyorum. Keşke baştan böyle kullansaydınız.
Ben işime geldiği gibi kullanıyorum soyisimleri resmi yerler dışında
Kendi memleketimde babamın soyadıbı eşimin memlekeyinde onun soyadını filan gibi 3 kimlikli oldum😂😂😂

Tek sıkıntı imza atarken oluyor
Yazması çok uzun 😂

Kızlar dert değil ama fikirlerinize ihtiyacım var. Ben yurtdışında büyüdüm, Türkiye’de evlendim ve şuan Türkiye’de yaşıyoruz. İlerde yurtdışına dönmek planlarımız dahilinde. Şöyle bir durum var bütün eğitim hayatımı yurtdışında tamamladım ve diplomalarımda kızlık soyadım yazıyor. Pasaportumda da aynı şekilde. Ayrıca yurtdışında evliliğim kayıtlı olmadığı için bekar görünüyorum ve kızlık soyadımla tanınıyorum her yerde. Evliliğimi gerekmediği sürece (örneğin eşimi oraya götürmek) gibi bir amacım olmadığı sürece kaydettirmek zorunda değilim.

Neyse sorun şu ki şuan bir takım eğitimler ve sertifikalar alma sürecindeyim. Ayrıca yurtdışında edindiğim üniversite diplomam için Türkiye’de denklik belgesi alacağım. Dolayısıyla kimliğimde yazan soyadım yani eşimin soyadı yazacak denklik belgesinde. Diyelim Türkiye’de yüksek lisans yapıp yurtdışına döndüm . Bu defa yurtdışında denklik belgesi almaya çalışacağım ve bambaşka bi soyad yazıyor olacak diplomada. (Gerçi araştırdım evlilik cüzdanını resmî belge olarak sunarsam sorun olmayacağını okudum). Bir de açıkçası evhamlı bi tipim. Dünyanın bin bir türlü hali var. Oldu ki boşandım en azından kendi soy adımı özellikle bu resmî belgelerde korumuş olma düşüncesi beni rahatlatıyor.

Nitekim bugün nüfusa gittim kızlık soyadımı eşimin soyadının önüne ekletmek istediğimi söyledim ve konuştuğum memur kızlık soyadını yazdırmayı pek tavsiye etmediğini, böyle bi talepte bulunanların çoğunun yaşadıkları karmaşıklıklar nedeniyle geri gelip kızlık soyadını sildirmek istediğini, bende sildirmek istersem o zaman mahkemeye başvurmam gerekeceğini, ayrıca ehliyetimde, banka ve kredi kartı hesaplarımda vs. değişiklikler yapmak zorunda kalacağımı yani beni uğraştıracağını söyledi. Kızlık soyadın zaten devlet kayıtlarında var hiç bir sorun yaşamazsın temin ederim dedi. Dilekçeyi yazdırdım sonra kararsız kalıp geri döndüm. Ne yapmamı önerirsiniz ? Siz olsanız ne yapardınız? Bu arada ismim 5, soyadım 6, eşimin soyadı 8 harfli. Kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim. :KK36:
İki isim iki soyisim var.
Ben hiç bir zorluğunu yaşamadım.

7 senedir iki soy ismimi kullanıyorum hiç sorun yaşamadım tek sorun adınızı soy adınızı söylerken uzun olması o da sorun sayılmaz karşıda ki zorlanıyor işte bazen 🤣
İş yerlerimde mail adresimi eşimin soy ismi ile kullanıyorum sosyal medya da kendi soyadımlayım.
Çok insanla temaslı bir işim olduğu için işime de yarıyor beni bulamıyorlar malum selam versen insanların seni bir yerden ekleyesi tutuyor 😂😂😂

7 senedir iki soy ismimi kullanıyorum hiç sorun yaşamadım tek sorun adınızı soy adınızı söylerken uzun olması o da sorun sayılmaz karşıda ki zorlanıyor işte bazen 🤣
İş yerlerimde mail adresimi eşimin soy ismi ile kullanıyorum sosyal medya da kendi soyadımlayım.
Çok insanla temaslı bir işim olduğu için işime de yarıyor beni bulamıyorlar malum selam versen insanların seni bir yerden ekleyesi tutuyor 😂😂😂
Bende şöyle bi gözden geçirdim de 😂😂 eşimin soyadıyla kullandığım 1, kendi soyadımla kullandığım 2 email adresim var 😂 sosyal medya hesaplarımda kızlık soyadımlayım, linkedin e iki soyadla kaydoldum. Yani işime geldiği gibi kullanıyorum ikisini de. En iyisi resmiyete de dökeyim :KK48:

7 senedir cift soyadliyim hic sorun yasamadim. Aslinda esimin soyadini sildirmeyi dusundum ama baktim bu onu uzecek vazgectim.

7 senedir cift soyadliyim hic sorun yasamadim. Aslinda esimin soyadini sildirmeyi dusundum ama baktim bu onu uzecek vazgectim.
Harika yorumlar :KK54: ordaki memur niye bu kadar tribe girdi anlamadım keşke bugün halledip çıksaydım:) herkes gayet memnun çift soyadı taşımaktan:) bir tane olumsuz yorum okumadım.

Kendi kızlık soyadım çok uzun olduğu için sadece eşimin soyadını bıraktım fakat arkadaşlarımın hemen hemen hepsi resmi olarak çift soyadı kullanıyor ve hiç zorluk çektiklerini vs duymadım. Aksine bence kadınlar bu konunun üstüne düşmeli, zorunlu olarak erkeğin soyadını alıp kütüğüne geçmek bu devir için çok çağ dışı kalıyor ve bu kural kesinlikle düzeltilmeli.

Dilekçeyi bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğünden mi verdiniz? Farklı ilin nüfus müdürlüğünden versek kabul ederler mi acaba?😬

X