Söz uçar yazi kalır

N U R

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
6.142
30.140
35
Kendi gelişim hikayem olacak belki de.
Yarim kalan ne varsa tamam olsun istiyorum.
Her konuda eksiklerim var.
Buraya yazdıkça tüm puzzle parcalarimi Ve eksik kalan parcalarimi birlestirecegim.

Baskalarina Mükemmel olmak değil gayem.
"Kendimin mükemmeli" olmaya geldim.

Hayatımda fazla yer kaplayan gereksiz ne varsa önce onları temizlemem gerekiyor.

En çok verim alan toprak, fazlaliklarindan ve gereksiz otlardan temizlenmiş olan topraktır.

Bugün olmak istediğim ben:

*Kendimi sevmek ve bakım yapmak.
*kitap okumak
*evi toplu ve temiz tutmak
*maneviyatımı güzelleştirmek
*spor yapmak

Belki hepsini yapamayacağım ama en azından denemiş olacağım. Bir sonraki gün eksik puzzle ya artmış olacak ya eksilmiş.
+1
+ kitap yerine kk okumaktan vazgeçmek:)

Dün istediğim gibi olmadı.
Vücudumda bir halsizlik başımda bir ağrı olunca öylece kalakaldım.
Insan plan yapar , kader gülermiş.
Bazı şeyler kısmet .
Bugün plan yapmadan yapabildiğimi yapip akşam ne yaptığımı yazicam.

Kahvaltımı yaptım üstüne bir de acı bir kahve içip kendime geleyim böyle başlasın gün 💪

84bbcd37a80b9a2b758f0fab21cd8875.jpg

Beni anlayan dostum, canim kahvem dert ortağım iyi ki varsın 🤍

Oh be kendime geldim gözüm açıldı .

Bugün kendimi daha çok beğendim.
Ama eksik parçalarım oldu yine inşallah günden güne o da düzelecek.
Sabah kalktım, penceremi açtım. Mis gibi havayi soludum. Odayı havalandırdım mis gibi kokmuş ev.
Çocuklarıma ve kendime yağda yumurta pisirdim .Bugün çok zorlanmadan kahvaltı faslı kapandı.
Onlar içeride oyalanirken ben hemen bulasiklarimi hallettim. Masami sildim. İçim rahat oturdum biraz. Kahvemi içip güne başladım.
Evi pek temizlemesem de en azindan toplu ve düzenli tuttum.
Dağınıklıksiz bir gün huzur veriyor.
Çocuklarıma söz verdim beni uzmezseniz en sevdiğiniz oyun alanına gidicez diye.
Ama üzdüler. O yüzden gitmedik.
Büyük bir resim defteri almıştım onu çıkardım 8 yaşındaki kızım çok beğendi çok güzel resimler çizdiler.
Bugün kendime yaptığım iyilikler , el ve yüz bakımı yaptım. Youtubeden Kuran dinledim.
Çocuklarıma yaptığım iyilikler: oyun oynamak ve dua etmesini öğrenmek.

Beğenmediğim yönlerim sabırsızlık,
Çabuk sinirlenme,
Çok hafifte olsa ofkeyi kontrol edememe.
İbadet etmeye isteksizlik ve eringeclik.
Insanlari haddinden fazla önemsemek ve aşırı sevmek .
Düzensiz hayat.
Bunları düzeltmem için bu konuyu açtım. Bu konu hem benim günlüğüm olacak hem kendimi dışarıdan izlediğim bir gözüm. Aradan yillar geçince geçmişi de arada bir okuyacağım ki ders çıkarabileyim .

Bu sabah o kadar isteksiz ve yorgun uyandım ki
Sabah namazını bile kilacak isteği bulamadım kendimde.
Kan değerlerine baktırmak gerek.
Doktora gidecek zamanım yok. Hastane uzak eşimin boş zamanı yok.
Bugün bu düşüncelerle gözümü açmaya çalışırken
Eşimin
Hadi kahvaltı hazırla gec kalicam lafına karşılık
Ses tonumda bile güçsüz bir edayla
Halim yok kalkamicam dedim.
Gidene kadar hatta kapıdan çıkana kadar konuştu da konuştu . Bazi söylediği şeyler o kadar inciticiydi ki sadece dedim ki
Normal hissetsem bu laflarına bagirirdim ama ona bile gücüm yok.

O kapıdan çıktı gitti.

O gidince derin bir nefes aldım. Ve Rabbimle dertlestim.
Allah im bu insanlara her gün iyi oluyorum bir gün olmadığım zaman benden kötüsü yok.
Ne kadar nankör insanlar.
Eğer sen de bize bu insanlar gibi tek bir kotulugumuze karşı arkanı dönseydin bizim sığınacak af dileyecek kimsemiz kalmazdı.
Iyi ki sen varsın Rabbim.
Bunu diyen ben sabah namazını geçiren bendim.
Kendimi çok kötü hissettim.
Bugün kendime söz vermiştim tutamadım.
Çocuklarıma daha sakin bir anne olmak istedim uyarilarimda alçak ses kullanacaktım.
Yapamadım. Kahvaltıda rafadan yumurta vardı.
Can , yumurtasını yere düşürdü. Hali az da olsa kirlendi diye çocuğa bağırdım.
Kahvaltılarıni yaptırinca odalarına geçtiler. Ben de bulaşıkları yıkamaya başladım.
Sonra ummadığım bir şeyi yaptılar.
Odaya bütün dışarı ayakkabılarını doldurmuşlar ayakkabiliktan çıkarıp yerler ve kanepeler hep pislik toprak olmuş.
Yine bağırdım.
Bilerek mi yapıyorsunuz ben hiç dinlenmeyeyim diye mi neden ev temiz durmuyor ?
Beni hiç mi sevmiyorsunuz diye bağırdım. Ellerini sıktım minicik ellerini.

Bu yaptıklarım benim de hoşuma gitmiyor. Ama daha farklı davranmasını bilmiyorum. 😔
Olmak istediğim ve olduğum ben o kadar farklı 2 kişiligiz ki...
Eşime bir gün izin al işten ben hastaneye gideyim cocuklarla ilgilen diyorum.
Alamam izin vermezler diyor. Kafanda büyütüyorsun senin bir şeyin yok diyor.
Önemsemiyor.
Biraz önce msj atmış nasil oldun aşkım diye
Kan kusuyorum desem bile umrunda mı?
Dedim.
Nutuk çekmiş özürler falan havada uçuşmus nazlandin sandım demiş.
Ben de kırgınım tabi.
Dedim ki kanser olsam sana kanserim bile demem sen beni 2. Gün bosarsin işine yaramayan insani yanında ne yapacaksın dedim.
Merak etme su an tas gibiyim turp gibiyim artık sevebilirsin dedim.
(nankör iyi gün dostu bir eş)
Bu hatasını anlamış öyle deme ne olur falan dese de o kadar soğudu ki kalbim ona karşı.
4 gündür benden ütü bekliyor yapamadığımı bildiği halde. Ona da söylenip duruyor. Çünkü kendi kiyafetlerimi bile utuleyemiyorum.utu isteyen bütün kiyafetlerimi yardim kutusuna attım.
30 yaşında olmama rağmen ruhum sanki 70 yaşında.
Iyilesecegim İnsallah.
Kimseden medet ummadan kendi başıma .
Eşim cift kişilikli sanırım bu hastalık bulaşıcı bende öyleyim.

Bir yanımız bal bir yanımız zehir.
Arı gibiyiz. Zehiri başkasına verdiğimiz an başkasını değil kendimizi zehirliyoruz aslında.
İnsan ne yaparsa kendine yaparmış ya biz de yapıyoruz işte.

İyileşmeyi istememin sebebi çocuklarımın sinirli sabırsız kavgalı bir ortamda buyumelerine gönlümün razi gelmeyisi.
Allah im beynimi kalbimi vicdanımı sana havale ediyorum şifa ver hepsine.
Şifa verecek olan yalnız sensin.
Ya Şafi olan sadece sensin.

Yine bir gün geride kaldı .
Dışarıyı izliyorum pencereden.
Hava karardı. Apartman ışıkları teker teker kapanmaya başladı.
Kimbilir kac kişinin lambası sönük ama kendisi uyanık ben gibi...
Ne zaman gidecek kafamin üstünde ki o sisli bulutlar.
Istiyorum ki ya yağmur yağsın mis gibi.
Ya da güneş açsın bir çiçek edasıyla.
Nisan yağmurunu özledim hani her şeye şifa olan.
Sevdiklerimiz bir bir azalırken gönülden gidene güle güle demeyi de öğretti hayat biz gulemesekte.
Yalnızlar kentindeki içi kalabalık ve mutlu çocuk kadar sevgi dolu bir kalbe sahip olmak istemiştim sadece.
Beceremedim sevmeyi de sahiplenmeyi de.
Benim de güneşim doğar mi bir gün acaba diye sordum kadere.
Uyanmazsan göremezsin ki dedi bir dost.
Uyanmak için önce uyumak gerekiyordu halbuki benim gecem uzun sürer gündüzüm kısa.
Vücut yorgun ama zihin uyanık ,düşünceli ve karmakarışık .
" giderken ceketini de götürmeyi unutma " desemde geceye "sen de kalsın üşüme " diyerek bana bırakıp da gitti...

Bugün cocuklarimdan özür diledim. Aslında tüm özürler kendimeydi.
Insan kendisine yakistiramadigi davranışları sergilediği zaman baskalarindan çok kendi kalbini kırıyor halbuki.
Esim de benden özür diledi. Herkes kendine bir şans daha verdi bugün.

İnsan kendisine neden bu kadar zulmeder ki başkasına atıyorum sandığımız her ok tersine dönüp bizi vurdu halbuki karşıdakini sıyırdı geçti canı acıyanlar yine biz olduk.
Hz. Yunus peygamberin duası geldi aklıma " Le ilahe illa ente subhaneke inni kuntum minezzalimin" demişti ya balığın karnındayken
Aslında tüm insanlığın özetiydi bu dua.
Gorebilene anlayabilene duyabilene...

Ruhi veya bedeni bir rahatsizligimiz varken çocuklara daha tahammülsüz davranabiliyoruz, bu durumda kendini kontrol edebilen anne sayısı az.
Şu sıralar ben de öyleyim, istemesem de ara sıra bağırıp terör estiriyorum evde. O kadar yorgunum halsizim ki cocukla oynayacak güç bulamıyorum, kan degerlerim vs. normal. Aklımda, ruhumda problem var gibi, onun doktoruna gidecegim artık, umarım sen de bir firsat olusur da gidebilirsin doktora 🤲🏻🌷
Kendini yalniz hissetme, bircok insan, özellikle bircok kadın böyle depresif duygular yaşıyor, panik atak, kaygı, saplanti zorlantı bozukluğu gibi durumlar yaşıyor. Cevrede kimse yoksa buralarda icimizi dökmek de bir nebze rahatlatabiliyor. Günlük tutmak da bir seçenek. Ben de günlük yazmaya baslayacagim, sonra okuyup kendimi dışardan bi göz gibi inceleyeyim...
Mutluluklar dilerim arkadaşım, umarım her sey iyi olur hayatimizda, dua dua dua... 💙 :KK200:

Ruhi veya bedeni bir rahatsizligimiz varken çocuklara daha tahammülsüz davranabiliyoruz, bu durumda kendini kontrol edebilen anne sayısı az.
Şu sıralar ben de öyleyim, istemesem de ara sıra bağırıp terör estiriyorum evde. O kadar yorgunum halsizim ki cocukla oynayacak güç bulamıyorum, kan degerlerim vs. normal. Aklımda, ruhumda problem var gibi, onun doktoruna gidecegim artık, umarım sen de bir firsat olusur da gidebilirsin doktora 🤲🏻🌷
Kendini yalniz hissetme, bircok insan, özellikle bircok kadın böyle depresif duygular yaşıyor, panik atak, kaygı, saplanti zorlantı bozukluğu gibi durumlar yaşıyor. Cevrede kimse yoksa buralarda icimizi dökmek de bir nebze rahatlatabiliyor. Günlük tutmak da bir seçenek. Ben de günlük yazmaya baslayacagim, sonra okuyup kendimi dışardan bi göz gibi inceleyeyim...
Mutluluklar dilerim arkadaşım, umarım her sey iyi olur hayatimizda, dua dua dua... 💙 :KK200:

Ne kadar güzel bir bakış açısı 💗
Burası da günlük gibi oldu.
Bugün daha sakin ilerliyorum bakalım inşallah devamını getirebilirim.
Onların da isteğini beklentilerini anlıyorum aslında ama yetişemiyorum her şeye ya zaman bereketsiz ya ben çok zamanı savuranlardanim.

Kadınlar günü 365 gün içinde bir güne sığdırmak mümkün mü ?
Elbette değil. 364 gün kadınları seven sayan kıymet bilen kadın deyince ne anlama geldiğinin idrakinda olan 365.gun de

iyi ki tüm günümüzde siz varsınız diyebilen herkese selam olsun.

Sevgi ekmezsem renkli çiçekler bekleyemem ki topraktan hele de suyunu verirken dozunu ayarlayamazsam hüsran olur tüm emeklerim.
İşte öyledir hayat, evlat ve ömür...
Bugün bakim yaptım çocuklarımın gönül yapraklarına biraz daha parladılar sanki.
Haa kendimi de unutmadim tabiki de
Kendimi kendi sesimle okuduğum Kuran sesine bıraktım huzur buldum sanki.
Hele de başım secdeyi görünce çatık kaşlarım yumuşadı bir anda.
Eksiklerim belli.
Görüyorum o parçaları. Ne zaman yerine koysam bir rüzgar esiyor sanki başa sarıyorum İşte.
Olacak olacak ben inanıyorum.
Ümitliyim kendimden çünkü en iyi ben tanıyorum kendimi.
Iyi ki varım iyi ki kadınım.
Kadinlar günüm kutlu olsun 👰🤱🤰🧕🧚‍♀️👸👩‍🚒👮‍♀️👩‍🔬👩‍🔧👩‍⚖️👩‍🏫👩‍🎓👱‍♀️👄

Kurabiyeler yarışıyor formundan tospik kurabiyeye bayıldım çocuklara onlardan yaptım bugün çok beğendiler.
Kendilerini onemsenmis ve özel hissettiler gözlerindeki o mutluluğu görünce ben de mutlu oldum.

Benim de çocuklarımın doğum günüydü. Ailemden arayan soran olmadı. Bende hiç o kısmı düşünmedim. Arkadaşıma doğum günü olduğunu söylemiştim çocuklarla ilgili konuşurken. Pastalarını ben yapayım dedi. 😍 O güzel pizza da yapar. Yarın bana gel, pizza da yapalım dedim. Geldi, pizza yaptık. Çocuklar yedi, oynadılar. Güzel zaman geçirdiker. Beyler de geldi. Yeme içme muhabbet derken güzel bir gün geçirdik doğum günü bahanesine.
Sen yazmışsın ya, çocuklar kendilerini özel ve önemli hissettiler diye, aynen katılıyorum. Çocuklar aslında küçük şeylerden mutlu oluyorlar. Onlara arada sürpriz yapıp hem kendi hayatımızı, hem de onların hayatını şenlendirebiliriz. Hepsi teşekkür etti, çok güzel bir gündü diye. Arada yorulsakta, iyi ki varlar.😍

Ne kadar güzel bir bakış açısı 💗
Burası da günlük gibi oldu.
Bugün daha sakin ilerliyorum bakalım inşallah devamını getirebilirim.
Onların da isteğini beklentilerini anlıyorum aslında ama yetişemiyorum her şeye ya zaman bereketsiz ya ben çok zamanı savuranlardanim.
Bu konuda ben de kendimi çok sorguluyorum. Çocuklarımla kaliteli zaman geçirme, özellikle maneviyatlarına nasıl katkıda bulunabilirim diye hergün kafamda bir düşünce oluşuyor.
Bakalım,araştırıyorum.
Kendimde eksik gördüğüm nokta, telefon. O kadar boşa zaman harcadığımı düşünmesem de, elime alınca bırakamadığım da oluyor. Haliyle de can sıkıntısı ve de kendini sorgulama süreci.
Ama farkında olmak bile adım atmaya bir sebep. Neden o adımı atmayalım o halde? 🤗

Benim de çocuklarımın doğum günüydü. Ailemden arayan soran olmadı. Bende hiç o kısmı düşünmedim. Arkadaşıma doğum günü olduğunu söylemiştim çocuklarla ilgili konuşurken. Pastalarını ben yapayım dedi. 😍 O güzel pizza da yapar. Yarın bana gel, pizza da yapalım dedim. Geldi, pizza yaptık. Çocuklar yedi, oynadılar. Güzel zaman geçirdiker. Beyler de geldi. Yeme içme muhabbet derken güzel bir gün geçirdik doğum günü bahanesine.
Sen yazmışsın ya, çocuklar kendilerini özel ve önemli hissettiler diye, aynen katılıyorum. Çocuklar aslında küçük şeylerden mutlu oluyorlar. Onlara arada sürpriz yapıp hem kendi hayatımızı, hem de onların hayatını şenlendirebiliriz. Hepsi teşekkür etti, çok güzel bir gündü diye. Arada yorulsakta, iyi ki varlar.😍

Hayat çok kosturmacalarla dolu ve biz önemli olanlardan teğet geçiyoruz ve diğer güne o yüzden gergin başlıyorum.
Demek ki olabiliyormuş imkansiz değilmiş dedim kendime.
Hep bahane sözlerin arkasına gizlenmiş yüreğim.
Halbuki başaramayanlarin bahanesi olurmuş
Kazananların sebebi.
Şimdi bahaneleri elimin tersiyle itip sebep sayilarimi siralamak istiyorum.
Guzel sebepler güzel sonuçlar getirir.

Nasıl da değişiyoruz zaman zaman.
Her şeyin dozunda olanını seviyorum artık.
Fazlasi da zarar verdi azı da.
İnsan geçmişine bakınca ne kadar çok pişmanlıkları var hayatında. Ama hepsi birer tecrübe oldu. Yolumuzdaki dikenleri daha kolay ayiklamamiz için fırsata dönüştü tecrübelerimiz ve aldığımız dersler.
Hata yapıp pişman olandan değil hic hata yapmamıştan ya da pişman olmayandan korktum hep.
Her günahsız bir günahkar adayı çünkü.
Arsizlastirmamali insan kalbini .
Sızlamasi bittiyse o zaman endise duymalı.
Bir de yaşamadığı hic bir hayata karşı ezbere konuşmamalı.
Hayat öyle bir o noktaya getiriyor ki insani sonra kalakaliyorsun.
Seni en çok üzen şey
Taş attığın hangi günah varsa o günahı yaşarken buluyorsun kendini.
Bu da bir tecrubeydi benim için.
Ne oldum dememeli ne olacağım demeli bu da benim artık sırt çantama attığım dipnotum oldu.

Nasıl anlayışlı bir anne olunur ?
Sakin olmak insana en çok yakışan bir davranış bicimiyken neden öfkeli tahammülsüz bir insan olmayı seçeriz?
Neden yalvara yakara ettiğimiz duaya sahip olduktan sonra nankör davranırız ki?
Kendime kırgınım çünkü kendime yakışanı değil yakismayani tercih ettiğim için.
Bahanelerle hatalarimin üzerini örtmekten yoruldum.
Düzelir miyim o bol bol gülümseyen kendimi özledim.
Neden gitti ki o?
Ne oldu bana ne değişti?
Sev sev sev .
Çünkü insanoğluna en çok yakışan şeydir
Nazik olmak, sevmek .
Eğer bunları buraya yazıp sorgulamaya başladıysan devamı da gelecektir muhakkak.
Kalbin kazanacak ona şans ver o seni her zaman iyiliğe çağırır. Hadi kendine güven ve gülümse.
Çünkü dünya gülümseyince güzelleşir...

X