Söz Kesimi Sözdeki takılar

Tepsiye para atma adeti bizde de var. Ama sadece erkek tarafı koymaz kız tarafı da koyar. O takılar sadece gelinin olur o da o çıkan parayla gider çeyiz alır

Bu ne yaaa. Evlenmeden takı derdine düşülüyo. Ne kadar çirkin geliyo bana gelinle damadın en güzel zamanlarını böyle para pul takı için mahhvetmeleri ne kadar yazık.Kim ne takarsa takar ya bi damat bi gelin bunların hesabını nasıl yapar, nasıl konuşur anlamıyorum gerçekten
Ailem takı olmasın diyor ama alacaklarımız var diye yapmak istiyorlar

Söz ve nişanda takı işi varsa iki tarafta takar. Öyle bir taraf taksın biz takmayız olayı saçmalık. Tepsi gezdirme ne ya arkadaşın dediği gibi dilenmek gibi oluyor. Siz eğer adetler uygulansın istiyorsanız erkek tarafının adetide o bi tarafın sadece adeti olmaz. Hem söz nişanda takı takılması zaten saçma takı dediğin düğünde takılır.

Tepsiye para atma adeti bizde de var. Ama sadece erkek tarafı koymaz kız tarafı da koyar. O takılar sadece gelinin olur o da o çıkan parayla gider çeyiz alır
Biz takı yapmayalım tepsi gezdirilir dedik tepsi olursa tabi bizim tarafta atcak para. Ama işte takı töreni olsun diyorlar tepsi gezdirme diyorlar. Erkeğe takılan erkeğe kalcak kıza takılan kıza kalacak diye

Biz takı yapmayalım tepsi gezdirilir dedik tepsi olursa tabi bizim tarafta atcak para. Ama işte takı töreni olsun diyorlar tepsi gezdirme diyorlar. Erkeğe takılan erkeğe kalcak kıza takılan kıza kalacak diye
2 taraf nereli cok merak ettim

Sozden sonra dediginiz dugunde mi ? Sizin sıkıntınız misafirlerin mi takı takmaması, erkek tarafının mı ?
Sözden sonra ne zaman durumunz olursa dedim. Benim derdim takı töreni istemiyorum. Takı töreni olacaksa da sözde geline takı takılır sadece takılan takılar gelinin olur. Ya böyle olsun ya da hiç takı olmasın diyorum

Yazdiklarinizdan hiç bisey anlaşılmıyor kim kime napmış ama sonradan yazılan yorumlara bakarak yorum yapıyorum.Bizde nişanda erkek tarafı kıza takı takar.Mesela bana 2 bilezik bir de künye takıldı.Gelen misafirler bisey takmaz.Kiz tarafı da takmaz.Ama düğünde misafirler erkek ve kız tarafı hepsi takar takısını.

Söz ve nişanda takı işi varsa iki tarafta takar. Öyle bir taraf taksın biz takmayız olayı saçmalık. Tepsi gezdirme ne ya arkadaşın dediği gibi dilenmek gibi oluyor. Siz eğer adetler uygulansın istiyorsanız erkek tarafının adetide o bi tarafın sadece adeti olmaz. Hem söz nişanda takı takılması zaten saçma takı dediğin düğünde takılır.
Biz sözde takı olmasın diyoruz. Erkek tarafı da para toplamak için olsun diyor. Eğer takı töreni olursa bizim adetimize göre sözde kız tarafı akrabaları takı takmazlar, erkek tarafı geline takar yani tören olsa bana kimse bişey takmıcak herkes erkeğe takcak

Sözden sonra ne zaman durumunz olursa dedim. Benim derdim takı töreni istemiyorum. Takı töreni olacaksa da sözde geline takı takılır sadece takılan takılar gelinin olur. Ya böyle olsun ya da hiç takı olmasın diyorum
Ha siz takılacaksa hepsi benim olsun ya da takı töreni olmasın diyorsunuz. Alacaklarınızı onlarla alacaksınız ama buda saçma senin alacaklarını yine onlar almış olacak o zaman onlarda normal olarak bize takılan bizim diyip gerekli şeyleri gayet alabilirler. Adamın dedığınde bir saçmalık yok zaten iki tarafta takı takar. Hukuken bile düğünde erkeğe takılanlar erkeğin kadına takılanlar kadınındır

Valla benim bu zamana kadar gordugum olay şu sekilde.
Sozde kiza tek tasi takilir isteyen erkegede hediye takar kiz tarafindan.
Nisanda 2 tarafta karsilikli birbirine takar, katilmak isteyen akraba, eş dost olursa onlarda takar ama şu tepsi olayini ilk kez duyuyorum. Sonra nisanda takilanlar kiza kalir nişan kiz tarafina ait oldugu icin.
Dugunde de yine herkes karsilikli takisini takar bunlarda gelin ve damadin ortak olur.

nerelisiniz çok merak ettim

bizde sadece sözse sadece anne baba ve varsa nine dedeler takı takar. onlar da çok büyük şeyler olmaz. gönül almalık hediye gibi olur. nişanda iki taraftanda akraba vs kim geliyorsa kimin gücü neyse takar.
ha söz nişan beraberse de kimler davetliyse onlar takar.
benim bazı arkadaşlarım nişanlarda hiç takmayıp direkt düğünlerde büyük bir şey yapıp götürür mesela.

Tamam ama siz nasıl kendi adetiniz olsun istiyorsanız erkek tarafı da istiyor bunda birinizin diğerinden haklı yanı yok.

Gelecek olan misafire “takı takın, para takın” denmez ki, bu konuda sözlünüz haksız. Çeyrek olmuş neredeyse 1000₺ lira, söze değil düğüne takar insanlar. Bu şekilde açıklayabilirsiniz, “insanlara takınızı alın gelin” nasıl diyelim biz? diye. Onlar taksın takılarını kendi oğullarına.
Yapacak bir şey yok o kısım için. Adet öyleymiş 🤷‍♀️
Bende öyle dedim sana taksınlar ben kurdele takmıcam zaten bana kimse takmaz dedim. Ama kabul etmiyorlar

bir de madem nişan yapmıyorsunuz o zaman düğün masraflarını ortak mı karşılayacaksınız ?
yani bu kadar adetleriniz ön plana çıktığı için soruyorum. çünkü adetler önemliyse kızın illa nişan yapması gerekir.

Ailem takı olmasın diyor ama alacaklarımız var diye yapmak istiyorlar
Düğünde yapsınlar o zaman. Yada bizde böyle adet yok dersin olur biter takan takısını taksın. Bırak sende öyle kal düğünde en azından ben sana demiştim bizde böyle bi adet yok diye dersin olur biter.

nerelisiniz çok merak ettim

bizde sadece sözse sadece anne baba ve varsa nine dedeler takı takar. onlar da çok büyük şeyler olmaz. gönül almalık hediye gibi olur. nişanda iki taraftanda akraba vs kim geliyorsa kimin gücü neyse takar.
ha söz nişan beraberse de kimler davetliyse onlar takar.
benim bazı arkadaşlarım nişanlarda hiç takmayıp direkt düğünlerde büyük bir şey yapıp götürür mesela.
Sözde işte erkeğin ailesi bana takmıcaklar bişey.
(ha söz nişan beraberse de kimler davetliyse onlar takar.)
Asıl sorun burda başlıyor bizim sadece söz olcak. Ve erkek tarafı kendilerine takılan parayı kendileri götürcek bizde geline verilir. Ben hiç olmasın takı diyorum ailemde öyle diyor ama erkek tarafı alacaklarımız var diye istiyor

Asıl sorun burda başlıyor bizim sadece söz olcak. Ve erkek tarafı kendilerine takılan parayı kendileri götürcek bizde geline verilir. Ben hiç olmasın takı diyorum ailemde öyle diyor ama erkek tarafı alacaklarımız var diye istiyor
Erkek tarafi bu kafayla sizin adetlerinizi ve isteklerinizi önemsemez ki zaten. Onlar paranin takinin derdinde. Durumlari fazla yok sanirim oradan gelecek parayla bir seyleri yapmayi planliyorlar ?

Alacakları varsa haklılar. Siz kendinize kurdele takmayıverin. Zorla boynunuza takacak halleri yok ya

bir de madem nişan yapmıyorsunuz o zaman düğün masraflarını ortak mı karşılayacaksınız ?
yani bu kadar adetleriniz ön plana çıktığı için soruyorum. çünkü adetler önemliyse kızın illa nişan yapması gerekir.
Nişan şu an belli değil erkek tarafı takıları hazır olmadığı için istemiyor eğer isterlerse yapcaz

X