Söz Kesimi Sözdeki takılar

Valla çol gozu açık gordüm karsı tarafı. siz anlayış gostermissiniz durumunuz yoksa takmayin diye o zaman insan mahçup olur biz yapamadik bari akrabalarin taktiklarını geline birakalım denilir. hem biz takı takmayalim hem akrabalarin takilarıni biz alalim çok ayıp yani.

Diretin o zaman sozlunuze madem sizde adet takı toreni yapip annen akrabalardan altin toplayip kendine alacak bizde de adet 1 tane bile olsa bilezik istiyorum diye.
Öyleler bende gelenek görenek artık uygulatcam

Bana verilmicek erkeğe takılan takılar herkes kendi götürcekmiş
Öyle saçma şey mi olur zaten sen ben mi var bende bir yaptım söz nişanı eşim direk bana verdi nişan sonrası bende gittim çeyiz aldım onunla yine ikimizin olmuş oldu sen ben ayrı mı olmaz ki sen zaten yine evliliğiniz için kullanırsın onu adet olmasından ziyade mantıken saçma söz de olsa düğün de olsa takı gelin ile damadındır kalkıp ailesine verme gibi bir durumu olmaz sanırım diye düşünüyorum

Yadırganmış ama bizde de ne sözde ne de nişanda damada altın/para takılmaz… Erkek tarafından da yüzük dışında bir şey beklenmez. Takan olursa gönül zenginliğinden takar yani :) Nikah olunca, kız tarafı geline, erkek tarafı da damada takar, (kızın anne/babası saat takabilir) yine de altınların tamamı geline aittir. İstediği gibi kullanır, saklar vs…

2 defa evlendim, ikisinde de karşı tarafa “bizim bir adetimiz de beklentimiz de yok” dedik. Böylece onlar yapmak istediklerinden geri kalmadı, bizim de yapmamız/yapmamamız sorun olmadı… Yerinizde olsam kafama takmam, onlar taksın, sizin böyle bir ritüeliniz yoksa davetlilerinize “takı takın” diyemezsiniz…

merak edenler için: eski İstanbul rumuyuz. Kız tarafı evlenirken de yatak odasını alır, ufak ev aletlerinden, mutfak ve banyo eşyalarından (beyaz eşya değil) çeyiz hazırlar vb… Mevzu örf adetse böyle, ama pratikte kimin ne kadar imkanı varsa o ölçüde yapması daha doğru…
Valla biz yapmıştık sağolsun onlarda bana takı yaptı zaten eşimin bilezikleri hazırdı nişanda ve bayramlara bölerek taktı geri kalanı da düğünde taktı bizde ona istediği bir saati aldık nişanda takıldı ailem onun yakasına ayrıca altınını da taktı sağolsun ona kadar hepsini teslim etti bende gittim onunla aileme çok yük olmamak adına çeyizimi tamamladım eksiklerimi aldım nişan zaten kızın yükünü almaktır bence ben hep kendi arkadaşlarımda da nisaninda asıl takımı yaparım çünkü ilaç gibi geliyor valla çeyiz için 😂

Sözlüm takı olsun bana bizim taraf takar sanada sizin taraf takar diyor.
Ama bizim adetimizde de sözde sadece kıza takılır geline hediye anlamında erkek tarefından gelen misafirler gönlünden ne kadar koparsa tepsiye atar. Kız tarafı takı takmaz.
Sözlüm herkesin kendi tarafı taksın takıyı diyor ama öyle bişey olursa bizde kız tarafı takmadığı için bana kimse takmıcak garip duruma düşcem
E söz nişan birarada olacak takılı merasim yapacaz deyin davet edeceklerinize
Eliniz boş gelmeyin takı getirin takın bana deyin
Ne ayıp şeyler ya

Kızlar söz kesimim olcak nişan yapmıcaz o yüzden erkek tarafı takı töreni olsun dedi
Takılarda erkek tarafı misafirledi erkeğe kız tarafı kızamı takar yoksa sadece gelinemi takılır
Bizim sadece söz olduğu için sözde kız tarafı takı takmaz diye sorun yaşıyoruz
Sözde erkek tarafı kıza takı takar hatta tepsi gezdirilir herkes oraya para atar
Bu konuda mağdur olan biri olarak söyliyim.ben safça bir talepte bulunmadım konuşmadım.gönlünden kopan taksın diye erkek tarafı erkeğe taktı bana bir boktan bilezik.bizimkilerden onada takan oldu ve sonunda erkek tarafı taktığı takıları alıp gitti takı önemli değil bu hareket çok çirkindi tavsiyem istersen akışına bırak karekterini tanırsın.

Oooooo hem kız tarafı takı takmıyor hem de erkek tarafı sadece geline takıyor. Ne güzel adetmiş o öyle yav. Biraz uyduruk geldi gerçi çevir kazı yanmasın tarzı
benim bildiğim kız erkek tarafı istedigine takar.takilar kıza kalir nişanı kız tarafı yaptıgı için adettir. tabi durumu varsa kızın anlaşırlar.

Sorun farklı olarak algılanmış arkadaşlar gelen misafirin takı takmasından bahsediyorum yoksa erkek tarafı da bana altın falan takmıcaklar. Siz demişsiniz ya takılar zaten kıza kalıyor diye öyle olmıcak işte erkek tarafı erkeğe kız tarafı kıza takcak ama bizimde sözde gelen akrabalar kıza takı takmazlar adetimiz böyledir
Erkek tarafından gelen misafirler takmasın bir zahmet düğünde taksınlar .İki kere mi takı takacaklar .Bizdede öyledir aslında söz yada nişanda takı töreni olmazki düğünde olur .Sadece nişanda erkek bilezik tarzı takar .Bence ikna edin nişanlınızı bizde düğünde takılır diye .Gelende getirmesin bir şey.

Ben de ilk kez böyle bir adet duyuyorum yöreniz neresi acaba? Çünkü bambaşka şehirlerden olan her tanıdığımda da durum az çok benzerdi. Sözde takı takılmıyor, nişanda takılıyor ve takılar kıza kalıyor. Genelde erkeğin annesi-babası takı takar kıza bir de çok yakın akrabaları eğer istiyorlarsa. Takılar kıza kaldığı için kızın tanıdıkları daha fazla takmış olur genelde. Genel adet böyle gördüm ben mesela bizde tek farkı damadın da gelinin de teyze dayı amca halaları kesin takı takar ama takılar geline kalır. Yani siz inada bindirip tepsi dolaştırsanız ne olacak damadın ailesi de inada bindirir gelen tanıdıklarına kesinlikle takı takmayın der tepsiyi dolaştırdığınızla kalırsınız. Ortak bir paydada buluşun bence. Her iki tarafın da kalbi kırılmayacak şekilde.

Nişan yapmıcaz demişsiniz ozaman sizinkisi nişan yerine geçicek aslında söz ve nişan bir olmuş olcak. Evet sözde kız tarafı erkeğe birşey takmaz misafirlerde kimseye bişey takmaz Damadın anne babası gelinlerine takmak istiyorlarsa hediyesini takar yüzükte birtek tektaş geline takılır damada yüzükte yoktur ama karşılıklı alyans takılıyorsa bu nişandır bizde. Nişanda takılan takılarda erkeğede takılsa kızada takılsa kimin taktığı önemli değil kızda kalır kızda bunu evine yapılan hazırlıklara harcar damatla birlikte yada birikim için saklarlar. Kurdele takarak gelen kendi misafirlerinizi zorda bırakmayın tepsi falan hiç tutmayın bence nişanda bu tarz şeyler olmamalı takısı olan yakalarınıza falan taksın sizde takı bekliyormuşsunuz ve kurdeleniz boş kalmış pozisyonuna düşmeyin.
Evet bizde de böyle tüm takılar kıza kalır kız genelde çeyiz falan almak için kullanır durumları iyiyse de eve katkı olarak yanında götürür.

Bu konuda mağdur olan biri olarak söyliyim.ben safça bir talepte bulunmadım konuşmadım.gönlünden kopan taksın diye erkek tarafı erkeğe taktı bana bir boktan bilezik.bizimkilerden onada takan oldu ve sonunda erkek tarafı taktığı takıları alıp gitti takı önemli değil bu hareket çok çirkindi tavsiyem istersen akışına bırak karekterini tanırsın.
Sözlümde sorun yok ailesi aşırı isteksiz bişey yaparken benimde içime sinmiyo

İptal ettirin şimdiden senin değil onun sözü geçiyor gibi adetler kız tarafına göre biçim alır erkeğin kine göre değil yapmazsa kabalık olarak algılanır nişan testtir erkek ve ailesi kızın gönlünü yapmak zorunda kendi isteklerini diretmemeli siz her zaman yüzüğü atabilirsiniz içinize sinmeyen durum olursa , boşanmaktan baba evine dönmekten iyidir

merhaba,
benim eşimin tarafında da varmış sözde takı adeti ama bizde yoktu ve biz bunu hiç konuşmadık. evde söz kesildiğinde büyüklerin eli öpülürken onların tarafı eşimin yakasına taktı (özellikle takı için durulmadı yani) ve el öpme bittiğinde de kv hemen usulca yakadan altınları aldı. bizde böyle bir adet olmadığından bana takı olmadı sadece kv söz sırasında altın künye hediye etti bana, bizim için bu konu hiç sıkıntı olmadı, onlar da kendi çapında haklı bence daha öncesinden yakınlarının sözlerinde dağıttığı takıyı geri bekliyor olabilirler. nişanda da anlaşmalı yaptık herkes kendi üstündeki takıyı kendine aldı. düğünde takılan tüm altın da bize bırakıldı kimse istemedi. takılan para da düğün salonunu ancak ödedi.

niye isteksizler?
Sözü kız tarafı yapar diyorlar. Sözü erkek yapar ama normalde. Bizde şaşırıyoruz. Bende adetleri öyle değil kendileri uyduruyorlar diye düşünüyorum. Ya mesela bişey alınacak oluyor bizmi yapcaz diye şaşırıyorlar
Geçen sohbet arasında kv konuşuyorduk kına gecesi olursa masrafı kız tarafı karşılar diyor gerçekten öylemi bizim bildiğimiz kınayı erkek tarafı yapar

İptal ettirin şimdiden senin değil onun sözü geçiyor gibi adetler kız tarafına göre biçim alır erkeğin kine göre değil yapmazsa kabalık olarak algılanır nişan testtir erkek ve ailesi kızın gönlünü yapmak zorunda kendi isteklerini diretmemeli siz her zaman yüzüğü atabilirsiniz içinize sinmeyen durum olursa , boşanmaktan baba evine dönmekten iyidir
Adetler gene bizim istediğimiz gibi oluyor ama bişey söylendiğinde ilk bi sorun çıkışor sonra bizim istediğimiz oluyor.
Sizede soruyum sözü erkek tarafı yapmazmı
Kınayı hangi taraf yapar? erkek tarafı kınayı kız tarafı yapar diyo mesela

merhaba,
benim eşimin tarafında da varmış sözde takı adeti ama bizde yoktu ve biz bunu hiç konuşmadık. evde söz kesildiğinde büyüklerin eli öpülürken onların tarafı eşimin yakasına taktı (özellikle takı için durulmadı yani) ve el öpme bittiğinde de kv hemen usulca yakadan altınları aldı. bizde böyle bir adet olmadığından bana takı olmadı sadece kv söz sırasında altın künye hediye etti bana, bizim için bu konu hiç sıkıntı olmadı, onlar da kendi çapında haklı bence daha öncesinden yakınlarının sözlerinde dağıttığı takıyı geri bekliyor olabilirler. nişanda da anlaşmalı yaptık herkes kendi üstündeki takıyı kendine aldı. düğünde takılan tüm altın da bize bırakıldı kimse istemedi. takılan para da düğün salonunu ancak ödedi.
Ama bana takı takmıcaklar ki misafirlerin taktıklarını bari gelin kıza bıraksınlar

Bildiğiniz kadarıyla sözü kınayı hangi taraf yapar

Kendimden örnek vereyim,
Benim söz ve nişanım bir oldu ve biz yani kız tarafı yaptı.
Kınayı da yine biz karşıladık
Erkek tarafı misafirimiz çok bizde ipin ucundan tutalım dediler, annem istemedi bir kızım var gönlümce üstüme düşen her şeyi yapmak istiyorum dedi,
Ama bizim nişanımızda takı filan olmadı. Ben eşimin, eşimde benim alyansımı aldı.

Sen beni baz alma kuzum ben bedavaya gidenlerdenim :KK70: :KK70::KK70:

X