Söz Kesimi Sözdeki takılar

Kendimden örnek vereyim,
Benim söz ve nişanım bir oldu ve biz yani kız tarafı yaptı.
Kınayı da yine biz karşıladık
Erkek tarafı misafirimiz çok bizde ipin ucundan tutalım dediler, annem istemedi bir kızım var gönlümce üstüme düşen her şeyi yapmak istiyorum dedi,
Ama bizim nişanımızda takı filan olmadı. Ben eşimin, eşimde benim alyansımı aldı.

Sen beni baz alma kuzum ben bedavaya gidenlerdenim :KK70: :KK70::KK70:
Sizde erkek tarafı hiç bişey yapmamış ki ama geriye bir dügün kalmış sadece onu yapmışlar 🤭

Sözü kız tarafı yapar diyorlar. Sözü erkek yapar ama normalde. Bizde şaşırıyoruz. Bende adetleri öyle değil kendileri uyduruyorlar diye düşünüyorum. Ya mesela bişey alınacak oluyor bizmi yapcaz diye şaşırıyorlar
Geçen sohbet arasında kv konuşuyorduk kına gecesi olursa masrafı kız tarafı karşılar diyor gerçekten öylemi bizim bildiğimiz kınayı erkek tarafı yapar
Aslında kıza sorulur.Bir adetiniz isteğiniz varmı diye.kız tarafıda sorar adetleri varsa karşılıklı saygı olur.ama maalesef Kendilerini garantiye almak yada takıya el koymak için düşünenlerde var.adetleri değiştirme olayıda yapanı gördüm oyüzden erkek arkadaşınla otur hesap yap herkez eşit masrafa girsin eski adetlerde eşya buladar yoktu şimdi kadının çeyizi koltuk takımından fazla tutuyor.Söz olayında adet olanda bir masraf yoktur tamarsa erkek yüzük takardı.kınada kız isteğine kalır yer tutar tutmaz ama erkek kuruyemiş vs alırdı bence evleneceğin adamla konuş kız çeyizi dediğin zaman koltuk takımından fazla tutar bence ortak fiyat hesaplayın bölüşümü güncel duruma göre yapın kv vs etkiliyse evlenince sana koyar bu olay yüzlersin kavga edersin eşinlede.

Adetler gene bizim istediğimiz gibi oluyor ama bişey söylendiğinde ilk bi sorun çıkışor sonra bizim istediğimiz oluyor.
Sizede soruyum sözü erkek tarafı yapmazmı
Kınayı hangi taraf yapar? erkek tarafı kınayı kız tarafı yapar diyo mesela
Söz, nişan ve kına kız tarafına aittir. Düğün erkek tarafına. Kız tarafı yatak odası ve mutfak eşyalarını alır, erkek tarafı kalan eşyaları ve altını. Ege’de böyle

Adetler gene bizim istediğimiz gibi oluyor ama bişey söylendiğinde ilk bi sorun çıkışor sonra bizim istediğimiz oluyor.
Sizede soruyum sözü erkek tarafı yapmazmı
Kınayı hangi taraf yapar? erkek tarafı kınayı kız tarafı yapar diyo mesela
Kınayı kız tarafı yapar

Kızlar söz kesimim olcak nişan yapmıcaz o yüzden erkek tarafı takı töreni olsun dedi
Takılarda erkek tarafı misafirledi erkeğe kız tarafı kızamı takar yoksa sadece gelinemi takılır
Bizim sadece söz olduğu için sözde kız tarafı takı takmaz diye sorun yaşıyoruz
Sözde erkek tarafı kıza takı takar hatta tepsi gezdirilir herkes oraya para atar
E sizin söz dediğiniz nişan işte kendiniz diyorsunuz. Neticede nişan yapmayacaksınız nişan gibi söz yapacaksınız. Nişanda ne yapıyorsanız onu yapın kaldı ki söz bence saçma direkt nişan yapın 🤷🏼‍♀️ kına, söz, nişan kıza aittir.

Sizinki söz değil bayağı nişan o halde. Neden bu kadar komplikeleştiryorsunuz ya. Kim ne takıyor nereye takıyor neden mevzu oluyor çok ilginç.

Sözü kız tarafı yapar diyorlar. Sözü erkek yapar ama normalde. Bizde şaşırıyoruz. Bende adetleri öyle değil kendileri uyduruyorlar diye düşünüyorum. Ya mesela bişey alınacak oluyor bizmi yapcaz diye şaşırıyorlar
Geçen sohbet arasında kv konuşuyorduk kına gecesi olursa masrafı kız tarafı karşılar diyor gerçekten öylemi bizim bildiğimiz kınayı erkek tarafı yapar

Sözü nişanı kız yapar kınayı kız yapar. Kaldıki sizin nişan olmayacağı için bir daha buna nişan diyebilirsiniz.

Yazınızdan anladığım kadarıyla sadece söz yapıp nişan yapmayacaksınız.
Nişan yapmayacaksanız sizin tarafınıza nişan ayrıca olmayacak ve takı törenli yapacağız diye bilgi verebilirsiniz.
Ayrıca evet söz ve nişanda takılan kıza aittir algısı var ama bu iş tamamen sizde biter.
Ben söz nişan bir yaptım. Normalde sözde bizde de takı olmaz nişanda takı olur. Söz nişan birlikte olacagı için kısa bir takı töreni de oldu.
Takıların çoğu bana takıldı ama o zman nişanlım kendisine takılanları da çıkartıp benimkilerin yanına koydu. Hatta kendisi hiç sormadı bile nişan takılarını napacagız diye. Ben konusunu açtım. Nişan kız tarafına derler ama ben öyle olsun istemiyorum bunlar ikimizin takıları dedim. O da sen bilirsin demişti ama yine fikir beyan etmemişti. Bende nişandaki takıyla altın yapıp kenara koymuştum ve suan düğün takısı gibi kenarda ikimizin yani. Sizde bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz.

Sizin orda kız tarafı ne yapar peki?

Sözü kız tarafı yapar sözlenene kadar zaten aranızda bir bağ olmuyor o kişiyle niye sözü onlar yapsın. Ay şaka gibisin diğer konudan geldim şok üstüne şok . Nişan ve kınayıda kız yapıyor bu arada sonra onlar içinde şok edici konular açmadan söylemiş olalım

X