Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Su çiçeği aşısı sonrası deride döküntü

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
Bu gayet normal bir durum.su çiçeği, aşı yapılsa da yapılmazsa da zaten her çocukta çıkar.Ama eşi yapan hafif geçirir.

Ben iki kere su çiçeği oldum konu sahibi. Genelde insanlar bir kere olunca bağışıklık kazanırmış ama nadir olanı bana denk gelmişti. Biri çok küçükken diğeri ortaokulda olmak üzere iki kere geçirdim. Aşı ile ne ilgisi var onu anlamadım. Hafif atlatılsın diye yapılmıyor mu zaten?

Aşının amacı zayiflatilmis veya ölü virüs/mikrobu vücuda verip vücudu onunla savaştırip antikor uretmesini sağlamaktır böylece vücut o mikrobu yok edecek antikoru öğrenmiş olur ve o mikrop vücuda bir daha girmeye çalışırsa o antikor hızlıca hazırlanır ve mikrop hemen yok edilir o yüzden gayet normal bir şey hafif geçirmesi çocuğun vucudu sucicegi virüsünü tanima aşamasında demek ki daha ben sucicegi aşısı olmadım ve ağır geçirmiştim hastalığı hala da izleri duruyor keske olup gecirseymisim asıl sevinmeniz lazım ya cocugunuz aşıyı biraz daha geç olsaydı ve asisiz gecirseydi ağır olabilirdi iyi ki tam zamanında olmuş.

Son düzenleme:
Valla arkadaşım çocuk doktorumuz 15. Aydan önce yapilan su çiçeği aşısının korunmadığını söylüyor. Ben büyük çocuklarıma saglik ocagi ne zaman cagirdiysa gidip yaptirdim en büyük oğlum 3 yasinda bir su çiçeği çıkardı ki akillara zarar, aşılı olduguna inanmak çok güç.

aşı karşıtlığı yapacağınıza dua edin hafif geçiriyormuş
35 yaşında kabakulak olup ölümden dönen biri olarak söylüyorum

Almanya'da aşı karşıtı insan bayağı var, pekçok aşı zorunlu değil. Birkaç yıl önce bir çocuk okuldan eve suçiçeği getirmiş, annesi de kardeşleri de aşısızmış. Çocuklar atlattı, ama 3 çocuk annesi kadın öldü :KK57: Kamu spotunu yapalım, kızamık, kabakulak, suçiçeği vb hastalıklar çocuklarda basitçe kaşıntı, döküntü, kulak ağrısı olarak görülse de yetişkinlerde ölümcüldür. Bu yüzden çocuklarınızı aşılatın. Mune Mune bu konu insanlara yanlış fikirler veriyor, halk sağlığını olumsuz etkiliyor bence kapat.

1 yas cocugum 15 gun once su cicegi asisi oldu ve pandeminden kimseyle.gorusmedik ve cocugum uc gundur hastaydi bugun su cicegi oldugunu ogrendik doktordan. Kimseyle görüşmedim zaten su cicegi belirtileri hastaligi aldiktan 10-21 gun içinde ortaya cikarmis. Ozaman bu asi cocugumu su cicegi yapti baska hiç Bir aciklamasi yok bunun.
Konunun yeri burası değil o yüzden taşınacak ama bence çocuğunuzu bir çocuk hekimine götürün ve su çiçeği aşısı olduğunu da belirtin çünkü belki su çiçeği değildir, aşının olması gereken yan etkileridir zira aşı olduktan sonra 5 ila 25 gün arasında aşı olan çocukta döküntü ve ateş görülebilir.

Almanya'da aşı karşıtı insan bayağı var, pekçok aşı zorunlu değil. Birkaç yıl önce bir çocuk okuldan eve suçiçeği getirmiş, annesi de kardeşleri de aşısızmış. Çocuklar atlattı, ama 3 çocuk annesi kadın öldü :KK57: Kamu spotunu yapalım, kızamık, kabakulak, suçiçeği vb hastalıklar çocuklarda basitçe kaşıntı, döküntü, kulak ağrısı olarak görülse de yetişkinlerde ölümcüldür. Bu yüzden çocuklarınızı aşılatın. Mune Mune bu konu insanlara yanlış fikirler veriyor, halk sağlığını olumsuz etkiliyor bence kapat.
safra kesesi taşından sonra çektiğim en büyük acıydı
hani grip olursun üstünden tır geçmiş gibi ağrır işte bin tır geçiyor üstünden tüm kemiklerin kırılıyor gibi hiç bir yere dokunamıyorsun dokunan yerlerin ağrıyor,yatıyorsun yatağa değen yerlerin
gözlerini yuvasında hareket ettiremiyorsun çıkacakmışcasına acıyor
20 gün hareket etmeden yattım su bile içemiyosun boğazın acıyor
tüm çocuk hastalıkları böyle yetişkinlikte
doktora çocuklar buna nasıl dayanıyor dedim ölmek istiyorsun çünkü onlar böyle yaşamıyor dedi

Bir yaşanmış olayda benden gelsin, ki birebir tanıdığım insanlardır.
Dedemlerin mahallesinde benle yaşıt bir arkadaşım vardı, ilkokul dönemlerimiz ki 70 sonları 80 başları ilkokullarda kızamık salgını vardı, arkadaşım kızamık oluyor annesi de hamile ve kadın hiç kızamık olmamış, arkadaşımdan annesine bulaşıyor, annesi hastalığı atlattı ama bebeği sağır dilsiz olarak dünyaya geldi, maalesef biraz da zihinsel fonksiyonlarını etkilenmiş.

Aşılar genelde döküntü, ateş, ishal gibi yan etkiler yapar, bu yan etkiler kimi zaman ilk 48 saat içinde görülür kimi zaman 5-25 gün arasında görülür.
Anneler aşı sonrası tedirgin olursa hem aşı hakkında bilgi almak hem aşının yan etkilerini öğrenmek hem de teşhis ve tedavi için çocuk doktoru tercih etsinler.

Konunun yeri burası değil o yüzden taşınacak ama bence çocuğunuzu bir çocuk hekimine götürün ve su çiçeği aşısı olduğunu da belirtin çünkü belki su çiçeği değildir, aşının olması gereken yan etkileridir zira aşı olduktan sonra 5 ila 25 gün arasında aşı olan çocukta döküntü ve ateş görülebilir.
Tamam olmassa oyle yaparim saol

Benim cocugumdada oldu bulasici olmadigini soyledi doktorum bascevresinde ve boyun kisminda oldu korkulacak birsey yok normal oldugunu bazi cocuklarda olabilecegini soyledi doktorum cocukta hic huzursuzluk olmadi merak etmeyin yani olabiliyor

Simdi millet temel icin ayri klinik icin ayri calisacak,bu cikip diyecek ki vari dokuntu yapmaz :)
Bence sen Dr'yi yanlis anladin gibime geliyor,Yani Dr'nin bunu bilmemesinin imkani yok.eger israrla dokulmez diyorsa bir de baska bir dr'den konsulte isteyin.Uzman bir dermaci varsa o baksin.
Otrera onu demisim zaten :) İnatla diretmis konu sahibi,

söylediklerinizde haklısınız,eğer doktor gerçekten aşı böyle şey yapmaz dediyse yanlış söylemiş ancak dikkatimi çeken şey,siz de mi pratisyenleri küçümseme furyasına katıldınız? :) bir de diğer tarafı dinlemek lazım,muhtemelen bir iletişim kopukluğu yaşandı, zira su çiçeği aşısından sonra döküntü olabileceğini bilmeyen doktor olamaz bence ya :KK64:

zannediyorum ki tıp alanında çalışıyorsunuz,bilgili olduğunuz aşikar :))

bir de ben şöyle düşünüyorum,konu sahibi belki yanlış duydu,yanlış anladı,belki aşı olduktan sonra koruyucu olduğu için hastalık yaşamaz vb dedi ancak o an bir iletişimsizlik meydana geldi de böyle anlaşıldı?

ben böyle durumlarda hemen mesleki kariyerinin sorgulanıp aşağılanmasını doğru bulmuyorum :)

çünkü bazen biz ne söylüyoruz hastaya,hasta ne anlamış oluyor,veya tam tersi, o bir şey söylüyor biz yanlış anlıyoruz,olabilir yani böyle bir şey. :)

Simdi millet temel icin ayri klinik icin ayri calisacak,bu cikip diyecek ki vari dokuntu yapmaz :)
Bence sen Dr'yi yanlis anladin gibime geliyor,Yani Dr'nin bunu bilmemesinin imkani yok.eger israrla dokulmez diyorsa bir de baska bir dr'den konsulte isteyin.Uzman bir dermaci varsa o baksin.
E adam cocugun vuruldugu su cicegi asisi icin soylmemis ki :)
Su cicegi ile beraber cocuk diger asilarini da alabilir.Zarari olmaz,o da bunu soylemek istemis.
Zaten cicek asinin ilk dozunu da 12 aylikken vurulmasi normal.
Sen yanlis anlamassin :)
Meslek olarak kucumsem :) Sadece biraz umursamayanlara takintim var,Tip alaninda da degil her alanda.Yani bir is yapiliyorsa hakkiyla yapilsin saglik sonucta.Ne is olursa olsun,cunku size veya bize,isini yapan kimselere guvenip geliyor bu insanlar.Zaten konu sahibinin yanlis anlamis olabilecegini yazmisim,onu kacirmis olabilirsin.Kendim icin olmasa bile genel olarak hak veriyorum,zaten senin yazdiklarini da takip ediyorum.Farkli fikirler,mantikli gorusler her daim saygiyi hak eder :)

Benim fikrim şu yönde aşı zatiflatilmis mikrop olduğundan vücut savaşmayı öğreniyor ama sanırım çocuğunuzun aşı olduğunda bağışıklığı düşukmus ve savasamadigidan hastalık yapan mikroplar galip gelmiş.
Bir fikrim yok 🤷 ama mesela gençlik hastalığı olan bir köpeğe gençlik aşısı yaparsan olumsuz yönde etkiler hastalığı hizlandirir

1 yas cocugum 15 gun once su cicegi asisi oldu ve pandeminden kimseyle.gorusmedik ve cocugum uc gundur hastaydi bugun su cicegi oldugunu ogrendik doktordan. Kimseyle görüşmedim zaten su cicegi belirtileri hastaligi aldiktan 10-21 gun içinde ortaya cikarmis. Ozaman bu asi cocugumu su cicegi yapti baska hiç Bir aciklamasi yok bunun.
Oğlum da kızamık asısından sonra kızamık geçirmişti.
Dr aynen böyle söyledi.
Kimi bünye de yan etki yapabiliyor, zaten yan etkiler kısmında da yazıyor.

X