Taciz, hakaret, sulh ve sükuneti bozma ve psikolojik baskı davası açacağım ama nasıl ilerleyeceğini bilmiyorum

cok tesekkur ederim. Cok aciklayici bir gorüs olmus. Biz otelde kalmıştık beni onunla tehdit etmesinden aileme söylemesinden cok korkuyorum. Stresten midem yanıyor artık. Ne onurum ne gururum kaldı. Sinirlerim çok bozuk. Dava actigimda yuzlerini bile gormek istemiyorum. Bir sey daha soracagim size ayriyetten ben psikolojik baskidan dolayı adli rapor almaya kalksam mahkeme karari disinda alabiliyor muyum ? Ne kadar sürede elime ulasir bu rapor ?
O konuda bilgim yok.

şikayete bağlı suçlarda sikayet suresi var diye biliyorum ben. iyice arastirin ama uc sene önce yaptığı şey ceza olarak donmeyebilir ona.

avukat arkadaslar daha iyi bilir. ama bu tehdit iftira darp vs sikayete bagliysa zamaninda sikayette bulunmadiysaniz bu suclarda kesintisiz devam etmeyip ara ara olduysa elinize bisey gecmeyebilir

Cok iyi arastirin, mesajlarinizdan bu konulara hakim olmadiginiz ortada. Örnegin 5 yilın hesabini soramazsiniz, örnegin 1 yıl icinde sikayetci olmadiginiz hakareti affetmiş sayilırsinız. Ya da karsı tarafin size dava acmasi icin kanita ihtiyaci yok, mahkemeyi kaybetmeniz durumunda o da size iftira, kişisel haklara saldiri gibi nedenlerle dava acabilir. Darp varsa yine ispatlamanız gerekir. Ailenizle birlikte yasiyorsaniz davadan muhakkak haberleri olur. Tebligat gelir, ya da önsoruşturma asamasinda polis gelir veya sizi karakola cagirir vs vs.
Dava acmak anayasal hakkınız, ama bunu ailenizin de bilgisi dahilinde yapmaniz gerekir. Aksi halde real hayatta işler cigrindan cikabilir.
Koruma talep edebilirsiniz, mesaj vs ile en kolay bunu halledersiniz. Ama onun da sureli oldugunu unutmayın

Hepinize çok teşekkür ederim. Ne yazık ki hukuk taciz ve zorbalık, sulh ve sükuneti bozma, psikolojik şiddet ve psikolojik baskı gibi konularda çok ağır, hatta yetersizdir. Ben de hukuk dersi gören bir öğrenci olarak hakaretlere ve zorbalıklara kendi açımdan şikayetçi olmaya karar verdiğimde tüm bu zor ve uzun hukuki sürecin üstesinden gelebileceğimi, hatta eğer yapmazsam incinmiş kadınlık gururumun hesabını kendime asla veremeyeceğimi, kendimi asla affetmeyeceğimi düşündüm. Ancak yıllardır gördüğüm psikolojik şiddetin kalıntısı olarak eski erkek arkadaşımın yüzünü görmeyi, ismini duymayı bırakın artık onun hafızamdan tamamen çıkmasını istiyorum. Bu sonu belli olmayan hukuki mücadeleye girmeyi bir kadın olarak inanın çok istedim. İki gündür stresten tansiyonum düştü, çıktı. Hiçbir şey yiyemedim. 'ya kendimi ispat edemezsem, ya suyu daha çok bulandırırsam, ya işler içinden çıkılmaz bir hal alırsa...' Ve en önemlisi duruşmada 'onu tekrar görecek miyim ? Buna nasıl dayanacağım? ' kaygısı var. İnanın bana şu an yapabileceğim en iyi şey çekip gitmek. Numaramı değiştirdim, sosyal hesaplarımı kapattım ve her şeye sıfırdan başlamaya karar verdim. Tüm bu yapılan zulmü de Allah'ın adaletine bırakıyorum. Bu uzun, zorlu yola çıkamayacak kadar güçsüz hissediyorum. Belki kendimi hiç affedemeyeceğim. Gördüğüm psikolojik şiddet için adli tıp raporu elbette alacağım. Ama hanımlar size tavsiyem eğer psikolojik olarak benim kadar yıpranmamışsanız hukuki savaşınızdan asla vazgeçmeyin. Çünkü kadın şiddetinin bir sonu asla yok..

Cok iyi arastirin, mesajlarinizdan bu konulara hakim olmadiginiz ortada. Örnegin 5 yilın hesabini soramazsiniz, örnegin 1 yıl icinde sikayetci olmadiginiz hakareti affetmiş sayilırsinız. Ya da karsı tarafin size dava acmasi icin kanita ihtiyaci yok, mahkemeyi kaybetmeniz durumunda o da size iftira, kişisel haklara saldiri gibi nedenlerle dava acabilir. Darp varsa yine ispatlamanız gerekir. Ailenizle birlikte yasiyorsaniz davadan muhakkak haberleri olur. Tebligat gelir, ya da önsoruşturma asamasinda polis gelir veya sizi karakola cagirir vs vs.
Dava acmak anayasal hakkınız, ama bunu ailenizin de bilgisi dahilinde yapmaniz gerekir. Aksi halde real hayatta işler cigrindan cikabilir.
Koruma talep edebilirsiniz, mesaj vs ile en kolay bunu halledersiniz. Ama onun da sureli oldugunu unutmayın
1 yıl değil, 6 ay içerisinde şikayette bulunmamız gerekiyor. Ancak bugün işlenmiş bir suçtan şikayette bulunulduğu zaman geçmişteki suçların kanıtı da aleyhine kullanılabilir. Nitekim psikolojik şiddetin, taciz ve zorbalığın yıllardır hakim olduğunun kanıtı olarak sunulmuş hiçbir delil mahkemece geri çevrilmeyecektir. Sadece kıyıda köşede kalmış hakimin kanıt niteliğinde düşünmeyecek olsa bile vicdanen rahatsız olacağı kanıtlar bunlar

Bence sadece ailenden korktuğun için geri adım atıyorsun sen ailen duyarsa diye bu endişen. Yoksa gururuna yediremez insan uzun da olsa kısa da olsa hakkını arar bende şiddetin en ağır şeklini yaşadığım ve şikayetçi olduğum için söylüyorum bunu sana. Onun yaptıklarını yanına bırakmak kar oluyor. Türk adaleti yetersiz belki bazı konularda verilen kararlar sinir bozucu olsa da tabini Allah’ın adaleti şaşmaz er geç bulur ama ortada bi suç varsa her kadın hakkını aramalı küçük büyük suç fark etmez yani. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Eski sevgilim 5 yıl boyunca beni taciz etti. Kapımın önüne kadar gelip beni zorla arabasına bindirmeye bile kalktı. Ayrıldığımızı hiç kabullenemedi. Elimde delilleri var bu yaptıklarının. Beni bir zaman darp da etti. Onun kanıtı yok ne yazık ki. Ve son olarak yeni kız arkadaşına hakkımda namusuma karşı iftirada bulunmuş. Bakın iftira olmasa dahi hakkımda konuştuğu şey gerçekten inanılmaz onur kırıcıydı. Kız arkadaşı da hava atar gibi sen busun der gibi yüzüme vurmaya kalktı. Ben de bana yalvarmalarını ve tacizlerini (kızla beraberken de bana yazdığı şeyler ) Kıza gönderdim. Dolayısıyla eski sevgilim olacak şahıstan benliğime, aileme, namusuma karşı ağza alınmayacak küfürler işittim. Sonuç itibariyle bana yaşattığı kocaman beş seneyi omuzlarımda taşıyamayacağımı fark ettim. Bugün kadınlar günü. Kadınlar değerlidir, kadınlar özeldir diyen birçok erkek başka bir kadına sözlü ve fiziksel şiddette bulunuyor. Ayrılığımızı kabullenemediği için ve sürekli arayıp mesaj attığı için sulh ve sükuneti bozma, taciz ve zorbalık suçundan; ettiği küfürler için hakaretten ve bana beş yıldır korku yaşattığı, sıkıntı verdiği için psikolojik baskı davası açacağım. Tüm bunları büyük bir zevkle yapacağım. Ama sorunum şu ki, işlerin nasıl ilerleyeceğini pek bilmiyorum. Şikayette bulunduğumda kapıma kadar gelip (ailesini göndermek de dahil) bana zarar verebilir mi ? Ben kızı da erkeği de ayırmıyorum ikisini de dava edeceğim bu iş için avukat tutmam gerekir mi ?
Öncelikle savcılığa gidip tehdit ve rahatsız ettiğine dair şikayette bulundu her ikisi içinde. Uzaklaştırma kararı çıkar hem fiziksel hem iletişim araçları ile. Bunun için avukata ihtiyacın yok. Eger bu karardan sonra. Ki kendilerine bildirilir. Herhangi bir adım atarlar iletişim aracı ile . Sen nasıl şikayet edersin gibi. Hemen bildir. Para veya hapis cezası alır. Bu durum da senin eğer can korkun varsa. Polise bildir onlar not alıyor. Şikayetçi olmasan dahi. Bolgende bir ihbar ve ya devriye gezerken birşey fark ederlerse kontrol ediyorlar. Eğer tehdit varsa kanıtlı ve yeniyse. Canına ilgiliyse veya namusuna polise bildir. Gerekli önlemleri alırlar şikayetçi ol. Kilina zarar gelse onlardan bilirler. He durum büyük boyuttaysa evet baroya başvur avukat iste dava ac. Ve tazminat davasında aç. Avukat olmasafa kağıt masrafın olacak bedelini karşı taraftan al. Ve herşeyden önce hatan da var. Kesinlikle kiskirtmaya giren bir hareket yapmışsın . Nefsi müdafaa gibi görülmeye bilir. Mesajları yollamak gibi. Ki özel hayat gizliliği nedeniyle para cezası yiyebilirsin. Avukat değilim ama bildiğim kadarıyla kafa yordum. Savcılığa şikayetini ve uzaklaştırma kararını çıkart ve kesinlikle iletişim kurma. Kesinlikle iletişim kurulursa cevap verme. Çünkü dava sürecinde bu tarz hareketler çocuk oyuncağı değildir. Tazminatı sen yiyiverirsin sonra. Haklıyken haksız duruma düşme.

Hiç ciddiye almadan yoluna bakabilirsen daha mantıklı. Normal bir insan değil karşındaki, normal bir insan olsa mahkemeye vet cezasını çeksin derdim ama adam psikopat ne yapacağı belli olmaz. Maalesef bu ülkenin adalet sistemi kadınları korumaya yetmiyor.

Bence sadece ailenden korktuğun için geri adım atıyorsun sen ailen duyarsa diye bu endişen. Yoksa gururuna yediremez insan uzun da olsa kısa da olsa hakkını arar bende şiddetin en ağır şeklini yaşadığım ve şikayetçi olduğum için söylüyorum bunu sana. Onun yaptıklarını yanına bırakmak kar oluyor. Türk adaleti yetersiz belki bazı konularda verilen kararlar sinir bozucu olsa da tabini Allah’ın adaleti şaşmaz er geç bulur ama ortada bi suç varsa her kadın hakkını aramalı küçük büyük suç fark etmez yani. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Aileme bir şekilde iftira derim bilmem ne derim kandırırım. Ama benim onun hayatımda olmasına, hayatımın kıyısında köşesinde olmasına dahi asla tahammülüm yok. Tek celplik bir dava olsaydı şayet hakkımı arardım. Ama benim psikolojik olarak tüm bunlara katlanacak gücüm ne yazık ki yok

Öncelikle savcılığa gidip tehdit ve rahatsız ettiğine dair şikayette bulundu her ikisi içinde. Uzaklaştırma kararı çıkar hem fiziksel hem iletişim araçları ile. Bunun için avukata ihtiyacın yok. Eger bu karardan sonra. Ki kendilerine bildirilir. Herhangi bir adım atarlar iletişim aracı ile . Sen nasıl şikayet edersin gibi. Hemen bildir. Para veya hapis cezası alır. Bu durum da senin eğer can korkun varsa. Polise bildir onlar not alıyor. Şikayetçi olmasan dahi. Bolgende bir ihbar ve ya devriye gezerken birşey fark ederlerse kontrol ediyorlar. Eğer tehdit varsa kanıtlı ve yeniyse. Canına ilgiliyse veya namusuna polise bildir. Gerekli önlemleri alırlar şikayetçi ol. Kilina zarar gelse onlardan bilirler. He durum büyük boyuttaysa evet baroya başvur avukat iste dava ac. Ve tazminat davasında aç. Avukat olmasafa kağıt masrafın olacak bedelini karşı taraftan al. Ve herşeyden önce hatan da var. Kesinlikle kiskirtmaya giren bir hareket yapmışsın . Nefsi müdafaa gibi görülmeye bilir. Mesajları yollamak gibi. Ki özel hayat gizliliği nedeniyle para cezası yiyebilirsin. Avukat değilim ama bildiğim kadarıyla kafa yordum. Savcılığa şikayetini ve uzaklaştırma kararını çıkart ve kesinlikle iletişim kurma. Kesinlikle iletişim kurulursa cevap verme. Çünkü dava sürecinde bu tarz hareketler çocuk oyuncağı değildir. Tazminatı sen yiyiverirsin sonra. Haklıyken haksız duruma düşme.
Yalnız kışkırtıcı hareket yapan karşımdakiydi sen konuyu tamamen yanlış anlamışsın. Hukuki mücadelemin ben de farkındayım. Nasıl bir sonuç doğurur, hangi aşamalardan geçer biliyorum. Teşekkür ederim yorumun için

Hiç ciddiye almadan yoluna bakabilirsen daha mantıklı. Normal bir insan değil karşındaki, normal bir insan olsa mahkemeye vet cezasını çeksin derdim ama adam psikopat ne yapacağı belli olmaz. Maalesef bu ülkenin adalet sistemi kadınları korumaya yetmiyor.
Kesinlikle öyle. Anlayacak biri olsa uğraşırım ama değmez. Numaramı değiştirdim, sosyal hesapalrımı kapattım nefes aldığımı hissediyorum artık.

Engelli adamı döyüp kafasında, kulağında 18 dikiş atılacak kadar darp eden caniyi serbest bırakan adalet. Daha 19nyaşında ünlü bir iş adamının oğlu hamile bir kadına çarpıp anneyi, karnındaki bebeğin ölümüne sebep olan cani 6 ay hapis cezasına çarptırıldı adalet sözde inşallah size işler adalet 🙁

X