Tatil değil zehir oldu izin bana.

Çocuk açlıktan mı ağlıyordu bilmiyorum ama benim bebişim sürekli ağlıyor sağıyorum 120 cc süt çıkıyor onu içiyor yine ağlıyor. Bebek bu yani. Annesi tok diyorsa toktur 🤷🏻‍♀️

hayır ben şunu anlamıyorum annesi diye her şeyi doğru bilecek diye bir kural mı var? Allah’ın emri mi yani anne de bilemeyebilir ne var ki bu konuda? İlla annesi tok diyosa toktur diye bişi yok ki aç da olabilir sonuçta anneyiz diye bize doğurunca yukarlardan vahiy gibi güncelleme gelmiyor bazen tecrübeli insanları yetişkinleri dinlemekte de fayda var. Ayrıca her süt doyurucu olmayabilir 120cc sütünüzün olması sütünüzün kaliteli ve doyurucu olduğu anlamına gelmeyebilir her zaman.

Günde en az 4 5 kere çişli bez değiştiriyorum. Eğer çişinde renginde filan birşey olursa aa doymuyor veya susuz kalıyor diye takviye ediyorum ama kakası da çişi de iyi. Çocuk doktoru arkadaşım var ona da danışıyorum arada. Ayda 750 1000 kg alıyor 500 gramın altına hiç düşmedi aldığı kg.
Eğer doktorunuz sütünüz yetiyor diyorsa yetiyordur. Aklınızda en ufak şüphe varsa doymadigina dair mutlaka sorun. Ben ilk doğum yaptığımda sütüm yetiyor diye inat ettim doğumdan 3 gün sonra gittiğimde bebeğim normalden fazla kilo vermiş doktor çabuk mamaya başla aç kalmış dedi o kadar üzüldüm ki sürekli emzirdim her emzirmeden sonra mama verdim bu sefer de aşırı kilo almış doktor çabuk mamayı bırak bu çocuk aşırı kilo almış dedi. O günden sonra da hiçbir zaman kilosu kötü süt az demedi ama çok fazla emzirdigim için bebeğim memeye bağımlı oldu

hayır ben şunu anlamıyorum annesi diye her şeyi doğru bilecek diye bir kural mı var? Allah’ın emri mi yani anne de bilemeyebilir ne var ki bu konuda? İlla annesi tok diyosa toktur diye bişi yok ki aç da olabilir sonuçta anneyiz diye bize doğurunca yukarlardan vahiy gibi güncelleme gelmiyor bazen tecrübeli insanları yetişkinleri dinlemekte de fayda var. Ayrıca her süt doyurucu olmayabilir 120cc sütünüzün olması sütünüzün kaliteli ve doyurucu olduğu anlamına gelmeyebilir her zaman.
Valla neneler var benim de etrafimda iyi midir niyetleri kotu mudur bilmem lohusalarin basina zebellah gibi dikilip ac bu cocuk mama ver diyip gidiyolar

Esinizin yaptiginin affi yok. fakat sutunuz yetmiyorsa yetmiyordur zorlamanin bir anlami yok. Bu bir ayip degildir.

Strese giren bebek gayet sık sık emebilir. Her bebek farklıdır. Benim bebeğim değişik ortama girdiğinde sürekli emmek istiyor fazlasını kusuyordu. Aç olduğundan değil yani. Ayrıca sağılan miktar bebeğin emdiği miktarı göstermez ☺️
Konu sahibini eleştirmişler süte mamaya takmış diye ama bir anneye söylenebilecek en kötü şey belki de sütün yetmiyor doymuyor. Her şeyi bırakıp buna takması bana normal geldi.
Bebeğim fazlasını hep kusuyor direk gaz gibi değil süt olarak çıkıyor ağzından doymasa kusar veya kg alır mı? Bebeğimi emzirirken kontrol ediyorum çok sinirleniyor tazyikli geldiği için onu çözmeye çalışıyorum. Eskiden sağardım ama sağdıkça tazyşk sorunu arttı o yüzxen bıraktım sağmayı. Bazen 100 ml bazen 80 90 ml süt gelirdi. Tabi sağdığım saate göre değişirdi daha az olduğu anlar da oldu. Yatakta dönmeye başladı, hareketli bir bebek, sürünüyor da yerde. Sürekli ilgi istiyor onunla oynamamı vakit geçirmemi gezdirmemi istiyor, yoksa ağlıyor. Uykudan korkarak uyandığında kucağıma alıp emziriyorum. Bazen yatakta dönerken kendini çarpıyor yatağının korumalıklarına ağlıyor emzirerek sakinleştiriyorum. Emzirirken uyuyakalınca yatırıyorum emerek uyumak istediği için ağlıyor tekrar memeyi veriyorum geri uyutup iyicw dalınca ayırıyorum. Herkes kendi bebeğiyle karşılaştırıyor ama her bebek bir değil.

Merhaba hanımlar, daha önceki konularımı biliyorsunuz. Yaklaşık bir ay önce memlekete gittik eşim ve bebeğimle birlikte. Keşke gitmeseydik.

4 aylık bebeğim var. Bebeğimi emziriyorum, günde sadece 1 kere mama veriyordum bazen hiç mama vermiyordum. Bebeğim hava değişiminden dolayı köyde huzursuzdu, normalden fazla ağlamaya başladı, gündüz uykularını rahat uyuyamıyor tam uyuduğu sırada eltimin çocukları, kv sesinden veya bir yere gidileceği için uyandırmamı söyledikleri için uyanıyor uyrkusunu alamadığı için gittiğimiz yerde huzursuz olup ağlıyordu. Bir gün bebeğimi uykusundan uyandırıp pikniğe gidelim dediler, kızım durmamaya ağlamaya başladı, uyutmaya vs çalışıyordum karnı da toktu ama uyumuyordu, kv oyalamak için kucağına aldığında uyuyakaldı ve kv eşimle bana "çocuğun uykusu varmış bir çocuğa bakamıyorsunuz" dedi. Ben daha iyi bakıyorum dedi.

Neyse asıl olay patlak vermeden önceki akşam, kv eşimde varken bebeğe mama vermeyi arttırmamı, bebeğin mama yediğinde daha mutlu olduğunu 1 kere vereceğime 3 kere vermemi vs söylüyordu
Ben de sütümün yettiğini kendim çok zorlandığım zaman mama verdiğimi veya damla vermek için mama verdiğimi söyledim. Bebek emerken de huzursuz doymuyor bebek filan diyordu ben de tazyikli geldiği için öyle huzursuz diyordum kvme. İstersen eşime sor filan dedim. Eşim de kvme kızdı mama verin dediği için ve bana dönüp bir daha annemlerin yanında mama verme dedi gitti.

Yarısı gün, bayramdan 2 3 gün önce, eşim, eltim ve çocuklarla birlikte yürüyüşe gezmeye çıktık, bebeği doyurup uyutup öyls çıkarmıştım ama yarım saat 1 saat sonra uyanıp ağladı emzirdim, yürüyüş dönüşü ağladı emzirdim, eve geldik bebeğe duş aldırdım, uyutmak için emzirdim ve bebeğim uyurken duşa gireyim dedim o ara bebeğim uyandı ve eşim bebekle ilgilenşyordu. Benim duşa girip çıkmam en fazla 15 dk sürmüştğr bu 15 dk içerisinde bebeğim kriz geçirircesine ağlıyordu sesini duyuyordum. Hemen giyinio duştan çıktım bebeğime babası mama yapmış babaannesi mamayı içiriyordu. Bana da kv " kızım çok ağladı, durmadı, yengem okudu ama susturamadık. Çok acıkmış meğersem ondan ağlıyormuş mamayı yiyince nasıl sustu, yengem küçücük bebeği niye köy yerinde öyle gezdiriyorlar nazar değer diyor" dedi. Ben de üzülüp sinirlenip "bebek diye gezdirmeyecek miyiz, demekki kem gözle fesatça bakıyorlar ki nazar değiyor. Bir daha da bebeği oralarda gezdirmem." dedim. Bebeğimi alıp içeriye yattığım odaya girdim ve eşim de geldi. Eşim " bu çocuk doyuyorda, sütün yetiyorda niye bu kadar mama yedi. Kaç kere emzirdin sabahtan beri giderken gelşrken sürekki emzirdin de bu çocuk niye mama yedi" diye hesap sormaya, sütümün yetmediğini ima etmeye başladı. Ben de sinirlenip " tamam canım, benim sütüm yetmiyor, siz her şeyi daha iyi bilirsiniz.Beni yalnız bırak çocuğu uyutacağım." dedim ağlayarak. Eşim de sinirlenip üzerime yürüdü, taklidimi yaparak kendi göğsünü sıkarak "kes sesini, bu çocuğa bakacaksan adam gibi bakacaksın. Kimseyw birşey dedirtmiyorsun, sütü yetiyormuş da, fışkırıyor tazyikli geliyormuş da filan filan. Sütün geliyorda niye mama yedi bu çocuk." dedi. Odadan çıkmasını, çocuğa nasıl bakacağımı iyi bildiğimi. Kendi bebeğime benden iyi kimsenin bakamayacağını, bebeğime çok iui baktığımı, laf etmeye, karışmaya kimsenin hakkı olmadığını ve daha fazla tartışıp beni üzerek sütümün kesileceğini söyledim. Sütü kesilecekmiş hanımefendinin diye dalga geçti. Odadan çıkmasını beni rahat bırakmasını söylemeye devam ettim. "Sus" diyerel üzerime yürüyüp bana tokat attı, ve kucağımdaki bebeğim de ağladı olayın etkisiyle, ben de beddua edip ondan boşanacağımı, ailemi arayacağımı söyledim. "adamsan ara aileni hadi, ara hadi gelsinler alsınlar. Adamsan ararsın." dedi. Ve ben ailemi aradım. Beni gelin alın buradan dedim, ailemde o sırada memlekete geliyordu bayram için, köye gelmelerine 1-2 saatleri vardı. Ben arayınca daha da sinirlenip bebeğim kucağımdayken üzerime yürüdü, eşyalarımı toplamamı söyledi ve bende eşyalarımı toplamaya başladım. Bebeğim o sırada yatıyordu yatakta, kvmi çağırdı eşim. Kv gelip bebeği uyuyan çocuğu kucağına alınca bebeğimi benden ayıracaklar zannettim ve niye kucağına aldığını benden ayıramayacaklarını söyledim. Kv ise öylesine aldığını, öyle birşey yapmayacağını olayın ne olduğunu sordu, eltim ve kayınpederimde geldi odaya, aramızdaki herşeyi özelimizi onlara döktü. Beni küçük düşürdü, temiz değilmişim, hem oturduğumuz evi hem de köydeki benimsememişim, kendi gözünde kusur olarak gördüklerini herşeyi döktü, benim ailemle görüşmek istememi bile abartarak anlattı. Neler neler dedi. Neden ailemi aradığımı sordular, bana tokat attı niye aramayayım ben sahipsiz miyim benim de bir ailem var, yeter artık dedim. Bana ne alaka sahipsizlikle diyorlar, eltim de keşke aramasaydın aileni, barışın konuşun diyor bende kocan sana bunu yapsa sen kalır mısın diyprum "bizim ilişkimiz çok farklı" diyor bana eltim. Düzeltme bahanesiyle kendi fikirlerini de empoze etmeye başladılar eşime. Eşim kvme ailelerle konuşup arayı düzeltmeye çalışmayın diye telkinde bulunuyordu. Benimle ilgilş herşeyini ortaya dökmüşyü. Eltim de o kadar sık gitmeyiver ailene vs diypr. Haftada 1 kere gitmek çok sıkmış. Daha az gitmeliumişim, eşimi de gitmek için zorlamamalıymışım filan. Süt konusunfa da gerçekten normalden fazla ağlıyormuş mama vermeliymişim vs. Ama vurması da yanlışmış öyle şeyler diyolar. Eşim de ailesi gelsin alsın ben karşılaşmak konuşmak istemiyorum karşılaşırsaö kötü olur diyor. Çünkü silahı var ailem de gelmedi benden cevap beklediler. Ben tartışırken aileme zarar verecek diye tekrardan gelin diye aramadım. Neyse uzub uzun konuşup yeniden denememizi istediler bayramda küslük olmaz ikinizde hatalarınızıı düzeltin dediler. Israr ettiler yeniden deneyelim dedik ama kv hala sütün yetmiyor mama ver demeyw devam ediyor. Bebeğime ben değil eşim bakıyormuş ben bakamıyormuşum öyle diyor. Sadece sevmek için kucağjna alıyor bebeği eşim. Sanki altını değiştirip o uyutuyor veya herşeyiyle o ilgileniyormuş gibi konuşuyorlar.

Kendimi kötü hissediyorum aradan 15 20 gün geçti ama acısını unutamıyorum. Eşimle aramız şuan normsl gibi ama bir soğukluk bşr kırıklık var. Hala laf sokuyor ve dalga geçiyorlar ailecek.
Merhaba,
Öncelikle eşinizin davranış şekli çok yanlış asla tolerans gösterilecek bir şey değil, ama mama konusunu bu denli abartmanız bana biraz yanlış geldi bebek bu doymuyor olabilir sütünüz az olması ya da bebeğin doymaması bir suç ya da eksiklik değil, bebeğinizi mama ile beslemek sizi kötü ya da yetersiz bir anne yapmaz. Benim oğlum sadece 1 ay emdi sonrasında hep mama çok şükür bir sağlık sorunu olmadı mama içtiği için. Ben de kendimi hiç eksik ya da yetersiz hissetmedim.
Ayrıca eşiniz evin pis olduğunu iddia ediyorsa kendisi temizlesin ya da yardımcı bulsun ev işi kadınların üstüne mi zimmetli ne saçma bi düşünce, sonuçta sadece siz yaşamıyorsunz o evde

Eşin adam olsa sana el kaldırmaz ailesinin yanında seni ezdirmez laf söyletmezdi. Herkes prof gibi konuşuyor. Sütün az geliyor olabilir doymuyor olabilir. Bunun için doktora gidersin o gerçekten yetip yetmediğini söyler. Üstelik mama da kötü bir şey değil herkes mamayla besliyor. Önemli olan neyle beslendiği değil ki. Bence ailenin yanında bir süre kal kafanı toparla. Belki eşin de pişman olur

gidin kısa ve net
bu lafı blöf yerine değil de eylem olarak yapsaydınız daha mutluydunuz belki de

Normal şartlarda aklı baliğ bir anne bebeğin tok mu aç mı olduğunu anlar. Çiş kaka sayar. Görüntüsünden anlar. Tecrübeli yetişkinler genelde bebeğin çıkardığı her sesi açlığa bağlıyor. Benim kendi annem de öyle. Bir de mama meraklısı oluyorlar. İnsanı çileden çıkarıyorlar.

2 aylık bebeğim kolik. Sürekli ağlıyor. Normalde 90la doyuyor zaten. 120yi içtiğini hiç görmedim. Günde 7-8 kez çiş yapıyor 4-5 kez kaka. Sürekli ağlıyor. Ve kesinlikle aç değil. Mesela şüphe duyarsam mama veriyorum. Biberonla verirsem her türlü içiyor kaşıkla verirsem almıyorsa anlıyorum ki zatn tok. Kilo alımı normal. Her şeye rağmen bebeğimin huyunu suyunu bilmeyen annem geliyor ağlayınca aç mı bu mama yapalım hadi bak gör nasıl susacak. Anne şu an aç olduğuna dair şüpheli bir şey yok. Bir bulgu olursa zaten şüphelenip mama deniyorum desem de asla ikna edemiyorum.
Sorun benim sütümün besleyiciliğinden ziyade annelerin bebeğe mama vermeye çalışması yani.
Her annenin bebeğine yetecek kadar sütü gelir özel bir durum yoksa. Süt azaldıysa aratıracak yöntemler denenir. Tecrübeli bir kayınvalide sütü mü azaldı diye düşünüp en basitinden bir kayısı hoşafı yapıp içireydi mesela.

Köye gitmeden önce günde 1 kere verirdim bu süt yok anlamına mı geliyor? Çocuğu uyuttuğum givi uyandırıyırlar çocuk ağlamaz mı uykusunu alamayınca, stresten??? Farklı bir ortama yere gitmiş evinde değil. Ve bu zamana kadar da her kilo kontrolğne gittiğimizde kilosunun ve boyunun yeterli olduğunu ve 1 kwre verdiğim mamayı da kesmemi söylediler. Ben mi yalan söylüyorum??? Sütümün gelip gelmediğini bilmiyor muyum? Her gün en az 1 kaka, 4 5 den fazla çiş yapan bebek doymuyor mu oluyor???
Hâlâ devam ediyorsunuz.Koye gitmeden önce varmış şimdi azalmış olabilir.Benim sütüm 1 gece de kesildi 6 ay emzirebildim kızımı.Yada ne yaparsanız yapın banane ya

Merhaba,
Öncelikle eşinizin davranış şekli çok yanlış asla tolerans gösterilecek bir şey değil, ama mama konusunu bu denli abartmanız bana biraz yanlış geldi bebek bu doymuyor olabilir sütünüz az olması ya da bebeğin doymaması bir suç ya da eksiklik değil, bebeğinizi mama ile beslemek sizi kötü ya da yetersiz bir anne yapmaz. Benim oğlum sadece 1 ay emdi sonrasında hep mama çok şükür bir sağlık sorunu olmadı mama içtiği için. Ben de kendimi hiç eksik ya da yetersiz hissetmedim.
Ayrıca eşiniz evin pis olduğunu iddia ediyorsa kendisi temizlesin ya da yardımcı bulsun ev işi kadınların üstüne mi zimmetli ne saçma bi düşünce, sonuçta sadece siz yaşamıyorsunz o evde
Sorun herşeye burnunu sokmaları. Her kontrolde ebem mamayı bırakmamı söylüyor kilo alımı yeterli diye. Günde 1 kere veriyorum mama bazen hiç mama vermiyorum ayda alması gereken kilosunu alıyor. Doymayan bebek kg almaz ki. Ayrıca bebeğimin damakları da aşırı kaşınıyor. Her bebek farklı. Doymadığını hissettiğimde ben de veriyorum ama bir anneye senin sütün yetmiyor çocuk doymuyor bakamıyorsun denmez. Bunu anlatamıyorum. Benim kızdığım bu. Bi anne bebeğini açlıktan ağlatmak ister ni? Bebeğim aç olsa yediği mamayı kusar mı? Gezdirilmek istiyor, ilgi istiyor, uykusunu almak uykudan uyandırılmamak istiyor ama anlatamıyorum.

Konuyu okurken olayın kayinvalideyle ilgili olduğunu sanıyordum ama ilerledikçe bambaşka bir yere evrildi ve sinirlerim tepeme çıktı. Eşiniz adamliktan nasibini almamis besbelli. Yeni anne olmus bir kadına ,karısına, bu nasıl bir okuzluktur! Öküze hakaret olur ozur diliyorum hayvancagizdan. Bir kadının eşinin şefkatine en çok ihtiyaç duyduğu zamanlar bunlar ve adamın yaptığına bakın ya!

Bebeğiniz çok küçük, maddi imkanlarınizi bilemiyorum ama bu adamla ömrümüzü umarım heba etmezsiniz. Ben de 3 ay önce anne oldum. Hamilelik, doğum, lohusalık, annelik, hepsi zaten başlı başına zor sureclerken eşimden bir de böyle bir muamele görsem, ve bir de bana el kaldıracak, o el benim yuzume inecek, onu silerim. Onu o anda hayatımdan kalbimden aklımdan her seyimden silerim.

Niye mama konusunda bu kadar ön yargılısınız anlamadım yani gerçekten de sürekli ağlıyorsa uykudan uyanırsa ama mama verince içip sakinliyorsa yetmiyordur ne var o an mama verilse sırf onların dediğini yapmamak için inatlaşmışsınız ve üzülmemem lazım sütüm kesilecek falan abartmışsınız kayınvalideniz de yapıcı olmaya çalışmış ja eşinizin tokat atmasını asla tasvip etmiyorum ama madem çözecektiniz niye ailenize yansıttınız

Polis mi esom bı b.k yapamaz ama senin boşanmaya gönlün yok daha çok ezerler seni yazık buna verdiğin emeğe git boşan adam gibi biriyle evlenirsin bebeğin 2 yaşına gelince

Süt ,mama gbi konularda yorum yapamam .Anne degilim ama çocukların mutlu ,huzurlu annelere ihtiyacı olduğunu biliyorum .

Sadece kavga edince neden aileler aranıyor çok merak ediyorum .Yani neden orada çekip gitmediniz ? Şiddetin devamı gelmez umarım :KK43:
Bence hatanız bebeğiniz bu kadar küçükken oraya gitmeniz .Keşke eşiniz tek başına gitseydi . Benim gözlemledigim kadarıyla bebek bakimiyla ilgili herkes birşey söylüyor .Sadece eşinizin ailesi degil insanın kendi ailesi bile sinirini bozar .Bence böyle süreçlerde az görüşmek lazım .

kör inadından sütüm yetiyo yetiyo diye çocuğu aç bırakıyosun başka bir şey değil. başka yorum da yapmıycam çünkü zaten susup oturmaktan başka bir şey yapmıyosun, bari çocuğu aç bırakma . sanki çek git boşan desek yapıcaksın
Sanki bebek yaninizdaymis gibi:)

Normal şartlarda aklı baliğ bir anne bebeğin tok mu aç mı olduğunu anlar. Çiş kaka sayar. Görüntüsünden anlar. Tecrübeli yetişkinler genelde bebeğin çıkardığı her sesi açlığa bağlıyor. Benim kendi annem de öyle. Bir de mama meraklısı oluyorlar. İnsanı çileden çıkarıyorlar.

2 aylık bebeğim kolik. Sürekli ağlıyor. Normalde 90la doyuyor zaten. 120yi içtiğini hiç görmedim. Günde 7-8 kez çiş yapıyor 4-5 kez kaka. Sürekli ağlıyor. Ve kesinlikle aç değil. Mesela şüphe duyarsam mama veriyorum. Biberonla verirsem her türlü içiyor kaşıkla verirsem almıyorsa anlıyorum ki zatn tok. Kilo alımı normal. Her şeye rağmen bebeğimin huyunu suyunu bilmeyen annem geliyor ağlayınca aç mı bu mama yapalım hadi bak gör nasıl susacak. Anne şu an aç olduğuna dair şüpheli bir şey yok. Bir bulgu olursa zaten şüphelenip mama deniyorum desem de asla ikna edemiyorum.
Sorun benim sütümün besleyiciliğinden ziyade annelerin bebeğe mama vermeye çalışması yani.
Her annenin bebeğine yetecek kadar sütü gelir özel bir durum yoksa. Süt azaldıysa aratıracak yöntemler denenir. Tecrübeli bir kayınvalide sütü mü azaldı diye düşünüp en basitinden bir kayısı hoşafı yapıp içireydi mesela.
Aynen öyle. Ben zaten bebeğimin aç olup olmadığını neden ağladığını anlıyorum. Dişleri aşırı kaşınıyor onun için elimi ağzına götürüyor veya kucağımdaysa yüzümü emmeye çalışıyor ama açlıktan değil dişini kaşımak için ama onlara göre aç olduğu için yapıyor. Birde gazlı bir bebekti, gazdan kıvrandığı zamanlar aç bu çocuk deyip duruyordu. Ben de baktım emzirmeme rağmen açsa gidip azıcık mama yapıp veriyordum ama onlara göre dayayacaksın mamayı sütten keseceksin. Onlara göre bebek şişman olmalı.

K
Süt ,mama gbi konularda yorum yapamam .Anne degilim ama çocukların mutlu ,huzurlu annelere ihtiyacı olduğunu biliyorum .

Sadece kavga edince neden aileler aranıyor çok merak ediyorum .Yani neden orada çekip gitmediniz ? Şiddetin devamı gelmez umarım :KK43:
Köydeyim nasıl çekip gideyim dağ başından.

X