Tedbir nafakasını öğrenmek istiyorum.

maviacem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2007
97
1
Arkadaşlar benim şuan boşanma davam var.Bir çok problem yaşadım bu boşanma sırasında. Eşimin ailesi tarafından tehtitler,maddi sıkıntı vs sorunlarım oldu. Saolsun seren hanım sorularımı yanıtladı.Yanlız bugun hukuk köşesine göz atarken bir şey öğrendim. Tedbir nafakası dye bişeyde varmış.Biz 20 aylık evlilik yasadık 2 aydırda ayrı yaşıyoruz.öğretmenlik mezunuyum. Eşimin ailesi tarafından şuan işsizim çalışmıyorum.Ailemin yanında kalıyorum.ilk duruşmamız bu ayın 25 inde.Benim nafaka talebim var fakat seren hanım 1 seneden aşağı mahkemeniz bitmez cevabını verdi.Ben bu 1 sene içerisinde yanı mahkeme sonuçlanana kadar tedbir nafakası alabılırmıyım. Eşim öğretmen.İlk duruşmada bunu hakime söylesem bana hemen nafaka bağlanırmı.Cevaplarsınız çok sevinirim.

İlk duruşmada bunu hakime söyleyin, benim bir geçim kaynağım yok tedbir nafakası bağlanmasını istiyorum diye, hakim gerekli görürse bağlar. Bazen hakimler nafaka olayını dava sonuna bırakıyor, belli olmuyor. Siz bir talep edin bakalım, zaten sosyal ve ekonomik durum araştırmalarınız yapılmıştır, ona göre hakim nafaka bağlar. Ama şu kadar nafaka istiyorum diye de belirtin, rakam söyleyin yani çünkü hakim sizin talebinizle bağlı, 350 diyin mesela.

Seren hanım ve arkadaşalr .Çok acıl cevaplarınıza ihtiyacım var.Benim ilk duruşmam salı gunu 1 gunum kaldı.Ben bekaret tazminatı diye bişey duydum boşanma eger evlendikten 1 yıldan sonra gerçekleşiyosa bu tazmınatı talep edebiliyorşum.bunun gerçeklık payı nekadardır bilmiyorum.Evliliğim sırasında eşimin ailesi tarafından bır suru tehtit ve kızkardeşi tarafından küfür duydum.Eşim evlenmeden önce birsürü vaatleri vardı evlendikten sonra 90 derece döndü ailesinin sözünden çıkmayan beni ailesinin yönettiği bir evlilik yaşattı.Şimdide eşimin babası nafaka istediğim taktirde bana tazminat davası açaçagını ve beni boşattırmayacagını söylüyor.Onların avukatı var ama ben tutamadım madi durumumdan dolayı.Sizlerden yardım bekliyorum.Bu tehtitler devam ederse tazmınat davası açmak istiyorum ama hangı konudan tazmınat davası açarsam kazanma sansım yuksek olur bılmıyorum.Bırde diyelimki 45 milyarlık tazmınat davası talep edersem adliyeye nekadarlık bır harç yatırmam gerekiyor bunları çok acil öğrenmem gerekiyor mahkemeye 1 gunum kaldı.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ya geç kalmışım mahkemene cewap yazıcaktım ama neler oldu merak ediorm hakim nasıl bi tawır sergilesi sende biraz bahsedermisn benim aynı konudan mahkemem warda

nazar boncuğum neyi ögrenmek istiyorsan bildiğim kaarıyla yardımcı olmaya calışırım .1.duruşma biti.şimdi 2. duruşmayı bekliyorum.18 günümüz var.senınde hakında hayırlısı olur inşallah.

mawiacem ilk duruşmanda sen çıktınmı awukatınla beraber we ilk duruşmada her iki taraf weya awukatları dinleniomuş bildiğim kadarıyla ikinci duruşma için tanık istiomuş hakimler ölemi oldu we ilk duruşma ile ikinci duruşmanın arası ne kadar uzak bi tarihemi atıo hakimler bilgilerin için saol

şimdi arkadaşım ilk duruşmaya davacı sensen çıkmak zorundasın çıkmasan dava düşer.Evet her iki taraf ve varsa avukatlar dinleniyo yanlız duruşma kısa sürdüğü için yanlız bir konuşma hakkın oluyor.Oyüzden söyleyeceklerinin hepsını eksiksz ve isteyeceklerinin hepsini sırala.Bizim ilk dırışma ilke ikinci duruşma arsı 2 ay oldu bu genlde de böyleymiş mahkemelerdekı yoğunluktan dollayı sizede 2 ay sonraya gün verirler.avukatın varsa daha iyi olur.Sonrada zaten ikinci duruşma için sait ismi bildirmen gerekiyor mahkemeye ikinci duruşmada dinlenmsi için. Bu arada tedbir nafakasuı itediğini ve tazmınat istegini ilk duruşmada kesinlikle sözlü dile getir.Hakım sana ne kadar tutarda nafaka istediğinide soracak onuda kafandan belirle ve hazır bir sekilde mahkemete git.Sonrasıda zaten adalet sistemimize güvenMahkemeden çıktıktan sonra fırsat bulursanda eşin olaak sahsiyete(kusuma bakma çok sinirlendim şiddeti duyunca )adaletin k,estiği parmak acımaz de ve gerisini yuce allahın tektırıne bırak.

haklsıın ama bana awukatım seni çıkartmıcam dedi ben çok yıprandım o kişi yüzünden 3 ayda 15 kilo werdim onu görmek bile bana zarar werio arkadaşım awukatım we ailem kesinlikle istemio çıkmamı duruşmaya awukatımlada daha bi kaç gün önce konuşdum son kez çıkıcammı die hayır gerek yok ben halledrim dedi dawayı açanda benim ama madem çıkmam şart dawanın düşmemesi için awukat neden bilgi wermedi

arkadaşım benim ilk duruşmamd avukatım yoktu ben gitmeseydim dava düşerdi.Fakat senın avukatın var avukatında çıkmana gerek yok dediyse onun çıkması yeterlidir ozamn.Aukatın öyle dediyse korkma bir sorun çıkmaz çünkü onlar bu işlerin ustası olmuşlar.Ama avukatına söyle herseyını almak istiyorum bir canını bağışlığıyorum onunda yüce allhımın taktirine bırakıyorum de ve herseyini yanı çok zor sartlar altında yptığın eşlik görevinin karsılığı olan herseyı al.Bunu eşin olcak sahsınve aileinin yanına bırakma.Bne öyle yapmaya çalışıyorum alahn izniyle.senın okadr iyi anlıyorum kı canım .HERSEY BUNDA SONRA GÖNLÜMÜZCE OLUR İNŞ.bu arada benim evliliğim bir sene 8 ay sürdüğ caınm düşün senın çektiğin eziyetlere ben hersey belki düzelir evliliğimi belki kurtarırrım düşüncesiyle katlandım.

bende o şekilde sabrettim arkadaşım beni anladığın için çok saol ben hep şöle düşündüm adı ewlilik herkes çeker bi şekilde sabret sabret nereye kadar bi birinden çeksem dayanırdım anası babası abisi yeğeni eltim kendisi ya hiç biride yanımda değildi we anası beni tehdit ediodu sen 21 yaşında dul kalınca seni kim alır ben oğlumu manken gibi biriyle ewlenirim gidersen git her gün bu cümlelerle yaşadım ben we daha neleri ya bana hakaret etti susdum anama babaama hakaret etti susdum daha sonra amcama yengeme halama babanneme ya dillerini uzatmadığı kimse kalmdı kadınn ailemde kendi kızıda war o kadınn oda görsün bi şekilde hele o elitimi oda kendi kızından çeksin onlar benim ewliliğimi 3 ayda bitirdi rabbim onun kızınkini 3 günde bitirsinde nasıl bir acıymış onlarda çeksin ya kusura bakmayın böle şeyler sölediğim için çok doluyum artık napıcamı şaşırdım nasıl insanlık bile diyemicem insan değil onlar we böyleleri

X