Anket Tek çocuk yeterli midir?

Tek çocuk yeterlimidir?

• Tek çocuk her zaman iyidir

OY: 22 17,1%
  • Kardeşi mutlaka olmalıdır

OY: 70 54,3%
  • ikinci çocuk maddi duruma bağlıdır

OY: 27 20,9%
  • Parasız bile olsam 2. çocuğu yaparım

OY: 10 7,8%

• Ankete Katılan
    129

HAWAI

Çek elini memleketimden!!
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2008
199
4
Benim bir oglum var. Eşimle karar verdik başka çocuk istemiyoruz. Ama bebek gördüğüm zaman içim gidiyor. Bazen bi tane daha diyorum... Ama hem ileride onun geleceğini sağlayamayacagım ve rahatım bozulacağı için vazgeçiyoruz. Sizce tek bir evin bir çocuğu mu iyidir kardeşlerinin olmasımı?

ben cok kalabalik aileleden geliyorum o yuzden kesinlikle tek cocukla yetinemem ben 3 yada 4 cocuk istiyorum allah kismet ederse tabi bu arada maddi imkanlarda cok onemli eger maddi durumu iyi olmayan bir insan tek cocuk yapmalidir cunku kardesi olacak diye cocugu perisan etmenin anlami yoktur

mecburiyetten dolayı tek çocukla kaldık biz ama sizlere tavsiyem mutlaka 2-3 olmalı birbirlerine destek için malum anne -baba bakii değiller ilerde yanlız kalmamalılar ,bide annee babanın yaşlılığında çocuklarına ihtiyaçları olacaktır tek çocuğa ağır gelir bakım.....

hayat bu, insana ne göstereceği belli olmaz. daha önce de bir konuya yazmıştım, insanın yeri geldiğinden annesinden bile dert yanacağı bir kardeşi olmalı. biz 3 kardeşiz ve iyiki de öyleyiz diyorum her zaman. çoğu meseleyi anne-babamızın haberi olmadan kendi içimizde çözeriz. hiçbir arkadaş, kardeş gibi olamaz bence... :1hug:

ben birtane olmasından yanayım bu zamanda .......kardeş lazım yalnız kalmasın tamamda ne malum gül gibi geçinecekleri? bu sebeplede yapmam Allah olana ömür versin :)

Tek çocuk olmak çocukken belki güzel gelebilir ama ya büyüdükleri zaman??bu koca dünyada zorluklarla bir başına mücadele etmek elbette imkansız değil ama kolay olur mu?? bir de onlar açısından düşünmek gerekir diyorum

ben tek çocuk dıyenlerdenım büyüttüğüm için olabilir zorluklarını gördüğüm için olabilir..

tek çocuk olarak mümkünse her çocuğun bir kardeşi olmalı diyorum.tek çocuklar biraz daha yalnız oluyorlar sanki, ben keşke bir kardeşim olsa diye içimden hep geçirdim.fakat madalyonun diğer bir yüzü var ki, o da aileden aileye değişir: kardeşler arasındaki iletişim.maalesef ben bazı ailelerde kardeşlerin birbirleri ile düşman olduğu, konuşmadığı veya yarış içinde olduğu kişiler gördüm.burada da iş ebeveynlere düşüyor.ben kısmetse en az iki diyorum kendim için.:))

tek çocuk iyidir bence,Allah ona ömür versin..:nazar:
2. çocuk isteniyosa eğer ve imkanlar yeterliyse,mesela evlat edinilebilir,o kadar çok kimsesiz çocuk var ki yurtlarda..senağlama
benim düşüncem bu..

Bence ikinci bir kardeşi olması iyi olur,bende tek çocuk dedim uzunca bir süre ama daha sonra ikincide olsun dedik,tek kalmasın ileriyi de düşündüm birbirlerine destek olsunlar her zaman ama 3. yü düşünmedim yeterli bence Allah olmayanlara da nasip etsin büyük oğlum 18. yaşını dolduracak ,küçük oğlumda ilkokul a başladı yeni..

Kendimizi düşünürsem tek çocuk diyorum ama bencillik yapamam.
Bence 1 tane bile olsa mutlaka kardeşi olmalı.

tek çocuğa anca yetişilir bu devirde diye düşünüyorum. ikinci çocuğu da esirgeme kurumundan sahiplensek keşke.

iki yada daha fazla kardeş olunması iyidir. ama maddiyet işte. ileride çoook ileride evlenip çoluk çocuğa karışınca anneler babalar hayattan gidince tek başına bir çocuk bırakmak istemezdim ardımda...
en güzel ve en kötü gününde bir omuz arar insan.

tek çocuk olmamalı bence çünkü çok sorunlu oluyorlar asabi paylaşımı bilmeyen istekleride çok fazla oluyor etrafımızda var öylesi valla ben 2 tane yaptım 3. düşünüyorum ALLAH nasip ederse tabiii...

benm annem kardeşimi benden 10 sene sonra zorla dunyay gtirdi..
ama iikide yapmış ben evlendim bursaya geldim 1. o olmasa yalnız kalıcaklardı..
2.si kimin ölceği belli olmaz ama insanın annesi babası öldukten sonra ailemden kimsenin kalmaması ne kadar kötu olur...
çocumun yalnız kalmamas için ikinc çocuk mutlaka olmalı..
sadece durumlar çok kötuse karşıyım okadar..

Çocukları Allah'ın en kıymetli en eşsiz armağanları olarak görüyorum ..
Şükürler olsun bu güzellikleri yaşatana..Allah hepimizin evladını bağışlasın arkadaşlar

Sayı konusunda genel ve keskin bir tespitte bulunmak zor ve doğru olmaz neden derseniz her ailenin maddi-manevi durumları değişkenlik gösterir...
Bunları baz alarak karar vermeli..

Psikolojik olarak hazır hissetmek ise bence en önemlisi..

Bizim de bir kızımız var Allah nasip ederse tek kalsın istemiyoruz şöyle 3-4 yaşına geldiğine bir kardeş güzel olmaz mı:KK66:
Çocukları çook seviyorum..

X