Tembel kardeş sorunsalı (sorunsal kelimesini bu sitede öğrendim)

Ne zaman ki ana babada ki parayi suyunu cekene kadar yer, o para biter, kardeste o zaman baslar bakmaya etrafina ciddi olarak, ama o yasta tecrubesiz adami kim ne yapar bilemem, yurtdışında gelip basiniza kalma ihtimali yüksek
Zaten ben İspanyada yaşıyorum. Onunda İspanyolca kursuna gitmeyi seçmesi -biçok şirket istiyor dite- çok manidar. Ben ona asla kefil olmam burada

Aileniz maddi desteği kesmeden bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Memeden kesilmesi lazım artık. Sorumluluk duygusu da gelişmemiş.

Erkek kardeşim.... 26 yaşında, bu güne kadar hiç çalışmadı. Üniversite sınavına girdiğinde iyi bir puan almıştı, tüm ortalama üniversitelere gidebileceği bir puandı. Bizimki 'yok ben o sıradan ünilerde okursam çıkınca iş bulamam' diye baskı yapıp ücretli Bilkent e gitti. Mezun oldu 3 yıldır hiç iş bakmıyordu. Anlıyorum tam o dönemde pandemi falan araya girdi, herkes sorunlar ertelenmeler yaşadı ama bu artık abartı...
Etraftan, onun için 'bir bankaya sokalım biz onu' yada 'bizim tanıdığın büyük şirketi var oraya sokalım' falan filan diye ayağına gelen işlerde oldu. Ama hepsini beğenmeyip tepti. Ne zaman konuşsam, 'abla asgari ücrete ben öyle işlerde çalışamam, ayrıca ben masa başı banka gibi işler yapamam, o verilen paraya birinin altında çalışmak için mi okudum, buna değmez' gibi yorumlar yapıyor. Ben ünide yabancı dil okudum, 3 tane anadil seviyesinde yabancı dilim var, bende asgari ücrete başladım ilk işime 5 yıl önce, başlamayan var mı? Allahaşkına biri bana desin eğer ilk maaşı asgari ücretin iki yada daha fazla katı olan var ise?????

24 saat evde yatıyor. Gece bilgisayarda gündüz uyuyor. Kaç kere konuştuk, bişeyler diyip manipüle ediyor bizide. Yok ben şöyle şöyle planlıyorum, asgari ücrete orda burda çalışmaya değmez falan diyor. Bir ay diyorki 'ben kendi şirketimi kurcam Amazon'da bişeyler alıp satıcam' ses yok sonra. Öbür ay 'ben karar verdim, önce şu akrabamızın şirketinde deneyim edinip ondan sonra ticarete atılıcam çünkü hiç deneyimim yok'.. Sonraki ay diyor ki ' Australia da bir burslu master programı buldum ben ona başvurup gideceğim'. Öbür ay 'yok ben kararımı değiştirdim Bitcoin/ Borsa ya gireceğim'. Babam bir ara borçlarından ötürü babasından kalan bir evi satmıştı, sonra bi bölümüyle borçlarını ödedi, sonra biraz bana para verdi, biraz kardeşime, sonra kendine ayırdı az bişey, kalanınıda yine kardeşime verdi 'ablanın KYK borcu yapılandırmaya girmiş, onun borcunu yatır' diye. Kardeşimde ertesi gün yatırdım borcunu abla haberin olsun dedi. Aradan 1 yıl geçti bir e-devlete bir baktım benim KYK borcum var ve x3 olmuş. Gizli gizli sordum 'kusura bakma abla o dönem param yetmedi yatıramadım, hala biriktirmeye çalışıyorum onu ödemek için' dedi. Neyimiz var neyimiz yok herşeyi bitcoin e yatırıp kaybetmiş gerizeka, bide üstüne üstlük benim borcumu büyütmüş....

Her ne ise nereden tutayım bilmiyorum. Bu çocuk benim kardeşim, 6 yaş küçük, çokta seviyorum, ve küçük bebeğim gibi görüyorum onu. Ama o 'başkasının altında çalışamam' 'ben bankada masa başı çalışamam' 'onu yapamam bunu yapamam, kabul etmiyorum' lafları artık beni çok sinirlendirmeye başladı. Bende açtım bizimkilere söyledim onların benim KYK borcumu ödemek için verdiği parayla borcu ödemediğini (bu arada ben yurtdışındayım, onlarla yaşamıyorum). Birsürü olay oldu falan. Bu seferde, İstanbula gitmiş, orada iş bakacağım diye -- olmayan iş için İstanbula taşınıyor inanabiliyor musunuz?-- . Ve bikaç gün sonra,bi çok yer ispanyolca istiyor ben kursa yazılıcam 6 aylığına demiş annemlere. Annemde, en azından çabalamaya başladı buna seviniyorum dedi. Hayatımda böyle aptalca başka birşey daha duymadım. 9k ya ev tutuyorsun İstanbulda, bide o yaşta annemlerden kurs ve geçim masrafı alacaksın çalışmadan, ne İspanyolcalı iş gördüysen ona girene kadar. ....... Sinirden gerçekten çatlıyorum.. Nasıl düzelir normale döner bu çocuk bilmiyorum.. Hiçbir fikrim yok....
Hiç bir şekilde maddi destek sağlanmayacak.Anne ve babanız desteklediği sürece bu şekilde devam eder.Kişilik olarak yüzsüz biri kardeşiniz

Yani benzer bir sorun benim de başımda var. Benimki okudu çalışıyor da hatta sağlık personeli ama hala bi şekilde bizimkilerden para akışı devam ediyor😔 bende yıllarca gurbette tek yaşadım bir kere bırakın kiramı telefon faturamı bile ödemediler. Kardeşim özel ünvde %50 burslu okudu ve ev tuttu kaldı. Düşünün o dönem bütün masrafları karşılandı ben ise gurbette tek başıma asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla tek başıma çalışıp yaşadım yıllarca 10 tl destek görmeden. Aa bu arada okurken babam bir ev parası yedirdi. Sizinkiler en azından bir kısmını sana vermiş bizimkiler satılan evimizden bana 1 lira vermediler 😂 Okulu bitti atandı çalışmaya başladı durum aynı. Geçtiğimiz yaz babamlara gittiğimde banka hesabında fatura yatırmayı gösterirken geçmiş işlemlerde kardeşime 6000 tl gönderdiğini gördüm bu ne dedim. E borç verik falan diyip geveledi uzatmadım.Evlendim ailemden maddi anlamda destek olarak bir kına salonu tuttular bir de bindallımı kiraladılar onun harici çeyiz diye 20 yıllık tencereleri eve hediye gelen borcamdır kasedir su bardağıdır verdi annem. Ah bi de unutmadan kendi çeyizinden kalan tafta bir perde ve bi yatak örtüsü bi kaç da havlu 😂 inanın kırılmasın diye aldım evime gelince hepsini ihtiyacı olana verdim. Yani anlayacağınız bu evlat ayrımı hep var olacak birşey sanırım. Çocuğum oldu annane dede olarak bi küçük altın oğluma taktılar bi tane kurdeleye takılı kolye ucu bana 😂 zincir bile almamışlar yani ucu bile çok da utandılar sanırım 😂 oğluma aldıkları da 2-3 takım eşofman çocuk geldi 2 yaşına hala durum bu.Aklımın erdiği yandan bu yana benim hayatım evlat ayrımı ile geçti.Ben artık takmamayı öğredim her koyun kendi bacağından asılır. Yarınını düşünmeden hareket etmelerinin neticelerini yaşayıp görecekler. İçimdeki kır

Yav 3 yıl oldu mezun olalı ve evde yatalı.. Bi işe girseydi asgari ücrete, zate ailemin evinde yaşıyor kira fatura yiyecek içecek masrafı yok. Hepsini kenara atsa şimdi zaten 200k birikimi olmazmıydı?? Yada en azından sigara masrafını öderdi bu adamla kadın her sabah senin sigaranı almak zorunda mı?
9 binlik ev tutup oturan asgari ücretle çalışır mı allasen?kusura bakmayın da bu çocuğun böyle olmasındaki en büyük suçlu tüm ailesi.çocuk yapmak önemlid eğil düzgün çocuk yetiştirmek önemli olan.

Erkek kardeşim.... 26 yaşında, bu güne kadar hiç çalışmadı. Üniversite sınavına girdiğinde iyi bir puan almıştı, tüm ortalama üniversitelere gidebileceği bir puandı. Bizimki 'yok ben o sıradan ünilerde okursam çıkınca iş bulamam' diye baskı yapıp ücretli Bilkent e gitti. Mezun oldu 3 yıldır hiç iş bakmıyordu. Anlıyorum tam o dönemde pandemi falan araya girdi, herkes sorunlar ertelenmeler yaşadı ama bu artık abartı...
Etraftan, onun için 'bir bankaya sokalım biz onu' yada 'bizim tanıdığın büyük şirketi var oraya sokalım' falan filan diye ayağına gelen işlerde oldu. Ama hepsini beğenmeyip tepti. Ne zaman konuşsam, 'abla asgari ücrete ben öyle işlerde çalışamam, ayrıca ben masa başı banka gibi işler yapamam, o verilen paraya birinin altında çalışmak için mi okudum, buna değmez' gibi yorumlar yapıyor. Ben ünide yabancı dil okudum, 3 tane anadil seviyesinde yabancı dilim var, bende asgari ücrete başladım ilk işime 5 yıl önce, başlamayan var mı? Allahaşkına biri bana desin eğer ilk maaşı asgari ücretin iki yada daha fazla katı olan var ise?????

24 saat evde yatıyor. Gece bilgisayarda gündüz uyuyor. Kaç kere konuştuk, bişeyler diyip manipüle ediyor bizide. Yok ben şöyle şöyle planlıyorum, asgari ücrete orda burda çalışmaya değmez falan diyor. Bir ay diyorki 'ben kendi şirketimi kurcam Amazon'da bişeyler alıp satıcam' ses yok sonra. Öbür ay 'ben karar verdim, önce şu akrabamızın şirketinde deneyim edinip ondan sonra ticarete atılıcam çünkü hiç deneyimim yok'.. Sonraki ay diyor ki ' Australia da bir burslu master programı buldum ben ona başvurup gideceğim'. Öbür ay 'yok ben kararımı değiştirdim Bitcoin/ Borsa ya gireceğim'. Babam bir ara borçlarından ötürü babasından kalan bir evi satmıştı, sonra bi bölümüyle borçlarını ödedi, sonra biraz bana para verdi, biraz kardeşime, sonra kendine ayırdı az bişey, kalanınıda yine kardeşime verdi 'ablanın KYK borcu yapılandırmaya girmiş, onun borcunu yatır' diye. Kardeşimde ertesi gün yatırdım borcunu abla haberin olsun dedi. Aradan 1 yıl geçti bir e-devlete bir baktım benim KYK borcum var ve x3 olmuş. Gizli gizli sordum 'kusura bakma abla o dönem param yetmedi yatıramadım, hala biriktirmeye çalışıyorum onu ödemek için' dedi. Neyimiz var neyimiz yok herşeyi bitcoin e yatırıp kaybetmiş gerizeka, bide üstüne üstlük benim borcumu büyütmüş....

Her ne ise nereden tutayım bilmiyorum. Bu çocuk benim kardeşim, 6 yaş küçük, çokta seviyorum, ve küçük bebeğim gibi görüyorum onu. Ama o 'başkasının altında çalışamam' 'ben bankada masa başı çalışamam' 'onu yapamam bunu yapamam, kabul etmiyorum' lafları artık beni çok sinirlendirmeye başladı. Bende açtım bizimkilere söyledim onların benim KYK borcumu ödemek için verdiği parayla borcu ödemediğini (bu arada ben yurtdışındayım, onlarla yaşamıyorum). Birsürü olay oldu falan. Bu seferde, İstanbula gitmiş, orada iş bakacağım diye -- olmayan iş için İstanbula taşınıyor inanabiliyor musunuz?-- . Ve bikaç gün sonra,bi çok yer ispanyolca istiyor ben kursa yazılıcam 6 aylığına demiş annemlere. Annemde, en azından çabalamaya başladı buna seviniyorum dedi. Hayatımda böyle aptalca başka birşey daha duymadım. 9k ya ev tutuyorsun İstanbulda, bide o yaşta annemlerden kurs ve geçim masrafı alacaksın çalışmadan, ne İspanyolcalı iş gördüysen ona girene kadar. ....... Sinirden gerçekten çatlıyorum.. Nasıl düzelir normale döner bu çocuk bilmiyorum.. Hiçbir fikrim yok....
Açıklarıno kapatmayı, bırakarak.. Bedeli ağır olabilir ancak başka yol yok. Kendi bir ders alır düzelirse düzelir yoksa aşle de herkesi bitirir malesef buntarz tembel insanlar

Maddi desteği keseceksiniz şaaak diye bak nasıl koşuyor asgari ücrete. Yok tabi ki asgariyle başlıyoruz malesef bu ülkede. Bizim neslin böyle bir problemi var ben de 25 yaşındayım çoğu arkadaşım ben asgari işte çalışmam bunun için mi okudum diye sürünüyor. Alt basamak olmadan mancınıkla ceo kademesine fırlatılacak bir dünya var da biz mi yaşamadık 😂 desteği kesmezseniz iflah olmaz benden söylemesi. Cepte para varken bomboş hayal aleminde gezmesi kolay tabi. Abim de öyleydi 35 yaşında tonla borç saçma sapan işlerde sürünüyor hala diyor ki DJ lik yapıcam. Aynen abicim

ikiside 😬 Annem duygusal olarak destek veriyor oğlumda oğlum diye. Babamda ben hastayım ne gelirim varsa o yönetsin diye düm banka hesaplarının yönetimini ona verdi
Bu ataerkillik tüm ailenizi yakacak siz kendinizi kurtarmaya bakın bence bide madem çok meraklılar kardeşinizin borcunu ödemeye şu size açtığı x3 kyk ya da el atıversinler 😂

Sizde ailenizi manipule etmeye calisin kardesinizin bu durumu sonunuzu getirecek konusmalari yapin surekli. Ya da umursamamayi secin.
Aslında o KYK borcumu ödemediğini farkettiğimde konuştum. Ama özelliklede babam şey triplerine girdi 'biz buna bir daha nasıl güvenelim, bu amcalarındanda bara istemiştir (amcalar zengin bu arada), o paralarla kim bilir ne yaptı kimbilir kimden ne istedi,.. falan filan. Ama ben biliyorum o öyle bir gururluki kimseden hiçbirşey istemez, aslaaaaa..babamı ikna etmeye çalıştım bu konuyu 4 kişilik ailemiz dışına taşımaması için.. Çünkü eminim kimseden 1 lira bile almaz. Onun yaptığı babamdan aldığı parayı yanlış yerlere kullanmak. Ama bana zarar verdi KYK borcumu yapılandırılmışken ödemeyerek..

Aslında o KYK borcumu ödemediğini farkettiğimde konuştum. Ama özelliklede babam şey triplerine girdi 'biz buna bir daha nasıl güvenelim, bu amcalarındanda bara istemiştir (amcalar zengin bu arada), o paralarla kim bilir ne yaptı kimbilir kimden ne istedi,.. falan filan. Ama ben biliyorum o öyle bir gururluki kimseden hiçbirşey istemez, aslaaaaa..babamı ikna etmeye çalıştım bu konuyu 4 kişilik ailemiz dışına taşımaması için.. Çünkü eminim kimseden 1 lira bile almaz. Onun yaptığı babamdan aldığı parayı yanlış yerlere kullanmak. Ama bana zarar verdi KYK borcumu yapılandırılmışken ödemeyerek..
sizin yazım tarzınızdan kardeşine kıyamayan abla profili sezinledim.bu yüzden o çocuk asla değişmeyecek.çünkü yaptığı hatalar hep tolere edilmiş hayatı boyunca.

Yav 3 yıl oldu mezun olalı ve evde yatalı.. Bi işe girseydi asgari ücrete, zate ailemin evinde yaşıyor kira fatura yiyecek içecek masrafı yok. Hepsini kenara atsa şimdi zaten 200k birikimi olmazmıydı?? Yada en azından sigara masrafını öderdi bu adamla kadın her sabah senin sigaranı almak zorunda mı?
Ama gidip alıyorlar işte koskoca insanlar bunu yapıyorlar.
Hatanın büyüğü ailenizde.
Özel üniversitede okutmayabilirlerdi.
Malesef oradaki insanların standartlarıni ülkenin standartları gibi görmeye başlamış.
Dünyadan pek haberi yok belli ki.
Ailenizde meraklı sömürülmeye zaten buna alan açıyorlar.
Kalan iki daireyi satıp yemesr bari.
Ayrıca İstanbul'da gidip o evi nasıl tutabildi o kadar parayı nereden buldu çok ilginç.

Amcalarindan para istese ne olur babanin bu dusuncesini anliyamadim zaten babanizin parasini yeterince yiyor. Bunun uzerine gitseydiniz keske kimse ona para vermez siz bu hale getirdiniz simdi siz duzeltmelisiniz bu durumu artik ona para vermeyin diyerek.

Aynı 26 yaşında bir erkek kardeşi olan hafta sonu ablasına eğlenmeye gitmeye abla beni al diye yalvaran başka çocuk oğlan konusu daha var, okuyun.

Anne babayla konuşup evden atacaksınız. Kesin parayı şutlayın dışarıda kalsın arkadaşında kimse çekmeyeceği için eninde sonunda işe girer. milletin çocuğu burssuz okuyor, okurken çalışıyor son iki sene stajlarla geçirip sonra işe hemen başlıyor. Sizin ki tam parazit olarak hayatına devam edecek. Evleri de satar bu yer.

Bir de azar evlenmek ister yaş 26 çünkü o zaman da siz yardım edersiniz. Evleri elde ne var ne yok satıp sonra size sıkıntı olmayacağı ne malum?
Okudum ben onu, hatta konu sahibesinin konusunu manipüle bile ettim bu konuyu açmadan önce kendi derdimi yorumlarda anlatarak 😂

X