Temizlik rutinleri

Az esyaniz olursa temizlik daha kolay olur. Once evinizi ve yasaminizi sadelestirin. Sonra kendinize gore bir duzen olusturun. Ben calisirken de,simdi calismiyorken ve cocuklu halimle de her gun mutlaka evi supurup silerim. Mutfagi her ogunden sonra lavabo arkasindaki fayanslari dahil olmak uzere silerim. Toplam yarim saatimi alir,neden cunku her gun temizlendigi icin asla kirlenmez ev. Tuvalet banyoyu da ilk kim girerse sabah o temizler. Camasirlar icin kurutma makinem var,utu ve daginikligi cozuyor. Esinizle isbolumu yapip isleri de biriktirmezseniz basarili sonuc elde edersiniz. Bir de ben gec yatarim ama erkenden kalkarim. Herkes uyurken cogu isimi halletmis olurum. Mesela sabah 6da kahvalti hazirlanmistir,camasirlar utulenmis,yerlerine yerlesmistir. Esim ise erken gider,8 gibi evi supurmus olurum. 9da cocugu okula birakirim,eve gelince yemek yaparim. Oglen olmadan evdeki tum is biter zaten fazlasiyla. Geriye tum zaman bana kalir.
Yorulmuyormusunuz... Maşallah süperman min anne\ev hanımı versiyonj gibisiniz...

Hey maşallah....
Geç yatıp da 6 da kahvaltı hazır etmek, 8 de evi supurmus olmak falan çok uc şeyler benim için 😊
Memleket aliskanligi. Biz guneydoguda erken kalkariz,erkekler isten erken gelir,onlar geldiginde her is bitmis olmali. Mantik bu ama tabi artik batida yasiyoruz ve buraya ayak uydurduk,esler de uydu ve kadinlarla esit sorumluluk aliyorlar ev isi cocuk bakiminda :KK66:
Evde is bolumunun olmasi konu sahibinin yasadigi problemi ortadan kaldiriyor,ben daha hayatimda corabini ortada birakan koca gormedim mesela.

Oğlumun deyişiyle waaauuuv demek istiyorum.
Bravo, maşallah ne güzel bir düzen.
Ev müstakil mi peki 8 de nasıl süpürüyorsun, sıkıntı olmuyor mu?
Yok ses yalitimi var, alt katim dukkan zaten. Bir gun yapmasam ev alip basini gidiyor. Boyle cok kolay temizliyorum.

Benim evim çok büyük değil, orta halli.
Şarjlı süpürgem var, evet çok pratikler.
Ordan oraya kablo taşimiyorsun.
Her gün supururum, oğlum küçük, illa kırıntı oluyor her yerde.
Vileda 2 3 güne bir yaparım.
Öyle bufeydi falan yok, çok toz tutacak esyam yok, olan bir kaç parça şeyin üstten tozunu alıyorum yetiyor.
En sevmediğim banyo temizliği ama yapılıyor mecbur, lavabo klozet ov, yıka.
Cam silmiyorum, öyle takılıyoruz camlarla 😁
Hatta daha geçen 3 yaşındaki oğlum, anne camlar neden pis dedi 😂😂
Gerisi zaten, perde yıka, koltuk sil falan..
Kolay gelsin 😊
Karşı blokta bir kadın öyle cam siliyor .Birde kanser hastasıymış .Deli gibi temizlik yapıyor. Benim camları b... götürüyor.

Yok ses yalitimi var, alt katim dukkan zaten. Bir gun yapmasam ev alip basini gidiyor. Boyle cok kolay temizliyorum.
Bizim sesten ötürü sorun oluyor. Yoksa çok erken başlıyoruz güne ufaklıktan dolayı, bazen çıkarken içim gidiyor şu mutfağa bir süpürge tutuverseydim diye ama olmuyor malesef.
Senin güzelmiş böyle👍

Bizim sesten ötürü sorun oluyor. Yoksa çok erken başlıyoruz güne ufaklıktan dolayı, bazen çıkarken içim gidiyor şu mutfağa bir süpürge tutuverseydim diye ama olmuyor malesef.
Senin güzelmiş böyle👍
Benim oglum gec uyaniyor,o kalkana kadar sessiz isleri yapiyorum. Annem de benim gibiymis bu yaslardayken. Sabah 5te uyanip yemek yaparmis utu yaparmis. Supurgeyi calistirsa ses olacak cunku :KK66:
Kucuk cocuk olan evin isi bitmez valla. Cocuga iyi ornek olup kendimize benzetirsek iyi :KK66:

Benim oglum gec uyaniyor,o kalkana kadar sessiz isleri yapiyorum. Annem de benim gibiymis bu yaslardayken. Sabah 5te uyanip yemek yaparmis utu yaparmis. Supurgeyi calistirsa ses olacak cunku :KK66:
Kucuk cocuk olan evin isi bitmez valla. Cocuga iyi ornek olup kendimize benzetirsek iyi :KK66:
Kızıma örnek olayım biraz öğreteyim diye çok uğraşıyorum ama ters tepiyor sanki. 8 yaşında, yastığının altından çorap bulduğum oluyor🙄

Kızıma örnek olayım biraz öğreteyim diye çok uğraşıyorum ama ters tepiyor sanki. 8 yaşında, yastığının altından çorap bulduğum oluyor🙄
Belki o yaslarda boyle oluyordur. Benim oglum asiri yaramaz ve inat bir cocuk olmasina ragmen yediginin ictiginin copunu kendisi cope atar,tabagini makineye yerlestirir,kirli tisortunu cikarip makineye goturur.Temizini tek basina giyemez ama genel olarak fena degildir, cok kucukken beraber ev isi yapardik onunetkisi olabilir belki buyuyunce bozar kendini😁

Bütün evi temizlemek mi yarım saat ?
Ben bir saatle sınırlandırmak istiyorum.. Ama yetmiyor...
Evet tuvalet ciflemek,evi supurup silmek yarim saat. 2oda 1 salon evim,kapali balkonum var toplam 95metrekare.
Siz her gun bir saat ayirin ev isine,oldugu kadar olsun. Kimse mukemmel degildir,cok kafaniza takmayin,elimizden ne kadari geliyorsa o kadarini yapmamiz en guzeli

Aslında ben bunu yapayım diyorum... Evet ya ben bunu deneyeyim... Ama misal
Pzts yatak odam
Salı oğlanın odası
Çarşamba salon ve giriş
Perşembe mutfak
Cuma banyo
Cmts salon ve giriş
Pazar merdiveler ve misafir tuvaleti
Omdan sonraki hafta 2 kere mutfak yaparım ( mutafla salonun işi bitmiyor )
Hergün de sabah kalkınca lavoboları temizlesem , havluluları değiştirsem ??
Deneyeceğim ben bunu ...
Çok iyi olur . Faydam olduysa ne mutlu 💐

Aslonda bendw sizin gibi düşünüyorum kaldı li ailemin evinde babam da erkek kardeşimde yapardı iş yani..
Çalışmadığımın ezikliği var herhalde bende çalışmıyorum şunu yapayım bunu yapayım eskiden eşim çalılıyor rahatsız olucak diye temizlik bile yapmazdım... Asıl suçlu benim burada...
Umarım seneye eylül de iş bakmaya başlayacağım hayırlıso ile birşeyler bulurum somrası ne olur ınu bilemiyorum...
Ama haklısınız....

Kendini hiç kötü hissetme. Ücretli bir işte çalışmıyor olman "çalışmadığını" göstermez. Ekonomide bu durum "yeniden üretim" ya da "ev içi- görünmeyen emek" diye geçer. Eşiniz şu an çalışıyor ama sizin yaptığınız şeylerin ücretini ödemiyor. Mutfak malzemesi alıyor ama onu siz yenecek hale getiriyor, hazırlıyorsunuz. Kirayı o ödüyor ama evi siz düzenliyorsunuz, temizliyor sunu. İşe gidiyor ama kıyafetlerini siz yıkayıp ütülüyorsunuz. Çocuğunuz var ve ikinizin de bakması gerekiyor ama tüm gün siz ilgileniyorsunuz. Duygusal ve cinsel olarak da bir şeyler paylaşıyorsunuz.
Kısacası bir erkek bu ihtiyaçlarını ücretli bir şekilde karşılamaya çalışsa yetişemez. Ama biz hala kendimizi işe yaramaz ve kötü hissediyoruz. Aslında yine karlı çıkan onlar ve üzerine "işe yaramaz" yaftasını biz yiyoruz.
Hem de onların iş saatleri sınırlıyken bizim bunları 24 saat yapmamız bekleniyor. Tatil günü olmadan bir de!

Annem bu yüzden hep "gördüğün bana, öğrendiğin kendine" der. Çok haklıymış.
Canım anam :KK200:
Benim annem çok titiz bir kadın bize de Başa düşünce mecbur yapacaksınız deyip hiç iş yaptırmazdı. Odamı bile acelem olup toplamadan çıkmışsam annem toplardı. Evlendim ve hiç yabancılık çekmedim. Eşim de yardımcı ama yardımcı olmakla yapmak farklı şeyler. Büyük temizliklere şirket gelip dip bucak sirkeli sularla benim aldığım ürünlerle mis gibi yapıyorlar. Günlük işleri de bir rutine bağladım. Sabah kalkar kalkmaz tuvaletleri ve lavaboları temizliyorum. Kahvaltı kahve keyfi vs. Sonra da süpür sil. Zaten çalışırkenden kalan alışkanlıkla akşam toplayıp yatıyorum. Onbeşte bir kapıların yüzlerini siliyorum. Çalışırken süpürgeyi haftalık yapınca yetiyordu evde hayat yoktu. Şimdi hergün iki saate yakın 5 oda bir ofis alıyor.
Şarjlı süpürgem var üst katta duruyor hep. Süpürge taşımıyorum böylece. Aşağı da irobot istiyorum çünkü çok zaman alıyor baştan başa süpürge.
Alışana kadar bir çizelge yapabilirsin. Benim bir arkadaşımın hiç kabiliyeti yoktu mutfağının duvarına takvimli tahta aşmıştı. Günlük işleri yazıp yanına check atıyordu yapınca. Çamaşır işi en büyük iş bizde. Kurutmadan çıkanları sepete koyup çamaşır odasının önündeki koridora koyuyorum. Herkes kendi alıp çekmecesine dolabına koyuyor. Ütülenecekleri ben ayırıyorum. Çoğu şey kurutmadan düzgün çıkıyor zaten. Çok ütüm olmuyor. Benim eteklerim eşimin bazı kumaş pantolonlar vs.
Yani okuldu işdi annemin iş yaptırmamasıydı derken evde hiç iş yapmadım ama başa düşünce yapmaya karar verdim ve altından kalktım. Hiiiçç Sevmiyorum ve imkanım olsa kendim yapmam ama iş bitip de pırıl pırıl olunca günlük bir huzur dozu oluyor.
Dağınıklığa gelince oynayacakları kadar minimum oyuncak tutuyorum evde. Gerisi dolapda . Dönüştürüp indiriyorum. Başka da öyle beş dakika da ortadan kaldırılamayacağını bir yayıntı olmuyor.

Kendini hiç kötü hissetme. Ücretli bir işte çalışmıyor olman "çalışmadığını" göstermez. Ekonomide bu durum "yeniden üretim" ya da "ev içi- görünmeyen emek" diye geçer. Eşiniz şu an çalışıyor ama sizin yaptığınız şeylerin ücretini ödemiyor. Mutfak malzemesi alıyor ama onu siz yenecek hale getiriyor, hazırlıyorsunuz. Kirayı o ödüyor ama evi siz düzenliyorsunuz, temizliyor sunu. İşe gidiyor ama kıyafetlerini siz yıkayıp ütülüyorsunuz. Çocuğunuz var ve ikinizin de bakması gerekiyor ama tüm gün siz ilgileniyorsunuz. Duygusal ve cinsel olarak da bir şeyler paylaşıyorsunuz.
Kısacası bir erkek bu ihtiyaçlarını ücretli bir şekilde karşılamaya çalışsa yetişemez. Ama biz hala kendimizi işe yaramaz ve kötü hissediyoruz. Aslında yine karlı çıkan onlar ve üzerine "işe yaramaz" yaftasını biz yiyoruz.
Hem de onların iş saatleri sınırlıyken bizim bunları 24 saat yapmamız bekleniyor. Tatil günü olmadan bir de!
Ne kadar doğru söylediniz. Dünyada para almadan emek verenlerin hepsinin grev yaptığını bir düşünsenize..
Ekonomi de üretim de 3 günde çöker.
Ama sorsan çalışmıyor.

Ne kadar doğru söylediniz. Dünyada para almadan emek verenlerin hepsinin grev yaptığını bir düşünsenize..
Ekonomi de üretim de 3 günde çöker.
Ama sorsan çalışmıyor.

Erkekler diğer iş alanları da da bu kadar rahat olmaları da bu yüzden, bilim insanlarının, felsefecilerin, yöneticilerin, mucitlerin de sayıca fazla erkek olması bu yüzden. Çünkü onlar sadece yaptıklarına odaklanabilirlerken kadın ev yönetimi, çocuk bakımı ve eğitimi gibi işlerle de ilgileniyorlar. O yüzden "her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" diyorlar. Bugüne kadar yaptığımız temizlik, ütü, yemek, çocuk bakımını erkeklerle eşit süreli paylaşabilseydik bizim de ne kadar çok vaktimiz olurdu...

Erkekler diğer iş alanları da da bu kadar rahat olmaları da bu yüzden, bilim insanlarının, felsefecilerin, yöneticilerin, mucitlerin de sayıca fazla erkek olması bu yüzden. Çünkü onlar sadece yaptıklarına odaklanabilirlerken kadın ev yönetimi, çocuk bakımı ve eğitimi gibi işlerle de ilgileniyorlar. O yüzden "her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" diyorlar. Bugüne kadar yaptığımız temizlik, ütü, yemek, çocuk bakımını erkeklerle eşit süreli paylaşabilseydik bizim de ne kadar çok vaktimiz olurdu...
Benim babam işi ve mutfakta birşeyler yapmak ister annem çalıştığı için. Hala da çalışıyorlar ama annem biraz kontrol seviyor ve kendi yapmak istiyor. Bence birgün cinsel ayrımcılık sona erer ve kadınlar ve erkekler eşit sorumluluk alırsa hala bir grup kadın erkeklere iş yaptırmayıp kendileri yapmayı seçeceklerdir. (Ben değil😂)

X