Teyzemle küsüz aile meseleleri akıl verir misiniz herkes birbirine girdi

Ben sizi de hatalı buldum, ağır hastası olan bir eve gidip kalmazdım ben. Ne kadar süre kaldınız bilmiyorum ama uzaktan da bir şekilde halledilirdi. Gidip o kadar derdin arasında onun evinde kalmanız bile strese sokmuştur eminim.
Evet dedikodu yapması hoş değil ama evini açmış size başkası yapmazdı asla. Özellikle eşi öyle ağır hastayken. Bence gidip helallik almanız hoş olur.

Psikolojisi bozulmuş demek ki biraz. Ben kendi cenazelerimde acılarımda hayat dursun diye beklemedim şahsen hiç. Bana destek olan desteğini hatırlarım, destek olmayanın o an ne yapıyor olduğu zaten önemsiz. 6 ay da 'acıya saygı' konusunu önemseyen insanlar için dahi yeterince uzun bir zaman aslında.

Ama yine de ben sizin anlattıklarınızdan teyzeniz yalnız bir kadın gibi anladım. Onu daha da yalnızlaştırmamak adına bir adım atmanız bence doğru olur. Özür dilemek istemiyorsanız, ya da yüzyüze gelirseniz farklı konular açılacağından endişeleniyorsanız hazır kadınlar günü de yaklaşıyor bir çiçek gönderin mesela. Sizin için kıymetli olduğunu, emeklerinin farkında olduğunu ve küs kalmak istemediğinizi yazdırın karta. En azından bir barış çubuğu olur arada
Yalnız değil çevresi baya var evinde kadını da var Ama bu süreçte benle çok uğraştı Teşekkür ederim yorumunuz için

Sosyal becerileriniz sıfır heralde.
Hesapta kadına ve ailesine yuk olmamak için sabahın köründe çıkıp akşam yemek saatinden sonra dönüyormuşsunuz. Sizce bu evi otel gibi kullanmak değil mi?
Bunu kime yapsanız herkes size gıcık olur zaten.
Buradan bakınca sevgilisiyle rahat rahat gezebilmek için o şehre gelmiş, başkalarıyla gezip tozup s.çmaya , yıkanmaya ölüm dosegindeki kocasıyla yaşayan teyzeye gelen biri gibi görünüyor.
O yüzden tabii ki dedikodu yapması hoş değil ama bence bu konudaki en haksız kişi teyzen değil, üzgünüm.

Size hak veren insanlar en stresli zamanında ve evde ölüm doseginde hasta varken uzun süreli evinde konaklayan, ama kahvaltı yapmayan, akşam yemeğinde yaptıginizi yemeyen, evinizi otel gibi kullanan insana tahammül ettiğinizi düşünsün, öyle yazsın bence
Benden çok yaşayacaksınız 👏

Ben sizi de hatalı buldum, ağır hastası olan bir eve gidip kalmazdım ben. Ne kadar süre kaldınız bilmiyorum ama uzaktan da bir şekilde halledilirdi. Gidip o kadar derdin arasında onun evinde kalmanız bile strese sokmuştur eminim.
Evet dedikodu yapması hoş değil ama evini açmış size başkası yapmazdı asla. Özellikle eşi öyle ağır hastayken. Bence gidip helallik almanız hoş olur.
Kalacağım yer yoktu tam kapanmalara denk geldi covid zamanıydı. Katılıyorum size kalmamam lazımdı o yüzden zahmet ettirmek istemedim. Keşke kalmasaydım başka bi yol bulsaydım

Hesapta kadına ve ailesine yuk olmamak için sabahın köründe çıkıp akşam yemek saatinden sonra dönüyormuşsunuz. Sizce bu evi otel gibi kullanmak değil mi?
Buradan bakınca sevgilisiyle rahat rahat gezebilmek için o şehre gelmiş, başkalarıyla gezip tozup s.çmaya , yıkanmaya ölüm dosegindeki kocasıyla yaşayan teyzeye gelen biri gibi görünüyor.
O yüzden tabii ki dedikodu yapması hoş değil ama bence bu konudaki en haksız kişi teyzen değil, üzgünüm.

Size hak veren insanlar en stresli zamanında ve evde ölüm doseginde hasta varken uzun süreli evinde konaklayan, ama kahvaltı yapmayan, akşam yemeğinde yaptıginizi yemeyen, evinizi otel gibi kullanan insana tahammül ettiğinizi düşünsün, öyle yazsın bence
Benim mesai saatimde evdekiler uyuyorlar Hazırlayıp ses çıkarmak istemedim.ayrıca belirttiğim gibi bazı besinlere alerjim var Glutensiz besleniyorum. Orda yiyemiyordum. Bana özel menü çıkaracak değil hasta kocasına bakarken. İşten döndüğümde yemiş oluyorlardı zaten. Ses yapmak istemiyordum yemek pişirip. Mutfak salona açılıyor çünkü eşi orda yatıyordu. Adamın midesi kötü oluyordu yemek kokularından. Sizce bunu yapsam daha mı iyi olurdu?

bir kap yemek yapıp, sohbet edebilirdiniz.
Çok samimi söyleyeyim, evimi otel gibi kullanacak misafir istemem. Yeğen, kuzen olsa bile.
En azından vakit geçirelim isterim, ben de çok bozulurdum.

kanser hastası birinin evinde kalıp gezmeye gitmeniz de hoş değil bence, adama covid bulaşsaydı? Size yüklenselerdi nasıl bir vicdan azabı olurdu.

Bir de sevdiğim güzel bir söz var: “bana benim hakkımda yapılan dedikoduyu anlatma, o onu anlatırken sen ne yapıyordun onu anlat. 😉

Kimsenin “-miş,-mış”lı anlatımlarına kulak asmayın.

Teyzeniz esini kaybetmisken, onunla beraber kahvalti yapabilir, yemek yiyebilirdiniz. Esi vefat eden kadin, evini otel gibi kullanan yegenine kizar ve kırılır haklı olarak. Ya da madem kayinvalidenizle teyzeniz komsular, kayinvalidenizle yemek yerken teyzenizi de davet edebilirdiniz. Kadin gunlerini evde yalniz gecirmis. Onu kullanmissiniz bence.
Tabi dedikodu yapmasini hakli bulmuyorum ama acısını paylasmaliydiniz bence teyzenizin.

Benim mesai saatimde evdekiler uyuyorlar Hazırlayıp ses çıkarmak istemedim.ayrıca belirttiğim gibi bazı besinlere alerjim var Glutensiz besleniyorum. Orda yiyemiyordum. Bana özel menü çıkaracak değil hasta kocasına bakarken. İşten döndüğümde yemiş oluyorlardı zaten. Ses yapmak istemiyordum yemek pişirip. Mutfak salona açılıyor çünkü eşi orda yatıyordu. Adamın midesi kötü oluyordu yemek kokularından. Sizce bunu yapsam daha mı iyi olurdu?
Peki çözüm sizce alt kattaki nişanlınizla kahvaltı yapıp akşam yemeklerini onla yemek, eve de sadece yatarken çıkmak mi?
Öz annenizi düşünün. Teyzenizin kızı sizde bir seneden de fazla kalsa ve sabah siz gormeden çıkıp akşam yatmaya gelse, apartmana girdiğini gördüğünüz halde her gün nişanlisiyla takıldığı için yaniniza gecenin köründe çıksa , sizin anneniz hiç ses etmeyecek miydi?
Mümkün mü böyle bir şey?
Ya da şöyle düşün.
Annelerin evindesin ama alt katta nişanlın var. Sen sabah çıkıp onun evinde kahvaltı yapıp ise gidiyorsun. Akşam apartmana geldiğini görüyorlar,ama eve değil nişanlına uğruyorsun yemek yiyor, takılıyor, eve yatmaya çıkıyorsun.
Lütfen samimiyetle soyle. senin öz annen baban şu düzene kaç gün sonra isyan ederdi , yoksa anlayışla mi karsilardi??
Gerçekten yaptığınız hareket hem kaba, hem saçma hem de hala kendinizi haklı görüyorsunuz.
Ne diyeyim ki, inşallah eşinizin kız yeğeni üniversiteyi sizin şehirde kazanır, parasına kıyamaz sizde yaşar. Ama size zahmet vermez. Sabah girer gece çıkar 😂
O zaman anlarsınız belki yaptığınız ayibi

Peki çözüm sizce alt kattaki nişanlınizla kahvaltı yapıp akşam yemeklerini onla yemek, eve de sadece yatarken çıkmak mi?
Öz annenizi düşünün. Teyzenizin kızı sizde bir seneden de fazla kalsa ve sabah siz gormeden çıkıp akşam yatmaya gelse, apartmana girdiğini gördüğünüz halde her gün nişanlisiyla takıldığı için yaniniza gecenin köründe çıksa , sizin anneniz hiç ses etmeyecek miydi?
Mümkün mü böyle bir şey?
Ya da şöyle düşün.
Annelerin evindesin ama alt katta nişanlın var. Sen sabah çıkıp onun evinde kahvaltı yapıp ise gidiyorsun. Akşam apartmana geldiğini görüyorlar,ama eve değil nişanlına uğruyorsun yemek yiyor, takılıyor, eve yatmaya çıkıyorsun.
Lütfen samimiyetle soyle. senin öz annen baban şu düzene kaç gün sonra isyan ederdi , yoksa anlayışla mi karsilardi??
Gerçekten yaptığınız hareket hem kaba, hem saçma hem de hala kendinizi haklı görüyorsunuz.
Ne diyeyim ki, inşallah eşinizin kız yeğeni üniversiteyi sizin şehirde kazanır, parasına kıyamaz sizde yaşar. Ama size zahmet vermez. Sabah girer gece çıkar 😂
O zaman anlarsınız belki yaptığınız ayibi
Gecenin yarısı çıktım diye birşey yazmadım. Akşam onlarda yiyip teyzeme geçiyordum dedim.Yemek pişirip onları rahatsız etmemek için.Sabah da kayınvalidemlerde kahvaltı yapıyordum demedim. Kendisi hazırlayıp nişanlımla bana yolluyordu işte yiyordum. Çünkü sabah erken gidiyorm işe uyuyolardı mutfağı kurcalamak istemiyordum. Teyzem haksız demedim olanları tüm çıplaklığıyla size anlatıp barışmak istediğimi söyledim.

Merhaba ben teyzemin komşusunun oğlu ile evliyim. onlara gittiğimde tanışmıştık aşık olduk çok sonradan anlattık onlara. Ailem ankarada yaşıyor. Teyzemler samsunda. Nişanlanıp samsuna taşındım.Orada yaşamak için ev dizmeye geldim İşe girdim.Öğretmenim.Bu süreçte teyzemde kaldım. Aslında hiç istemiyordum ama covid vardı yurtlar kapandı felan ailem ısrar etti. Teyzemin eşi kanser hastası. Son günlerini geçirdi vefat etti ben oradayken. Ben o evde misafir ağırlanmaz diye evde durmamaya çalıştım. Sabah kahvaltı bile yapmadan evden çıkıyordum eşim o sıralar nişanlımdı. Kayınvalidem onun aracılığıyla bana hergün kahvaltı hazırlıyordu yolluyordu. Akşam da onlara gidiyordum direk yemek yemeğe . Teyzemlere öyle geçiyordum.benim bazı yemeklere alerjim var çünkü özel besleniyorum. Teyzemlerde hazırlayıp rahatsız etmek istemedim kimseyi mutfak salona açılıyor çünkü evde hasta vardı sesten rahatsız olmasın. Sigarayı da çıkıp dışarda içiyordum.Tek izin günümde de ev işlerne yardım ediyordum.Sonra bir gün kendi evime çıktım ve öğrendim ki bu süreçte hep arkamdan dedikodumu yapmış. Hepsi sigara içmelerine rağmen çoluk çocuk yani sadece ben içiyormuşum diye ananeme anlatmış Ben nişanlımla evimizde başbaşa kalıyormuşum gitmiş görümcemle kayınvalideme de benm hakkımda evi otel gibi kullanıyor çok değişti felan demiş. Anneme de açık saçık giyiniyor demiş ya neler duydum neler nişanlım bunları öğrenince ona selam vermedi bi gün arabadan el salladı sadece diye gidip ailesine onu şikayet etmiş düğün üzeri eşim ailesiyle küstü.Birkaç ay sonra barıştılar Derken biz evlendik 3 yıldır küsüz ve dedikodumu yaptığı herkes onla küs. Ama anneme benim kocam öldü anlayış göstermediniz diyor beni idare edemediniz diyor. Bizden kocamla gidip ona küstük diye özür bekliyormuş. Bu iş nasıl çözülür hanımlar üç günlük dünya ben küs kalmak istemiyorum artık
ne guzel elinden geldigince dikkat etmissin, temizlige yardim etmissin, bence icin rahat olsun. teyzenin dedikleri gercekten cirkin, ama psikolojisi de saglam olmayabilir. ayrica sana tavsiye nisanlina aile sorunlarini anlatma. simdi sen teyzenle duzelsen bile nisanlinin kini gecmez. ayrica ozur meselesi vs icin sakin nisanlini muhatap etme akrabayla.

Hastalık dönemi çok zor öncelikle.
Yaşadıklarımızdan biliyorum annemin hastalığı gerçekten yaşadığımız en üzgün ve stresli zamanlardı.
Gerçekten anlayış bekliyorsun, birine sımsıkı sarılıp avazın çıktığı kadar bağırıp ağlamak istiyorsun tarif edemiyorum umarım yaşamazsınız.
Her şey batıyor gözünüze.
Ya derdim ki annem neden arkadaşları gibi sağlıklı değil onunda hakkı değil mi gezmek tozmak bütün arkadaşları hayatını yaşıyor ama annem hep hastanede hep acı çekiyor..
O döneme bakınca ne kadar da başka biriymişim.
Ha dedikodunuzu yapması tabii ki yanlış ama o dönemde de biraz daha destek olunup anlayış gösterilmeli bu kişilere inanın psikoloji çok kötü oluyor.

Yanında oldum olmaz mıyım eşi vefat ettikten sonra neredeyse 1 seneye yakın ona destek oldum ama yüzüme gülüp arkamdan konuşmaya devam etti eşimi kötüledi ki ona çok destek oldu Mesela bi gün anneme diyor ki nişanlısıyla görüşmesin bugün kızımla ilgilensin kızının da psikolojik rahatsızlığı var.ilgilenecek kimse yok diyor. Oysa ki adam hastanede yatarken çocukları kayınbiraderi felan rakı içmeye gittiler. Ama millete bunu bizim acımız var bugün nişanlısıyla görüşmese ne olur yani diye anlatıyor.
kiskaniyor, ben olsam gider konusurdum (ozur dileme degil) ama olumlu dunya sen benim teyzemsin vs diye. ama mutlaka mesafe koyun. tehlikeli bi akraba tipi

Gecenin yarısı çıktım diye birşey yazmadım. Akşam onlarda yiyip teyzeme geçiyordum dedim.Yemek pişirip onları rahatsız etmemek için.Sabah da kayınvalidemlerde kahvaltı yapıyordum demedim. Kendisi hazırlayıp nişanlımla bana yolluyordu işte yiyordum. Çünkü sabah erken gidiyorm işe uyuyolardı mutfağı kurcalamak istemiyordum. Teyzem haksız demedim olanları tüm çıplaklığıyla size anlatıp barışmak istediğimi söyledim.
İyi de öyle rahatsızlık veririm,böyle rahatsızlik veririm. Zaten insanların evinde senelerce kira vermeden yaşayarak rahatsızlik vermişsin. Bu kadar dusunceliysen elin ekmek tutuyormuş, ölüm döşeğinde insanlara rahatsızlık vermek yerine keşke apart tutsaydin.
Belki içinden kendince incelik yaptığına inaniyorsun ama kabalık yaptığın. Tek teyzen değil, çok anlayışlı kaynananın da boyle misafiri olsa o da bikardi. Sana hak veren kimse böyle evi otel gibi kullanan birine iki aydan fazla katlanamazdi. Buna emin olabilirsin.
Barışma konusuna gelince doğumgünü yakın zamanda mi?
Çiçek sepetinden onun sevdiği bir saksı cicegini yollayıp doğum gününü kutlayın.
Ya da önümüz ramazan. Kaynananız bir gün onu iftara cagirsin, sofrada siz de olun öyle belki normalleşirsiniz.
Ya da ramazan için arayıp evine davet et. 'ne yasandiysa yaşandı, sen bana yillarca evini actin, gel ben sana evimde bir iftar daveti vereyim. Ramazanda küslük olmaz' de. Gelince de normal ağırla.
Aslında kadın evet dedikodu yapmış ama 'evi otel gibi kullaniyor' demiş, doğru.
'nisanlisiyla evde başbaşa kaliyor' demiş. Hangimiz sevgilimizle başbaşa kalıp koklaşmadik yani, belki de kapıyı gözlüyordur kaynananın çıkıp senin girdiğin birkac ana denk gelmiştir. Eski insanlar pastane buluşmasina üçüncü kisiyle giden insanlar, sana normal gelen ona anormal gelmiştir. Emanet kız çocuğusun yani, ona emanet sayılırsın..böyle şeyler insanları gerer. O yüzden kizamadim kadına.
'acik saçık giyiniyor' demiş. Benim annem de bana diyor, unursamiyorum bile. Belli bazı kesimden insanlar tayta , cropa, yırtık pantolona,sıfır kola çıplak gözüyle bakıyorlar. Var yani boyleleri.
Sigara içiyor, demiş. O da içiyor demişsiniz😂😂 yani bu ülkede anneler babalar sigara içer, çocuklar gizli içer. Böyle bir sosyolojimiz var. Benim annem 60 yaşında, 15 yaşından beri tütün kullanıyor. Hala ananemin yanında içmez. Haliyle teyzenizin kendi sigara icmesiyle sizin sigara içmeniz aynı şey değil. Benim annem ergenlikten beri tiryaki, hala sigara içen birilerinin çocuğunu eleştirme hakkını kendinde görür. Böyledir yani insanlar.
Bir de nişanlın cidden duyduğu laflardan sonra,kendince haklı olarak selam vermemiş,soğuk yapmış. Kadın da bunu abartmış.
Aslında olaylara tek tek bakınca çok da büyütülecek meselele değil. Hepsinin temeli sizin elalemin evinde gereksiz yere uzun süreler kalmanız. Bir sure sonra huzursuz olan kadın (çok iyi biri de değilse) dedikodunuzu yapıp,sizi kötüleyip rahatlamak istemiştir. Gorumceniz şurada sizle iki ay kalsa size de yaptıkları batar yani,kaldı ki siz ne kadar kalmışsınız
Modern Family dizisinde bir söz vardı;
Bir Kolombiya atasözü der ki 3 günden fazla kalan misafir ceset gibi kokar

Merhaba ben teyzemin komşusunun oğlu ile evliyim. onlara gittiğimde tanışmıştık aşık olduk çok sonradan anlattık onlara. Ailem ankarada yaşıyor. Teyzemler samsunda. Nişanlanıp samsuna taşındım.Orada yaşamak için ev dizmeye geldim İşe girdim.Öğretmenim.Bu süreçte teyzemde kaldım. Aslında hiç istemiyordum ama covid vardı yurtlar kapandı felan ailem ısrar etti. Teyzemin eşi kanser hastası. Son günlerini geçirdi vefat etti ben oradayken. Ben o evde misafir ağırlanmaz diye evde durmamaya çalıştım. Sabah kahvaltı bile yapmadan evden çıkıyordum eşim o sıralar nişanlımdı. Kayınvalidem onun aracılığıyla bana hergün kahvaltı hazırlıyordu yolluyordu. Akşam da onlara gidiyordum direk yemek yemeğe . Teyzemlere öyle geçiyordum.benim bazı yemeklere alerjim var çünkü özel besleniyorum. Teyzemlerde hazırlayıp rahatsız etmek istemedim kimseyi mutfak salona açılıyor çünkü evde hasta vardı sesten rahatsız olmasın. Sigarayı da çıkıp dışarda içiyordum.Tek izin günümde de ev işlerne yardım ediyordum.Sonra bir gün kendi evime çıktım ve öğrendim ki bu süreçte hep arkamdan dedikodumu yapmış. Hepsi sigara içmelerine rağmen çoluk çocuk yani sadece ben içiyormuşum diye ananeme anlatmış Ben nişanlımla evimizde başbaşa kalıyormuşum gitmiş görümcemle kayınvalideme de benm hakkımda evi otel gibi kullanıyor çok değişti felan demiş. Anneme de açık saçık giyiniyor demiş ya neler duydum neler nişanlım bunları öğrenince ona selam vermedi bi gün arabadan el salladı sadece diye gidip ailesine onu şikayet etmiş düğün üzeri eşim ailesiyle küstü.Birkaç ay sonra barıştılar Derken biz evlendik 3 yıldır küsüz ve dedikodumu yaptığı herkes onla küs. Ama anneme benim kocam öldü anlayış göstermediniz diyor beni idare edemediniz diyor. Bizden kocamla gidip ona küstük diye özür bekliyormuş. Bu iş nasıl çözülür hanımlar üç günlük dünya ben küs kalmak istemiyorum artık
Bir kısmen teyzenizi haklı buldum Kocası hastayken veya vefat ettiğinde manevi destek bulunmamişsiniz.
Rahatsızlık vermeyin diye uzaklaşmişsiniz ama sanki evden kaçıyor gibi davranmışsiniz.
Kocası kanser hastası ve ölümünü
göreceğini bilmek bile insanın psikolojisini maf eder.
Sürekli komşu kv evine gitmek yerine yaptığınız kalktiğiniz evde biraz zaman gecirşeydiniz.
Bence de evi otel gibi kullanmişsiniz.

Dedikodusunu bilmem ama teyzenizi anlıyorum.
Görümcem gelir bana senede iki hafta kalmaya ama resmen otel gibi.
Bazen evde kahvaltı yapar bazende yapmadan çıkıp gider akşam gelecek mi gelmeyeckmi belli değil.
Biraz empati.
Birde küçük olaylar için 3 sene küs kalmak niye .
Değmez kızım değmez Allah kimseyi dert ile sağlik ile sinamisin.

Yani aklını karıştırmak istemem ama bu huy, karakter meselesi. Teyzeniz değişmez maalesef. Ya siz onu duymazdan geleceksiniz ya da mesafeli kalacaksınız. Çünkü insan hakkında kötü konuşulduğunu duyduğunda da sakin kalamıyor. Hele ki iftira seviyesine gelmişse. Bizim sülalede çoktur mesela bilmeden etmeden namusuna kadar laf edenler. Kuzenlerim aldırış etmez çünkü her gün yüz yüze bakıyoruz küsülmüyor der. Ama ben bırak konuşmayı aynı ortamda bile asla bulunmam şahsen. Eşi ölmüştür Allah rahmet eylesin ama beni idare edin ne demek. Ölümle ne ilgisi var bunun? Ben inanılmaz rahatım beni gören olmadığı için dedikodumu yapmakta da zorluk çekiyorlar :) O yüzden vicdan yapmanıza gerek yok bence.

Bir de pandemi zamanı kaldım diyor. Pandemi zamanı evde yaşlı, hasta varken her gün dışarda dolaşmak mantıklı bir şey mi?
Evinde yaşlı,hasta olan Bir sürü insan sosyal hayatını sıfırlardi "eve hastalık getirmeyeyim" diye.
böyle bir dönemde , evde bağışıklığı düşük ölüm doseginde hasta varken hem evi otel gibi kullanip bir de her gün gezmeye tozmaya sabah çıkıp akşam gelen yeğen normal mi yani?
iyi enişte COVID olmamış, kesin konu sahibinden bilirlerdi.
Hah bende onu yazacaktım ben annemi babamı balkondan gordum once yakin arkadaşimı evime kabul etmedim ki ilk kez oyle birsey yaptim küstü hatta eşimde seker olduğu için

Ben olsam küsmez ama mesafemi korurdum..

Teyzeniz haklı.
Neden hakli oldugunu aciklamislar zaten, hepsine katılıyorum.
Madem evi dizmissiniz, nisanlinizla beraber vakit geciriyormussunuz o evde kalabilirdiniz. Zaten yemeginizi kayinvalidenizde yiyormuşsunuz. Kirlettiginizi temizler, kendi camasirinizi yikardiniz. Kadinin hastasi var, zaten canı burnunda. Evi otel givi kullaniyor dedigine gore yatma saatine yakin eve geliyordunuz demekki. Can sıkıcı bence.

X