Teyzemle küsüz aile meseleleri akıl verir misiniz herkes birbirine girdi

Merhaba ben teyzemin komşusunun oğlu ile evliyim. onlara gittiğimde tanışmıştık aşık olduk çok sonradan anlattık onlara. Ailem ankarada yaşıyor. Teyzemler samsunda. Nişanlanıp samsuna taşındım.Orada yaşamak için ev dizmeye geldim İşe girdim.Öğretmenim.Bu süreçte teyzemde kaldım. Aslında hiç istemiyordum ama covid vardı yurtlar kapandı felan ailem ısrar etti. Teyzemin eşi kanser hastası. Son günlerini geçirdi vefat etti ben oradayken. Ben o evde misafir ağırlanmaz diye evde durmamaya çalıştım. Sabah kahvaltı bile yapmadan evden çıkıyordum eşim o sıralar nişanlımdı. Kayınvalidem onun aracılığıyla bana hergün kahvaltı hazırlıyordu yolluyordu. Akşam da onlara gidiyordum direk yemek yemeğe . Teyzemlere öyle geçiyordum.benim bazı yemeklere alerjim var çünkü özel besleniyorum. Teyzemlerde hazırlayıp rahatsız etmek istemedim kimseyi mutfak salona açılıyor çünkü evde hasta vardı sesten rahatsız olmasın. Sigarayı da çıkıp dışarda içiyordum.Tek izin günümde de ev işlerne yardım ediyordum.Sonra bir gün kendi evime çıktım ve öğrendim ki bu süreçte hep arkamdan dedikodumu yapmış. Hepsi sigara içmelerine rağmen çoluk çocuk yani sadece ben içiyormuşum diye ananeme anlatmış Ben nişanlımla evimizde başbaşa kalıyormuşum gitmiş görümcemle kayınvalideme de benm hakkımda evi otel gibi kullanıyor çok değişti felan demiş. Anneme de açık saçık giyiniyor demiş ya neler duydum neler nişanlım bunları öğrenince ona selam vermedi bi gün arabadan el salladı sadece diye gidip ailesine onu şikayet etmiş düğün üzeri eşim ailesiyle küstü.Birkaç ay sonra barıştılar Derken biz evlendik 3 yıldır küsüz ve dedikodumu yaptığı herkes onla küs. Ama anneme benim kocam öldü anlayış göstermediniz diyor beni idare edemediniz diyor. Bizden kocamla gidip ona küstük diye özür bekliyormuş. Bu iş nasıl çözülür hanımlar üç günlük dünya ben küs kalmak istemiyorum artık
Evi otel gibi kullanmışsınız ama
Yatmadan yatmaya gitmişsiniz
Kadın sizinle sohbet etmek istedi belki ama siz yatmaya gitmişsiniz
Burdan anladığım kaıdnın kocası hastayken siz onun evinde kalmışsınız ve tüm gün nişanlınızla gezmişsiniz

Sinirim geçmedi benim bir ev arkadaşım vardı
O kadar pisti ki
Evi temizlememek için sabah gider gece gelirdi
Ama tuvalet banyo kullanırdı
Hiç temizlemezdi eve ait düzene dahil olmazdı
Ben o kızla baya kavga ettim öyle ayrıldık
Şimdi o mu suçlu ben mi?
O gelip burda dese ama ben seni rahatsız etmemek için gece geç geliyordum dese çokça sinirlenirim ve apaçık yalancı derim
İşten kaçtığı için geç geliyordu

İyi de öyle rahatsızlık veririm,böyle rahatsızlik veririm. Zaten insanların evinde senelerce kira vermeden yaşayarak rahatsızlik vermişsin. Bu kadar dusunceliysen elin ekmek tutuyormuş, ölüm döşeğinde insanlara rahatsızlık vermek yerine keşke apart tutsaydin.
Belki içinden kendince incelik yaptığına inaniyorsun ama kabalık yaptığın. Tek teyzen değil, çok anlayışlı kaynananın da boyle misafiri olsa o da bikardi. Sana hak veren kimse böyle evi otel gibi kullanan birine iki aydan fazla katlanamazdi. Buna emin olabilirsin.
Barışma konusuna gelince doğumgünü yakın zamanda mi?
Çiçek sepetinden onun sevdiği bir saksı cicegini yollayıp doğum gününü kutlayın.
Ya da önümüz ramazan. Kaynananız bir gün onu iftara cagirsin, sofrada siz de olun öyle belki normalleşirsiniz.
Ya da ramazan için arayıp evine davet et. 'ne yasandiysa yaşandı, sen bana yillarca evini actin, gel ben sana evimde bir iftar daveti vereyim. Ramazanda küslük olmaz' de. Gelince de normal ağırla.
Aslında kadın evet dedikodu yapmış ama 'evi otel gibi kullaniyor' demiş, doğru.
'nisanlisiyla evde başbaşa kaliyor' demiş. Hangimiz sevgilimizle başbaşa kalıp koklaşmadik yani, belki de kapıyı gözlüyordur kaynananın çıkıp senin girdiğin birkac ana denk gelmiştir. Eski insanlar pastane buluşmasina üçüncü kisiyle giden insanlar, sana normal gelen ona anormal gelmiştir. Emanet kız çocuğusun yani, ona emanet sayılırsın..böyle şeyler insanları gerer. O yüzden kizamadim kadına.
'acik saçık giyiniyor' demiş. Benim annem de bana diyor, unursamiyorum bile. Belli bazı kesimden insanlar tayta , cropa, yırtık pantolona,sıfır kola çıplak gözüyle bakıyorlar. Var yani boyleleri.
Sigara içiyor, demiş. O da içiyor demişsiniz😂😂 yani bu ülkede anneler babalar sigara içer, çocuklar gizli içer. Böyle bir sosyolojimiz var. Benim annem 60 yaşında, 15 yaşından beri tütün kullanıyor. Hala ananemin yanında içmez. Haliyle teyzenizin kendi sigara icmesiyle sizin sigara içmeniz aynı şey değil. Benim annem ergenlikten beri tiryaki, hala sigara içen birilerinin çocuğunu eleştirme hakkını kendinde görür. Böyledir yani insanlar.
Bir de nişanlın cidden duyduğu laflardan sonra,kendince haklı olarak selam vermemiş,soğuk yapmış. Kadın da bunu abartmış.
Aslında olaylara tek tek bakınca çok da büyütülecek meselele değil. Hepsinin temeli sizin elalemin evinde gereksiz yere uzun süreler kalmanız. Bir sure sonra huzursuz olan kadın (çok iyi biri de değilse) dedikodunuzu yapıp,sizi kötüleyip rahatlamak istemiştir. Gorumceniz şurada sizle iki ay kalsa size de yaptıkları batar yani,kaldı ki siz ne kadar kalmışsınız
Modern Family dizisinde bir söz vardı;
Bir Kolombiya atasözü der ki 3 günden fazla kalan misafir ceset gibi kokar
Gerçekten güzel cevaplar verdiniz bana koşulsuz haklısın demeyip kendimi eleştirmemi sağladınız teşekkür ederim fakat uzun süre kalmadım kısa bi süre kaldım.Kendi evimi dizene kadar Sonra evlenmeden kendi evime taşındım zaten.Belirttiğim gibi ayrıca izin günlerimde evini temizledim yardım ettim. Yemek yedikten sonra ona gelip gece yarılarına kadar sırdaşı oldum. Evi otel gibi kullanmadım yani. Ben zahmet vermiyim dedim amerikan mutfak adamcağızı rahatsız etmek istemedim.Kayınvalidem de ona dedi gelinimin yemeğini ben üstleniyorum alerjisi var sen kocanla rahat ilgilen diye Hergün ona gitti destek oldu. Apart bulamadım yurtlar kapalıydı işe hemen başlamam lazımdı mecbur kaldım yani Otele de ailem izin vermedi korktular o zaman daha gençtim dünyanın binbir türlü hali var diye. Herneyse olan oldu zaten barışmak da istiyorum. Bir de biz çok samimiydik kendisi benim süt annem. Anne yarımdı Orda fazlalık olmam çok üzücü oldu

Benim mesai saatimde evdekiler uyuyorlar Hazırlayıp ses çıkarmak istemedim.ayrıca belirttiğim gibi bazı besinlere alerjim var Glutensiz besleniyorum. Orda yiyemiyordum. Bana özel menü çıkaracak değil hasta kocasına bakarken. İşten döndüğümde yemiş oluyorlardı zaten. Ses yapmak istemiyordum yemek pişirip. Mutfak salona açılıyor çünkü eşi orda yatıyordu. Adamın midesi kötü oluyordu yemek kokularından. Sizce bunu yapsam daha mı iyi olurdu?
Bahane bulma
Madem yaşayacaksın teyze evinde
Teyzeciğim nasılsın işlerine yardım edeyim diyecektin
Bencil insan sevmiyorum ay eski pis ev arkadaşım geldi aklıma aynı onun gibisin
Bir kere mutfağı banyoyu sildin mi merak ettim

Evi otel gibi kullanmışsınız ama
Yatmadan yatmaya gitmişsiniz
Kadın sizinle sohbet etmek istedi belki ama siz yatmaya gitmişsiniz
Burdan anladığım kaıdnın kocası hastayken siz onun evinde kalmışsınız ve tüm gün nişanlınızla aynı gezmişsiniz
Yok sabah işim erken başlıyordu erken çıkıyordum mecburen akşam da yemek yiyip geliyordum. Zaten covid vardı heryer kapalıydı.

Nasıl barışıcam hiç görmedim yüzünü bile ne aradım ne sordum nasıl barışılır onun özür dilemesi lazım ama kendini haklı görüyor
Niyetler farklı anlaşılabiliyor. Siz rahatsız etmek istemediniz, o evi otel gibi kullandığınızı sandı. Onları kullandığınızı düşündü. Bakış açıları farklı olabilir ama niyetler temizse sorunlar çözülür. Siz gidin lafı uzatmayın, eski konulari desmeyin. Sizi rahatsız etmemek için evde durmuyordum, sizin böyle düşünmeniz ve beni başkalarına anlatmanız beni kırdı deyin. O itiraz, kavga moduna girerse kesinlikle karşılık vermeyin. Bana müsaade deyip kalkın. Bakin o zaman neler olacak... Tartışmaya girerseniz kavga çıkar, niyetinizi nazikce söyleyip kalkarsanız o zaman karşı tarafta vicdan muhasebesi başlar. Kusluge gerek yok, iyi günde kötü günde destek olursunuz sorun kalmaz

Merhaba ben teyzemin komşusunun oğlu ile evliyim. onlara gittiğimde tanışmıştık aşık olduk çok sonradan anlattık onlara. Ailem ankarada yaşıyor. Teyzemler samsunda. Nişanlanıp samsuna taşındım.Orada yaşamak için ev dizmeye geldim İşe girdim.Öğretmenim.Bu süreçte teyzemde kaldım. Aslında hiç istemiyordum ama covid vardı yurtlar kapandı felan ailem ısrar etti. Teyzemin eşi kanser hastası. Son günlerini geçirdi vefat etti ben oradayken. Ben o evde misafir ağırlanmaz diye evde durmamaya çalıştım. Sabah kahvaltı bile yapmadan evden çıkıyordum eşim o sıralar nişanlımdı. Kayınvalidem onun aracılığıyla bana hergün kahvaltı hazırlıyordu yolluyordu. Akşam da onlara gidiyordum direk yemek yemeğe . Teyzemlere öyle geçiyordum.benim bazı yemeklere alerjim var çünkü özel besleniyorum. Teyzemlerde hazırlayıp rahatsız etmek istemedim kimseyi mutfak salona açılıyor çünkü evde hasta vardı sesten rahatsız olmasın. Sigarayı da çıkıp dışarda içiyordum.Tek izin günümde de ev işlerne yardım ediyordum.Sonra bir gün kendi evime çıktım ve öğrendim ki bu süreçte hep arkamdan dedikodumu yapmış. Hepsi sigara içmelerine rağmen çoluk çocuk yani sadece ben içiyormuşum diye ananeme anlatmış Ben nişanlımla evimizde başbaşa kalıyormuşum gitmiş görümcemle kayınvalideme de benm hakkımda evi otel gibi kullanıyor çok değişti felan demiş. Anneme de açık saçık giyiniyor demiş ya neler duydum neler nişanlım bunları öğrenince ona selam vermedi bi gün arabadan el salladı sadece diye gidip ailesine onu şikayet etmiş düğün üzeri eşim ailesiyle küstü.Birkaç ay sonra barıştılar Derken biz evlendik 3 yıldır küsüz ve dedikodumu yaptığı herkes onla küs. Ama anneme benim kocam öldü anlayış göstermediniz diyor beni idare edemediniz diyor. Bizden kocamla gidip ona küstük diye özür bekliyormuş. Bu iş nasıl çözülür hanımlar üç günlük dünya ben küs kalmak istemiyorum artık
Böyle teyze düşman başına vermesin Allahım. Ne özürü bekliyor acaba bence onun sizden özür dilemesi gerekiyor fitne fücurluk işi. Aman aman sakın evine falan alma barışmada Allah korusun evliliğini bile bozmaya kalkar. Sizden uzak Allah’a yakın olsun dedikoducu fitneci teyze.

Niyetler farklı anlaşılabiliyor. Siz rahatsız etmek istemediniz, o evi otel gibi kullandığınızı sandı. Onları kullandığınızı düşündü. Bakış açıları farklı olabilir ama niyetler temizse sorunlar çözülür. Siz gidin lafı uzatmayın, eski konulari desmeyin. Sizi rahatsız etmemek için evde durmuyordum, sizin böyle düşünmeniz ve beni başkalarına anlatmanız beni kırdı deyin. O itiraz, kavga moduna girerse kesinlikle karşılık vermeyin. Bana müsaade deyip kalkın. Bakin o zaman neler olacak... Tartışmaya girerseniz kavga çıkar, niyetinizi nazikce söyleyip kalkarsanız o zaman karşı tarafta vicdan muhasebesi başlar. Kusluge gerek yok, iyi günde kötü günde destek olursunuz sorun kalmaz
Teşekkür ederim 🙏

Böyle teyze düşman başına vermesin Allahım. Ne özürü bekliyor acaba bence onun sizden özür dilemesi gerekiyor fitne fücurluk işi. Aman aman sakın evine falan alma barışmada Allah korusun evliliğini bile bozmaya kalkar. Sizden uzak Allah’a yakın olsun dedikoducu fitneci teyze.
Herkes hatasını anlar umarım Ben de dahil varsa Teşekkür ederim 🙏

Bahane bulma
Bahane bulma
soru
Bahane bulma
Sorumu eksik okudunuz sanırım. Tek izin günümde de ev işlerine yardım ediyordum yazdım. Ayrıca düğün hazırlıkları ev dizilmeyle uğraşıyordum çok kısa kalıp kendi evime çıktım. Pisliği ben de sevmem kimse kimsenin hizmetçisi değil

Sinirim geçmedi benim bir ev arkadaşım vardı
O kadar pisti ki
Evi temizlememek için sabah gider gece gelirdi
Ama tuvalet banyo kullanırdı
Hiç temizlemezdi eve ait düzene dahil olmazdı
Ben o kızla baya kavga ettim öyle ayrıldık
Şimdi o mu suçlu ben mi?
O gelip burda dese ama ben seni rahatsız etmemek için gece geç geliyordum dese çokça sinirlenirim ve apaçık yalancı derim
İşten kaçtığı için geç geliyordu
Benim de öyle ev arkadaşım vardı evlerimizi ayırdık. Benim teyzemle olan sıkıntım temizlik üzerine değil

Anne yarımdı Orda fazlalık olmam çok üzücü oldu
Ben ablamla bir bütünüm, yaşımız yakın, kardeş değil ikiz gibiyiz. Ama üç gün kalamam, kıza fazlalık olurum.
Eşinizin kardesi var mı? Öz kardeşi gelse siizn evde bir ay kalsa sizin eve de sığmaz. Böyledir yani bu işler, tabii ki fazlalık olacaksın. Teyzene fazlalık olmasan enistene, kuzenlerine fazlalık olacaksin.
Alindigin şey buysa çok gereksiz bir alınganlık 😅
Neyse , olan olmuş, giden gitmiş.
Dediğin gibi, herkesin hatası var bu olayda. Hiç hatalı değil gibi özür beklemek ya da hatali gibi özür dilemek yersiz olur. O yüzden bence şu mübarek üç ayları kullan, bir şekilde barış :) ya da araya yaşıyorsa ananeyi kat, 'mübarek günde küslük olmaz' desin. Sizi öpüştürsün baristirsin

Akrabalar bizim düşündüğümüzden farklı düşünüp yaptıklarımızdan çok daha fazlasını bekleyebiliyor maalesef. Barışmak istiyorsanız en güzeli sakin bir günde karışılıklı oturup konuşmak

X