Toz bezinin dayanılmaz cazibesine karşı koyamıyorum.

Yok artık yatak toplamamak temiz çamaşırı ortada bırakmak bana fazla. O kadarını yapamam. Rahatsız olurum ki hijyenik de bulmuyorum. Her şeyi geçtim o görüntü beni rahatsız ediyor. Bu temizlik değil artık safi dağınıklık düzensizlik :) çevrem düzenli ve göz yormayan vaziyette değilse iç huzurum da olmuyor benim. Önümde bir çamaşır yığını, büzüşmüş bir yorgan varsa ben sakince oturamam. Açıkçası bu halimden de memnunum :) ben sadece işin temizlik kısmını abarttığımı düşünüyorum, bundan kurtulmaya çalışıyorum.

He bu tertipli olma hali sadece ev düzeni için geçerli değil. Kitaplarım da belli bir düzen içinde kitaplıkta dizilidir. Aldığım tüm notlar düzenli ve temizdir. Kitap ucu kıvırmam, karalama şeklinde not tutmam, öğretmenlik yaparken de kişisel dolabım düzenliydi. Hayatımın her alanında düzeni seviyorum. Düzen ve titizlik ayrı şeyler efem, ben titiz olmak istemiyorum :)
Temiz çamaşır ortadaysa me oluyor
Yorgun olunca toplayıp atıyorum tekli koltuğun üstüne
Evde kedi falan yoksa üzerine işemiyorsa o kadar sorun yok
Dışarı balkona asıyoruz dışarısı çok mu temiz
Yorganı bir gün toplamamış olun yorgan pirelenecek değil ya
Takıntılı değilim diyorsunuz ama bence gayet takmış durumdasınız
Bu arada temizliğin o kadar sürmesi normal bende her gün ev süpürüp banyo yıkasam çamaşır ütü yapsam ben biri değil üçü beşi bulurum
Sorun bunların her gün yapılmak zorunda gibi olmasında

Temiz çamaşır ortadaysa me oluyor
Yorgun olunca toplayıp atıyorum tekli koltuğun üstüne
Evde kedi falan yoksa üzerine işemiyorsa o kadar sorun yok
Dışarı balkona asıyoruz dışarısı çok mu temiz
Yorganı bir gün toplamamış olun yorgan pirelenecek değil ya
Takıntılı değilim diyorsunuz ama bence gayet takmış durumdasınız
Bu arada temizliğin o kadar sürmesi normal bende her gün ev süpürüp banyo yıkasam çamaşır ütü yapsam ben biri değil üçü beşi bulurum
Sorun bunların her gün yapılmak zorunda gibi olmasında

Nasıl anlatsam bilemedim ki. Çevrenin düzensiz olması zihnimi yoruyor. Genel olarak sade ve düzenli hayatı seviyorum zaten. Biblo, çerçeve, buzdolabı üstü magnetleri, yatak odası süsleri de sevmem. Olabildiğince sade evim. İçinde yaşadığım mekanın göz yormayan, sade ve düzenli olmasını istiyorum. Böylelikle gördüğüm manzara zihnimi yormuyor.

Aşırı kalabalık mekanları, aşırı yüksek sesli müziği, çok fazla ışığı da sevmiyorum. Hani mevzu temizlik takıntı değil sadelik yahut düzen.

Konuya İlk yorumumda hergün ev süpürüp, lavabo temizlediğimi yazmıştım, bugün gündüz hicbirseye elimi sürmedim.

Canım oğlum ise gündüz ki yarım saatlik uykuna rağmen gece onbire kadar uyumamakta direnince, oğlumu eşime bırakıp diğer odaya geçtim, nefes alayım diye. Kendime kahve yapacaktım,dedim ki ilk önce bir duş alayım da rahatlayayım. Duştan sonra şu duşakabini temizleyim diye başlayıp, klozeti ve sonrasında banyo dolaplarını silip düzenlerken, eşimin kapıyı açmasıyla kendime geldim 🤦‍♀️ birde üzerine eşimin canımın kıymetini hiç bilmediğim, yatıp dinleceğim yerde ne bu saate temizlikle ne derdimin olduğu gibi cici sözlerine muhattap oldum.

Geldim oğlumu sallıyorum şuan, ne güzel 💆 kendime ayıracagım bir saati banyo temizliği ile geçirdiğim için tebrik ediyorum kendimi.

Beni bir sen anlarsın gibi geldi 😅ben böyle değildim, ne ara bu hale geldim bilmiyorum.

Konuya İlk yorumumda hergün ev süpürüp, lavabo temizlediğimi yazmıştım, bugün gündüz hicbirseye elimi sürmedim.

Canım oğlum ise gündüz ki yarım saatlik uykuna rağmen gece onbire kadar uyumamakta direnince, oğlumu eşime bırakıp diğer odaya geçtim, nefes alayım diye. Kendime kahve yapacaktım,dedim ki ilk önce bir duş alayım da rahatlayayım. Duştan sonra şu duşakabini temizleyim diye başlayıp, klozeti ve sonrasında banyo dolaplarını silip düzenlerken, eşimin kapıyı açmasıyla kendime geldim 🤦‍♀️ birde üzerine eşimin canımın kıymetini hiç bilmediğim, yatıp dinleceğim yerde ne bu saate temizlikle ne derdimin olduğu gibi cici sözlerine muhattap oldum.

Geldim oğlumu sallıyorum şuan, ne güzel 💆 kendime ayıracagım bir saati banyo temizliği ile geçirdiğim için tebrik ediyorum kendimi.

Beni bir sen anlarsın gibi geldi 😅ben böyle değildim, ne ara bu hale geldim bilmiyorum.

Ben de hangi ara böyle oldum hatırlamıyorum valla. Bana da az önce eşim harıl harıl masada çalışırken "yav uyu uyu yeter" dedi de telefonu alıp yatağıma girdim. Saate bakıyorum şu an kaç saat uyurum kaçta kalkarım diye hesap yapıyorum. Uykum gelmezse aha uyanmama şu kadar saat kaldı diye söyleniyorum mesela.

Ben seni anlıyorum da çözüm bulamıyorum. Bununla ilgili geçen bir yazı okumuştum. Durup bir şey yapmayınca vicdan azabı çeken insanlarla ilgili. İç huzurumuz yokmuş, öyle diyolaa:)))

Ben de hangi ara böyle oldum hatırlamıyorum valla. Bana da az önce eşim harıl harıl masada çalışırken "yav uyu uyu yeter" dedi de telefonu alıp yatağıma girdim. Saate bakıyorum şu an kaç saat uyurum kaçta kalkarım diye hesap yapıyorum. Uykum gelmezse aha uyanmama şu kadar saat kaldı diye söyleniyorum mesela.

Ben seni anlıyorum da çözüm bulamıyorum. Bununla ilgili geçen bir yazı okumuştum. Durup bir şey yapmayınca vicdan azabı çeken insanlarla ilgili. İç huzurumuz yokmuş, öyle diyolaa:)))
Çok biliyor onlar 😅

Ben çok gergin olduğumda özellikle ev işine vuruyorum kendimi, duşakabini oğlumun neden uyamadığı ile ilgili söylenerek sildim sinirle. Klozeti mahsun bırakmak istemedim 😅 dolabı bez almak için açınca, onu o karmaşada bırakmak haksızlık olur diye düşündüm. 😅😅
Şuan çamaşır suyu kokusu geliyor ellerimden buram buram 😅

Ben daha uyuyamam, uyumama en az 2 saat var, 3-4 saatlik uykuya alıştı canım bünyem.

Çok biliyor onlar 😅

Ben çok gergin olduğumda özellikle ev işine vuruyorum kendimi, duşakabini oğlumun neden uyamadığı ile ilgili söylenerek sildim sinirle. Klozeti mahsun bırakmak istemedim 😅 dolabı bez almak için açınca, onu o karmaşada bırakmak haksızlık olur diye düşündüm. 😅😅
Şuan çamaşır suyu kokusu geliyor ellerimden buram buram 😅

Ben daha uyuyamam, uyumama en az 2 saat var, 3-4 saatlik uykuya alıştı canım bünyem.

Eskiden Az uykuyla yetinirdim de artık dayanılmaz bir baş ağrısı peydah oluyor uykumu alamazsam. Sırf o ağrıyı çekmemek için uyumaya çalışıyorum.

Heh işte bende de aynısı oluyor o yüzden iş bitmiyor ya. Başka bir amaçla girdiğim oda veya banyoda elim değmişken ile başlayan düşüncelerle çıkamıyorum işin içinden :)

Teonun kaka kitabı, elifin tuvalet eğitimi kitabı, pedagog bir arkadaşımın tavsiyesi ile bir kaka kitabı daha. Piyasadaki kakaya dair tüm kitapları satın aldım ve defalarca okudum.

Size oğlumun gıcıklığını şöyle anlatayım. Kitapları dikkatle dinler, satır aralarında "bebekler kakayı altına yapar abima çocuklar yapmaz. Teo da yapmıyor. Elif de yapmıyor. Ben de bebek değilim ama ben beze yapıcam" diyor. Her şeyin farkında, en ince ayrıntısına kadar. Lakin benim oğlum kendi istemedikçe hiçbir şey yapmayan, ikna edilemeyen bir çocuk. Lazımlık da denedim. Ondan da tiksiniyor. Çok uzun süre çişini klozete de yapmak istemedi. Lazımlığa yaptı. Sonra vakti gelince kendi isteği ile klozete oturdu. Ama kaka ısrarla beze. Vakti gelecek elbet de ben tükenmeden gelse iyi olur.
tuvalet eğitimine direnç deniyor buna. ben de oğlumda yaşadım. dört yaşına kadar gece altına yapmadığı halde, yani tuvaletini tutabildiği halde tuvalete gitmedi. beze yaptı. kaç ay bezsiz tuvalet eğitimi verdim, olmadı. etrafımdakiler hep hala mı öğrenmedi diye hayıflanıyordu.

en sonunda bıraktım. bezi tekrar bağladım altına. askere kadar altına yapacak değil ya, büyüyünce de büyük çocuk bezi bağlarım dedim. 4 yaşınA bastığı gün anne ben bezi çıkarıcam, artık tuvalete gidicem dedi ve bitti. yani çocuk ne zaman irade eder ve isterse o zaman bırakıyor. bir çeşit özgürlük savaşına çeviriyor yani işi :)

Enerjinizi laf sokarak tüketmeyin demişsin ama,sende enerjini doğru yerlere kullanmamışsın😅😅 hergün yer süpürmüyorum. Ütüde yapmıyom aşırı temiz ve çok mutluyum 😘

Aslında bu dediğinizi bir arkadaşım da söyledi. Ancak onun varsayımı, istenmeyen işleri ertelemek için istenen eylemlere yönelmek üzerine. Ancak bende tam tersi oluyor. Bu konuda da iddiası şu, mükemmeliyetçi yapım dolayısıyla istediğim eylemleri en iyi şekilde yapma isteğim olduğundan ve bunun gerçekleşmeme ihtimalinden korktuğum için erteliyor olabilirmişim. Temizlik, düzen gibi konular basit gördüğüm ve mükemmellik aramadığım konular olduğu için onlara yöneliyormuşum.

Düşününce olabilir aslında diyorum ama geri zekalı mıyım niye öyle yapayım diye de düşünmüyor değilim :))

Ayrıca hakkımdaki düşünceleriniz için teşekkürler :)

Ertelemek sadece istenmeyen şeylerde olmuyor. Procrastination kavramını araştırmanızı öneririm. Erteleme olgusunun nedeni mükemmeliyetçi tavırla birlikte duygusal sebepler de olabilir. Bu sebepleri en iyi siz bulabilirsiniz. Sevgiyle. Takipteyim idrak yollarınızı :cool:

Ayni dert bende de vardi takintili bir bicimde her hafta evi indirip kaldiriyor koltuk ortuleri bozulunca canavara donusup evde terör estiriyordum taki belimden tutulup dogrulamayip hastanelik oluncaya kadar pelime soktuklari igden sonra durdum ve dusundum neden yani her hafta dip bucak artik ayda bir dip bucak giriyor kendime daha fazla vakit ayiriyorum 3 cocuk annesiyim elbette gene temizlik yapiyorum ama artik gace 12 de tuvalet banyo silmiyorum mesela sabaha is kalmasin diye utuyude aylik yapiyorum valla oyuncak odasinda cogu oyuncagida salladim cope topla topla yıldım sen ne yaparsan yap o ev dagiliyor zaten kitap okuyor cocuklar yatincada esimle filim belgesel izleyip keyif catiyorum sabahda temizleyip dahada elimi vurmuyorum

daha önceki sayfalarda önerildi mi bilmiyorum mutlaka önerilmiştir
robot süpürge diyorum kesinlikle
bu kadar eğlenceli ve işlevsel hayat kurtaran daha başka bişe olamaz
uygun fiyatlı performansı mükemmel marka önerebilirim bana da burdan bi arkadaş önerdi nickini unuttum ama allah razı olsun
3 gündür evimize geldi robotumuz her gün çalışıyo böyle bi teknoloji olamaz yani :KK45:
rahat 2 saatiniz size kalır
Siz de benim hayatımı kurtarsanız :KK66: marka model ne acaba?

Yerleri falan 10 gunde 1 supurup siliyorum.

Robot supurgem var Xiaomi hem supuruyor hep siliyor. Ben de 10 gunde 1 dipten temizlik yapsam yetiyor.

Sabah kalkip yataklari topluyorum, banyoyu temizliyorum. Gerekiyorsa toz aliyorum. Yemek yapmaya girisiyorum. Yemek bitince bulasiklar makinaya. Bunlar bitince supurgeyi calistiriyorum kendisi supurup siliyor.

Bulasik makinasini bos tutmaya ozen gosteriyorum. Cikan en ufak bulasigi bile hemen makinaya koyuyorum.. Evim acik mutfak oldugu icin tezgahtaki en ufak bir daginiklik bile kotu goruntuye sebep veriyor.

Yemek yapmayi seviyorum ama bazen hic yapasim gelmiyor. 2 saatte yapip 10 dakikada yenip bitince agrima gidiyor..:KK61:
Robot süpürgeniz hangi marka model acaba?

X