Türk gelenekleri ve saçmalıkları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla çok uzun yazmışsınız sadece kız istemeye yorum yapmak istiyorum.
Artık kız isteme eskisi gibi olmuyor. Aileler kaynaşıyor, süslenip püsleyip fotoğraf çekiliyor, pasta yenip meşrubat içiliyor usulen malum sohbet oluyor tamam. Millet düğün Topuz’u yaptırıyor istemesinde niye? Ee canı öyle istemiş çünkü, hatıra olsun diye düşünmüş.

Bazı adetleri bende yapmadım çünkü canım istemedi ama hoşuma giden bir şey olsa yaparım, kime ne?
90 yaşında değilim yapmamış olmam söz nişan isteme zımbırtılarının nasıl olduğunu biliyorum. Kadın olarak aşağılanmamızın hatırası dursun ömür boyu ve oraya buraya resim atıp övünmeye devam edin.

Birçoğunuzun ne anlama geldiğini bilmeden yaptığı bazı türk geleneklerini neden genç kızlar ısrarla devam ettiriyorlar anlamıyorum. Mesela kız isteme olayı. Eskiden kadınlara sen kimle evlenmek istiyorsun diye sorulmadığı için babadan istenirdi baba verirse evlenirdi kız sevse de sevmesede ve bu gelenek hala devam ediyor. Şimdi diceksiniz ki ama babası kıza soruyor buda saçmalık değil mi? Sen baba sevgilim beni istemeye gelcek evlenmek şstiyorum diyorsun ve istemede baban sana soruyor kimse oyuncu değil ama herkes bir tiyatronun içinde. Birde bilinçaltı denen bişey var pek önemsenmiyor ama mühim konu. Baba kızı size verdik gitti diyor çünkü eskiden kız evden gelinlikle çıkar kefenle gelirmiş. Bu sefer damat tarafı kızı aldık diyor ona kendilerininmiş gibi hatta alınıp verilme muhabbeti yani bir malmış gibi düşündürüyor. Halbüki kız o kayınpederine, kayınvalidesine, kocasına ; annesinden babasından bir emanet ve onlarında bunun idrakında olması gerekiyor. Böyle bir idrak olmadığı için birçok kadınımız kv den kocasından yana sıkıntı çekiyor psikolojik şiddet fiziksel şiddet görüyor. Şimdi isteme olmasın mı aileler nasıl tanışcak diyeceksiniz. Bence isteme olmasın isteme denmesin ona tanışma densin. Aileler çocuklarının ailesiyle tanışsın damat adayını gelin adayını tanısın. Buna tanışma densin ve bilinçaltında bu şekilde kalsın. Birde istemede söz yüzüğü takılıyor bu kızı bize vereceğinize söz verdiniz anlamına geliyor evi almadan önce başkasına satılmasın diye önceden kapora vermeye benzetiyorum. Evlenince takılır yüzük önceden takmaya me gerek var. Bazen erkekler toksik kıskançlığı yüzünden taktırmak istiyor parmağında yüzüğü görsün diğer erkekler de yanaşmasın diye bence bu zihniyetteki erkeklerden uzak durun.

Birde tuzlu kahve var. Ben buna kadınların sessiz çığlığı diyorum. Yukarda yazdığım gibi babasından istenen kız babasına istemediğini söyleyemediği için söylese bile etki etmeyeceği için bari damat adayı anlasın istemediğimi ve o evlenmekten vazgeçsin amacı ile eğer başkasındaysa gönlü kahveyi tuzlu yaparmış. Damat içince anlarmış kadının onu istemediğini ama eğer kızında gönlü varsa şekerli kahve yaparmış. Düşünün bu nasıl bir çaresizlik bir kahveden medet ummak! Yorumlarda o anlama gelmiyor eğer damat tuzlu kahveyi bitirise gelini sevdiği anlama geliyor vs gibi birşey yazmayın Çünkü bu sonradan uydurulmuş sevimleştirilmeye çalışılmış. Birinin sizi sevdiğini tuzlu kahveyi içip içmemesinden anlayamazsınız ne adamlar var o kahveyi içip karısına şiddet uygulayan hatta öldüren. Birde bu işi eğlenceye vuran gelinlermiz var içine tuz dışında bulduğu herşeyi koyan sonra damadı hastanelik eden hatta haberlere çıkmıştı bir adam zehirlenip ölmüştü.

Böyle çok gelenek var uzatmamak için son olarak herkeste gördüğüm utanmadan takılan bekaret kemeri olayı var. Regl olduğunu saklayan ve saklanması gerektiği öğretilerek büyütülen genç kızlara evlenirken bakiredir sembollü o kırmızı iğrenç kurdele takılıyor ve bunu abisi veya babası takıyor. Bekarete gereksiz önem veren türk zihniyetinin namusu bekaretten ibaret sanmasının tescilli hareketi. Ben kızlar bakire olsun olmasın demiyorum bu kişinin özeli ve kendi tercihidir. Evlendiği adamla arasında özel mevzudur. Bunu kırmızı kemer ile cümle aleme göstermenin bu ve diğer saçma gelenekleri sırf gelenek diye sorgulamadan devam ettirmenin ne anlamı var.

Bana yazıcak olursanız sen konuşuyorsun ama böyle yapmadın sanki diye yapmadım hiçbirini. Eşimden rica ettim beni istemesin baban diye oda babasından rica etti istetmedim kendimi söz yüzüğü takmadık nişan yapmadık gereksiz, insanı yoran bohçalardan yapmadık. Evlenen insana destek olmak yerine kapı açarken para istenen, çeyiz sandığına oturulup para istenen, arabanın üstüne oturulup para istenen geleneğin hiçbirini yapmadım, yaptırmadım. Nikah kıydık gönlümüzce ve minimal düğün yaptık çok eğlendik yorulmadık hiç kavga etmedik bu süreçte, gelenektir diye ev alışverişine aileleri sokmadık, biz beğendik aldık. bu süreci stresli geçirmektense keyif alarak geçirdik.
2 senedir eşimin ailesiylede güzel ve seviyeli bir ilişkim var. Ben bilinçaltı mevzusuna inanıyorum. herşey düşünceden geçiyor ve ne demişler sen kendini değiştir dünyan değişsin. Değişimin böyle böyle başladığı düşüncesindeyim kadını aşağılayan her geleneği değiştirmek bizim elimizde.
Siz yapmayin olsun bitsin. Cok milliyetci bi insan sayilmam ama benim milletimin geleneklerini sacma bulan da bi zahmet sacma bulmadigi bir milletle bir arada yasasin

Sizin örneklerden yola çıkarsak

Erkeğin evlenme teklifi yaparken diz çökmesi
Bu ne demek erkeğe yapılan bir şiddet türü mü

Yada evlilik teklifi yapmak zorunda bırakılmak Hani koca insanlar evleneceğini bilmiyorlar mı

Niye erkek oturup kız kahve götürüyor O kız hizmetçi mi

Birde şunu demezsem olmaz Babam diyorum bir pasta yapmayı öğrenemedi yazıklar olsun 😅

Anlayanlara benden selam olsun🤫

Milletin yüzüğünü ne zaman takacağına bile kafa yormuşsunuz ya size ne bu kadarindan? Sevgilisi evlenme teklifi etsin diye bekleyip yüzüğünü çok hevesle takan bir sürü kadın var. Her şeye erkekler size böyle yapmak istiyor diye bakmak da zorlama geliyor.
Siz istediğinizi istediğiniz şekilde yapmışsınız ne güzel diğer insanlar da aynı şekilde yapsınlar ne dersiniz?
Peki siz ne demek istediğimi anlamaya ne dersiniz?

Birçoğunuzun ne anlama geldiğini bilmeden yaptığı bazı türk geleneklerini neden genç kızlar ısrarla devam ettiriyorlar anlamıyorum. Mesela kız isteme olayı. Eskiden kadınlara sen kimle evlenmek istiyorsun diye sorulmadığı için babadan istenirdi baba verirse evlenirdi kız sevse de sevmesede ve bu gelenek hala devam ediyor. Şimdi diceksiniz ki ama babası kıza soruyor buda saçmalık değil mi? Sen baba sevgilim beni istemeye gelcek evlenmek şstiyorum diyorsun ve istemede baban sana soruyor kimse oyuncu değil ama herkes bir tiyatronun içinde. Birde bilinçaltı denen bişey var pek önemsenmiyor ama mühim konu. Baba kızı size verdik gitti diyor çünkü eskiden kız evden gelinlikle çıkar kefenle gelirmiş. Bu sefer damat tarafı kızı aldık diyor ona kendilerininmiş gibi hatta alınıp verilme muhabbeti yani bir malmış gibi düşündürüyor. Halbüki kız o kayınpederine, kayınvalidesine, kocasına ; annesinden babasından bir emanet ve onlarında bunun idrakında olması gerekiyor. Böyle bir idrak olmadığı için birçok kadınımız kv den kocasından yana sıkıntı çekiyor psikolojik şiddet fiziksel şiddet görüyor. Şimdi isteme olmasın mı aileler nasıl tanışcak diyeceksiniz. Bence isteme olmasın isteme denmesin ona tanışma densin. Aileler çocuklarının ailesiyle tanışsın damat adayını gelin adayını tanısın. Buna tanışma densin ve bilinçaltında bu şekilde kalsın. Birde istemede söz yüzüğü takılıyor bu kızı bize vereceğinize söz verdiniz anlamına geliyor evi almadan önce başkasına satılmasın diye önceden kapora vermeye benzetiyorum. Evlenince takılır yüzük önceden takmaya me gerek var. Bazen erkekler toksik kıskançlığı yüzünden taktırmak istiyor parmağında yüzüğü görsün diğer erkekler de yanaşmasın diye bence bu zihniyetteki erkeklerden uzak durun.

Birde tuzlu kahve var. Ben buna kadınların sessiz çığlığı diyorum. Yukarda yazdığım gibi babasından istenen kız babasına istemediğini söyleyemediği için söylese bile etki etmeyeceği için bari damat adayı anlasın istemediğimi ve o evlenmekten vazgeçsin amacı ile eğer başkasındaysa gönlü kahveyi tuzlu yaparmış. Damat içince anlarmış kadının onu istemediğini ama eğer kızında gönlü varsa şekerli kahve yaparmış. Düşünün bu nasıl bir çaresizlik bir kahveden medet ummak! Yorumlarda o anlama gelmiyor eğer damat tuzlu kahveyi bitirise gelini sevdiği anlama geliyor vs gibi birşey yazmayın Çünkü bu sonradan uydurulmuş sevimleştirilmeye çalışılmış. Birinin sizi sevdiğini tuzlu kahveyi içip içmemesinden anlayamazsınız ne adamlar var o kahveyi içip karısına şiddet uygulayan hatta öldüren. Birde bu işi eğlenceye vuran gelinlermiz var içine tuz dışında bulduğu herşeyi koyan sonra damadı hastanelik eden hatta haberlere çıkmıştı bir adam zehirlenip ölmüştü.

Böyle çok gelenek var uzatmamak için son olarak herkeste gördüğüm utanmadan takılan bekaret kemeri olayı var. Regl olduğunu saklayan ve saklanması gerektiği öğretilerek büyütülen genç kızlara evlenirken bakiredir sembollü o kırmızı iğrenç kurdele takılıyor ve bunu abisi veya babası takıyor. Bekarete gereksiz önem veren türk zihniyetinin namusu bekaretten ibaret sanmasının tescilli hareketi. Ben kızlar bakire olsun olmasın demiyorum bu kişinin özeli ve kendi tercihidir. Evlendiği adamla arasında özel mevzudur. Bunu kırmızı kemer ile cümle aleme göstermenin bu ve diğer saçma gelenekleri sırf gelenek diye sorgulamadan devam ettirmenin ne anlamı var.

Bana yazıcak olursanız sen konuşuyorsun ama böyle yapmadın sanki diye yapmadım hiçbirini. Eşimden rica ettim beni istemesin baban diye oda babasından rica etti istetmedim kendimi söz yüzüğü takmadık nişan yapmadık gereksiz, insanı yoran bohçalardan yapmadık. Evlenen insana destek olmak yerine kapı açarken para istenen, çeyiz sandığına oturulup para istenen, arabanın üstüne oturulup para istenen geleneğin hiçbirini yapmadım, yaptırmadım. Nikah kıydık gönlümüzce ve minimal düğün yaptık çok eğlendik yorulmadık hiç kavga etmedik bu süreçte, gelenektir diye ev alışverişine aileleri sokmadık, biz beğendik aldık. bu süreci stresli geçirmektense keyif alarak geçirdik.
2 senedir eşimin ailesiylede güzel ve seviyeli bir ilişkim var. Ben bilinçaltı mevzusuna inanıyorum. herşey düşünceden geçiyor ve ne demişler sen kendini değiştir dünyan değişsin. Değişimin böyle böyle başladığı düşüncesindeyim kadını aşağılayan her geleneği değiştirmek bizim elimizde.
Benimde saçma ve tuhaf bulduğum gelenekler var ama bunu mantıklı bulup hayalini kuranlarda var. O yüzden herkes istediği gibi düğün, isteme, nişan yapmalı. Ama tabi sırf çevre baskısı, elalem ne der? düşüncesi ile yapanlarda çok. Ben ne zaman anneme bu niye yapılıyor diye sorsam '' yapılmazsa ayıplanır, filancanın kızı bunu yapmamış '' derler diye cevap alıyorum elalem için düğün yapmak, hayalini bi kenara bırakıp akrabaların hayalini gerçekleştirmek kesinlikle karşı olduğum bi şey o ayrı. Mesela ben takı töreni istemiyorum takı takma olayına son vericem dedim. Ya da çeyiz düzme ben yeni alıcam derim. Arabaların korna basarak ilerlemesini istemiyorum dedim. Ama bunlar benim düşüncem. Çok tartışılır bir konu açıkçası ne desek yanlış olur. Herkesin düğün, nişan, evlilikten beklentisi farklı. Ama tabi akraba ne der düşüncesiyle ilerlemem hiçbir zaman yemişim boş insanların boş laflarını :) Eşinin soyadını alma kısmına gelince kendi soyadını kullanabiliyorsun :)

Bende sordum nişanda veya sözde aitlik mal simgesi olan yüzük yani kızımızı size vercez söz verdik demek olan yüzük, neden nikahta düğünde takıldı ? O zamanda kızımız artık sizin tepe tepe kullanın demeye geliyor konu sahibinin mantığıyla ilerleyince ama cevap alamadım o ayrı
Bunu bir yorumda anlattım bir daha yazayım. Alyans fransızcadan geliyor ve ittifak anlamı taşıyor. Çiftler arasındaki anlaşmayı bağı temsil ediyor evlilik ahdi yani.
Babasından istenen kıza sözde yüzük takıp söz yüzüğü dediğinizde anlamı değişiyor. Biz kızı istedik verdiniz bunu takım başkası istemesin sizde vermeyin demek oluyor ev ve kapora örneğindeki gibi.
İnşallah şimdi anlamışsınızdır.

Bunu bir yorumda anlattım bir daha yazayım. Alyans fransızcadan geliyor ve ittifak anlamı taşıyor. Çiftler arasındaki anlaşmayı bağı temsil ediyor evlilik ahdi yani.
Babasından istenen kıza sözde yüzük takıp söz yüzüğü dediğinizde anlamı değişiyor. Biz kızı istedik verdiniz bunu takım başkası istemesin sizde vermeyin demek oluyor ev ve kapora örneğindeki gibi.
İnşallah şimdi anlamışsınızdır.
Nişanda takılan yüzük neyi temsil ediyor peki ?

Ben size şeyi de sordum bir kadin kendi soyadiyla da bütünlüğünü sağlayamaz mı ? Neden bir erkeğin soyadını alsın o zaman sizin düşüncenize göre bunuda merak ediyorum

Kırmızı kuşağın anlamını yanlış biliyorsunuz öncelikle.

Ben bu saydıklarınızdan hiç birini yapmadım, kuşak, eşimin soyadını almak, söz nişan düğün dahil. Ama kimseye de yaptığı için saçma diyemem. Herkesin kendi keyfi. Kendinizi gelenekleri yapmadığınız için yapanlardan üstün görüyorsunuz ama sadece komik duruyor böyle şeyler. Takdir toplamak için yapmamışsınız ve içinizde kalmış olarak yorumladım ben.
Kırmızı kuşağın anlamı bu hanımefendi yanlış bilmiyorum araştırın. Adı da bekaret kemeridir.
Taktiriniz umrumda değil hergün sosyal medyada hevesle yapanları gördükçe şaşırıyorum ve farkındalık oluşturmak için yazdım insanlar düşünsün bir mantık süzgecinden geçirsin belki haklı bulur hayatımdan çıkarır diye ama biliyordum yorumların sizin gibi yaparız sanane kime ne diyenler ile dolacağını. Belkide düşünüceğiniz ve anlayacağınızı düşünmek benim hatam.

Evet bence de tamamı çok saçma ama bunları yapanlara, bence saçma diye "saçmalıyorlar" demek daha saçma.
Kimin neyi niye yaptığı, neyden keyif aldığı, hangi geleneği yaşatmak istediği bizi bu kadar ilgilendirmese mi?
Yazdıklarınız sizin ve birkaç kadının yahut diyelim büyük çoğunluğun ortak fikri olabilir ama aksini yapanlara laf etmek, eleştirmek noktasında, sizinle aynı fikirde olsam da karşınızda duracağım. Çünkü orası, durmamız gereken yer.

Peki siz ne demek istediğimi anlamaya ne dersiniz?
Gayet anlıyorum sizi hanımefendi.
Alyans Fransızca'da geldiği için alip kabul ediyorsunuz ediyorsunuz diğerleri Türk adeti olduğu için tu kaka değil mi?
O kadar özen göstermişsiniz ama açtığınız konu,kaynanam çocuğuma babaannesi gibi değil annesi gibi davranıyor. :KK70:Keşke bu toplum içinden biriyle evlenmeseymissiniz, vardığınız nokta kahve yapan, kız istemesi olan kadınlarla aynı çünkü. Hatta onların çoğunun böyle dertleri de olmayabilir.

Ben insanların kendi doğrularını herkese yaptırım gibi anlatma ya da doğrulatma olayını kavrayamıyorum. Benim doğrum size saçma gelebilir, sizinki de bana.
Bunu aşağılar gibi millete kaktırmasının gerekçesini çözemedim.

Dediğiniz gibi kendisi ile çelişmiş konu sahibi.
Herkes her hevesini gönlünce yaşasın yahu.
Buna ingilizcede brainstorming deniyor. Yani karşılıklı konuşmak ve tartışmak. Ama tam bir karşılığı olmadığı için ingilizcesini yazdım. Anlayacağınız benim düşüncemi kabul edin değil bir düşünün anlarsanız zaten mantıklı bulursunuz

Buna ingilizcede brainstorming deniyor. Yani karşılıklı konuşmak ve tartışmak. Ama tam bir karşılığı olmadığı için ingilizcesini yazdım. Anlayacağınız benim düşüncemi kabul edin değil bir düşünün anlarsanız zaten mantıklı bulursunuz
Beyin firtinasi diyor biz turkler 😂😂😂

İnsan kendi soyadiyla bütünlüğünü koruyamaz mi ? Neden bir erkeğin soyadını alsın o zaman burda da kadın aşağılanmış oluyor sizin deyiminizle aradaki ince çizgiyi hep kaçırıyorsunuz
kendi bütünlüğünden mi bahsettim sence? Hay allahım aile bütünlüğü diyorum. Ailedeki herkesin aynı soyad olması yani. Neden erkeğin soyadı alınıyor çünkü ata erkil bir toplumda yaşıyoruz. Kadın kendi soyadını isterse taşıyor o kadar şey var kadını aşağılayan ama en gereksiz olandan haklı çıkmaya çalışıyorsunuz güldüm.

kendi bütünlüğünden mi bahsettim sence? Hay allahım aile bütünlüğü diyorum. Ailedeki herkesin aynı soyad olması yani. Neden erkeğin soyadı alınıyor çünkü ata erkil bir toplumda yaşıyoruz. Kadın kendi soyadını isterse taşıyor o kadar şey var kadını aşağılayan ama en gereksiz olandan haklı çıkmaya çalışıyorsunuz güldüm.
Kendinizle çelişmemek adına neden erkek kadının soyadını almıyor bunuda düşünün ? Ben sizin yazdığınız bazı şeylere hak veriyorum ama bütünüyle Türk geleneği diye aşağılamak saçma çünkü bir yerde siz de beğenmediğiniz geleneğin bir parçası oluyorsunuz.

Siz yapmayin olsun bitsin. Cok milliyetci bi insan sayilmam ama benim milletimin geleneklerini sacma bulan da bi zahmet sacma bulmadigi bir milletle bir arada yasasin
Çok milliyetçi değilsin madem sende geç başka bir milliyete. Türk geleneklerinin bir çoğu saçma evet, özellikle yazdıklarım hem saçma hemde kadınları aşağılıyor. Sizin gibi kadınlar sayesinde devam ettirilerek.

Üstelik benim haklı veya haksız oluşum toplumdaki insanların düşüncesini değiştirmez herkesin fikri hür düşüncesi özgürdür

Çok milliyetçi değilsin madem sende geç başka bir milliyete. Türk geleneklerinin bir çoğu saçma evet, özellikle yazdıklarım hem saçma hemde kadınları aşağılıyor. Sizin gibi kadınlar sayesinde devam ettirilerek.
Sizin gibi kadınlar derken aşağılayıcı üslup kurdunuz burada da 😂😂😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X