Üvey kayinvalide

konunun ilk başındaki konu ve sonradan anlatılan bir değil. ilk baş anlatılana bakarsam siz çocuk sahibi olmak istemişsiniz, bunu kendiniz için istiyorsunuz ve durumunuz ona göre olmalı. ailelerden yapmak istemeleri dışında farklı bir beklentiye girmemelisiniz. ben gelenekti görenekti, eve gelirken boş gelmeydi bunların konusunu sevmiyorum ama babanın ses çıkarmayıp, kayınvalidenin kardeş çocuklarına her şeyi yapması da hoş değil. tabi ki bu bir haksızlık ve apayrı bir konu. ama eşiniz takılmıyorsa, siz de evliliğinizde mutlu olmaya bakın, ne güzel çok istediğiniz gibi hamilesiniz. Allah kucağınıza almayı nasip etsin. kayınvalidenin çocuğu olmadığı için -ki yanlış anlamadıysam ayrımcılık yapılacak diye hamile kalmasını istemediler diyorsunuz belki o da bir çocuğu olsun çok istemiştir, kayınvalideye yapılan da haksızlık bu durumda- o da muhtemelen kardeşinin çocuğunu, kendi çocuğu bellemiş. eğer sizi rahatsız ediyorsa, görüşmenizi azaltın.
Cocuk yapma konusunda bir beklentim yok yanlış anlaşılmış. Acil bir saglik sorunu oldu mesela o an esim arkadaşından borç aldi 2 gün sonra geri ödedi hani o an ailenin arkadaştan önce gelmesi gerekir di bana göre. Aynen sinir olmamak için en iyisi bu.

iyi yapıyor
Kadının anne baba olma hakkını elinden almışlarsa bunun kinini güdüyordur belki de
Ama bunun şuçlusu 4 yaşında annesini kaybetmiş olan eşimmi. Yanlis yere bilenmiş. Haklıyken günaha giriyor bu şekilde. Kayinpederi izin vermemiş kocası da sahip cikmadiysa onlara sormaliydi hesabını

Cocuk yapma konusunda bir beklentim yok yanlış anlaşılmış. Acil bir saglik sorunu oldu mesela o an esim arkadaşından borç aldi 2 gün sonra geri ödedi hani o an ailenin arkadaştan önce gelmesi gerekir di bana göre. Aynen sinir olmamak için en iyisi bu.
işte burda devreye baba girmesi gerekiyor. babasıyla arayıp konuşacak borç alma meselesini. kayınvalideyle aralarında çok anne oğul durumu yok anladığım kadarıyla. arayıp babasını, istese vermez miydi?

Kizlar fikirlerinize ihtiyacım var. Eşimin de benim de ikinci evliligimiz. Birbirimizi seviyoruz ve Allaha şükür bir sorunumuz yok. Biz evlenirken eşimin ailesinden hic bir şey görmedim bir iğne bile annesi üvey. Kendi annesi vefat etmiş. 4 yaşından beri bu kadin bakmış ve tek cocuk(Bu arada ailesinin durumu cok iyi).Esim kendi imkanlarıyla istediklerimi yapmaya çalıştı. Bu konuda bir şikayetim de yok. Gözüm yuksekler de değil. Kimseyi üzmek zora sokmak istemeyen bir insanım. Ama bir hediye ufacık bir takı dahi yapmadılar. Buna alındım. Evlendikten bir süre sonra düşük yaptım hastanede yattım bir süre. Eşim maddi anlamda zorlandı. Asla yardimci olmadılar. Esimde sorunlar ciktı cocuk sahibi olma konusunda birbirimize destek olduk eşimin yanında oldum hep. 2. Kez hamile kaldım onlara gittigimizde esim söyledi hamile oldugumu eli ayağı düzgün kusursuzunu versin Allah diyip kardeşinin cocugu evini yaptiracakmış 100 bin liraya onu anlatmaya başladı . Karısıyla gidip fayanslari seçmişler. bastan sona ev yenilenecek uzun uzun bunlari anlatmaya başladı. Öyle sinirim bozuldu ki . Öyle enayi hissettim ki kendimi. Ben kimseden birsey istemedim beklemedim benimde yaptırmak istediklerim vardı ama esimi zora sokmamak için istemedim. Cocuk istiyorduk önceliğe cocuk yapmayi koydum. Bu kadin beni kıskandırmaya mi calisiyor ne yapmaya çalışıyor sinirleniyorum.
gorusmek zorundamısın esın gorusmek ıstıyorsa esın gorussun sen gorusme

işte burda devreye baba girmesi gerekiyor. babasıyla arayıp konuşacak borç alma meselesini. kayınvalideyle aralarında çok anne oğul durumu yok anladığım kadarıyla. arayıp babasını, istese vermez miydi?
Verirdi ama kadin babasına bagirirdi niye veriyorsun bize ne diye. baba hasta yattığı yerden üzülecek diye kıyamıyor eşimde. Yani el kol bağlı aslinda. Kadin istediğini yapacak satabildigini satacak. Sonunda iş nereye varırsa varacak. Esim de hakkımı yediler diye vah lanacak. Yine ben dinlicem

Normalde. Demek ki ortada anormal durumlar var, ama burda kendine hak görüyorsa esiniz bunu ailesi ile halletmeli. Bazi anneler babalar "beceriksiz" gördükleri evlatlarina daha cok döker, digeri kendini idare ediyor diye. Sahsen esimin ailesinin mal varligindan bir gram istemiyorum. Insallah zamaninda vasiyetlerini yaparlarda kimseyle ugrasmak zorunda kalmayiz. Kendilerine de söyledim hatta bunu. Ne bize ne cocuklara birsey birakmayin, ama kime ne vermek istediginizi yazdirin, yoksa herkez bize yüklenir diye. Ne kadar az alirsaniz o kadar iyi. Biz esimle istedigimiz herseyi kendimiz yapiyoruz. Bu yüzden kimse de bize karisamiyor.
Ya benimde ihtiyacım yok. Ama eşim içinden içinden dert ediyor bunu. Cünku tek çocuk. Cocuk varken yegenlere gitmesi enteresan tabiki. Ama mal sahibi buna izin verdikten sonra sinir olmaktan başka yapacak birsey yok elbette ki

Kizlar fikirlerinize ihtiyacım var. Eşimin de benim de ikinci evliligimiz. Birbirimizi seviyoruz ve Allaha şükür bir sorunumuz yok. Biz evlenirken eşimin ailesinden hic bir şey görmedim bir iğne bile annesi üvey. Kendi annesi vefat etmiş. 4 yaşından beri bu kadin bakmış ve tek cocuk(Bu arada ailesinin durumu cok iyi).Esim kendi imkanlarıyla istediklerimi yapmaya çalıştı. Bu konuda bir şikayetim de yok. Gözüm yuksekler de değil. Kimseyi üzmek zora sokmak istemeyen bir insanım. Ama bir hediye ufacık bir takı dahi yapmadılar. Buna alındım. Evlendikten bir süre sonra düşük yaptım hastanede yattım bir süre. Eşim maddi anlamda zorlandı. Asla yardimci olmadılar. Esimde sorunlar ciktı cocuk sahibi olma konusunda birbirimize destek olduk eşimin yanında oldum hep. 2. Kez hamile kaldım onlara gittigimizde esim söyledi hamile oldugumu eli ayağı düzgün kusursuzunu versin Allah diyip kardeşinin cocugu evini yaptiracakmış 100 bin liraya onu anlatmaya başladı . Karısıyla gidip fayanslari seçmişler. bastan sona ev yenilenecek uzun uzun bunlari anlatmaya başladı. Öyle sinirim bozuldu ki . Öyle enayi hissettim ki kendimi. Ben kimseden birsey istemedim beklemedim benimde yaptırmak istediklerim vardı ama esimi zora sokmamak için istemedim. Cocuk istiyorduk önceliğe cocuk yapmayi koydum. Bu kadin beni kıskandırmaya mi calisiyor ne yapmaya çalışıyor sinirleniyorum.
esınız zorakı konusuyorsa konusmasın..bunlar bıze mahkum nasılsa deyıp parmaklarında oynatırlar

Sizinde eşinizin ailesi mallari satıp baska alakasız akrabalara verirse belki o zaman anlarsınız belki siz beni
Bakın , ben sadece kendi kazancıma , kendi ailemin bütçesine bakarım . Satıp kumar da oynayabilir , üst geçite çıkıp saçabilir de . Eşinizi önemsemediklerini düşünmüyorum, öyle olsa kardeşi olurdu .
Siz sakinleşin bakın , hamileyseniz eğer bebeğinize zarar . Bebekte strese girer . Sinir olmayın . Eşinize de önce sağlık , mutluluk ve huzur olsun , onların parasına ihtiyacımız yok deyip sakinleştirin. Benim eşim bana bunları dedi ve yüreğime su serpti.
Benim ailem erkek kardeşime verdi tüm malı mülkü , bir avuç toprağım yok memleketimde . Azıcık aşım kaygısız başım diye düşünüp , mutlu olmaya çalışın .

esınız zorakı konusuyorsa konusmasın..bunlar bıze mahkum nasılsa deyıp parmaklarında oynatırlar
Walla mahkum degilim kendi maddi durumum iyi Allaha şükür evimiz barkimizda var. Tüm bunları yapmasa yine bize vermesin kendilerinin olsun tabiki ama benim ona faydam olurdu yaşlılar cunku yok. Ama umrumda bile değiller artik. Allah bana muhtaç etmesin. Yegenleri baksin ilgilensin artık gorusmicem

Walla mahkum degilim kendi maddi durumum iyi Allaha şükür evimiz barkimizda var. Tüm bunları yapmasa yine bize vermesin kendilerinin olsun tabiki ama benim ona faydam olurdu yaşlılar cunku yok. Ama umrumda bile değiller artik. Allah bana muhtaç etmesin. Yegenleri baksin ilgilensin artık gorusmicem
kımseden bırsey almamak daha ıyı bırsey verseler basınıza kakılır
su pandemıde hangımız sıkıntıda degılızkı Allah bu gunumuzu aratmasın...esım yasasaydı..sacımı supurge eder bakardım ona ..

Bakın , ben sadece kendi kazancıma , kendi ailemin bütçesine bakarım . Satıp kumar da oynayabilir , üst geçite çıkıp saçabilir de . Eşinizi önemsemediklerini düşünmüyorum, öyle olsa kardeşi olurdu .
Siz sakinleşin bakın , hamileyseniz eğer bebeğinize zarar . Bebekte strese girer . Sinir olmayın . Eşinize de önce sağlık , mutluluk ve huzur olsun , onların parasına ihtiyacımız yok deyip sakinleştirin. Benim eşim bana bunları dedi ve yüreğime su serpti.
Benim ailem erkek kardeşime verdi tüm malı mülkü , bir avuç toprağım yok memleketimde . Azıcık aşım kaygısız başım diye düşünüp , mutlu olmaya çalışın .
Walla dogru diyorsun aile içinde haksızlık bitmez. Benim ailemde oyle olmadığından bana çok tuhaf geldi ama her aile öyle değil tabi. Allaha havale etmek lazim

Arkadaslar yanlış anlaşıldı durum. ben pek doğru ifade edememisim.kayinvalidem Esimin babasına mallarını sattirip paralarını alıp yegenlerine dağıtıyor. Esimin babası cok hasta ve yatar durumda adam aldığı nefesi zor alıyor. Kayinvalide de durumu fırsata çevirmiş durumda. Üstüne bana nispet yapar tavır da. Artik ic huzurum icin görüşmemeye karar verdim. Hersey olacağına varsın

Ama bunun şuçlusu 4 yaşında annesini kaybetmiş olan eşimmi. Yanlis yere bilenmiş. Haklıyken günaha giriyor bu şekilde. Kayinpederi izin vermemiş kocası da sahip cikmadiysa onlara sormaliydi hesabını
iyi de eşinize ne yapıyor ki bu kadın
Bize takı vs almadı diyorsunuz
Bizde kimse kimseye almıyor almak zorunda da değil diyoruz
Bence siz de şu an yanlış yere bileniyorsunuz.

Konunuzda bazı noktalara değinmek istiyorum. Öncelikle annelik acayip bir kavram , sadece doğurmakla anne olamıyorsun , büyütmekle de anne olamıyorsun . Öz anne - üvey anne diye ayırmakta çirkin . Benim iki oğlum var ve ayrıca koruyucu ailelik yapıyoruz .
Siz zaten bir bebeğinizi maalesef kaybetmişsiniz , kendinizi strese sokmamalısınız . Mal mülk hepsi yerine gelir .
Benim annem öz , ama beni erkek doğmadım diye emzirmemiş bile . Babaannem şerbet içirmiş bana , inek sütüyle büyümüşüm . Sonrasında da babamın tüm mal varlığını kardeşimin üstüne yaptırdı . Şimdi çooookkk az görüşüyoruz Allah rızası için .
Beklentiye girmekle hata etmişsiniz , tırnağın varsa başını kaşı devrindeyiz maalesef.
Birde insanların geçmişini bilemeyiz , belki onlar da size güvenemiyor olabilir . İkinci evlilik yaptılar , kalıcı olacak mı diye düşünüyor olabilirler .
Hem kayınvalidenize çok bilenmişsiniz . Biraz sakin olun . Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Kardeş kardeşe düşman oluyor , olmayacak şey değil .
Bebeğinize ve ailenize odaklanın . Ömür kısa bir bakmışsınız yıllar çabucak geçmiş . Biz de çocukları tek başımıza büyüttük . Eşim şimdi bizim ihtiyacımız olduğunda yanımızda olmayan insanlar karşımıza çıkmasın gibi beylik bir laf etti. Ailesini karşısına aldı . Yaz tatilinde kısıtlama olmazsa ailecek tatil yapacağız . Köye gitmeyeceğiz bu sene .
Eşimin safligi beni bu kadar sinirlendiren. Esim cok iyi niyetli nazik üzmek kırmamak için cok dikkat eden bir insan ama karşı taraf ona acımıyor evlat olarak görülmüyor. Ama dediğiniz gibi öz de olsa neler neler olabiliyor elbet. Ben tam toplumdaki üvey anne algısına uygun davranış icinde olduğu için başlığı öyle attım. Ve malesef bebeğimi yine kaybettim

Sizinde eşinizin ailesi mallari satıp baska alakasız akrabalara verirse belki o zaman anlarsınız belki siz beni
eşimin ailesinin mallarına ben çalışarak sahip olmadım. Dolayısıyla tasarruf yetkisi bende değil.
Eşimle mal için de evlenmedim.
Çalışır yaparız Kazanırız böylesi daha kıymetli
Size de tavsiye ederim
Boş yere kendinizi yoruyorsunuz.

Arkadaslar yanlış anlaşıldı durum. ben pek doğru ifade edememisim.kayinvalidem Esimin babasına mallarını sattirip paralarını alıp yegenlerine dağıtıyor. Esimin babası cok hasta ve yatar durumda adam aldığı nefesi zor alıyor. Kayinvalide de durumu fırsata çevirmiş durumda. Üstüne bana nispet yapar tavır da. Artik ic huzurum icin görüşmemeye karar verdim. Hersey olacağına varsın
Eğer gerçekten madur edildiğini düşünüyorsanız , rapor alın . Şikayet edin . Eşiniz vasi olsun babasına . Çünkü siz de çocuğunuzun hakkını korumaya çalışıyorsunuz muhtemelen.

eşimin ailesinin mallarına ben çalışarak sahip olmadım. Dolayısıyla tasarruf yetkisi bende değil.
Eşimle mal için de evlenmedim.
Çalışır yaparız Kazanırız böylesi daha kıymetli
Size de tavsiye ederim
Boş yere kendinizi yoruyorsunuz.
Hanımefendi kadin adam cok hasta ölecek diye mallarını sattiriyor. Üstunde birsey bırakmamaya calisiyor. Bununla ne alaka simdi çalışıp sahip olmakla bizde çalışıp yapıyoruz yapacağımızı yatıp dışarıdan gelsin diye beklemiyoruz. ama miras ta haktır yani. Ben ailemden kaldığında isterim yani haziri yiyeyim diye değil. Belki bağış yaparım ihtiyacim yoksa ama o benim hakkimdir. Çeşme yaptırırım hayrat yaptırırım benim bileceğim iş. Benim annem de hic bir ihtiyacı yokken malini mülkünü satıp herhangi birine verse ben bunu kabul etmem. Banada vermesin kendinin olsun. Vakti gelince miras olacaksa olsun. Kendileri için harcansa banane. Elalemin çocuğuna gidiyor

X