Uyku Eğitimi

Larissa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2021
2.994
3.270
Merhaba, uyku eğitimi veren anneler kiminle çalıştığınızı ve tavsiyelerinizi yazar mısınız?
Kimisi daha kötü olduğundan bahsediyor. 5 aylık bebeğim var 1-1,5 aydır uykuyu unuttuk diyebilirim. Ne yapacağımızı şaşırdık gece gündüz ayaktayız. Gündüz uykuları zaten facia yarım saati geçmiyor, gece uykuları fena değildi 4. Ayla birlikte çok çok kötü oldu deliksiz 2 saat uyumuşluğum yoktur. Eğer uyku eğitimi çözüm olacaksa hemen başlamayı düşünüyorum

Merhaba, uyku eğitimi veren anneler kiminle çalıştığınızı ve tavsiyelerinizi yazar mısınız?
Kimisi daha kötü olduğundan bahsediyor. 5 aylık bebeğim var 1-1,5 aydır uykuyu unuttuk diyebilirim. Ne yapacağımızı şaşırdık gece gündüz ayaktayız. Gündüz uykuları zaten facia yarım saati geçmiyor, gece uykuları fena değildi 4. Ayla birlikte çok çok kötü oldu deliksiz 2 saat uyumuşluğum yoktur. Eğer uyku eğitimi çözüm olacaksa hemen başlamayı düşünüyorum

Şu anda Türkiye'den çok takipçisi olan uyku eğitmeninin burada bebeğine uykusuzluğu için yana döne çözüm aradığını biliyor muydunuz? Aradan bir sene geçtikten sonra da bu konuda eğitim almış. Artık nereden ne eğitimi aldı ise uzman olup çıkıverdi karşımıza. Bu sebeple bu kişilere asla sıcak bakmıyorum.

Bebeğiniz bir daha o yaşlara gelmeyecek ömrü boyunca da uyku sorunu olmayacak. Biraz dişinizi sıkın veya çözümü kendiniz üretin. Bu arada bende 7 aylık babayım, uyku sorunu bizde de var.

Son düzenleme:
Uyumadan bir saat önce banyo suyuna lavanta koyun birazda sonrasında Mozart biraz kuş sesi tek gece lambasiyla Los odaya cekilin emzirin yada biberon besleyin mutlaka alisacaktir besleme sonrası yatağına bırakınca uyku arkadaşı bir oyuncak koyun yanına her gün oyuncak sadece orda olucak gün boyu evi dolasan bir oyuncak olmuycak uyku zamanı olduğunu bilmesine yol açar benimde bebeğim var soracağınız birşey olursa buralardayım acele acele yazdım birşeyler

Merhaba oğlumda uyku sorunu yaşamıştım bende. Uyku eğitiminden ziyade onu anlamaya takip etmeye karar vermiştim. Bir defter tutup uyku aralıklarını not ettim. Bir kaç gün sonra aşağı yukarı ne kadar süre uyanık kalabildiğini hangi uykusunu kaçta yapması gerektiğini ve uykusu geldiğinde nasıl davrandığını çözmeye başladım. Şu bir gerçek ki bütün uykular zincirleme biri bir diğerini etkiliyor. Yarım saatlik uyku süresinde uyanıyor ise yarım saat olmadan yanına gdip ne şekilde uyuttuysanız pış pış, sallama aynı şekilde destek vererek uykusuna devam etmesini sağlayabilirsiniz. Uyku öncesinde aşırı uyaran içeren oyuncaklar tv tablet vs gbi şeylerin kesinlikle olmaması gerekiyor.🙏❤️

Gündüz uykularının arasını 1,5 saat tutun illa uykusunun gelmesini beklemeyin. Uyandı 1.5 saat sonra yeniden uykuya yatırın
Gündüz uykusu 1 saatten az olmamalı eğer uyanırsa yeniden alıştığı şekilde uyutulmalı
Gündüz ne kadar düzenli iyi uyursa gece o kadar rahat geçer
Gece uyuyacağında oda tamamen karanlık ses minimum düzeyde olmalı. Ben panjurları kapalı tuttum hep
Gece beslerken bebekle asla konuşulmamalı besleyip yeniden uykuya geçmesini sağlamalı
Bebeğinizin gaz problemi var mı?

Ve en önemlisi kendinize rezene ya da papatya gibi gevşetici çay yapın rahat olmaya çalışın
Benim tecrübelerim bunlar her çocuğun farklı olduğu bir gerçek

Son düzenleme:
5 yıl önce aldım hala uyur uyku eğitimi demeyelim de uyku düzeni aslında instagramdan baldananneyi takip ettim zaten 5 aylık olmadan takip ediyordum napacağımı zamanı gelincede uyguladım

Merhaba. Ben bebeğime yaklaşık 5 aylikken başladım. Bu konudaki yaklaşımları araştırdım, kendime göre bir yol belirledim. Her bebek farklıdır ve onu en iyi siz tanıyorsunuz. Mutlaka size uyan bir uyku rutini yakalayacaksiniz endişelenmeyin
Bu sayfadaki ipuçlarını kullanmıştım

Merhaba.her çocuk kendine özel ve değişiyor bu dönem..mevsim geçişlerinde oluyor, benim kızlarım o dönem diş çıkardı.ayni sorun oluştu.
Ama anne ne kadar sakin yaklaşırsa bu dönemi daha rahat atlatirsiniz...geçecek emin olun ❤️

Gündüz uykularının arasını 1,5 saat tutun illa uykusunun gelmesini beklemeyin. Uyandı 1.5 saat sonra yeniden uykuya yatırın
Gündüz uykusu 1 saatten az olmamalı eğer uyanırsa yeniden alıştığı şekilde uyutulmalı
Gündüz ne kadar düzenli iyi uyursa gece o kadar rahat geçer
Gece uyuyacağında
Şu anda Türkiye'den çok takipçisi olan uyku eğitmeninin burada bebeğine uykusuzluğu için yana döne çözüm aradığını biliyor muydunuz? Aradan bir sene geçtikten sonra da bu konuda eğitim almış. Artık nereden ne eğitimi aldı ise uzman olup çıkıverdi karşımıza. Bu sebeple bu kişilere asla sıcak bakmıyorum.

Bebeğiniz bir daha o yaşlara gelmeyecek ömrü boyunca da uyku sorunu olmayacak. Biraz dişinizi sıkın veya çözümü kendiniz üretin. Bu arada bende 7 aylık babayım, uyku sorunu bizde de var.
sen o uyku eğitimini düzenini uygulasaydın öyle konuşmazdın ayrıca uyumak bebek ve çocuk gelişimi için çok önemlidir

Uyku egitimi almak degil de. Her bebegin kendine has duzeni var aslinda takip etmek gerek. Benim buyuk oglum sabah 6 da uyanir ve gun icinde yarim saat 1 saat arasi uyurdu her uykuda. Aksam 9 da gece uykusuna gecerdi. Desteksiz kendine kendine uyurdu. Smdi kucuk 2 aylik. O da 7 de uyaniyo. Gun icinde sadece beslenip bi derdi yoksa 2 ser saat uyuyo her uykuda. Ama destekli. Aksam 8 de gece uykusuna geciyo. Ama desteksiz. 4. Aya kadar takipteyim 4. Aydaki ataktan sonra desteksiz uykuya gecicem insallah

Ben bebegime göre bir uyku egitimi verdim ama öyle kendi kendine uyuması için degil daha çok düzenli uyuması için Bi çalışma yaptım şuan 2. Bebegim oldu ona da 1 haftadır başladık ve 3 gündür istedigim şekilde gidiyor şöyle ben çocuk kendi kendine uyusun vs diye düşünmüyorum bana anlamsız geliyor bebek bu illaki güven duydugu kucağa ihtiyaç duyacak isteyecek en dogal hakkı 2 aylık olmak üzere oglum abisine de aynı şeyleri uyguladım uyku öncesi banyo ve masaj yapıp karanlık odada uyuttum uyansa bile çıkmadım ışık açmadım karanlıkta tekrar uykuya dönmesi için ugraştım bu bikaç gün böyle gitti sonra alıştı ve artık akşam 9 da uykuya geçiyor ve gece emmek için uyanıyor emip geri yatıyor abisinde de böyle yaptım ve hala gayet düzenli şekilde uyuyor akşam 8 yada 9 da yataga geçmiş oluyoruz 2 yaşına girecek düzeni bozulmadı gece uyanırsa su içiyor ve uykuya geri geçiyor ekstra Bi çaba harcamıyorum uyuması için. akşam uykuya dalarken de artık masal açıyorum youtube dan görüntü izlemeden sadece sesi dinleyerek uyuyor kendi odasında bu süreçte de ben yine yanında oluyorum tabi yalnız bırakmadım benim için tamamen kendi başına uyuması önemli değil güzel uyudugu Bi düzeni oldugu sürece problem yok. Şuanda da 2 sini de öglen uykusuna yatıyorum mesela biz tek uykuya düştük uyku saatlerini bebegime göre ayarladım yani öyle şu kadar uyusun kaldırıyım demedim kendisi uyudu uykusunu alınca kalktı ama Bi düzene alışınca akşam aynı saat geldigi zaman uyuyor

Valla ağzınıza sağlık, uyku eğitimi çocuğu çaresizliğe alıştırmaktan başka birşey değil. Bebeklerimizle biraz empati kurmalıyız, 3 aylık anneyim, uyumuyorsa bebeğimin mutlaka bir sorunu oluyor. En basitinden her şeyi tam bile olsa kendini güvende hissedemediği için uyuyamıyor. Kendini güvensiz hisseden çocuğu anneden mahrum bırakarak ağlata ağlata uyku eğitimi denen saçmalığı yapmak bana mantıksız geliyor. Bu aralar gündüz oğlan göğsümde uyumak istiyor hiç karşı çıkmıyorum, gündüz uyuduğu için tüm gün sakin oluyor ve gece uykularında bu sayede iyi. Çocuğu uyuturken çocukla savaş vermeden, bir bütün haline gelerek uyutabilmek gerek. Annenin sabrının zorlandığı yerde de baba devreye girmeli. Melis Keşan-Uyanış adlı kitabı tavsiye ediyorum tüm annelere.

Benim bebeğim 2 aylık. İkindin 5 gibi son gündüz uykusundan uyanıyor ve gece 1e kadar uyumuyor, ben ne yapayım 😓

Ben bebegime göre bir uyku egitimi verdim ama öyle kendi kendine uyuması için degil daha çok düzenli uyuması için Bi çalışma yaptım şuan 2. Bebegim oldu ona da 1 haftadır başladık ve 3 gündür istedigim şekilde gidiyor şöyle ben çocuk kendi kendine uyusun vs diye düşünmüyorum bana anlamsız geliyor bebek bu illaki güven duydugu kucağa ihtiyaç duyacak isteyecek en dogal hakkı 2 aylık olmak üzere oglum abisine de aynı şeyleri uyguladım uyku öncesi banyo ve masaj yapıp karanlık odada uyuttum uyansa bile çıkmadım ışık açmadım karanlıkta tekrar uykuya dönmesi için ugraştım bu bikaç gün böyle gitti sonra alıştı ve artık akşam 9 da uykuya geçiyor ve gece emmek için uyanıyor emip geri yatıyor abisinde de böyle yaptım ve hala gayet düzenli şekilde uyuyor akşam 8 yada 9 da yataga geçmiş oluyoruz 2 yaşına girecek düzeni bozulmadı gece uyanırsa su içiyor ve uykuya geri geçiyor ekstra Bi çaba harcamıyorum uyuması için. akşam uykuya dalarken de artık masal açıyorum youtube dan görüntü izlemeden sadece sesi dinleyerek uyuyor kendi odasında bu süreçte de ben yine yanında oluyorum tabi yalnız bırakmadım benim için tamamen kendi başına uyuması önemli değil güzel uyudugu Bi düzeni oldugu sürece problem yok. Şuanda da 2 sini de öglen uykusuna yatıyorum mesela biz tek uykuya düştük uyku saatlerini bebegime göre ayarladım yani öyle şu kadar uyusun kaldırıyım demedim kendisi uyudu uykusunu alınca kalktı ama Bi düzene alışınca akşam aynı saat geldigi zaman uyuyor
Gece uykusu için rutin yapıp memnun kalan çok sizin gibi ben de gündüz uykularını merak ediyorum gündüz uykularını nasıl uyutuyorsunuz. Arkadaşımın bebeği dört aylık oldu ve asla asla asla gündüz uyutamıyor, uyuduğu zaman on dakika en fazla hemen geri uyanıyor, gece bir şekilde idare ediyor ama gündüz uykusu yok resmen çocukta. Bu aylarda uykuya en çok ihtiyaç duyduğu aylar oysaki.
Gündüz sadece arabaya takılan puset gibi bir şey var ya onun içine koyup evde gezdirirlerse uyuyor işte o da on dakika onca çabaya rağmen.🤷

Ben istemeden uyku egitimi verdim, tamamen bilincsizce. Dogumdan itibaren beslenmesini hep saatli yaptim, karninin tok olduguna emin olup gonul rahatligi ile uyuyabildim, Hemde zaten meme reddi yaşıyorduk, doktor her agladiginda meme vermememi, zorlamadan saat aralığı ile beslememi, emmesi icin acligi yasamasi gerektigini onermisti. Cocugunuzu hangi araliklarla ne kadar beslediginizi bir kenara yazın. Sonrasinda hangi araliklarla uyudugunu gozlemledim, uyandiktan sonra besledim, oyun oynadik ve saatinde uykuya yatirdim.

5.5 aylikken ek gidaya basladik, su an 9 aylik hala daha duzenli besler ve uyuturum. Bebegim uyanir uyanmaz kahvalti yapmak istemiyor, yarim saat oyalaniyoruz, kahvaltisini yaptiriyorum ortalama 3-3.5saat uyanikliktan sonra ogle uykusuna yatiriyorum. Uyandiginda yine yemek oyun rutini yapiyoruz. Yine 3-3.5 saat sonra ikinci uykuyu yaptiriyorum. Ondan sonra 9da uyutuyorum, sabah 9da uyaniyor. Sizin bebeginiz küçük oldugu icin benim saat araligimi uygulayamazsiniz, hatta baska saat araliklarinida araştırmayın. Bebeginizi gozlemleyin, ona gore hareket edin.

Atak haftalari, diş cikarma gibi donemlerde uyku duzeniniz bozulacaktir. Sonrasinda duzene sokmak icin gunduz uykularını kisa tutun. Yoksa is cigrindan cikiyor benim bebegim gece 2ye kadar uyumazdi, yorgunluktan bayilirdik.

Bu arada doktorunuzla bebegin ayına gore kac saat uyumasi gerektigini konusun. Soyledigi saatten -2 +2 saat sapma olabiliyor. Atak haftasinda asla israrla uyutmaya, beslemeye calismayin. 4.ay atagi bizim için uzun ve cok zorlu gecmisti. Bebegi zorladikca iyice strese giriyor, uyumuyor ve beslenmeyi reddediyor.

X