Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.791
60
Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye – Bilgisayarınızın işletim sistemi ne olursa olsun her birine özel bazı tüyolarla hız kazandırılabilmektedir. Sizin de hız yavaşlama gibi bir derdiniz varsa Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye diyoruz. Birkaç düzenleme ile yeniden hızı artırabilirsiniz.
Windows-10-daha-Hızlı-Olsun-İstiyorsanız-İşte-8-Süper-Tavsiye-640x480.jpg

Gereksiz uygulamaların kaldırılması

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda “Hareket merkezi > Tüm ayarlar> Sistem> Uygulamalar ve Özellikler” sekmelerini sırasıyla tıklayıp o güne kadar hiç kullanmadığınız, işe yaramayacağını düşündüğünüz programlar kaldırılabilir. Ancak yine de neye yaradıklarından çok emin değilseniz araştırmanız tavsiye edilir.

Başlangıçtaki uygulamaların kısıtlanması

Görev yöneticisi aracılığıyla başlangıçta yer alan uygulamalar en aza indirilebilir. Bu uygulamalar ne kadar fazla ise Windows açılırken o kadar çok zaman kaybedilecektir.

Disk temizliği

Tercihen her hafta yapacağınız disk temizliği bilgisayar hızının azalmasını engelleyecektir. Bilgisayarınızın “Başlat” logosunun hemen yanındaki “Ara” seçeneğinden “Disk Temizleme”yi bularak Yönetici olarak çalıştırdığınızda disk temizliğinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli virüs taramaları

Kullandığınız virüs programı ile genellikle haftada bir yapılacak tarama kötü yazılımlardan, virüslerden korunmanızı sağlayacaktır. Virüs koruyucu programınızın güncel tutulması gerekmektedir.

Maksimum güç yönetimi

Denetim masasından bilgisayarınızın performansına ulaşarak en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Böylece kaynak tüketimini artacak olsa da bilgisayar çalışması daha hızlı olacaktır.

Performans seçeneklerinin düzenlenmesi

Denetim masasından yola çıkarak Tüm Denetim Masası Öğeleri> Sistem> Gelişmiş> Performans adlı sekmeleri verilen sıraya göre tıklarsanız bilgisayardaki fazla kaynak tükettiği bilinen ayarlar yeniden düzenlenebilir.

RAM ekleme

Windows 10 işletim sisteminiz 32 Bit ise 1GB, 64 Bit ise 2GB’lık RAM’e ihtiyaç duyar. RAM eklemeyi düşünürseniz hızı da artırmış olacaksınız.

SSD bellek tercihi

İyi bir hız kazanmak için sürücünüz HDD ise belki artık SSD’ye geçme vakti gelmiştir.

teknomite.com

Bu programlar dışında yapmanız gerekenler;

1- Disk temizlemeyi başlatabilirsiniz (Başlat çubuğuna yazarak erişebilirsiniz)

2- Program ekle kaldırdan kullanmadığınız oyun ve programları, bilmediğiniz yazılımları kaldırabilirsiniz.

3- Çalıştıra msconfig yazarak başlatma sekmesinden, açılışta başlatılan programların tikini kaldırabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız daha hızlı çalışacak ve ram-işlemci gibi birimlere yük binmeyecektir.

4- Yine başlat > çalıştır > cmd >(C:\Windows\System32 içerisinde cmd.exe’yi yönetici olarak çalıştırın) tırnak içerisindeki komutları yazmak. “chkdsk /r /f” “sfc /scannow” “DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth”

kaynak

X