Yaşadıklarımı anlamlandıramıyorum: eski sevgilim narsist miydi?

Anlattığınız uyumlu ama sizin de buna kapılmanız, uyanmamanız, farkında olup tekrar bir noktaya takılmanız söz konusu. Her şeyin suçlusu bu insanlar değil, asıl sorun bizim farkında olmamamız. Evet böyle insanlar var ama olay bunları bizim hayatımıza çeken şeyler ne ve nasıl bunlardan kurtulur ve korunuruz. Siz sürekli bir başkası için kendinden feragat etme, kendi sınırlarını çizememe yaşamışsınız. Bunu çözmeniz lazım. Psikiyatri, psikoterapi, psikolog ve saçma gelebilir ama düzgün bir yaşam koçu gibi biri ile bunları aşabilirsiniz.

Yok hic sacma gelmedi. Cok sag olun!!!

Hepsini okudum.Annenizin otoriter olmasi ve ailedeki sorunlardan dolayi psikolojiniz bozulmus.Sizin de ifade ettiginiz gibi sevgiye acsiniz.Erkek arkadasiniz boktan biri.Kesinlikle ondan uzak durmalisiniz.Iyi bir terapiste ihtiyaciniz var.Cok üzüldüm icinde bulundugunuz duruma.Lütfen kendinize deger verip tedavi olmaya ugrasin.

Okudugunuz icin cook tesekkurler!!! Haklisiniz, aslinda gunah kecisi ariyorum oysaki cogu olayin basrolunde ben vardim kurban degilim yani aslinda. Biz cekiyoruz bu olaylari kendimize.

Dikkat eksikligi bozuklugu, obsesyon (dini, sosyal obsesyonlar), atipik major depresyon tanilari kondu. Hem dehb icin hem de depresyon icin ilac tedavisi aldim. Bir psikiyatrist de duygusal yasin kucuk dedi. Farkli donemlerde farkli doktorlara gittim hep.

Iyi kitaplar okumam sart gercekten. Onerilerinizi alirim <3

Duygusal yasin küçük derken nasil olctu? Ilac konusunda yorum yaparsam linc edilme ihtimalim var. Sanirim artik ilac kullanmıyorsun.

Film dişinda öneri vermem:)
Büyük bir kitapçıya gidersin, kitaplari soyle bir karıştırdığinda bir cumlesi etkiler seni ve eve gidip bir solukta okursun. Yalniz yazarlari arastir oyle abidik gubidik yasam koclari olmasin.

Bir de alternatif sifa yöntemlerini arastirabilirsin.

Hepsini okudum.Annenizin otoriter olmasi ve ailedeki sorunlardan dolayi psikolojiniz bozulmus.Sizin de ifade ettiginiz gibi sevgiye acsiniz.Erkek arkadasiniz boktan biri.Kesinlikle ondan uzak durmalisiniz.Iyi bir terapiste ihtiyaciniz var.Cok üzüldüm icinde bulundugunuz duruma.Lütfen kendinize deger verip tedavi olmaya ugrasin.

Cok cok tesekkur ederim. Konuyu acarken de bu sekilde guzel sevgi dolu (ve bazen de durust ve sert, ki o da iyi) yorumlar alacagimi biliyordum. Iyi geldi. Bu sene bu sorunlarimi cozmek istiyorum. Online terapiye basladim (yasadigim yerden dolayi).

:KK70: dogru aslinda. Yorumlar da bu yonde. Aslinda cok uzun suredir o iliskimi hic dusunmedim sonra nedense burda acilan konulardan da etkilendim galiba durmaksizin narsist istismar konusunda okumaya basladim. Sonra kafama takildi takinti yaptim nerdeyse. Illa bir cevap bulmak ister oldum. Aslinda cok da takmayip onume bakmam lazim ya. Haklisiniz.

Her an mutlu, huzurlu hissedemeyiz zaten, bu çok suni olurdu. İlla bir şey çağrışım yapar ya da bir yerden okursun bir şeyler aklına gelir vs hüzünlü hissedersin, ama bir ismi olmak zorundaysa, "Beni ben yapan her şey" de yani.

Yani çok da şeapmamak lazım.

Son düzenleme:
Hikayenizi okudum. Akıcı Türkçenize de bayıldım doğrusu.
Adamın narsist olup olmadığına karar veremeyeceğim. Ancak sizin zayıflıklarınızı farkedip bundan faydalanmış belli ki.
Hayatta bazı şeyleri, çok kötü olsalar dahi, yaşayıp tecrübe etmemiz gerekiyor. Bunu da o şeylerden biri olarak görün. Tecrübe ettiniz, almanız gereken dersleri alıp önünüze bakma vakti.
Hikayenizi okurken sevgisiz büyüyen bir çocuk izlenimi aldım sizde. Kendimle özdeşleştirdim bazı yerlerde de. Başkalarından gelen en ufak sevgiye muhtaç olmamız galiba çocukluğumuzdan kaynaklanıyor...
Umarım kendinizi o kadar çok seversiniz ki, başkalarının sevgisini beklemenize gerek kalmaz. Sevgiler ❤️

Adı üstünde işte eski. Bırak orada kalsın. Narsist bir şeytanla savaşıyorum boşanmak için, şu an ondan uzak olmama rağmen; bağları koparma dönemimde olduğum için depresyon geçiriyorum.

Şöyle düşün, sanki bedeninde bir tümör vardı damarlarla sarılmış. Onu orada bırakırsan büyüyüp seni öldürecek, bırakmazsan canın yanacak, biraz kanayacak ama kurtulacaksın.
Sen tümörü çıkarıp atmışsın, yara izini kaşıyıp ruhunu kanatıyorsun. Yapma.
İnan, insan değil onlar.

Eski sevgiliniz narsist miydi onu bilmiyorum ama sanki sizin ruhunuz aci cekiyor..
Anlamlandirmak cok zor acaba atipik major depresyon olabilir mi diye dusundum kilo almanizin sebebi bu olabilir ilac tedavisi goruyor musunuz?
Yani benim soyleyeceklerim ne kadar etkili olur bilemiyorum ama gecmiste kalmis bitmis gitmis iste neyse ne..
Daha mutlu olumlu bakmayi denemelisiniz aslinda mukemmel bir hayatiniz olabilir sizin elinizde eglenceli mutlu hale getirebilmek bu kadar depresif bakmamayi deneyin.

Hikayenizi okudum. Akıcı Türkçenize de bayıldım doğrusu.
Adamın narsist olup olmadığına karar veremeyeceğim. Ancak sizin zayıflıklarınızı farkedip bundan faydalanmış belli ki.
Hayatta bazı şeyleri, çok kötü olsalar dahi, yaşayıp tecrübe etmemiz gerekiyor. Bunu da o şeylerden biri olarak görün. Tecrübe ettiniz, almanız gereken dersleri alıp önünüze bakma vakti.
Hikayenizi okurken sevgisiz büyüyen bir çocuk izlenimi aldım sizde. Kendimle özdeşleştirdim bazı yerlerde de. Başkalarından gelen en ufak sevgiye muhtaç olmamız galiba çocukluğumuzdan kaynaklanıyor...
Umarım kendinizi o kadar çok seversiniz ki, başkalarının sevgisini beklemenize gerek kalmaz. Sevgiler ❤️

Ne kadar guzel yazmissiniz cok da haklisiniz cok sag olun! Hepimiz umarim kendimizi sevelim.

Adı üstünde işte eski. Bırak orada kalsın. Narsist bir şeytanla savaşıyorum boşanmak için, şu an ondan uzak olmama rağmen; bağları koparma dönemimde olduğum için depresyon geçiriyorum.

Şöyle düşün, sanki bedeninde bir tümör vardı damarlarla sarılmış. Onu orada bırakırsan büyüyüp seni öldürecek, bırakmazsan canın yanacak, biraz kanayacak ama kurtulacaksın.
Sen tümörü çıkarıp atmışsın, yara izini kaşıyıp ruhunu kanatıyorsun. Yapma.
İnan, insan değil onlar.

Yaaaa ben sizin konunuzu okuyup cok etkilendim hatta sizin konunuzdan sonra aklima geldi ve arastirmaya basladim. Insallah bir an once kurtulur yolunuza bakarsiniz cok akilli bir kadinsiniz zaten dualarim sizinle! Haklisiniz ayrica.

Eski sevgiliniz narsist miydi onu bilmiyorum ama sanki sizin ruhunuz aci cekiyor..
Anlamlandirmak cok zor acaba atipik major depresyon olabilir mi diye dusundum kilo almanizin sebebi bu olabilir ilac tedavisi goruyor musunuz?
Yani benim soyleyeceklerim ne kadar etkili olur bilemiyorum ama gecmiste kalmis bitmis gitmis iste neyse ne..
Daha mutlu olumlu bakmayi denemelisiniz aslinda mukemmel bir hayatiniz olabilir sizin elinizde eglenceli mutlu hale getirebilmek bu kadar depresif bakmamayi deneyin.

Evet! Bu iliskiden sonra atipik major depresyon tanisi kondu. Uzun sure terapi ve efexor arti Prozac aldim. Sonrasinda calisacak Hale geldim is buldum simdi de fena degilim. Ama o kilolari vermekte zorlaniyorum epey Hala da Ara ara geliyorlar :KK70: ama eskisi gibi degil, daha iyiyim. Iyimser bakiyorum aslinda cok mutlu olucam. Yani bu konuda cok arabesk cok acilarin kadini Bergen gibi yazdim oyle bir gun oldugu icin bir de ne bilim icimi dokesim geldi ama dediginizi cok iyi anliyorum ve katiliyorum!

Yaaaa ben sizin konunuzu okuyup cok etkilendim hatta sizin konunuzdan sonra aklima geldi ve arastirmaya basladim. Insallah bir an once kurtulur yolunuza bakarsiniz cok akilli bir kadinsiniz zaten dualarim sizinle! Haklisiniz ayrica.
Teşekkür ederim. O konuyu açarken tek amacım, böyle mağdur olan kadınları uyandırmaktı. Çünkü uyanmadan asla kurtulma şansın olmuyor.
Bir de etkilerinden tamamen sıyrılmak için profesyonel bir yardım alın, ruhunuzu yalnız onaramazsınız. Sizin de geçmişiniz sağlıklı görünmüyor. Zaten narsistlerin en kolay avı bundan, geçmişinde sevgi sorunu olan empatlar.

Geçmişi arkanızda bırakın düşünmek size hiç birşey kazandırmıyor bundan sonra ne yapabilirim diye hayatınıza hedefler koyun kariyer yapın aşk konusunda 2 kez düşünüp karar verin kendinize sizden başka kimse yardım edemez psikoterapi alın hep mutlu kalın herşeye inat kilolarda verilir dert değil ..

Ne olursa olsun geçmiş bitmiş biri.
Tahminimce aramızda sizinle 10 yaş gibi bir sayı var. Ama hemen hemen benzerini yaşadım. Bazı cümleler o kadar tanıdık ki...
Bu tip kişiler birbirine benziyor.
Sizden farklı olarak bunlara ek öncesinde ve sonrasında da kötü olaylar yaşadım. (açtığınız konulardan sizin sorununuzun bu noktada toplandığını biliyorum)
Ama sizden farklı olarak da ne geçmişi böyle deşip sürekli analiz etmeye çalışıyorum ne de kendimi kurban yerine koyuyorum.
Yaşandı bitti ders oldu nokta. Bu kadar.
Aşamıyorsanız yardım alabilirsiniz.
Ama geri dönüp dönüp sürekli sebep aramak sizi bir yere ulaştırmaz. Yanlış yerde çözüm arıyorsunuz.

Geçmişte buna benzer bir kişi girmeye çalışmıştı hayatıma yaklaşık 8 yıl peşimden koşup hayatımın belirli dönemlerini bana zindan etmeye çalışmıştı. Bende aynı sizin gibi ilk bakışta asla olamaz demiştim. Çok oldurmaya çalıştı bir müddet sevgili olmayı denedim ama asla ona karşı bir duygu oluşmadığı gibi oluşmamasından kaynaklı çeşitli duygu sömürüsü ile beni bezdirmişti. Nitekim uzun yıllar sonucunda kurtulmayı başardım. Kendim için en doğru olanı yapmıştım sizin ki biraz talihsiz bir süreç olmuş. Keşke onun için bazı şeylerden vazgeçmeyip yolunuza devam etseydiniz diyeceğim ama geçmiş için elden bir şey gelmez önemli olan şuan ve sonrası. Naçizane tavsiyem hayatınızı sadece kendiniz için şekillendirin ne istiyorsanız onu yapın ve yaşayın. Zamanı geldiğinde bütün geçmişi silip attıracak bir kişi çıkıyor emin olun her şey zaman.

Ne olursa olsun geçmiş bitmiş biri.
Tahminimce aramızda sizinle 10 yaş gibi bir sayı var. Ama hemen hemen benzerini yaşadım. Bazı cümleler o kadar tanıdık ki...
Bu tip kişiler birbirine benziyor.
Sizden farklı olarak bunlara ek öncesinde ve sonrasında da kötü olaylar yaşadım. (açtığınız konulardan sizin sorununuzun bu noktada toplandığını biliyorum)
Ama sizden farklı olarak da ne geçmişi böyle deşip sürekli analiz etmeye çalışıyorum ne de kendimi kurban yerine koyuyorum.
Yaşandı bitti ders oldu nokta. Bu kadar.
Aşamıyorsanız yardım alabilirsiniz.
Ama geri dönüp dönüp sürekli sebep aramak sizi bir yere ulaştırmaz. Yanlış yerde çözüm arıyorsunuz.

Hic yarari yok aslinda di mi? bu konuyu acarken sanki sorunu tespit edersem cozumu de bulurum gibi dusundum ama su an Fark ettim ki acilarin kadini Bergen gibi yazmisim. Cozume yonelik pek bisey yok yazdigim seyde.

Geçmişte buna benzer bir kişi girmeye çalışmıştı hayatıma yaklaşık 8 yıl peşimden koşup hayatımın belirli dönemlerini bana zindan etmeye çalışmıştı. Bende aynı sizin gibi ilk bakışta asla olamaz demiştim. Çok oldurmaya çalıştı bir müddet sevgili olmayı denedim ama asla ona karşı bir duygu oluşmadığı gibi oluşmamasından kaynaklı çeşitli duygu sömürüsü ile beni bezdirmişti. Nitekim uzun yıllar sonucunda kurtulmayı başardım. Kendim için en doğru olanı yapmıştım sizin ki biraz talihsiz bir süreç olmuş. Keşke onun için bazı şeylerden vazgeçmeyip yolunuza devam etseydiniz diyeceğim ama geçmiş için elden bir şey gelmez önemli olan şuan ve sonrası. Naçizane tavsiyem hayatınızı sadece kendiniz için şekillendirin ne istiyorsanız onu yapın ve yaşayın. Zamanı geldiğinde bütün geçmişi silip attıracak bir kişi çıkıyor emin olun her şey zaman.

Ben de adami yeterince sevmiyorum diye kendimi asiri suclu hissederdim. Oysaki sevmiyorsan sevmiyorsun birak ve yoluna Bak. Bu artik mottom oldu benim de. Hoslanmadigim kimseye sans vermiyorum artik.

X