Yaşlı bakım maaşı, kızlar başına gelen var mı?

Merhabalar, kızlar bir sorunumuz var annem ve babam ayrı yaşıyor. Ama henüz dava görülmedi. 5 6 ay önce babannemin beynine pıhtı atması sonucu felç geçirdi. Babam bakamayacağı için annem kendi evine aldı. Ben de o dönem işsizdim ve annem çalışırken bakımını ben yapıyordum. Daha sonra bakım maaşı için heyete soktuk ben alacaktım maaşı ve ben bakacaktım. Heyet raporunun çıkması 1 ayı bulur dediler. Ben o arada sigortalı bir iş buldum ve kaçırmamak için işe başladım. Annem de bakıcı bir abla buldu tanıdığı birisi. Şimdi onun için bakım maaşı istiyoruz. heyet raporu cıktı yüzde 92 engelli. Fakat maaş için 1. dereceden akraba olması gerekiyormuş. Ve sigortasız, emekli olmayan birisi olması gerekiyormuş. Öyle birisi ailemizde yok ki. Bu süreci yaşayan arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız rica etsem??
Mahkeme kararı ile vasi tayin edilir öyle başkası bakabilir. Bakicinin da çalışmayan birisi olması lazım. Kişi başı düşen gelir de önemli.

Yaptığınız etik bir durum değil devletin belli koşullarda verdiği parayı o koşulları sağlamadığınız halde nasil alalım derdindesiniz .
Biz nasıl alalım derdinde değiliz bakıcı kadına bi maaş verebilmek derdindeyiz. Parayı alıp cebimize atma niyetimiz yok. Yanlış anlaşılmak istemem

Sorunuzu netleştirelim önce. nasıl devleti kandırıp engelli bakım maaşını alırız diye soruyorsunuz değil mi?
Böyle mi anlaşıldı gerçekten? Bakın ne yaşadığımızı anlatmaya çalıştım. maddi durum olara bakıcı ablaya 2000 lira ödemek biraz belimizi büküyor. Annem çalışıyor benim evim zaten ayrı ve bende çalışıyorum. Zaten kritere uygun bi akrabası olsa baktırabilecegimiz, bi yol izleyeceğiz. Fakat çıkar yol ariyoruz. Bi imkan olur da hiç olmazsa bakıcı ablanın bir miktar maaşını karsilarsak annem de maddi olarak rahatlayacak.

Böyle mi anlaşıldı gerçekten? Bakın ne yaşadığımızı anlatmaya çalıştım. maddi durum olara bakıcı ablaya 2000 lira ödemek biraz belimizi büküyor. Annem çalışıyor benim evim zaten ayrı ve bende çalışıyorum. Zaten kritere uygun bi akrabası olsa baktırabilecegimiz, bi yol izleyeceğiz. Fakat çıkar yol ariyoruz. Bi imkan olur da hiç olmazsa bakıcı ablanın bir miktar maaşını karsilarsak annem de maddi olarak rahatlayacak.

Bakıcı ablaya odemek icin babaniz destek olmuyor mu?
Cok uzuldum babaanneye.

Aslinda bakim parasini alsaniz bakiciya gidecek, kendinize bir cikar saglama niyetiniz olmadigi asikar.
Ama devlet bu parayi evde hasta yasli bakmak icin calisma sansi bulunmayanlara veriyor diye biliyorum. Yani mantigi buyken calisan insanlarin almasi -kendinize bir kurus bile kalmayacaksa bile- normal mi? Anneniz babaanneye bakmak icin evdrn cikamasa, calisamasa gecimleri imkansiz olacak. Iste devletin dokunmak istedigi nokta tam da bu degil mi? (Bilgim yanlis olabilir cok da takilmayin bana)

Burda babaniz napiyor ben en cok ona takildim.
Babamla pek gorusmuyorum. Bi halam var cok yasli, cocugu da yok. Benim de aklim onda bir suredir. 😐

Aradık sorduk,sigortayı anlıyorum da kardeşi emekli, bu yüzden çalışmıyor ve bakabilecek durumda fakat ona bile çıkmıyor. Takdir edersiniz ki kimse bedavaya bakıcılık yapmıyor... neresinden tutsak elimizde kaldı konu ne yapacağız bilemiyoruz..
Bakıma muhtaç kişiye bakan kişiye bu maaşın bağlanma nedeni "bakan kişinin" maddi desteğe ihtiyaç duymasına rağmen bir işte çalışmayıp hastasına /engelli aile üyesine baktığında başka işte çalışmadığı için ekonomik zorluk yaşayacak olması.Emekli bir kişiye çıkmaz çünkü zaten geliri var

Bakıma muhtaç kişiye bakan kişiye bu maaşın bağlanma nedeni "bakan kişinin" maddi desteğe ihtiyaç duymasına rağmen bir işte çalışmayıp hastasına /engelli aile üyesine baktığında başka işte çalışmadığı için ekonomik zorluk yaşayacak olması.Emekli bir kişiye çıkmaz çünkü zaten geliri var
Böyle anlatınca vay be çok doğru deniyor da pratikte öyle olmuyor. Çalışmayıp yaşlı bireye bakmak için diplomasiz falan biri olmak lazım. E kimse de belki zar zor girdiği maaşlı işini bırakmak istemez. Eşi bu şartlara uyuyor olsa bile o da yaşlıdır zaten ne zamana kadar bakacak. Kısacası devlet bu parayı kimseye vermeyeyim diye gerçekleşmesi namümkün şartlar bulmuş 😂

Tek başına yaşıyor. Onun da biraz maddi sorunları var. Bilmiyorum bIz annemle aynı sokakta oturuyoruz babam merkezde değil pek iletişim kuramıyoruz yüz yüze
Baska cocuklari falan yok mu anneniz bi hayir yapmis birileri destek olsa yada babannenize yaslilik ayligi baglatsaniz o parayla bakiciya verseniz

Bakıcı ablaya odemek icin babaniz destek olmuyor mu?
Cok uzuldum babaanneye.

Aslinda bakim parasini alsaniz bakiciya gidecek, kendinize bir cikar saglama niyetiniz olmadigi asikar.
Ama devlet bu parayi evde hasta yasli bakmak icin calisma sansi bulunmayanlara veriyor diye biliyorum. Yani mantigi buyken calisan insanlarin almasi -kendinize bir kurus bile kalmayacaksa bile- normal mi? Anneniz babaanneye bakmak icin evdrn cikamasa, calisamasa gecimleri imkansiz olacak. Iste devletin dokunmak istedigi nokta tam da bu degil mi? (Bilgim yanlis olabilir cok da takilmayin bana)

Burda babaniz napiyor ben en cok ona takildim.
Babamla pek gorusmuyorum. Bi halam var cok yasli, cocugu da yok. Benim de aklim onda bir suredir. 😐
Evet çalışan birisinin alması normal değil katılıyorum kesinlikle... herkesin kendine göre haklı sebepleri var bizde sizin de dediginiz gibi ablaya maaş verebilmek için uğraşıyoruz.. Babam konusu biraz karmaşık. Merkeze geldiği sıralar uğruyor annesini görüyor vs vs. Maddiyata gelince onun da borçları var. Yarın akşam bi oturup konuşacağız bakalım hep beraber bu bakım konusunu

Böyle anlatınca vay be çok doğru deniyor da pratikte öyle olmuyor. Çalışmayıp yaşlı bireye bakmak için diplomasiz falan biri olmak lazım. E kimse de belki zar zor girdiği maaşlı işini bırakmak istemez. Eşi bu şartlara uyuyor olsa bile o da yaşlıdır zaten ne zamana kadar bakacak. Kısacası devlet bu parayı kimseye vermeyeyim diye gerçekleşmesi namümkün şartlar bulmuş 😂
Evet öyle sanırım, bi ümitlenmiştik ama yapacak bir şey yok kendi içimizde halledicez artık :işsiz:🙈

Baska cocuklari falan yok mu anneniz bi hayir yapmis birileri destek olsa yada babannenize yaslilik ayligi baglatsaniz o parayla bakiciya verseniz
Bi çocuğu daha var ama izmirde annesini istemiyor çok uzun zamandır konuşmuyorlar. Evet onun için bi konuşacağız belki yüzümüz oradan güler

Öyle düşünmeyin diplomalı /diplomasız olsun insanın aynı çatı altında yaşadığı kendi canından kanından birisi evde bakıma muhtaçken o evin kirasını ödeyebilmek için çalışması, işe gitmesi gerekebiliyor ..devlet bu mağduriyeti gidermek için veriyor bu bakım maaşını.Mesela ülkemizde engelli çocuk sayısı hiç az değil.. annesi babası zaten ömürlerinin sonuna kadar evlatlarını yük görmeyip bakmaya razı.. ama devletin bu maaşı sayesinde hiç olmazsa özel eğitimin devletin karşılamadığı kısmını alabiliyorlar

o evin kirasını ödeyebilmek için çalışması, işe gitmesi gerekebiliyor
Bakım maaşı zaten geliri çok az olanlara verilmiyor mu? Belli seviyede para giriyorsa eve o maaştan yararlanamıyorsunuz diye biliyorum yanlışsa düzeltin. Bu durumda kaç kişi sigortalı işini bırakıp da bakım parasını tercih eder ki

Bakım maaşı zaten geliri çok az olanlara verilmiyor mu? Belli seviyede para giriyorsa eve o maaştan yararlanamıyorsunuz diye biliyorum yanlışsa düzeltin. Bu durumda kaç kişi sigortalı işini bırakıp da bakım parasını tercih eder ki

işte o tercih boyutunda olmuyor

şöyle, evde yatalak hastaya bakan kişi zaten asgari ücret üstü istiyor (ki haklı)

bu durumda dışarıda çalışıp alacağım maaşı bir başka kişiye vermek, hem de o kişinin çeşitli izniydi, hastalığıydı, tribiydi gibi durumlarla karşılaşmak yerine ben bakarım diyenler var

örneğin bir çok kadın sigortalı işini bırakıp evde çocuk bakıyor, hem de eğitimli, beyaz yaka

çünkü bir çok büyük şehirde çocuk bakıcısı beyaz yakaya yakın hatta fazla alıyor

bakıcı geliyor 3 gün sonra bıraktım diyor vs vs bakıcılık henüz ülkede profesyonel bir hal almadığı için sorunlar büyük

profesyonellerin de günlüğü 1000 TL falan, özellikle yatalak hastalarda

keza yabancılar 1000 dolar alıyordu aylık

örneğin aylık 1000 dolar karşılayabilecek durumdaki birisi için tabii ki evde bakım maaşı bir hiç ama asgari ücretle haftada 60-70 saat çalışan birisi evi kira değilse alıp boğazımıza verir hastama bakarım diyor

bu durumda dışarıda çalışıp alacağım maaşı bir başka kişiye vermek, hem de o kişinin çeşitli izniydi, hastalığıydı, tribiydi gibi durumlarla karşılaşmak yerine ben bakarım diyenler var

örneğin bir çok kadın sigortalı işini bırakıp evde çocuk bakıyor, hem de eğitimli, beyaz yaka
Evet bunlar olabilir 👍

Engelli çocuğunuz ,aile yakınınız olduğunda bazı şeyler tercih değil zorunluluk oluyor 😔 çok bildiğim örnek var karı koca asgari ücretle çalışıp birşekilde geçinirken dünyaya gelen çocuğun engelli olması nedeniyle annenin işini bırakmak zorunda kaldığı

Merhabalar, kızlar bir sorunumuz var annem ve babam ayrı yaşıyor. Ama henüz dava görülmedi. 5 6 ay önce babannemin beynine pıhtı atması sonucu felç geçirdi. Babam bakamayacağı için annem kendi evine aldı. Ben de o dönem işsizdim ve annem çalışırken bakımını ben yapıyordum. Daha sonra bakım maaşı için heyete soktuk ben alacaktım maaşı ve ben bakacaktım. Heyet raporunun çıkması 1 ayı bulur dediler. Ben o arada sigortalı bir iş buldum ve kaçırmamak için işe başladım. Annem de bakıcı bir abla buldu tanıdığı birisi. Şimdi onun için bakım maaşı istiyoruz. heyet raporu cıktı yüzde 92 engelli. Fakat maaş için 1. dereceden akraba olması gerekiyormuş. Ve sigortasız, emekli olmayan birisi olması gerekiyormuş. Öyle birisi ailemizde yok ki. Bu süreci yaşayan arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız rica etsem??
yıllar önce benim bakım param faiziyle geri alındı

X