Yemek seçen Eş:(

Rekor benim kocamda galiba: )
Yumurta, peynir,zeytin ağzına surmedi daha ömrü boyunca.
Hic bir sebze yemegini sevmez(patlican karnibahar ispanak pirasa...brokoliyi dememe bile gerek yok anladiniz siz)
Nadiren taze fasulye yer.
Yesilliklerden maydanoz tere derotu taze sogan asla yemek.yooo yoo ne kaldi zaten demeyin kivircik var.sukur salatada onu yiyor ama salatada minimum domates olacak cunku sevmiyor cig domates.
Kislik salata sever ama.su havuc kara lahana kivircikla olan.
Sakatatlardan hiçbirini yemez.
Diyeceksiniz ki nasil yasiyor?
Hayati patates kizarmasi,tavuk,bakliyat,makarna,dolma (kuru) uzerine kurulu.bunlari sık sık yer.
Cesitlendirmek adina sık sık kofte,et çeşitleri falan yaparım.
Güzel bir huyu vardır ki nimete saygisizlik etmez,yani "niye bunu yaptın, igrenc kokuyor,bilmiyor musun sevmedigimi,hep kendini dusunuyorsun,git bana baska bisey yap" vs asla duymadim 5 yıllık evlilik hayatımda.
Sofrada onunda benimde sevdigim birseyler olur.ha yoksa da demez bana niye yapmadin diye gecer mutfağa kendine bi makarna yapar.
Evet herseyi yemiyor ama bana psikolojik baski asla uyvulamadigi icin cok umursamiyorum.tek sıkıntım ben cok severim farkli şeyler denemeyi.en kötü bi biber oatlocan kavurur onu yerim.
Bazen olur domatesi soslar yerim.
Benimde sectigim setler oluyor illa ki ama esimin yaninda comez kalirim: )
Kızım da babasindan görüp de secer diye korkuyorum.kizim yumurta cok seviyor ama oeynir zeytin yemiyor malesef..bu yaslarda olur diye cok ustelemiyorum ama o da seçerse artik herkesin ortak yiyecegi birsey dusunmek benim icin zulum olacak.
Zira insan bazen yemek yaomak istemiyor.bi menemenle doyuyor ya da bi yumurta kiriyorsun tamam.
Ama esle birlikte yemek isteyince oyle olmuyor.nereye kadar free takilalim ki bekar gibi?
Ben ailece kurulan sofralara ce o muhabbete muptelayim.bu yüzden orta yolu bulmaya calisiyorum devamlı.
Yoksa herkes kendi sevdigini girip yapsa ne muhabbet kalır ne samimiyet

Ayyy sabırlar dilerim bu ne yahu size de yazık valla. Ben de evli değilim, büyük konuşmak da istemiyorum bir yandan. :KK70:Kendime zor yemek yetiştiriyorum yemek seçen bir koca bulursam bir de ohooo :bicak:

Ayyy sabırlar dilerim bu ne yahu size de yazık valla. Ben de evli değilim, büyük konuşmak da istemiyorum bir yandan. :KK70:Kendime zor yemek yetiştiriyorum yemek seçen bir koca bulursam bir de ohooo :bicak:

Ilk basta isime gelmiyor degildi:)
İstediği seyler zor degil hemen patates kizartiver ya da bi tavuk sur firina tamam ama sonra baktim olmuyor. Surekli bi sirkulasyon ayni yemekler arasinda.artik hem ona hem kendime yapiyorum ama o da bazen zor oluyor.
Insallah soyle hoc biseyi secmeyen,ne bulursa yiyen bir esiniz olur: ) kayinvalidemin tabiriyle tastan yumusak herseyi yiyen: ))

Eşim daha yeni bana mantı yemeyi deneyebileceğini söyledi. (neredeyse beş yıldır evliyiz) Hamurumsu diye sevmiyordu yoksa içindeki her şeyi sever, ki soğansız yaparım. Üşenmedim yaptım. Kardeşim de vardı törenle denedi ilk mantısını ve başka şey yoksa yiyebileceği bir şey olduğunu belirtti arada yapılabilirmiş :KK70:
İşte, mantının gücü. Senin kocayı bile yola getirdi.

Haftada max 2defa yemek yapıyorum. Onda da ellerimi öper. Bu kadar alıştırmaya lüzum yok. Onlar kadar biz de insanız..Beğenmeyen kendi yapar. Aç olan da yiyecek bir şey bulur. Sen de yapma yemek falan. Sadece kendin için yapacaksan yap, mecburen ya yesin yada kendi halletsin. Restaurantın baş şefi değilsin ya

Ben et pek yemem kiyma tercihimdir kusbasi cok cok nadiren allahtan esim de çok etcil degildir ciger kemik suyu vs. yemek isterse gecip kendi yapiyor bem elimi suremiyorum kokusundan tuhaf oluyorum
Sebzeyi cok severiz bol bol yaparim
Corba olarak her seyi icer ayirt etmez ben sadece tavuk suyuna corba icemiyorum
Sabah kahvalti tabagi hazirlar kendisine nanesini maydanozunu yesil zeytinini duzer hic usenmeden. Evlenmeden once ben kisir kofte vs. cok yapardim bol sarimsakli soganli. Esim de alisti köfte yoguralim mi diyor bazen gecenin onunda :))
Esiniz biraz mizmizlik yapiyor bence. Sen gec hayatim yap senin elinden yiyelim deyin resmen eziyet cektiriyor size

Instada kesfette surekli sunumcu hanimlara denk geliyorum ve dehsetle bakiyorum usenmiyolar mi hergun bu kadar cesit ve agir yemek yapmaya diye. Ayrica sunum kelimesinden nefret ettim

Benimde en çok merak ettiklerimden biridir , onlarca sayfa takip ederim yemek sunumla alakalı ,ben bakiciyim yapıcı degil:-)usenmiyolarda valla

Valla yazarken bende darlandimbayağı mızmız işte ne edeyim,bir de ailesinden ayrı büyümüş dusunun:KK51:
:) Karadenizli hemşehrim merhaba...Eşinin annesi neler pişiriyordu biliyor musun,gerçi aileden ayrı büyümüş yazmışsın,normal yemek alışkanlığı edinememiş olabilir mi?Aile çok büyük etken.Kardeşimin eşi müthiş yemek seçiyor.Çocukları küçükken çoğu şeyi benimsediği halde,babasından göre göre yemekten vazgeçiyor.Sizde bu durumlar nasıl?

On yargi ile yaklasiyor olabilir az az yap tadina bakarken alisir.belki annesinin yaptigi biseyin tadini sevmezken sen yapinca sevebilir.kasari besamel sosu kullan sebzelerde belki hosuna gider
Eşim pırasa ve bamyayı yemiyormuş normalde.Ben annesinin evinde pırasa pişirmiştim.Yemeğe oturduk.Tabağına pırasa koyarken,annesinin dikkatle eşime baktığını gördüm.Daha ilk lokmasını yutamadan annesinin sesiyle irkildi birden.Ne o,ben pişirsem yemezsin,karın pişirince nasıl yiyorsun öyle.Ben şaşırdım eşim şaşırdı,tvye bakıyordu,birden afalladı.
Ama sen pek pırasa yapmıyorsun ki dedi.Öyle kapandı.Bamyadan da yurtta tiksinmiş,yemediğini söylerdi.Ben güzel pişirmesini halamdan öğrenmiştim.Şimdi bayılarak yer.Minnie nin dediği gibi kendi tekniğinle pişir,farkı farkedecektir.

Kızlar size katılıyorum tabi ki de:) aslında bu konuların başlama sebebi kilo sorununu yazmayı unutmuşum. 72 kiloya çıkınca kilo vermek için sağlıklı beslenmeye spor yapmaya başladım ama yemeklerimizde ki uyumsuzluk nedeniyle kavgalar çoğaldı, çok sabote etti diyetimi, yoksa o yapar ben yerdim :)Hep bu kilolar:KK49::kk77:
Boşver ne yerse yesin:))
Benimki sabah kahvaltıya gözleme ister yaparım tam otururuz ee hani ekmek kızartması der:kızgın::kızgın:zannedersin herşeyi yiyecek ama sadece zahmet ettirmek birde gözünü doyurmak:)
Ben boşverdim genellikle ne yapabilirsem sofraya onu koyuyorum isterse yiyor istemezse kendisi birşeyler yapıyor:)
Ama benim birde 3 yaşında oğlum var oda babasının izinden gitme yolunda azimle ilerliyor bakalım:)
Ama şu kilolar başa bela biz kendimize bakıp zayıflayalım beyleri boşverelim:)

Selam kızlar, merak ettiğim şu esleriniz yemek seçiyor mu, siz neler yapıyorsunuz bu durumlarda?
Ben eşimle 8 yıldır tanisigim ama hala en sevdiği yemeği bilmem. Etli yemek severim der. Yaparım bu et kokuyor der yemez .İnek eti bazen yemiyor bazen yiyor. Etsiz yemek olunca da bu yemek mı diyor.
Ben aslında sebzeciyim pek yenilmeyen sebzeleri bile yer, yemek konusunda ayırt etmem. Cok acsam soğan biber kavurur yer kendimi doyururm .O ise yemek varsa bile ortalıkta acim diye dolanıp duruyor .Mideme beğenmiyor kramp giriyor basım ağrıyor diyor.
Kahvaltıda domates salatalik peynir zeytin olsa sürekli bunları mı yiycez başka şey yok mu der başka şey bulurum yemez.
Ne yemek yapım diye sorsam bilmiyorum der. Ne istediğini bilmiyorsun, ben nereden bileyim desem kabullenmez. Bir ara ikimize ayrı yemek yaptım ama o da olmadı. Şimdi yapıyorum yerse yesin yemezse kendi yapsın diye. Bu sefer hergun yumurta, hazır tavuk,sosis,cola cipsle sağlıksız gıdalarla öğün geçiriyor. Bende sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğim için gözüme çok batıyor yedikleri, çocuğum gibi azarlamak zorunda kalıyorum onu ye bunu yeme diye, hergun bir tartışma konusu çıkıyor bu tarz seylerden :olamaz::KK34:
Beyefendinin kendisi menu belirleyecek baska caresi yok.

Benim eşim yemek seçmez, ne varsa onu yer, ellerine sağlık der.
Seçseydi sen pişir yiyelim derdim.

Huzursuz bir insanı memnun etmek cok zordur sizin eşinizde oyle malesef

Ben sebzeciyim et yemem eşimde ben ne yaparsam yer, yemek konusunda cocuklarım benim için daha önemli onlara besleyici saglikli yemekler yapmaya uģraşırım

Sizde bırakın ne bulursa yesin yemekten zevk alan bir insan olsa şunu yap yiyelim der ve memnuniyetle yer zaten.

esiniz ne istediğini bilmiyo bence esimle 4 yıldır evliyiz sevmediği bir kaç yemek vardır onun haricinde ne yapsam bayılarak yiyo valla :)

Adamı şımartmıyorum demişsinde daha nasıl şımartcaksın? Kaç yaşında adamla, 5 yaşındaki çocuk gibi uğraşıyorsun. Ne yerse yesin neden müdahale ediyorsun ki? Ya ne istediğini net söylesin ya da yemesin bu kadar basit. Benim eşimde bekarken sıkıntılıymış bu konularda kv anlatıyordu, etsiz yemek sevmezmiş, fasulye sevmezmiş mişte miş miş... Evlendikten sonra ne bulduysa, ne yaptıysam onu yedi, etsiz yemekte tedi, fasulyede yedi, sebzede. Yeri geldi pilavım, tatsız tuzsuz lapa gibi oldu, ben bile kendi yaptığım yemeği yiyemedim eşim yedi bir güzel, eline sağlıkta dedi. Uğraşmak hoşunuza gidiyorsa orasını bilemeyeceğim.

Bende esime her sabah dil dokerim canin ne istiyor soyle onu yapayim diye ama ne istiyorsan yap sen der siyrilir hayir be adam yapacagim zaten istedigin olsun derdindeyim ama anlatamadim 1.5 yıldır. Kabak pirasa yemez onun disinda ne yapsam yer hatta yemek yerine kahvalti bile koysam onune yüzü degismez. Esinizin durumunu okuyunca aksam 1 cesit fazladan yemek yapasim geldi kocama isiniz gercekten cok zor.

Valla bende doymak için yemek yemem. Güzel bir aş yoksa aç kalır yada cips yerim daha iyi. Ama soğan kavurup yemenizden çok etkilendim herkes böyle değil maalesef. Doğrusu yemek seçmemek amaç karın doyurmak olmalı elbet ama güzel ve lezzetli şeyler yemekte iyi olur doğrusu. Kuzu Eti çok ağır kokar, etsiz ot yemek bazı bünyelerdede karın ağrısı yapar. Bende yapar mesela, midemi ağrıtır dolanırım evde kara kara düşünerek.
Özellikle kahvaltı en büyük sorun hergün ekmek kemir kemir nereye kadar. Bence kv ile konuş sor. Birde internette çok güzel kahvaltılık tarifler var. Onlar daha zor ama en basitinden yumurtayı her gün çeşit çeşit pişirebilirsin. Tereyağlı, sucuklu, lorlu, fırında vs. Yumurtalı ekmek çok leziz olur. Bayat ekmeklerden fırında pizza yumurta vs de yapabilirsin. Börek, poğaça vs. De kahvaltı sınırları içindedir. Bu kadar seçenek varken kuru ekmeğe reçel banmak adamın moralini bozabilir cidden. Pilav ana yemek değil yan yemek olur yani börek-pilav-makarna üçlemesi ekmek görevindedir. Ana yemek karnı yarık, baklagiller, türlü, güveç vs. Mevsimine göre enginar, bezelye, fasulye vs. Ayrıyetten çorbada olmalı, tarhana yayla mercimek şehriye... sen bunları yap hala beğenmiyorsa birlikte kızalım. Ama bunlar yoksa bende açık diye dolanırım şahsen evde :))

X