Anket Yemek ve Salatalarınızda Hangi Yağı Kullanıyorsunuz?

Yemek ve Salatalarınızda Hangi Yağı Kullanıyorsunuz?

• Fındık Yağı

OY: 0 0,0%
  • Kanola Yağı

• Soya Yağı

• Susam Yağı

• Diğer

• Ankete Katılan
    43

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.134
596.061
42
Mutfağınızda hangi yağları kullanıyorsunuz?
yağ.jpg

Bitkisel Yağlar:

Ayçiçek, fındık, mısır, soya ve kanola yağlarıdır. Tava ve kızartma için elverişlidir.

Zeytinyağları:

Rafine ve değişik asitli olmak üzere iki çeşittir. Koku ve asidi alınmış rafine yağların salata ve mayonezde kullanılması gerekmektedir.

Zeytinyağı, Akdeniz diyetinin “sıvı altını” dır. Bu yağ, tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve diğer doğal antioksidanlar açısından çok zengindir. Doğal antioksidanlar, toksik atıkların hücre aktivitesi sırasında üretebileceği oksidatif stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Kanı temizler.
Zeytinyağı yüksek ısıya dayanıklı değildir, bu nedenle aşırı ısındığında bozunabilir. Bu nedenle, bozulmayı önlemek için yiyecekleri zeytinyağı ile kızartırken dikkatli olmalısınız.

Susam Yağı:

Bu yağ ile yapılan mayonezlerin rafine zeytinyağı ile yapılan mayonezlere oranla bozulma ihtimali çok daha azdır. Bu yüzden mayonez için en uygun yağ denilebilir. Ayrıca salata içinde çok elverişlidir.

Tereyağı
, hayvansal bir gıda maddesidir.

Tereyağının ham maddesini süt yağı oluşturur. Tereyağı bir çeşit hayvansal (inek veya koyun) yağdır. Yağın bileşiminde %82 oranında süt yağı, su, süt şekeri, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler, aromalar ve proteinler bir araya gelmiştir. Tereyağının fiziksel özelliğini ise kısa bağlı doymuş yağlarla, yağ asitleri oluşturur. Tereyağı, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir hammaddedir.
butter.jpg

Özellikle salatalarda zeytinyağı kullanıyorum Osmaniye'den arkadaşımız getiriyor sağolsun.

Yemeklerde omlet vb zeytinyağı veya tereyağı kullanmaya gayret ediyorum.

Sadece kızartmalarda sıvıyağ tercih etmeye çalışıyorum.

Malum artık sıvıyağ,zeytinyağ veya tereyağı fiyatlarında pekte fark kalmadı artık hepsi pırlanta değerinde.

Market tereyağı haricinde ise sevgili kayınvalidemin yaptığını buzdolabında kasada elmas saklarmışçasına saklıyorum gıdım gıdım kullanıyorum. 😁

Saygılar efenim 😊

Özellikle salatalarda zeytinyağı kullanıyorum Osmaniye'den arkadaşımız getiriyor sağolsun.

Yemeklerde omlet vb zeytinyağı veya tereyağı kullanmaya gayret ediyorum.

Sadece kızartmalarda sıvıyağ tercih etmeye çalışıyorum.

Malum artık sıvıyağ,zeytinyağ veya tereyağı fiyatlarında pekte fark kalmadı artık hepsi pırlanta değerinde.

Market tereyağı haricinde ise sevgili kayınvalidemin yaptığını buzdolabında kasada elmas saklarmışçasına saklıyorum gıdım gıdım kullanıyorum. 😁

Saygılar efenim 😊
Aynen zeytinyağının bir lüksü kalmadı.Tüm yağlar pırlanta değerinde 🤷🏼‍♀️
Bende sizin gibi kullanıyorum.Sadece salatalarda ceviz yağı kullanmaya başladım😊

Ayçiçek yagini yemeklerde kullanma lütfen.çok zararlı, ben yemeklere pilav makarnaya bile z, yağ kullanıyorum. Pahalı ama.sağliğimdan önemli değil
Haklısınız ama zeytinyağına da güç yetmiyor maalesef. Gerçi artık hepsi pahalı ama..

X