Yemek yapamıyorum

Merhabalar bunu yazarken çok utanıyorum kendimden yeni evliyim ve her yemeği yapamıyorum hiç lezzetli olmuyor. Üzülüyorum eşim işten geliyor akşama kadar evde olan benim Ne tatlı yapabiliyorum nede hamur açabiliyorum. Şimdi diceksiniz ki aç yemek kanallarını izle izle öğren. Bunuda denedim fırına koyuyorum ya kuruyor ya yanıyor ya çiğ kalıyor. Hiç biri lezzetli olmuyor. Eşim ev yemeklerini çok seviyor napıcam bilmiyorum
evlendıgımde patates yemegı ve kızartma dısında bısey bılmıyordum yapa yapa ogrendım ınternetten annemden arkadaslardan tıyo kaptım :))az zaman ve sabır gerek sadece .:) uzulme. tadı suyu ya da kac dk pısmesı gerektıgıne kendın karar verır oluyosun :)) hıc korkma. ben bıle su an yemek yapıyorsam herkes yapar :))

Canimsiin ya dert ettigin seye bak 4 yıllik evliyim halen her yemegi tutturamam :) zamanla elin alısır ögrenirsin 😊
Kendimi beceriksiz işe yaramaz hissediyorum birkaç gündür mutfaktanda uzaklaştım kahvaltılık hazırlıyorum akşama kadar oturuyorum eşimde farkediyor bunu ama beni kırmamak için kötüysede iyi diyor garibim. Bi misafirliğe gidiyoruz nasıl iştahlı yiyor üzülüyorum ne biliyim 😭

Merhabalar bunu yazarken çok utanıyorum kendimden yeni evliyim ve her yemeği yapamıyorum hiç lezzetli olmuyor. Üzülüyorum eşim işten geliyor akşama kadar evde olan benim Ne tatlı yapabiliyorum nede hamur açabiliyorum. Şimdi diceksiniz ki aç yemek kanallarını izle izle öğren. Bunuda denedim fırına koyuyorum ya kuruyor ya yanıyor ya çiğ kalıyor. Hiç biri lezzetli olmuyor. Eşim ev yemeklerini çok seviyor napıcam bilmiyorum
yeni evli degilim ben de yemek yapamiyorum aman birakin ac kalmayacak kadar bir seyler yapin iste. Aslinda cogu kisi yaptikca gelisen bir sey diyor ama biraz modluk bi durum. Aylar sonra bugun bi pilav yaptim cok degisik olmus kitir kitir diyor ;D

ev yemekleri yapan yerlerden alin bi sure. sogani iyi kavur az salca ustune ne koysan yemek oluyor ozunde.

yeni evli degilim ben de yemek yapamiyorum aman birakin ac kalmayacak kadar bir seyler yapin iste. Aslinda cogu kisi yaptikca gelisen bir sey diyor ama biraz modluk bi durum. Aylar sonra bugun bi pilav yaptim cok degisik olmus kitir kitir diyor ;D

ev yemekleri yapan yerlerden alin bi sure. sogani iyi kavur az salca ustune ne koysan yemek oluyor ozunde.
Ev yemekleri yapan yerlerdenmi alıyorsunuz şimdilik ?

Masmavi3 tatlı ve hamur işi için bire bir uyarsan tam tutuyo ama kafana göre o malzeme yok olur yaaaa biraz fazla biraz az vs demiyceksin tam yap gör harika oluyor hersey den önce kendine güven sakin ol ben evlendiğinde hiç hamur yoğurmamistim kek yapmamıştım internet bu kadar yoğun yoktu evde internet yoktu kolu komşudan öğrendim şimdi videoları açıp yapiyorum vifi var daha ne olsun birebir uymak kalıyor bize hamur açmayı bırak normal yemek hamur işi ve tatlılar yap o sonra ki iş olsun okadar güzel tatlılar varki açılmadan yapılan ben yaparım yaaa de gir mutfağa

Yemek yapmayi arda şeften ogrendim desem yalan olmaz ama cok eski videolarindan yaparken puf noktalari cok iyi anlatirdi zamanla yapa yapa kendimi gelistirdim bu biraz deneme isteyen bir is ufak ve kolay tariflerden baslayin puf noktalara dikkat edin eliniz alışacaktır

Kendimi beceriksiz işe yaramaz hissediyorum birkaç gündür mutfaktanda uzaklaştım kahvaltılık hazırlıyorum akşama kadar oturuyorum eşimde farkediyor bunu ama beni kırmamak için kötüysede iyi diyor garibim. Bi misafirliğe gidiyoruz nasıl iştahlı yiyor üzülüyorum ne biliyim 😭
Sen denemekten vazgecme ben vazgecmedim sarmayi beceremezdim dun yaptim mesela tekrar cok guzel olmustu vazgecmezsen olur sen aşkla yapmaya devam et :)

Eşimle ben bi tarhana çorbası yapamamıştık. Üstelik çorba makinesi vardı o bile bozulmuştu. Hamileydim aç kalmıştım. Halbuki çok iyi tatlı ve hamurişi yaparım. Hepsi farklı şeyler. Zamanla öğrenirsiniz. Evliliğimin 3. Yılından sonra düdüklü kullanmaya başladım mesela ben.

Canım o dediğin zamanla olacak.. Fırında bir kere yakarsın daha az süre fırında tutman gerektiğini anlarsın, bir kere kurutursun sosunu daha fazla koyman gerektiğini anlarsın.. Şerbeti az koyarsın bir sonrakine biraz daha fazla koyman gerektiğini anlarsın..

Eğer yine ben yapamıyorum olmuyor diyorsan bildiğim kadarıyla sana yardımcı olurum bana özelden yazabilirsin☺️ Vaktim oldukça sana tam tutan basit tarifler yazabilirim.. 😁

Yemek com kanalı çok güzel. Çok tatlı iki şefi var, farklı farklı içerikler üretiyorlar. Yeni başlayanlar için karmaşık görünen basit yemeklerle ilgili içerikleri de var. Her güne bir menü şeklinde 7 günlük yemek videoları da var, meal prep şeklinde bir günde yapıp bir hafta yiyebileceğiniz yemek hazırlığı videoları da var. Çat Kapı adında bir konsept var mesela 60 dakikada 10 meze, 45 dakikada eşinin ailesi için bir menü hazırla gibi meydan okumaları var. Çoğu videosunu ben dizi izler gibi izliyorum, çok önemli püf noktaları da veriyorlar. (Kanalla hiçbir alakam yok, gerçekten sadece fanıyım)

5 yıl ailemden ayrı yaşadım, öncesinde anca makarna krep falan yapardım baya geliştirdim kendimi. Özellikle son iki yılda, bu bahsettiğim kanalın videoları çok fark etti. Şimdi düz makarna asla yapmıyorum. Kremalı mantarlı, körili tavuklu, fesleğen soslu, sebzeli, kabaklı kuskus, parlıcanlı makarna vs. Sadece çok dikkatsiz ve unutkanım 😅 tuz atmayı hep unutuyorum. Baştan savma yapmayı bırakırsam da çok lezzetli yemekler yapıyorum. Bir de ben pişme süreleri, derecelerini de mutlaka not alıyorum. Kaynayana kadar harlı/orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte gibi şeyleri de not alıyorum.

Menü şeklinde tarifler öğrenmeniz yararınıza olur. Neyin neyin yanında iyi gittiğini damak zevkinize göre belirlemeye çalışın. Ben bir yoğurtlu, bir salçalı şeklinde kombinliyorum mesela. Hepsi yoğurtlu yoğurtlu bayıyor genelde. Ya da hepsi salçalı olursa boğazlarım yanıyor benim. Şehriyeli tavuk suyuna domatesli çorba, yanında yoğurtlu tavuk salata ve salçalı sosuyla bulgur köftesi ya da sade salçalı bulgur pilavıyla çok güzel gidiyor mesela. Kremalı yemekleri genelde makarnayla kombinliyorum, et yemeklerine pirinç pilav, körili tavuk gibi soslu et yemeklerine bulgur pilavı. Bunlar tamamen ne sevdiğinize, ne yediğinize, sizin damak zevkinize bağlı. Kafanızda menüler oluşturursanız, haftalık planlamalar yaparsanız daha hızlı yapabilirsiniz. Bir süre sonra önce hangisini yapmaya başlayacağınızı, hangisi pişerken hangisini hazırlayacağınızı öğreniyorsunuz. Ben mesela köfte yoğurup dolaba atıyorum, pilavı kavurduktan sonra suyunu çekene kadar çorbayı hazırlıyorum, çorba kaynadığında pilav da demlenirken köfteleri kızartıyorum mesela. Ya da çorbada pirinç bulgur gibi geç pişecek şeyler varsa ilk ona başlıyorum. Her menüyü ilk denediğimde çok uzun sürüyor tamamlamam. Pratik kazandıkça inanılmaz hızlanıyor.

Bende masterchef le gelistirdim
Hatta 2 saat icinde 4 cesit yemek 1 tatli turevi yapabiliyorum

Olcu kullan mesela yarim tatli kasigi tuz
Baharatlari da 1 cay kasigindan az kullan ogrenirsin
Firin isi de pogaca icin 50 derece 10 dk beklet sonra 200 e cikar kontrol et
Etli patatesli yemekler yapacagin zamanda alüminyum folyoya sar boylece yanmaz
Baska birseyler ogrenmek istersen sorabilirsin
Ben cok kucuk yaslarda yemek yapmaya basladim
Lise de iken yazlari fabrikadaki iscilere yemek yapardim 4 5 kisilik
Alüminyum folyo sağlığa çok zararlı. Yemekleri önce yağlı kağıtla sarmak ya da fırın poşetine koyup ondan sonra alüminyum folyoya sarmak lazım. Direkt yiyecekle temas etmesi önerilmiyor.

Canım benim yapa yapa bekarken yapmaya başlamıştım ben ilk yaptığım yemekler resmen fiyaskoydu kek bile yapamazdım keki bırak menemen bile 😂 şuan evliyim eşim çok sever. Ki kendi babam bile benim bekarken yaptığım yemekleri özlediğini söyler. Ben hep nefis yemek tariflerinden öğrendim acickasi tarifleri çok güzel malzemede ziyan olmuyor oraya bakmanı tavsiye ederim 💕 öğrenirsin sıkma canını insan yapa yapa tecrube ediniyor ❤️

Yemek yapmayı iş olarak görmeyi bırakın önce.
Sonra sevdiğiniz ama basit olan yemekleri bir düşünün.
Malzemelerini hazırlayın.
Basit birşey olduğu için çok fazla tarif bakmanız gerekmez.
Şimdi tencereyi ocağa koydunuz, yağı döktunuz, doğranmış soğanları eklediniz,azıcık tuz serpip kavurun,altını kışın ve soğanlar pembelesinceye kadar kavurun diyor ya,mesela onu hiç beklemeyin, o soğanlar hiçbir zaman pembe olmuyor 🤣saydamlasmaya başladı mı pişmiş,sonra salça ya da kıştan hazırlanan domates soslardan dökün.
Biraz da böyle.kavrulsun ama hep.kisik ateşte, harlı ateşte pişen yemeğin tadı olmaz.
Mevsimine göre taze fasulye,patlıcan,kabak,bamya, börülce ekleyin.
Yine kavurun.az bir su ekleyin,yine kavurun.
Sarımsak.cogu yemeğe yakışır.mesela patlıcan,taze fasulye.
Ekleyin.
Yanına pilav.olduu mis gibi yemek

Bende 1 senedir evliyim yeni yeni alıştım yemek yapmaya. Benim tavsiyem youtube da yemek videoları izlerken püf noktaları dikkatli dinleyin. Fırını önceden ısıtma fırın derecesi vs...

O geçiş evresi.İlk zamanlarda olmuyor sonrasında alisiyorsun.El alışkanlığına bakıyor.Evinde de ogrenmemissen normal şuan için yapamaman..ilk önce 10 tarifle başlamıştım.3 tatlı,7 öğün olacak şekilde.Malzemeleri farklı 7 yemek.Bunlari kıvam olarak tutturunca listeyi genişlettim.
Planlı olunca geliyor gerisi..Yani bir anda Emine Beder gibi olmayı bekleme :)
Zamanla ve yavaş yavaş oturacak.

Bende ilk evlendiğimiz yillar hic yemek yapmaktan anlamiyordum.. lezzetsiz oluyordu..
O sebepten aylarca disarda yedik.. çünkü mutfaktan nefret etmeye başlamistim.. aksam yemekleri ıskence oluyordu benim icin.. kactikca kactim.. sogudum mutfaktan.
Sonra cocuk olunca mecburen yapmaya basladim.. tariflere birebir uyarak yavas yavas ogrenmeye basladim..
2-3 sene oyle devam etti.. acemilik evresiydi benim icin..
simdi esim ve cevremdekiler elimin cok lezzetli oldugunu söyler..
Ben cok zor begenirim bana kalsa hala iyisini yapamiyorum ama zaten başkasının yaptigi daha iyi gelir hep benim gözumde..

Tavsiyem firinini iyi tani baskasinin firini 40 dakikada pisirir belki senin firinin 30 dakika da pisiriyordur.. mesela benim ki cok gec pisiriyor.. videodaki süre benim suremle tutmuyor çiğ kaliyor.. gözün yemekte olsun arada cikarip catalla kontrol edebilirsin..
Yufka acmayi ben hala bilmiyorum yufkacidan aliyorum taze taze sorun degil o..
Karmasik yemekler yapma basit olanlardan basla..zamanla ögrenirsin..
bu hemen olacak birsey degil aslinda yavas yavas elinin ayari oturacak, cevrende yemek kursu varsa ona da katilabilirsin hem eğlenir hem ogrenirsin 🥰

Bir yemek yaparken sadece bi tarife bakmayın. Yemekle ilgili birden fazla video izleyin. Tuyolari güzelce dinleyip tamamen tarife bağlı kalın. Ölçülere çok çok dikkat edin. Kaç dakika da pişiyor ediyor ona bakin

X