Yemek yapamıyorum

Bende evlendiği ilk yıllarda özellikle etli yemekleri beceremezdim, halen eşim çok severek yemez ve kendisi yemek yapar ama ben beceremiyorum diyip hiç ağlamadım. Annemden ablamdan tarif alarak tatlı, pasta börek yaptım, halen de aynı tarifleri kullanırım.

Merhabalar bunu yazarken çok utanıyorum kendimden yeni evliyim ve her yemeği yapamıyorum hiç lezzetli olmuyor. Üzülüyorum eşim işten geliyor akşama kadar evde olan benim Ne tatlı yapabiliyorum nede hamur açabiliyorum. Şimdi diceksiniz ki aç yemek kanallarını izle izle öğren. Bunuda denedim fırına koyuyorum ya kuruyor ya yanıyor ya çiğ kalıyor. Hiç biri lezzetli olmuyor. Eşim ev yemeklerini çok seviyor napıcam bilmiyorum
yapmak istediğin yemeği youtubeden aç tarife bak yemekleri baharatlarda lezzetlendiryor onu araştır mesela

Yemek yapmayı iş olarak görmeyi bırakın önce.
Sonra sevdiğiniz ama basit olan yemekleri bir düşünün.
Malzemelerini hazırlayın.
Basit birşey olduğu için çok fazla tarif bakmanız gerekmez.
Şimdi tencereyi ocağa koydunuz, yağı döktunuz, doğranmış soğanları eklediniz,azıcık tuz serpip kavurun,altını kışın ve soğanlar pembelesinceye kadar kavurun diyor ya,mesela onu hiç beklemeyin, o soğanlar hiçbir zaman pembe olmuyor 🤣saydamlasmaya başladı mı pişmiş,sonra salça ya da kıştan hazırlanan domates soslardan dökün.
Biraz da böyle.kavrulsun ama hep.kisik ateşte, harlı ateşte pişen yemeğin tadı olmaz.
Mevsimine göre taze fasulye,patlıcan,kabak,bamya, börülce ekleyin.
Yine kavurun.az bir su ekleyin,yine kavurun.
Sarımsak.cogu yemeğe yakışır.mesela patlıcan,taze fasulye.
Ekleyin.
Yanına pilav.olduu mis gibi yemek
Bı dediğiniz sebzelerin hiçbirini yemiyor benim erkek arkadaşım :KK70:

Hiç kimse ilk yapışında mükemmel yemekler ortaya çıkarmıyor ki :) Yaşadıklarınız çok normal, beceriksizlikle alakası yok.

Acemi olduğunuz için şimdilik komplike tariflerden uzak durun. Daha basit ve pratik tariflere bakın. Yemek yapmaya başlamadan önce muhakkak ölçülerine kadar not alın. Tariflerin püf noktalarına çok dikkat edin. Fırın kullanmanız gerekecekse, kullanma kılavuzunda hangi yemeği hangi ayarda pişirmeniz gerektiği yazıyor. Ona göre fırını ayarlayın. Baka baka bir süre sonra hepsini öğrenirsiniz.

Hamur yemeğe göre bir tık daha zor. Unu mutlaka eleyin. Ekleyeceğiniz sıvılar ılık olmalı. Hamur pürüzsüz bir kıvama gelene kadar yoğurun. Üzerini nemli bir bezle örterek mayalanmaya bırakın. Hamuru eşit parçalara ayırın, tek bir yöne doğru açın. Arada bir döndürün. Her kısmının eşit olmasına özen gösterin. Youtube’da bununla ilgili videolar bulabilirsiniz. Gözünüzde çok büyütmeyin :)

Öncelikle malzemeyi taniman lazım . Al eline yeşil fasulyeyi bir düşün .Bunu nasıl yiyoruz neyle guzel yakışıyor ?Zeytinyağlılara neden domates ( öz.pembe ) ve çok az şeker koyuyoruz ? Asiditeyi yakalamak için mesela .Bu bir ornekti . Bu işin yüzde 50 si matematik yüzde 50 si duyularimizdir . Birebir receteye uyucam diye düşünme.Her fırın farklidir .Her beyaz un da aynı degildir .Gluten oranına bağlı su alma oranı farklılık gösterir .

Hamur açma mevzusuna gelince bence önce sebze ve et yemekleri ile baslamalisin. İlla börek yapılacaksa hazır yufkadan soda ile yap hem çıtır olur hem pratik .Mutfakta kendi düzenini kurmayı öğrenmelisin.İyi bir bıçak ve kesme tahtası seni hızlandırır mesela .Kesim teknikleri videosu gönderebilirim sana özelden mesaj atarsan .Turk mutfağı için de bir ustamız var onun videolarıni yeni başlayanlar bile rahatlıkla yapabilir . Hiç yeteneği olmadığıni düşünen bir arkadaşım kendini geliştirdi mesela bir yıl içinde.

Tatlı konusunu unutuyordum.Sutlu tatlılar yapın kuplarda hem şık durur hem yapımı çok kolay . Yani temel seyleri bilmeden şekerpare ,baklava yapmak istemek saçma olur .Gerek de yok inanın . Biz eşimle bayramlarda baklava yaparız ama iki kişi herşey daha kolay oluyor .Tek başıma olsam elimi bile sürmem mesela .

Daha yeni evliymișsiniz zamanla olur yani bu kadar dert etmeyin. Ben 3 yıllık evliyim en güze yaptığım yemeği bazen tutturamıyorum olabilir böyle şeyler

Hamur açmak filan sen olaya çok zirveden girmissin. 6 yıllık evliyim bir kez yeltenmedim bile. Yemek konusuna gelince zamanla öğrenirsin tabi ki çoğumuz bilmiyorduk. Ama ya yanıyor ya çığ kalıyor dedin ya belki firininla ilgili bir probleminde olabilir

Yemeğin kokusu çıktığında piştiğini anlıyorum ben. Kuruyorsa yağını az koyuyorsunuzdur.

İlk evlendiğimizde bende öyleydim hatta eşim yemekli misafir çağırmıyordu😁 Şimdi ilk zamanki yemeklerimle şimdikiler arasında fark var mı diyorum var diyor hatta önce misafiri çaya çağırıp sonra yemeğe de kalın diyor😅

Son düzenleme:
Bir yemek bazen ilk denemede bazen bir kaç denemede tutuyor. Çünkü hepsinin püf noktaları var. Örneğin bir mercimek çorbası yapacağınız zaman ilk karşınıza çıkan tarifi yapmayın Youtubeda bir kaç tarif izleyin illa detay veren videolar oluyor ona göre kafanızda birleştirip yapın. Ama bunlar yaptıkça oturacak şeylerdir. Mesela pilav yaparken herkes pirinç kavrulacak der ne kadar kavuracağınıza siz zamanla yaparak karar kılacaksınız. Bir de sevdiğiniz yemekleri sık sık deneyin ki onlar pekişsin. Zamanlarda yeni tarifler eklersiniz. Zaten yemek yapmanın temel kurallarını yapa yapa kavrayacaksınız ve ondan sonrada ne yemek yaparsanız yapın size kolay gelecek.

bu yemek yapma öğrenme işi birazda merakla alakalı yani insanın içindende gelicek biraz mesela benim kızım 13 yaşındaydı mutfağa girip benimle birlikte yapmaya çalışarak öğrendi ben zorlamadım çok meraklıydı. şimdi 25 yaşında benden güzel yemekler yapıyo üniversite okurken de çok işine yaradı mesela arkadaşlarının çoğu yemek yapmayı bilmiyodu yemeği kızım yapıyodu hepside rahat ettiler. sende moralini bozma hemen pes etme hergün az az değişik yemekler yaparak kendini geliştirebilirsin burdanda sorabilirsin püf noktalarını yardımcı oluruz bizlerde sana :kk77::KK54:

Merhabalar bunu yazarken çok utanıyorum kendimden yeni evliyim ve her yemeği yapamıyorum hiç lezzetli olmuyor. Üzülüyorum eşim işten geliyor akşama kadar evde olan benim Ne tatlı yapabiliyorum nede hamur açabiliyorum. Şimdi diceksiniz ki aç yemek kanallarını izle izle öğren. Bunuda denedim fırına koyuyorum ya kuruyor ya yanıyor ya çiğ kalıyor. Hiç biri lezzetli olmuyor. Eşim ev yemeklerini çok seviyor napıcam bilmiyorum
Bunda utanacak ne var? Yemek konusunda bir iş akdi imzalamadiginiza gore bu kadar sorumlu hissedip dert edecek bir sey yok. Zamanla öğrenirsiniz. Eşiniz ev yemeklerini seviyorsa belki puf noktalarini da biliyordur. Size yardimci olmasini isteyin. Kadiniz diye yemek ve temizlige programli fabrika ayarlariyla dogmuyoruz😊

Bu arada Pinterest’te de pratik ve lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Özellikle dünya mutfağından farklı farklı tarifler çok oluyor.

Ben bu şekilde yapabildiğim yemekleri birbirleriyle kombinleyip yazıyorum. “Off akşama ne yapsam yaa” dediğimde açıp bakıyorum. Tekrara düşmeden 30 menü yazdım böyle. İki kişi zaten çoğunu iki gün yeriz bir kere yapınca. Minimum 60 günlük farklı menü var elimde bu şekilde. Arada dışarıdan yenir, bazı günler kahvaltı gibi yapılır falan.

Eklentiler

• 0034D095-596A-41A4-A00C-F9EB2DA3B06B.png
    0034D095-596A-41A4-A00C-F9EB2DA3B06B.png
    306,9 KB · Görüntüleme: 41
Yapacak, öğrenecek, mutfak eşyalarınızın dilini çözeceksiniz. Mesela her fırın aynı vakitte pişirmez.
Annenizden, kayınbalidenizden izleyerek küçük ipuçları öğrenebilirsiniz.
Yemek.com'u ciddi anlamda tavsiye ederim.

Yaptıkça öğrenirsiniz, hiiç üzülmeyin tek derdiniz bu olsun :) yaparak öğrenirsiniz daha önce yapamadıysanız böyle olması normal, eşiniz biraz sabretsin yeter 🎈

Alüminyum folyo sağlığa çok zararlı. Yemekleri önce yağlı kağıtla sarmak ya da fırın poşetine koyup ondan sonra alüminyum folyoya sarmak lazım. Direkt yiyecekle temas etmesi önerilmiyor.
Bir deney yapilmis. Direkt Alüminyum folyo ile yemege gecen Alüminyum miktarına bakılmış, bir de yağlı kağıt+Alüminyum folyodan gecen miktara bakılmış. Yağlı kağıtlı olan daha fazla çıkmış. Bu yüzden hiç kullanmamak gerekiyor folyoyu.

Bir deney yapilmis. Direkt Alüminyum folyo ile yemege gecen Alüminyum miktarına bakılmış, bir de yağlı kağıt+Alüminyum folyodan gecen miktara bakılmış. Yağlı kağıtlı olan daha fazla çıkmış. Bu yüzden hiç kullanmamak gerekiyor folyoyu.
Ay çok kötü. Ben hiç kullanmıyordum da, ısı uygulamadığımda kullanıyorum sadece. Sandviçi evden götüreceksem sarıyorum mesela. Hani içi kağıt dışı alüminyum şeklinde olanları var ya onu kullanıyordum. En iyisi yağlı kağıt tarzı bir şeye sarıp saklama kabı ya da kilitli poşete koymak sanırım.

Son düzenleme:
Yemeğin guzel olmasi icin birkaç püf noktası vermek isterim.

Soganlari kavururken 1 küp şeker atın. Karamelize olmasini kolaylaştırır.

Havuçlu yemeklerde havucu kısık ateste iyice kavurun.
Bu da şekerlenmesini saglar yemege ayri bir tat verir.

Tuz konusunda azar azar atın, pilav dahi olsa tadına bakarak arttırın tuzu.

Etli sulu yemek yapacaksanız etleri mutlaka haşlayın.
Haşlama suyunu yemeğe ekleyin.

Çorbalık tavuk alıp sarimsak sogan baharatlarla haşlayıp kagit bardaklarla buzluğa atabilirsiniz.

Her yemege 1 bardak eklesiniz lezzeti guzellesir.
Tabi bu pirasa ispanak gibi yemeklere olmaz. Çorbalara falan olur. Pilavda kullanmak icin sade tavuk suyu yapabilirsiniz.

Et suyu da ayni islemle saklanir. Kagit bardaklara et tavuk yazarak ayirt edebilirsiniz.

Mesela mercimek çorbası için 1 çay bardağı yıkanmış mercimeğe 6 çay bardağı su koyun. 1 yemek kaşığı tereyağını koyup düdüklü tencereyi kapatın. Düdük öttükten sonra altını kısıp 10 dk pişirin. Havasını aldırıp açtıktan sonra çırpma teliyle biraz karıştırın. Ben blender sevmiyorum. Köpürtüyor çünkü. Süzmeye de gerek olmuyor bu yontemle. Ne zaman yapsam herkes sebzeli tavuk suyu var zannediyor. Oysa sade mercimek çorbası. Mutlaka deneyin bunu.

Mutfak alarmları oluyor. Sure ölçerler. Mutlaka edinin. Benim cok isime yariyor. Elim ayagim oluyor.

12 yasimdan beri yemek yapiyorum. 14 senedir mutfaktayim. Ona rağmen Nefis yemek tarifleri kanalı yüzünden cok fazla yemeğim çöp oldu. Abartildigi kadar guzel oldugunu düşünmüyorum. Videolar kisa diye seviliyor.
Daha detayli videolara bakmak hiç yemek bilmeyen biri için en iyisi.

Hamur isi pasta borek konusunda masmavi3mutfakta kanali çok guzel.
En detayli sekilde sıkmadan anlatiyor.

Hayalimdeki yemekler kanalı da güzel.

Idil Yazar cok guzel tarifler veriyor.

Yemekcom'da cok eglenceli videolar var.

Insallah isinize yarar.

Ay çok kötü. Ben hiç kullanmıyordum da, ısı uygulamadığımda kullanıyorum sadece. Sandviçi evden götüreceksem sarıyorum mesela. Hani içi kağıt dışı alüminyum şeklinde olanları var ya onu kullanıyordum. En iyisi yağlı kağıt tarzı bir şeye sarıp saklama kabı ya da kilitli poşete koymak sanırım.
Evet en iyisi beslenme kabı gibi bir sey almak ya da yagli kagida sarıp kilitli posete koymak. Ici yagli kagit dışı alüminyum folyolar ne guzel icat diyordum ilk gördüğümde. Sonra sponsorlu icerik olarak mutfak bilgileri paylasan bir hesap çıktı önüme. Yapilan deneyi gördüm hayret ettim. Malesef o da zararliymis.

X