Yetişkin Dikkat Eksikliği: DEHB Tanısı

Ben de buradaki torumları okuyunca anladım ki eşimde kesin var. 😂 Neyse bunları, okudum da daha fazla empati, kurarım artık. Yazan herkesten allah razı olsun 😂
o zaman size iliskilerimde siklikla yasadigim seyleri soyleyeyim; umursamaz degiliz, aricam diyip aramiyorsak aslinda aklimizda onem sirasina koyamayip yuz tane sey dusunmekten oluyor, unuttugu seyi hatirlatin elinde degil cunku. konusurken dinlememeye baslamamiz, gec kalmamiz, 1 kerede anlamamamiz hep bu yuzden. umursamaz ya da gerizekali degiliz 😂

ben de oyleydim, ilaci aldim ve beynim sustu, durtulerim azaldi. sanki mucize gibi inanilmaz. bazen bas agrisi yapacak kadar bir ton dusunce olurdu kafamda ve su an yok. keske uzun vadede zararli olmasa omur boyu kullanirim. psikolojim bile rahatladi.
Sizin adınıza sevindim, inşaallah uzun vadeye dahi gerek kalmadan duzelirsiniz.
Ben de -insaallah gerek kalmaz- ilaç kullanmaya karşı bir antipati var. Son çare olarak alırım, keyfi ise dayanabilir bir rahatsızlık ise almamaya özen gösteririm. Bir de ilaç alıp uzun süre kullanmak düşüncesi beni nasıl yorar 😬
Sizin için inşaallah böyle olmuyordur olmaz 🌷
Allah şifalar versin 💙💙

Vitamin, eksikliklerinize de baktırmanızı öneririrm. Mesela b12, d citamini ve hele de magnezyum beyin fonksitonları, için çok çok önemli. Bir dönem sıkıntılarım vardı ve d vitamini, b12 ve magnezyum aldıktan sonra çok, farketti. En azınan sorununuzu çözme sürecinizi hızlandırabilir. En kısa sürede tğm, sıkıntılarınızın düzelmesini, diliyorum 🤗
tesekkur ederim, ben kendimi bildim bileli eksikler zaten arada takviye kullaniyorum ve degerlerime baktiriyorum ☺️

Sizin adınıza sevindim, inşaallah uzun vadeye dahi gerek kalmadan duzelirsiniz.
Ben de -insaallah gerek kalmaz- ilaç kullanmaya karşı bir antipati var. Son çare olarak alırım, keyfi ise dayanabilir bir rahatsızlık ise almamaya özen gösteririm. Bir de ilaç alıp uzun süre kullanmak düşüncesi beni nasıl yorar 😬
Sizin için inşaallah böyle olmuyordur olmaz 🌷
Allah şifalar versin 💙💙
tesekkur ederim 🤗 ben genel ilaclara karsi oyle degilim ama dikkat eksikligi ilaclarindan korkuyordum, hep erteledim onemsemedim ancak cok dikkat gerektiren seyler yapmam gereken donemdeyim artik gitmem gerekti gec bile kalmisim, 2 senemi alan bir is var gecen seneye halletmistim gitseydim...

tesekkur ederim 🤗 ben genel ilaclara karsi oyle degilim ama dikkat eksikligi ilaclarindan korkuyordum, hep erteledim onemsemedim ancak cok dikkat gerektiren seyler yapmam gereken donemdeyim artik gitmem gerekti gec bile kalmisim, 2 senemi alan bir is var gecen seneye halletmistim gitseydim...
Her durum farklı oluyor, daha geç olmadığı yönüne bakıp daha pozitif olalım 🤗

o zaman size iliskilerimde siklikla yasadigim seyleri soyleyeyim; umursamaz degiliz, aricam diyip aramiyorsak aslinda aklimizda onem sirasina koyamayip yuz tane sey dusunmekten oluyor, unuttugu seyi hatirlatin elinde degil cunku. konusurken dinlememeye baslamamiz, gec kalmamiz, 1 kerede anlamamamiz hep bu yuzden. umursamaz ya da gerizekali degiliz 😂
Elbetteki değilsiniz 🤗 hatta iyi ki varsınız 😀 çok teşekkür ederim.

Dikkat eksikliği başlamış dediyse doktorunuz muhtemelen dehbden değil de depresyonun belirtilerinden biri olan dikkat eksikliğinden bahsetmiştir diye düşündüm. Bu sonradan başlayan bir hastalık değil, böyle doğuyoruz ama kadınlardaki hormonal farklılıklar, toplumsal cinsiyet kalıpları ve tanı kriterlerinin de erkeklere göre oluşturulmasından dolayı fark edilmiyoruz. Yetişkin dehb artmadı, sadece yeni yeni fark etmeye başladılar.
Ama anlattıklarınız bana çok tanıdık geldi o nedenle belki bu konuda uzman bir doktora görünmek iyi olabilir. Ben son 10 11 yıldır sürekli farklı doktorlara gittiğim halde hiçbiri fark etmedi örneğin.

Şuan aldığım ilaçla büyük oranda toparlamış durumdayım ancak yine de birçok şeyde hala ilerleyebilmiş değilim, bulunduğum şehirde iyi bir psikiyatriste denk gelemedim maalesef,büyük bir şehire sırf doğru tanıyı alabilmek icin gitmeyi düşünüyorum.
Benim asıl garibime giden ve üzen;küçüklükten bu yaşa kadar olan süreçte böyle bir şeyin sıkıntısını dahi yaşamayıp sorunsuz ve başarılı,maksimum dikkat odaklı birçok şeyi başarmış biri olarak gelebilmiş olmak ancak son 3-4 yıldır sanki aynı kişi değilmişim gibi sanki o işleri zamanında ben başarmamışım gibi böyle olmam:KK43:
Belki de böyle doğmuştum ama şuan ortaya çıktı bu durum bilemeyiz.
Küçüklükte ebeveynlerden yeterli ilgi ve sevgi doyumunu alamayan,çocuğun primer bakımını sağlayan kişinin anneden başka birisinin olması da bu bozuklukta büyük bir etkenmiş.
E buna da hiç şaşırmadım çünkü benim baba figürü fiziksel olarak tam ancak ruhsal,duyusal,manevi olarak yarımdı.
Primer bakım verenim de babaannem olmuştu:KK43:

aslinda dehb depresyona neden olmus olabilir diye dusunuyorum. cunku ben dehb’in ozelliklerinden dolayi bircok iste basarisiz oldum ve bir donem depresyon yasadim.

Evet bu da olabilir,depresyon da eşlikçisi olabiliyormuş,depresyonla ya da depresyonsuz formları mevcutmuş.
1.5 sene boyunca her akşam 6da yatıp sabah işe gitmek için kalkmak,kendi özbakımımı bile yapamayacak haleti ruhiyede olmak en berbat dönemleriydi sanırım.
Bende de işleri yarım bırakmaktan dolayı başaramayacakmışım hissi ortaya çıkıyor ve çok şiddetli oluyor.Tabi buna bağlı olarak da anksiyete ve kaygı bozuklukları da üzerine tuz biber.
İyi bir doktor bulmadan sanırım üzerinden gelinecek bir durum değil.

su an dehb’in tam yerinde duramama anindayim sonra uzun uzun cevap yazicam size 😂 ben de cok basarili bir cocukluk gecirdim, ders de calisabiliyordum. universiteye derece yaparak girdim ancak universitede kirilma yasadim ders dinlemem ders calismam berbat hale gelmisti. sonradan nasil bu kadar artti anlamadim. cocukken de vardi ama universitede dehset artti. son gunlerde artik gunluk islerimi bile halledemiyorum.telefon ve bilgisayarin sebep oldugunu dusunmeye basladim. dopamin diyeti yaptim bir ara telefon ve bilgisayara bakmayi bayagi azalttim ve odak surem uzamisti o ara.

Ayy sormayın ya aynısı günlük işleri listeye koymama rağmen yapamıyorum ve aşırı dürtüsellik var şu sıralar: telefonum sürekli elimde, sosyal platformlardan ayıramıyorum kafamı,yapmam gereken işler var yapamıyorum ama elimde telefon,kısa süreli odaklanıp sonra hooop yine telefonu elimde buluyorum:KK43:
Ben bırakamadığım için o diyeti de yapamam sanırım:KK43:

Ayy sormayın ya aynısı günlük işleri listeye koymama rağmen yapamıyorum ve aşırı dürtüsellik var şu sıralar: telefonum sürekli elimde, sosyal platformlardan ayıramıyorum kafamı,yapmam gereken işler var yapamıyorum ama elimde telefon,kısa süreli odaklanıp sonra hooop yine telefonu elimde buluyorum:KK43:
Ben bırakamadığım için o diyeti de yapamam sanırım:KK43:
bence kesinlikle telefon bilgisayar ekrani dehb’yi siddetlendiriyor. dopamin diyetine baslamayi dusunuyorum tavsiye ederim.

Şuan aldığım ilaçla büyük oranda toparlamış durumdayım ancak yine de birçok şeyde hala ilerleyebilmiş değilim, bulunduğum şehirde iyi bir psikiyatriste denk gelemedim maalesef,büyük bir şehire sırf doğru tanıyı alabilmek icin gitmeyi düşünüyorum.
Benim asıl garibime giden ve üzen;küçüklükten bu yaşa kadar olan süreçte böyle bir şeyin sıkıntısını dahi yaşamayıp sorunsuz ve başarılı,maksimum dikkat odaklı birçok şeyi başarmış biri olarak gelebilmiş olmak ancak son 3-4 yıldır sanki aynı kişi değilmişim gibi sanki o işleri zamanında ben başarmamışım gibi böyle olmam:KK43:
Küçüklükte ebeveynlerden yeterli ilgi ve sevgi doyumunu alamayan,çocuğun primer bakımını sağlayan kişinin anneden başka birisinin olması da bu bozuklukta büyük bir etkenmiş.
E buna da hiç şaşırmadım çünkü benim baba figürü fiziksel olarak tam ancak ruhsal,duyusal,manevi olarak yarımdı.

Bunlardan dolayı da insanlardan soğuk suratsız damgası yemek ve kendini asla ama asla anlatamamak:KK43:
karakterimiz sandigimiz sey meger dehb’mis :) ben kucukken anormal derecede hayal kurardim ama dersler asiri odaklandigim durumdu sanirim, sadece ders dinlemezdim
hic. hep derste hayal kurardim. kucukken ben de stresli bir ortamda buyudum, babam sevgisini gostermezdi hic ama genetik etkisi oldugunu da dusunuyorum. benim babamda da var bence, benimki kadar siddetli degil sadece.

oguzhan ulutasi tavsiye ederim. youtuber. mesela bazi dehb belirtileri anksiyete sanilabiliyormus doktor doktor gezmis. ben de kendimde dehb oldugunu anlayana kadar neler neler sandim kendimi. bir sorun oldugunu biliyordum ama anlamiyordum, doktora da ifade edemedim hic haliyle (eski gittiklerime).motivasyonsuzluk, surekli yeme istegi derken depresyon teshisi kondu, su an bakiyorum da dehb’denmis tamamen, surekli erteleme ve ilginc, farkli yiyeceklerle kendimi stimule etme durumum. sosyal kodlari okuyamiyorum, mimiksizim, sogugum diye kendimi sosyopat sandigim donem bile oldu 😂 dehb’de olan ic huzursuzlugu anksiyete sandigim donem oldu... oldu da oldu yani 😂 en son gittigim doktora dikkat eksikligim oldugundan supheleniyorum ama hastalik hastasiyimdir emin de degilim dedim. o da yetiskin dehb’in pek bilinmedigini ve gectigimiz senelerde bu alanda calismalar yaptigini soyledi. olcek doldurma seklimi bile tipik buldu 😂

"Sosyal kodları okuyamamak" biraz açıklar mısınız?

Benim hayatım dağınık. Ben o yüzden şüpheleniyorum.

Örneğin yemek yapacağım. Sebzeleri yıkıyorum. (genelde bir iki sebzeyi dolaptan eksik çıkarmış olurum) yıkadıktan sonra tencereyi dolaptan çıkarıyorum. Dolabı boş görüp diyorum ki makinayı boşaltayım tencereleri dolaba yerleştireyim. Tencereleri yerleştirirken aklıma sebzeler geliyor. Sebzeyi doğrarken tencere de bi yandan ısınsın diyorum. Tencere ısınırken telefonda izlediğim şeye reklam giriyor onla uğraşıyorum. Tencere çok kızmış hemen yağ salça vs halledeyim. Aaa salça buzdolabında kaldı alayım. O sırada sebze doğrama işi yarım kaldı vs vs.

Bakın daha sebzeler tencerede kavrulamadı bile bir paragraf yazı oldu :KK53:
Allahtan yemeklerimin tadı fena değildir.

Bütün hayatı böyle çok sekmeli yaşıyorum. Bilgisayar yavaşlıyor bir süre sonra. Aynı anda 100 şey düşünüyorum. Çok yorucu. Hep baş ağrım var.
Bunu ben yazdım sanki,hatta araya şunu koyayım a çamaşır makinesinin sesi kesilmiş çıkarıp sereyim. Balkona çıkınca çiçek susamış sulayayım, balkonda sandalye var biraz oturayım sonra eyvah yemek yandı kesin deyip mutfağa ışınlanmam.

benim tam tersi kendimle barismami saglayacak gibi duruyor. tembel, umursamaz ya da gerizekali degilmisim sebebi varmis...
Hiçbirşey değiliz sadece kendimiziz. Tembel de umursamaz da gerizekalı da değiliz fakat ilaç kısa vadede barışmayı sağlıyorsa da ilaç alınmadığı veya ulaşılamadığı zamanda depresif sinirli yoksunluk krizine çeviriyor.Yani kendimde bunları yaşadım.Odak arttırıcı müzik dinlemeye başladım, meditasyon çok işe yarıyor bu arada. Bir de böyle olduğun için olduğumuz için kendimize yüklenmememiz gerekiyor. Özdeğer özsevgi özsefkat meditasyonlarıyla toparlamaya çalışıyorum.

Hiçbirşey değiliz sadece kendimiziz. Tembel de umursamaz da gerizekalı da değiliz fakat ilaç kısa vadede barışmayı sağlıyorsa da ilaç alınmadığı veya ulaşılamadığı zamanda depresif sinirli yoksunluk krizine çeviriyor.Yani kendimde bunları yaşadım.Odak arttırıcı müzik dinlemeye başladım, meditasyon çok işe yarıyor bu arada. Bir de böyle olduğun için olduğumuz için kendimize yüklenmememiz gerekiyor. Özdeğer özsevgi özsefkat meditasyonlarıyla toparlamaya çalışıyorum.
ilac almaya yeni basladigim icin onlari bilmiyorum :/

Geçenlerde bu tanıyı almış bir arkadaşınla konuştum. Ilaç kullanıyormuş. Anti depresanlarin bunun için etkili olduğunu psikiyatr bir arkadaşım da söylemişti. 35 yaşından sonra gittikçe azalır demişti ama gerçekten azalıyor mu yoksa insanlar hayatını ona göre mi şekillendirmiş oluyor bilmiyorum.
Konuştuğun arkadaşım bana çok ilginç bir bilgi verdi:
IELTS gibi sınavlarda dehb bozukluğu olan kişiler için hastalığın derecesine göre ek süre talep edilebiliyormuş ve bu durum sonuç belgesinde de yazmıyormuş. IELTS için aldığı doktor raporunu gösterdi bana. Devlet hastanesinden almış raporu. Eğer böyle sınavlarda başarısızlık vs yaşayan varsa (ki bu hastalıkla, birinin gerçek performansını göstermesi mümkün değil) doktoruyla bunu konuşabilir. Benim de bilgim bu kadar olduğu için daha ayrıntısını bilmiyorum. Umarım birilerinin işine yarar.

X