Yetişkin Dikkat Eksikliği: DEHB Tanısı

Belki bende mükemmeliyetçi olduğumun farkında bile değildim.ama su var zaten çok rahat hata yapabilme potansiyelim olduğu için hata yapmaktan kaçınma ve çok korkma var. Özellikle işte.
Hepimiz hata yapıyoruz. Bundan çok korkmak, işi bitiremeyecek yada işe başlamayı erteleyecek kadar korkmak, mükemmeliyetçilik oluyor. Ben yenmenin yollarını çok araştırdım eşim için. Bir miktar faydası oldu eşime. Youtube da psikologların videoları var, izlemenizi tavsiye ederim.

İyi bari kocanız bicaklanmaktan kurtuldu 🤪🤪😜😜
Valal öyle adama şöyle kırıldım böyle kırıldım ama yok sen umursamıyosun yahu diyip duruyordum 😂 şaka maka cidden bu tarz konularda alıp kaeşıma konuştupımda kitlebip kalıyo sanki yoeum da yapamıyo pek ondan demekki. Çünkü bende odaklanma sorunu var diyip dururdu

Valal öyle adama şöyle kırıldım böyle kırıldım ama yok sen umursamıyosun yahu diyip duruyordum 😂 şaka maka cidden bu tarz konularda alıp kaeşıma konuştupımda kitlebip kalıyo sanki yoeum da yapamıyo pek ondan demekki. Çünkü bende odaklanma sorunu var diyip dururdu
ah ah neler cektim, esinizi cok iyi anliyorum 😂 normalde kadinlar trip atar, hep erkeklerden trip yedim. sen beni umursamiyorsun, sen beni sevmiyorsun. elimde de olmayan bir sey dikkat etmeye calisiyorum olmuyor...

benim tam tersi kendimle barismami saglayacak gibi duruyor. tembel, umursamaz ya da gerizekali degilmisim sebebi varmis...
Bir sorunu tespit etmek bile ççzmeyee katkı yapıyor sanırım. Çünkü insan ben başarısızım deidkçe ya d aben aptalım vs dedikçe daha çok batıyoruz sanırım.. Şifalar olsun hepimize

ah ah neler cektim, esinizi cok iyi anliyorum 😂 normalde kadinlar trip atar, hep erkeklerden trip yedim. sen beni umursamiyorsun, sen beni sevmiyorsun. elimde de olmayan bir sey dikkat etmeye calisiyorum olmuyor...
Sayenizde ben de daha fazka anlıycim inşaallah 😂 Kocama diyorum ama odaklanama bende de var kesin. Önce kendimi de bii düzeltsem iyi olacak. Yorunlarınız tavsiyeleriniz, versiğiniz bilgiler çok kıymetli oldu valla

Belki bende mükemmeliyetçi olduğumun farkında bile değildim.ama su var zaten çok rahat hata yapabilme potansiyelim olduğu için hata yapmaktan kaçınma ve çok korkma var. Özellikle işte.

Aynısının everestini yaşıyorum.İşte yapacağım hatalardan aşırı korku,panik kaygı.Sanki dünyanın sonu gelecek,beni kesecekler öleceğim biteceğim,eleştirilme korkusu çok fazla,yanlış yaptığımda eleştirilirsem nolur diye tedirgin olma hali.
Halbuki beşer şaşar çok normal şeyler ancak kafamda öyle büyütmüşüm ki panik oluyorum bu da işi erteleyip işten olabildiğince kaçmaya gidiyo:KK43:

oguzhan ulutasi tavsiye ederim. youtuber. mesela bazi dehb belirtileri anksiyete sanilabiliyormus doktor doktor gezmis. ben de kendimde dehb oldugunu anlayana kadar neler neler sandim kendimi. bir sorun oldugunu biliyordum ama anlamiyordum, doktora da ifade edemedim hic haliyle (eski gittiklerime).motivasyonsuzluk, surekli yeme istegi derken depresyon teshisi kondu, su an bakiyorum da dehb’denmis tamamen, surekli erteleme ve ilginc, farkli yiyeceklerle kendimi stimule etme durumum. sosyal kodlari okuyamiyorum, mimiksizim, sogugum diye kendimi sosyopat sandigim donem bile oldu 😂 dehb’de olan ic huzursuzlugu anksiyete sandigim donem oldu... oldu da oldu yani 😂 en son gittigim doktora dikkat eksikligim oldugundan supheleniyorum ama hastalik hastasiyimdir emin de degilim dedim. o da yetiskin dehb’in pek bilinmedigini ve gectigimiz senelerde bu alanda calismalar yaptigini soyledi. olcek doldurma seklimi bile tipik buldu 😂

Öneriniz icin tesekkurler bu konuda o kadar açım ki hemen bakacağım:)
Yeme bozukluğu binge eating şeklinde bende de tezahür etti bi dönem, tıkınırcasına midem dolu olmasına rağmen deli gibi abur cubur yiyodum öyle böyle değildi ama demek ki bu da dehb’ye dahilmiş:KK43:

Ben de anksiyete oldugunu düşündüm,tabi psikiyatrist 15 dakka dinleyip ilaç yazıp terapiyle ve psikologla devam etmemi söyleyince tamam dedim adam tıp hekimi bi bildiği vardır,bi daha da muayene olamadıgım icin elime tutuşturulan receteyle kaldım,irdeleyemedik detaylı,psikiyatriste bile gitmeyi erteliyodum ama o dereceydi.

Ölçek doldurma doktorun yaptığı test miydi:) Bana hiçbir şey yapılmadıydı:) 300mg.lık bupropionum ve işe yaramayan terapi sürecimle hala aynı yerde sayıyo gibiyim

karakterimiz sandigimiz sey meger dehb’mis :) ben kucukken anormal derecede hayal kurardim ama dersler asiri odaklandigim durumdu sanirim, sadece ders dinlemezdim
hic. hep derste hayal kurardim. kucukken ben de stresli bir ortamda buyudum, babam sevgisini gostermezdi hic ama genetik etkisi oldugunu da dusunuyorum. benim babamda da var bence, benimki kadar siddetli degil sadece.

Ya peki şu şey de acaba dehb’ye girer mi size de olmuştur belki hatta çoğumuza da olmuştur fakat bunun dehb’den olabileceğini bilememişizdir: okuldaki sınavlarda altı çizili anlatılmak/sorulmak istenen kısmı dikkatimizden kaçırıp yanlış şıkkı işaretlememiz:) sonrasında da büyük bir hüsranla ayyy dikkatsizlik yapmışım diyip veryansın etmemiz:) Bende çok olurdu,o başarıma rağmen çok sık yaptığım bu hataların şimdi nedenini görebiliyorum ya

Genetik diyince,benim babam da aşırı tezcanlıdır,annem anlatırdı,işten çabuk sıkılır,kaç kere özelde çalışırken istifa verip ayrıldı,çok çabuk sıkılırmış her şeyden.Bu mirası kimden aldığım belli oldu anlaşılan:)

Mükemmeliyetçilik mükemmel olmak değil ki. Zaten mükemmeliyetçi insanlar kendilerini asla yeterli görmezler, bu yüzden hep daha iyisini yapmaya çalışırken ya iş yetiştiremezler yada baştan nasıl olsa mükemmel olmayacak diyerek hiç başlamazlar/ertelerler.
Ben çevremde kimi gördüysem mükemmeliyetçilik ve dikkat dağınıklığı paket halinde yüklenmişti 😅 ondan size de sordum.

‘Nasılsa mükemmel olmayacak diyip hiç başlayamama’ sanırım benim göbek adım olabilir bu cümle:KK43:

Allah size de çevrenizdekilere de sabır versin. Benim eşimde ve şu an danışmanlığını yaptığım öğrencimde var. Eşimi biraz idare ettim de öğrencim beni delirtiyor.😅
Terapi aldınız mı bunun için? Gerçekten insanın hayatını zehir eden bir şey.
Almadim 😂😂 çünkü biliyorsunuz ki bizler mukemmeliz ve çevremizdekiler sorunlu onlar terapi almalı 😜😜😜

Gerçi şimdi bak bu işe biraz narsizm karıştı gibi oldu

Ya peki şu şey de acaba dehb’ye girer mi size de olmuştur belki hatta çoğumuza da olmuştur fakat bunun dehb’den olabileceğini bilememişizdir: okuldaki sınavlarda altı çizili anlatılmak/sorulmak istenen kısmı dikkatimizden kaçırıp yanlış şıkkı işaretlememiz:) sonrasında da büyük bir hüsranla ayyy dikkatsizlik yapmışım diyip veryansın etmemiz:) Bende çok olurdu,o başarıma rağmen çok sık yaptığım bu hataların şimdi nedenini görebiliyorum ya

Genetik diyince,benim babam da aşırı tezcanlıdır,annem anlatırdı,işten çabuk sıkılır,kaç kere özelde çalışırken istifa verip ayrıldı,çok çabuk sıkılırmış her şeyden.Bu mirası kimden aldığım belli oldu anlaşılan:)
Bence o ma.llık
Bende var cunku oradan biliyorum😂😂😂😂😂😂

Aynısının everestini yaşıyorum.İşte yapacağım hatalardan aşırı korku,panik kaygı.Sanki dünyanın sonu gelecek,beni kesecekler öleceğim biteceğim,eleştirilme korkusu çok fazla,yanlış yaptığımda eleştirilirsem nolur diye tedirgin olma hali.
Halbuki beşer şaşar çok normal şeyler ancak kafamda öyle büyütmüşüm ki panik oluyorum bu da işi erteleyip işten olabildiğince kaçmaya gidiyo:KK43:
hepsi var bende de :)
Öneriniz icin tesekkurler bu konuda o kadar açım ki hemen bakacağım:)
Yeme bozukluğu binge eating şeklinde bende de tezahür etti bi dönem, tıkınırcasına midem dolu olmasına rağmen deli gibi abur cubur yiyodum öyle böyle değildi ama demek ki bu da dehb’ye dahilmiş:KK43:

Ben de anksiyete oldugunu düşündüm,tabi psikiyatrist 15 dakka dinleyip ilaç yazıp terapiyle ve psikologla devam etmemi söyleyince tamam dedim adam tıp hekimi bi bildiği vardır,bi daha da muayene olamadıgım icin elime tutuşturulan receteyle kaldım,irdeleyemedik detaylı,psikiyatriste bile gitmeyi erteliyodum ama o dereceydi.

Ölçek doldurma doktorun yaptığı test miydi:) Bana hiçbir şey yapılmadıydı:) 300mg.lık bupropionum ve işe yaramayan terapi sürecimle hala aynı yerde sayıyo gibiyim
tikinircasina yeme de yasadim, su an durtusel yemem de var. konusarak tani kondugu icin zor bence doktoru da suclamiyorum. randevu sureleri en az 40 dk olmali bence.

girer tabi :) anlik kopup duruyoruz farkinda olmadan. babanizda da varmis demek ki. :) hala da vardir muhtemelen. sosyal kod okuyamama benim babamda da var ondan onda da oldugunu cozdum yoksa disardan cok anlasilmiyor.
‘Nasılsa mükemmel olmayacak diyip hiç başlayamama’ sanırım benim göbek adım olabilir bu cümle:KK43:
siz = ben. ya da bir plan yaparim mukemmel sekilde. birazcik plandan kayarsam hop basa don. ya mukemmel olacak ya hicbir sey yapmicam. hicbir sey de mukemmel olmadigi icin hicbisey yapmamamla sonuclandi senelerdir aglicam valla :)

Ya işte o mall.ğın çocukluğuna inmeye calıstık :KK70:
Dehb’den kaynaklıysa ne ala sorunu bulmuş olduk yok değilse kalan sağlar bizimdir artık:):)
Bence dümdüz ma.llik 😅😅😅😅😅😅

Mesela ben narsist erkeklere de narsistik bozukluk var diye teşhis konduğunda
Ya bırak dümdüz ş.erefsiz işte diyorum 😅😅

Beni ciddiye almayın bari😜

Belirtileriniz nelerdi?
Bende şüpheleniyorum da kendimden.
-biri konusurken bir sure sonra kopuyorum konusmada. soylediklerinin bir kismini duymuyorum. cok ilgimi ceken konular haricinde hep boyle.
-uzun sure oturup ayni isi yapamam, sikilirim, en azindan telefon almam gerek elime.
-kafamda hep 100 tane is olur. ama hicbirini yapamam surekli erteleyip dururum.
-durtusel hareket ederim. bisey yemeyi canim istedi hemen yemeliyim, bisey yapmak istedim hemen yapmaliyim.
-dolandirilmaya musait derecede dikkatsizim. mesela masada yemek yiyoruz arkadaslarla masaya yemek gelmis gitmis hic fark etmem bir bakarim masada yemek var ne ara geldi hic gormedim olurum veya bir video izlerim, videoda heyecanli
bi sahneyi duydugum icin acmisimdir, bir bakarim sahne gecmis ama ben hic gormemisim sanki.
-sosyal kodlari okuma sorunum var. kendimi egite egite baya astim. biri bana kizar,
kuser, alinir asla anlamam. imalardan anlamam. dogrudan denmesi lazim. bazi dehb’ler cocukken bu yuzden dislanip dislandigini bile anlayamiyormus bu kodlari okuyamama olayindan. karsi taraf laf sokar vs hic anlamam. sonradan jeton duserse duser.
-ilgimi ceken biseyi saatlerce okur odaklanirim ama ilgimi cekmeyen bir ders var diyelim 2 sayfa okurum ve aklimda hicbir sey kalmaz. %80ini anlamam.

Bunu ben yazdım sanki,hatta araya şunu koyayım a çamaşır makinesinin sesi kesilmiş çıkarıp sereyim. Balkona çıkınca çiçek susamış sulayayım, balkonda sandalye var biraz oturayım sonra eyvah yemek yandı kesin deyip mutfağa ışınlanmam.
Evi toplamak, temizlik yapmak tam bir İŞKENCE. 1 saatlik işi 10 saatte yapabilirsem buna da şükür diyorum. Temizliği bu kadar zorlaştırdığım için de hep erteliyorum. Dağınıklık artıyor. Dağınıklık artınca toplaması da zorlaşıyor....
Kısır döngüde dönüp duruyorum 🤣

karakterimiz sandigimiz sey meger dehb’mis :) ben kucukken anormal derecede hayal kurardim ama dersler asiri odaklandigim durumdu sanirim, sadece ders dinlemezdim
hic. hep derste hayal kurardim. kucukken ben de stresli bir ortamda buyudum, babam sevgisini gostermezdi hic ama genetik etkisi oldugunu da dusunuyorum. benim babamda da var bence, benimki kadar siddetli degil sadece.

Evi toplamak, temizlik yapmak tam bir İŞKENCE. 1 saatlik işi 10 saatte yapabilirsem buna da şükür diyorum. Temizliği bu kadar zorlaştırdığım için de hep erteliyorum. Dağınıklık artıyor. Dağınıklık artınca toplaması da zorlaşıyor....
Kısır döngüde dönüp duruyorum 🤣
Dağınıklık artıyor ve dağınıklığada tahammülüm olmuyor. Şimdi birde kolik bebem var sen düşün artık 😁🤣

X