Yok sayılmak...

Ahahah evet o kız ne inatlaşmıştı ben çok gülmüştüm ona
Ben karşı taraftan hiçbir şey istemeiştim evlenme zamanını zorla öne alınca ypacak gücümüz yok biz bekleyeceğiz dedim ikimizde yeni işe girmiştik biz yapaccağız dediler eşyaları aileler aldı yoksa onu bile istemiyordum hiç altın sormadım sadece babasıgil ne aldıysa oydu ama isteyene saçma isteyemezsin diye düşünmüyorum
İsteyecekse diretecekse yüzü olacak, örneğin kızın ailesi takar nal gibi bilezikleri, alır damada saatini vs, öyleyse kız erkek ailesinden de bekleyebilir ki erkek ailesi de karşılığını kararınca vermeli. Aksi tabiri caizse çingenlik.

Koca kendilerine değer vermeyince sorunun evlenirken adama masraf yaptırmamak olduğunu düşünmeleri çok ilginç :işsiz: sanki şatafatlı bir şekilde evlenselerdi adam ya ben bu kadına çok masraf ettim bundan sonra ömür billah başımın tacı diyecekti
Ya şu beş para etmez fenomen aşk doktorlarından biri öyle bişeyler söylemiş zamanında sanırım. Hiç bir erkek yatırım yapmadığı kadına değer vermez gibi bir şeyler söylemiş ordan geliyor bu inanış bence. Ya da bu inanışı temel alıp adam o cümleyi kurmuş olabilir. Yumurta tavuk meselesi 😂

Bu daha en baştan evlilik öncesinden itibaren kendini erkekle eşit görmemektir. Erkeğin bir uzantısı, para harcayacağı hobisi ya da işini gördüreceği çalışanı olmayı kabullenmektir bana göre.

İsteyecekse diretecekse yüzü olacak, örneğin kızın ailesi takar nal gibi bilezikleri, alır damada saatini vs, öyleyse kız erkek ailesinden de bekleyebilir ki erkek ailesi de karşılığını kararınca vermeli. Aksi tabiri caizse çingenlik.
evet buna katılıyorum herkes mümkünse aileye bile bırakmayıp kendi yapmalı

Evet biz hala yapanlardanız, kapı önü kınası çok kıymetlidir bizim için. Gelenek gorenek adet vs durumlarini ailem de ben de pek umursamayız zorluk çikarmanin anlami yok diye dusunuyoruz ama kapı önünde eş dost toplanıp 2 saat eglenmemiz fazla geliyor ona. Kendileri de böyle bi yapida o yuzden bunu boyle cağ dışı diye gormuyor.

Siz 2 saat eglenirken etraftaki hasta ogrenci yasli bebek calisip evine yorgun gelen hic onemli degil tabiki niye onemli olsunki
Nisanliniz hakli boyle birsey icin neden sıkıntıya girsin
Tek salon tutun dugun sonunda yarim saat kina yapin olsun bitsin.

sokakta değil genellikle gelinin evinde kalıyorlar

e gelinin ailesi yapsın o zaman kınayı.

şimdi konu sahibesi gelin tarafında 1 kına 1 düğün erkek tarafında 1 kına 1 düğün istiyor ya az istiyor bence birde iki tarafın ortasında bir memlekette 1 kına 1 düğün yapsınlar elalem ne der yoksa🤷‍♀️

Siz 2 saat eglenirken etraftaki hasta ogrenci yasli bebek calisip evine yorgun gelen hic onemli degil tabiki niye onemli olsunki
Nisanliniz hakli boyle birsey icin neden sıkıntıya girsin
Tek salon tutun dugun sonunda yarim saat kina yapin olsun bitsin.
Bütün mahalle gelecekmiş düğüne. Ağlayan bebeği de getireceklermiş konu sahibi susturacakmış. Yaşlı da idare etsinmiş iki saat. Benim kedi çok korkuyor sokak düğününden, onu nasıl avutacak konu sahibi bilmiyorum 😂

Bütün mahalle gelecekmiş düğüne. Ağlayan bebeği de getireceklermiş konu sahibi susturacakmış. Yaşlı da idare etsinmiş iki saat. Benim kedi çok korkuyor sokak düğününden, onu nasıl avutacak konu sahibi bilmiyorum 😂

Vay anam vay
Valla burdan itiraf edeyim bende saat 11de polisi ve zabitayi baslarina diken tarafim o kdr cok ariyorumki mutlaka geliyorlar ve tabiki bitiyor tadi kaciyor ztn
Boyle bencilce bir istek icin aglayip diretmek ne bileyim cok ayip ya. Dugun salonlari bile yalitim yoksa bilen sikayet ediyorsa ceza oduyor yada kapatiliyor.
Kinayi niye erkek yapiyor onuda anlamadim neyse simdi oraya girmeyecegim.

Vay anam vay
Valla burdan itiraf edeyim bende saat 11de polisi ve zabitayi baslarina diken tarafim o kdr cok ariyorumki mutlaka geliyorlar ve tabiki bitiyor tadi kaciyor ztn
Boyle bencilce bir istek icin aglayip diretmek ne bileyim cok ayip ya. Dugun salonlari bile yalitim yoksa bilen sikayet ediyorsa ceza oduyor yada kapatiliyor.
Ahahaha ben de ben de. Hele havai fişek varsa saati bile beklemeyip limon sıkıyorum düğünlerine.

Kız tarafı da erkek tarafı da karışmayacakmış gelin damat borç harç yapacakmış her şeyi.

Salın A101’in önündeki kedi gibi gelene geçene dalsın 🤣🤣🤣🤣

Vay anam vay
Dayimin kizinin erkek kinasi vardi koyde bizde gittik
Okadar cok silah sklyoki anlatamam
Dedim Allahim ben bugun burda olmezsem hic olmem heralde kursunlar vizir vizir geziniyo coluk cocuk var
Ben kalktim ayaga hadi gidelim dayi dedim
Dayim once uyardi yapmayin falan diyd ama adamlar sarhos elindd skp duruyolar
Kiz tarafi olarak hepimiz kalktik
Dayim aldi telefonu jandarmayi aradi
Sonradan ben gormemis alamanci kultursuz ilan edildim 😂 (cunku ben yurtdisinda yasiyorum bu kulture karsiyim ortaligi karistirdim diye)

Ahahaha ben de ben de. Hele havai fişek varsa saati bile beklemeyip limon sıkıyorum düğünlerine.

Kız tarafı da erkek tarafı da karışmayacakmış gelin damat borç harç yapacakmış her şeyi.

Hele ki sokak kapatanlara asiri kiziyorum itfaiye gecse ambulans lazim olsa sokak kapali boyle birsey olabilirmi?
Neyse konu sahibi ortak noktada bulusamadan evlenmesin ztn konu kina dugun masraf degil

Dayimin kizinin erkek kinasi vardi koyde bizde gittik
Okadar cok silah sklyoki anlatamam
Dedim Allahim ben bugun burda olmezsem hic olmem heralde kursunlar vizir vizir geziniyo coluk cocuk var
Ben kalktim ayaga hadi gidelim dayi dedim
Dayim once uyardi yapmayin falan diyd ama adamlar sarhos elindd skp duruyolar
Kiz tarafi olarak hepimiz kalktik
Dayim aldi telefonu jandarmayi aradi
Sonradan ben gormemis alamanci kultursuz ilan edildim 😂 (cunku ben yurtdisinda yasiyorum bu kulture karsiyim ortaligi karistirdim diye)

Hele o sılah sıkmak
Benim dugunumde ben onceden esimin ailesine bir kac kez soyledim beni gectim annemi kaybedersiniz asla istemiyoruz hoslanmam silah getirmeyin bile diye.
Kayinpederim yegenine soylemis sakın asla asla diye.
Beni de severler hic niyetlenmemislerdi.
Ben babamla gorusmuyorum hele ki gelin almada atilan silahlardan asla hoslanmiyorum onlarda saygi gostermisti
Kac cocuk öldü kac kisinin cani gitti hala kör kursun sevdasi nedir

İçimdeki ateşi yangını nereye anlatayım da ferahlatayım bilemedim. Akıl danışmaktan öte benimki bir yazayım da içimden aksın meselesi.Uzun bulacaklar zamaninizi almak istemem okumayabilirsiniz.
Erkek arkadaşımla iki yıldır görüşüyoruz yarıyılda nisanlanacaktık. Bir önceki konumda bahsetmiştim bir yaşanacak yer mevzumuz vardı. Bir şekilde hallettik. Şimdi de düğün derdimiz çikti. Memuruz biz her şeyi kendimiz yapacağız ailelerden destek almadan. İkimizin de arabası var, onun borcu şubatta bitiyor benimki 40,50 bin kadar daha borcum var.
Dugune yakın o arabasini satacakti , ben satmasini istemedim borca girelim beraber odeyelim arabani dugunden sonra satip yatirim yapalim araya harcanmasin dedim ona da mantikli geldi oyle yapip tek arabaya dusecektik. Bana takılacak altin, esyalar, dugun kina hepsini ikimiz yapacaktik. Önceki haftalarda kına dugun yapmak istemedigini oraya harcanan parayi havaya gitmis olarak gordugunu soyledi. Ben de cok dugun kına meraklisi bi insan degilim kuzenlerimin falan bile dugune gitmemisimdir. Ama kendi düğünüm kınam olsun isterim. Ve ailemede bunu maalesef ki kabul etmez.Her seyin en iyisi mukemmeli olmak zorunda degil yaptim bitti diyecegim bi sey olsun yapalim gecelim derdindeyim. Ben de maddi olarak sıkısacagimizin farkindayim borcsuz bi sey olmuyor ama bir sekilde bi yerlerden kısip odeyecegiz yapacak bi sey yok benim gozumde. Ama o borc olacak masraf cikacak diye tabiri caizse tutuşuyor. Ilerde yapabilecegimiz seyler icin su an sıkısmaya gerek yok altindan kısalim ev eşyasından kısalım tek tas kolye bileklik bohca vs bi sey istemiyorum, 3 bilezik de alalim dugunden ertesi gun hemen satalim dedim( 2 tane onun varmis). Ev esyasi da mutfak vs ceyiz kismini ben tamamliyorum geri kalanini herhangi bi yerden alabiliriz dedim marka vs istemem( ki ben onceden her seyin en iyisini alan gozume gelmeyen bi insandim bu fikrimi duyan arkadaslarim sen bunu nasıl kabul ettin diye sasirmislardi. Kendimce fedakarlik saymistim ben de)
Onun camasir makinasi var , benim de ocak firin elektronikler vs var. Hatta ayri evlerimiz oldugu icin esyalarimiz tam bi yatak odasi alsak bile isin icinden cikariz. Ama o bunu kabul etmedi nasil olsa esya alinacak simdi olmazsa seneye daha pahali olacak dedi. Evet hakli ama bi yerden kismamiz gerekiyorsa illa bunlardan kisabiliriz baska nerden kisacagiz?
Bizim burda bi gun kapi onunde kına bi gün de salon yapariz. Erkek tarafi da ne isterse öyle yapar karismayiz.
Neyse benim bu iki gün olayi dert oldu. Iki gun ne gerek var masraf olur, yemek cok tutar iki gun kuafor olur vs vs. Hepsi borc olacak o paraya gezelim ne gerek diye dusunuyor. Her seyi gectim yemek kismina takildim bu ayıptir biz nasıl agirlacagiz misafiri buna nasil laf edilebilir ki? Bana gelince ondan kıs bundan kis kina yapma diyor kendine gelince bizim orda öyle gerekir vs vs. Uzunca tartistik asla yapmayacagini soyledi o gun. Ertesi gun normal konusuyoruz bana soguk konusuyor bi yabanci gibi sebebini soruyorum aklim baska yerde diyor. Yine dugun mevzuu acildi. Bi gun salon yapalim bitsin masraf cok oluyo o kadar parayi vermek istemiyorum arabayi falan da satamam dedi. Bi de senin araba borcun olacak dugun borcunu odeyemeyiz dedi. Benim arabam 250 bin borcum 50 bin. Evlendikten sonra sen ben olmaz bizde diye konusmutuk onceden ki asla oyle bi insan degilim maas vs konularinda bile beni para pul isleriyle ugrastirma hesabimizi arada bana da söyle ama takıl kafana gore demistim. Hesap kitap islerinden anlar yatirimi da guzel yapar car cur etmez.
Velhasılı soğuk konusmasina uzuldugumu eskisi gibi konuşmak istedigin zamanda haber vermesini ve oyle konusmayi istedim. Dugun kina ile ilgili de gerekli masraflari cikarip onun 100 bin kadar cikardigi masrafin o kadar olmayacgini soyledim.
Birkac gundur iyi geceler ve gunaydindan baska bi yazismamiz yoktu. Bugun bahsettigimiz masraf islerini tek tek gidip hesap cikardim.
Kapı önü için saz ekibi, kamera, kuafor ve yemek masrafi olacakti. Yemek haric hepsini gerek mesaj ekran goruntusu gerek bu kisilerin iletism kartlariyla birlikte yazıp attım.
( orkesta haftaici 1000 haftasonu olursa 2000, kamera: 1000, kuafor iki gün: 600 tl salon da 8 bin oluyor yemek de burda asci tutulur malzeme alinir bu kadar) yemegin lafinin yapilmasi bile ayıp bu yuzden onun icin digerleri toplamda 5 bini bile gecmeyen bi tutar icin beni o kadar aglatip kalbimi kirmaya deger miydi bilmiyorum.
Bunları hesaplayıp attım sonrasinda da normal konuşmak istersen haber ver mesajini alintilayıp daha ne kadar bekleyecegiz dedim. Ne zaman istersen konusabiliriz demis. Ben de benim istememle alakali değil sen isteyince haber verecektin dedim. Cevap vermedi. Oglen 3te yazdim bu saat oldu cevap yok ve cevrimici de oluyor. Tartismalarimiz vs olurdu ufak tefek ama hic boyle bi durumla karsilasmamistim.
Yazık bana. Ben maddi seylerin onemi yok para meselesinin aramiza girmesine izin vermeyim dedikce para meselesi aramiza dert oldu. Kimseyi zorlamayim zamanla her sey olur yuvamiz mutlu olsun dedikce istedigim tek seyde gönlümü bu kadar kırdı. İçim o kadar parçalandı ki şu saatten sonra yazmama sebebi heralde bi ölüm kalım derdineyse bi ihtimal derim. Onun dışinda bana bu saatten sonra 10 gün düğün yapsa ne değisir.
Sen de bı kina düğün istemeyiver nolacak diyenleriniz olabilir belki hakli da olabilirsiniz ama yapmamamizin tek sebebi ordaki 5 bin lira oldugu icin bunu da yapmayim gonlu olsun diyemiyorum.
Daha sabah bile icimden diyorum ki gelecek ay bulaşik makinasıni alayim da koyayim pahalaniyo ciksin aradan. Ben altin esya abarti bi seyler vs istemedigim icin gururlaniyorum kendimce. Bi tesekkuru hakettim heralde aferin bana derken halden anlamaz dugun diye tutturan biri oldum onun gozunde. Sizce ne konumdayim ben arkadaslar disardan biri olarak hangisiyim? Halden anlamayan bi dugun icin evlilik yolundan donen biri miyim ? Ben bi cevap yazilmayi bile hak etmeyen biri miyim? Beni gorusmeye ikna etmek icin cok ugrasti, seni zor kazandim asla birakmam diyen, daha tartismanin onceki gunune kadar bana bakarken gozleri parlayan biriydi simdi bi cevap bile yazmayacak kadar sogumak mesafe koymak ya da boyle bi sebepten bi an da bitirmek istemek( soylemedi ama gidisat onu gosteriyor) normal mi?
Böyle işte arkadaşlar yazayım içim ferahlasın dedim tanimadiklarina anlatmak hep daha kolaydir ya o mesele işte. Bir de psikolojide yazarak rahatlamak diye bir sey varmis alan yazında ne diye gecer bilmiyorum.
Allah hepimizin zor zamanlarimizda yardimcimiz olsun akliniza gelirsem bana dua edin nolur içim çok üzgün.
İstekleriniz örtüşmüyorsa uzatmanın anlamı yok. 30bin lira para için evlenmekten vazgeçiyorsa hiç üzmeyin kendinizi. Eşyalarınızı birleştirip devam edebileceğiniz bir durum varken yeni eşya diye tutturup sizin heveslerinizi içinizde bırakması hoş değil.

Aslında sizin tarafta bir kına erkek tarafında bir düğün yaparak çözebilirsiniz bu işi, kınanın başında gelinliğinizle 2 oynar sonra kına giysinizi giyer devam edersiniz.(ailelerin farklı şehirde olduğunu var saydım.) ailelerin uzak şehirlerde olduğu evliliklerde çok yapılan bir şey bu.

Ya şu beş para etmez fenomen aşk doktorlarından biri öyle bişeyler söylemiş zamanında sanırım. Hiç bir erkek yatırım yapmadığı kadına değer vermez gibi bir şeyler söylemiş ordan geliyor bu inanış bence. Ya da bu inanışı temel alıp adam o cümleyi kurmuş olabilir. Yumurta tavuk meselesi 😂

Bu daha en baştan evlilik öncesinden itibaren kendini erkekle eşit görmemektir. Erkeğin bir uzantısı, para harcayacağı hobisi ya da işini gördüreceği çalışanı olmayı kabullenmektir bana göre.

İç Anadolu'da görevdeyken bir toplantıda şaşırdığım bir durum oldu. Aynı dönemde evlenen 2 kişiden birinin tek, diğerinin 3 çocuğu vardı. Tek çocuğu olan bana dönerek aynı zaman evlendik ama çocukları üçledi o dedi. 3 çocuğu olanın cevabı şu: Sen severek evlendin, ben bi ton masraf yaptım olmuştu.

Yani demem o ki, erkek yatırım yaptığı kadını damızlık olarak görüyor.

Bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Sen bu adamı boş ver.
Şimdiden böyleyse yarın bir gün evine bir şey alırken de alma der, her şeyine karışır.
Pinti bu.
Kendinden de bu kadar taviz verme, sonu yok bu tavizin.
Sen oda olmasın buda olmasın dedikçe işine gelecek.
Sonra gelir konu açarsın bunları yaptım ama kıymete binmedim diye.
Nazının geçmediği adamla evlenme.
Ben evlenirken ne istediysem yaptı eşim.

Pahalıya patladı ama olsun en azından içimde kalmadı :)

Konunun tamamını okuyamadım imkanım yoktu😂Konu sahibesinden bağımsız yazıyorum kusura bakmayın ya da bakın çünkü davuldan zurnadan bizim kafamız şişiyor. Şehirde sokak merasimi yapmak saygısızlıktır, ilkelliktir. Hem fakir hem görgüsüz duruyor. Siz eğleneceksiniz diye başkasını niye rahatsız edesiniz? Salon tutamayacaksanız yapmayın zaten bu merasimler bu pandemide ve döviz kurunda saçmalık.

Tesekkür ederim yorumunuz için. Evet maalesef boyle oluyormus hep derlerdi kiymetin olmaz diye de mantikli gelmiyordu yasadim ve gordum. Benim ailem bazi yükleri uzerimizden alabilir ama onunkiler yapmiyor durumlari yok dedi ben de bi sey demedim. Bu durumda kendi aileme de yuk olmak istemedim.
Canim benim ya o kadar fedakarlık yapmisin ki ama emin ol bu devirde senin gibi insanlar kazanmıyor çok dusunmusun davranış şekli yanlış tabiki düğün olcak su olcak bu olcak para harcanicak hayat bu o zaman masraf çıkmasın diye kimse evlenmesin herkes kendi durumuna göre yapar düğününü bu meseleyi kendize dert edecek kıvama getirmeyin ya bunların tatlı telaşlar olması lazım ayrıca bence ailelerden geleecek olan yardımları kabul edin söz evlatlarsiniz tabikide yapicaklar sakın kendini kötü hissetme davranış şeklinin seninle bı alakası yok canım erkekler bu evlilik masraf işlerini düşünmeye başlayınca saçma sapan davranıyorlar telaş basıyor sanırım içlerine birazda korku

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun. Kapı önü için çok saydırmışsınız haklısınız bi şey diyemiyorum. Benim meseleme gelince ayrılıyoruz sanırım. Geç bile kaldım evet ama işte insan bazı şeylere gözunu kapatiyor ve görmemek için her yolu deniyormuş. En son olaydan sonra tekrar konuşup halletmiştik en makul ve birbirimizin isteklerini gözeterek bi yola girecektik sacma sapan bir yerden patlak verdi yine. Zaten cozemedigimiz seyler var vs vs derken kina ve sehir mevzuna tekrar geldik. Her sey cok pahali ben sehir merkezinde 3 bin 4 bin kira veremem hele sevmedigim bi yere hic gitmem dedi. Nereye gitmek istiyorsun dedim bilmiyorum vs dedi sonra soyledigi yerler memleketi ve civarıydi. Kına dugun meselesine de zaten masraf istemiyorum falan biraz tartistik. Tek derdimiz kına mı tamam kına olunca hallolacak mı dedim hayir bi de sehir var dedi hadi su anki kararina tamam diyeyim ne zamana kadar senin karar degisikliklerine ayak uyduracagim sen benimle bi hayat plani yapmiyorsun sadece planina beni ekliyorsun dedim oyle olmadigina dair birkac sey soyledi. Neyse iste o gün tekrar gorusecektik gorusmek istemedim. Ertesi gün psikologla gorustum daha once de gorusuyordum zaten evlilik terapisti olaylarimizi biliyor yani. Bu konuda çok irite olmussunuz biraz mola dedi. Ister sevgili laylaylom takilin ister gorusmeyin ama bu konuyu bi gorusmeyip uzaktan bakin dedi. Ertesi gün erkek arkadasimi arayip 3 5 dakika ayak üstü derdimi ve duygularimi soyledim ben biraz kafa dinleyecegim sakinlesmem lazim konusmak isterken yazarsin gorusuruz dedim ve o an kendimce ayrılık konusmasi yapmıstim. Cunku ben allaha emanet sen yoluna ben yoluma lafini soyleyemedim o da bunu yapamıyor. Bekledigi sey benim ikna olmam. E tamam olayım da nereye kadar arkadaslar haksız miyim? Tamam kina dugun iptal edelim yeter ki mutlu olalim diyeyim tamam gidip dedigi yerde de yasayayim nereye kadar bunlara he diyecegim? Onceden küs olduğumuzda icim icimi yerdi ayrilmamaliyiz vs diye hep guzel zamanlarimiz aklima gelirdi Simdi kendimi o kadar dolduruyorum ki kötu ve olumsuz taraflarla ilgili icim rahat ayrildim saniyordum. Bugun disarda gördüm aglamamak icin kendimi eve zor attım. Bu durumla nasıl baş edecegimi bilmiyorum, nasıl unutacagimi bilmiyorum, nerde yanlis yaptım diye dusunmekten gozume uyku girmiyor. Ben mi abartiyorum yoksa yasadiklarim normal mi hic ayırt edemiyorum😔

X