Yüksek Lisans Yapmama Eşim İzin Vermiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çünkü YL yapacagim bu bolumde tezli yapamiyorum. Isletme mezunuyum. Ama cocuk gelisimi uzerine yapacagim. Bi taraftan da 4 yillik aciktan cocuk gelisimi okuyacagim insallah. (Bunu bile zor ikna ettim orasi da ayri)

Sadece sana degil, burda herkese soruyorum çünkü sistem kafama yatmadi, bölüm okumadan nasil yüksek lisansi okunuyor? Yani bölümü bitirmeden, yüksek lisansini bitirmis oluyorsun. Zemini bitmeden, çati yapilmis gibi birsey oluyor. Bu nasil sistem?

Ve egitim ufku genisletiyor diyorsun da, geçin bunlari. Ufkun genis olsaydi, böyle kisitlayici bir es ile beraber olmazdin. Bizimle dalgami geçiyorsun anlamadim. Adam senin açiktan okumani bile istemiyordu, 2.5 saat ilerdeki sehirde yüksek lisans okumani mi isteyecekti? Bunami sok oldun? :işsiz:

Okul işlerinden biraz uzak kaldım ama bilenler yazmış eğer kariyer anlamında çok getirisi yoksa yapmazdım
Eşim istemediği için değil de 2.5 saat sık gidip gelmek için fazla bence
Bir sertifika almak için sık sık Anadolu'dan Avrupa yakasına geçerken yol seninki kadar sürmemesine rağmen bir süre sonra çok zorlanmıştım

Arkadaşlar acill
bulundugum sehirden farklı bir sehirde olan universitenin tezsiz yüksek lisans sinavini kazandim.
( Eşim işi dolayısıyla Turkiye nin cogu sehrine gidiyor her ay en az 6-8 kere)
Rast gelirse beni derse birakabilir, birakmasa da mesafe 2,5 saat uzaklikta bir şehir.
yani kendim de gidebilirim.

Esim kendisi turkiye nin en iyi universitelerinden birini kazanip 1-2 yil okumuş, ticaret yaparak daha cok para kazanirim diye okulu birakmis. Yani egitime sicak bakmayan birisi.
Ben ise ne olursa olsun okuyabildigin kadar oku, emeklerin illa ki karşılığıni alirsn er gec . Gelecekte esimin sagligina sıhhatine bi sey oldigunda egitimimle daha iyi is daha uygun ve konforlu ise girerek destek olurum kafasindayim.
cok kötü tartistik. Sen para icin gondermiyorsun dedim. O da hayir onun yerine bayanla ilgili dukkan acalim sana diyor.

-Baska sehire erkeksiz gitmen caiz degil diyor. -

Ama sermayemiz yok elden borc aliriz. Kurariz is diyor. Bense borclu yasamayi hic sevmem. Esim de aksine borc alir, oder durur.
Yuksek lisans yapmana razi degilim diyor. Oysa benim ailemde de gelinlere okusun diye her hafta oğlanlar 3 4 saatlik yola götürür oyle arkasında durulur egitim alanin.

arkadaslar inanin ilerisi için sermayemiz maddiyatimiz olsa miras vs olsa ben de bu kadar zorlamam okulu. ama bi de cok istedigim bolum ve Turkiyenin ilk universitelerinden iyi de bi okul. Cok istiyordum icimde kalir.

annem yuksegini yap oyle evlen dedi. Ben de anlasarak evlendigim için yok anne ya konusr cozeriz okunur 2 yil degil mi dedim.
meger kayinvalide dunur geldiginde demis ki okulsa okul ikisi anlasir bi ortak noktaya varir.

yani okuturuz diye konusmamis. Zaten anlasrak vardigim icin annem böyle bi begenmezlik icinde. Bana dedi ki bunlar seni okutmaz gör bak seçtiğin kişiyi. - zaten annemle anlasamam-
annemin hakli cikmasina mi üzüleyim universitenin icimde kalmasina mi. Esimde biriktirdigi bikac ceyrek altini geldi yuzume carpti al bunlari senin icin biriktiriyorum bozdur oku. Demek para için diyomusum dedi. Cekti gitti evden.
Lutfen fikir verin yuvamin huzurunu okul yüzünden kaçırıyorum. Ama bu bölümu okumak icin de cok özeniyorum. Sınavını kazaninca cok sevinmistim. Cok zor durumdayım. Asla destek olmuyor. Sizce napmaliyim?
Eşinizin tavrı hiç hoş değil bence çok istiyorsanız bunu kavga ile değil uzlaşarak çözün. Yalnız şunu da belirteyim tezsiz yüksek lisans yapmak sadece yüksek lisans yaptım diyerek kendinizi tatmin etmenizi sağlar. Yapabiliyorsanız tezli yapın. Yoksa da alanınızda iş tecrübesi edinmeniz kariyerinizde daha etkili olacaktır tezsiz yüksek lisanstan. Eşiniz üniversiteyi bitirseymiş keşke eğitime böyle yaklaşmazdı acaba çocuklarınız eğitim almak istediğinde tavrı nasıl olacak bence bunu da konuşmanız lazım. Umarım kavga etmeden uzlaşarak çözersiniz 🌸

0 00bbk merhaba şeker. Öncelikle bir öğretim üyesi olarak seni çok takdir ettim. Eğitim konusunda eşinin tavrına boyun eğip hemen vazgeçmediğin için 👍

Bazı arkadaşlar tezsiz için değmez demişler tabii ki bu tercih meselesidir fikirlerine saygı duyarım ancak akademik kariyer planlamıyorsan zaten tezli yapmana lüzum yok. Çünkü lisansüstünde tezli ve tezsizin tek farkı adı üstünde tezdir. Dersler açısından hiçbir fark yoktur. İş hayatı için tezsiz yüksek lisans da gayet yeterlidir. Hatta akademisyenlik düşünmeyen öğrencilerime de her zaman tezsiz yapmalarını öneririm.

Bu hayatın kime ne getireceği asla bilinmez. Kadın erkek farketmez kişinin imkanları doğrultusunda olabildiğince eğitim alması, eğitim alamasa bile kendini geliştirmesi, kimseye minnet etmeden kendi ayakları üzerinde durabilmesi taraftarıyım.

Eşinin tavrına senin adına çok üzüldüm. Umarım herşey gönlünce olur 🙏🤗

Hataniz en basta konusmamak. Bu buyuk bir yol ayrimi. egitime onem vermeyen adamdan y. lisans konusunda destek ariyorsunuz.

caiz olmamasi da tartisilir. deveyle cölden gecerek gitmeyeceksin o yolu. yurtdisinda yasiyorum. Esim olmadan da tr ye gittim geldim. Dinden cikmadim, cehennemlik olmadim. En az esiniz kadar benim de cennete gidebilme ihtimalim hala var.

Esinizle konusun. Zaten bu dönem uzaktan egitim olacak universiteler. Gitmeyeceksiniz. En azindan baslayayim bu donem. Istemezsen devam etmem diyin. Ikinci donem de pandemi sureci devam ederse uzaktan devam etme ihtimali var cunku. Bakarsınız boyle bitirirsiniz. Tezsiz yuksek lisans 1 sene suruyor zaten

Anneler babalar haklı çıkıyor bir kez daha buna inandım. Eşinizle farklı karakterlerdesiniz. Zaten hep de öyle denk gelir. Siz okumayı seviyorsunuz eşiniz tam tersi bem evlendikten sonra işimi bıraktım maddi imkanlarımız iyi diye eşim de çalışmamı istemedi çünkü çalıştığım takdirde çok görüşemeyecektik. Evlendikten sonra kaç yerden işe çağrıldım üstelik bir tanesi hiç beklemediğim fakat bekarken form doldurayım belki ararlar dediğim ve çok istediğim bir yerdi. Hatta aradıklarında şok oldum ve çok sevinmiştim noldu peki biliyor musunuz hevesim kursağımda kaldı. Ne yapalım sağlık olsun yuvamız huzurlu olsun. Siz de bir karar vereceksiniz eşinizi ikna etmeye çalışacaksınız belki ikna olur ben bu konuda ikna edememiştim o zaman bıraktım

0 00bbk Ha bir de "Baska sehire erkeksiz gitmen caiz degil" cümlesi var ki nutkum tutuldu.

Neye göre kime göre caiz değilmiş? Nerde yazıyormuş?

Hayırdır, başka şehir dediği 2 buçuk saatlik bir yol, develerle mi gidiyoruz da başka şehre gitmen caiz değil diyor. Biz burda İstanbul'dan İstanbul'a 2 buçuk saatte gidiyoruz, öyle olsaydı neyi bahane edecekti? Kendi mezun değil ya, siz bı de yl yaparsanız yanınızda iyice ezik kalacak diye korkuyo herhalde. Yüzünüze altınları çarpan bı adamdan izin almak zorunda değilsiniz. Bugün yl yapmani istemiyorum diyen adam yarın calismani istemiyorum da der

Sadece sana degil, burda herkese soruyorum çünkü sistem kafama yatmadi, bölüm okumadan nasil yüksek lisansi okunuyor? Yani bölümü bitirmeden, yüksek lisansini bitirmis oluyorsun. Zemini bitmeden, çati yapilmis gibi birsey oluyor. Bu nasil sistem?

Ve egitim ufku genisletiyor diyorsun da, geçin bunlari. Ufkun genis olsaydi, böyle kisitlayici bir es ile beraber olmazdin. Bizimle dalgami geçiyorsun anlamadim. Adam senin açiktan okumani bile istemiyordu, 2.5 saat ilerdeki sehirde yüksek lisans okumani mi isteyecekti? Bunami sok oldun? :işsiz:
Söyle söyleyeyim biz esimle her ay en az 4 şehir geziyoruz. Gayet istedigimi yapiyor. Sorunumuz ticaret daha kârlı demesi.
Online olduktan sonra ben de herkes gibi neden olmasin dedim.
Ayrica sigortami da yatiriyor çalışmadığım halde. Burada çoğu kisinin sigortasıni eşleri yatirivermez soyliyim. Sadece sorunumuz ticaret mi egitim mi ve bazi kırgınlıklar.

Merhabalar, minseo minseo etiketlediği için konunuzu gördüm. Ben araştırma görevlisiyim ve bundan sonraki kariyerim de akademide devam edecek. Fikirlerimi bu yönde sizinle paylaşacağım, konunuzun bence iki farklı boyutu var.

Birincisi, ben okumanın her ne olursa olsun iyi bir şey olduğunu düşünenlerdim. Öyle olmasa şu an 30 yaşında hala doktora yapıyor olmazdım. Hacettepe Üniversitesi'nde bir heykel vardır, insanın yükselişi heykeli. Latince "timeo hominem unius libri" yazar. "Tek kitabı olan kimseden korkarım." Anlamına gelir. Yani konu ne olursa olsun, ilgi alanınız ne olursa olsun, okumak bir insanın kendine katabileceği en önemli şeylerdendir diye düşünürüm. Elbette bunun maddi bir getirisi de olabilir ama benim okurken maddi kazanç en son düşündüğüm şeydir. Şimdi o beklentiyle okursanız, okuduğunuz bölümün yüksek lisansı size bir iş garantisi vermeyecektir ve o zaman boşuna mı huzursuz oldum, boşuna mı para verdim, boşuna mı yol gittim zaman geçirdim diyeceksiniz. Öncelikle bunu kafanızda netleştirmeniz lazım. Akademide tezli tezsiz farkı Canikox Canikox un dediği gibi sadece tezli olmasıdır. Ama ben kendi bölümümle ilgili gözlemlediğim bazı ciddi farkları da belirtmeliyim. Bazı bölümlerde ne yazık ki tezsiz yüksek lisans eğitimciler ve üniversiteler tarafından gelir kaynağı olarak görülmekte ve eğitim kalitesinde ciddi düşüş olmakta. Yani hayal ettiğiniz eğitimi alamayacağınız kadar kalite düşmüş olabilir ve düşündüğünüz eğitim süreci hiç de düşündüğünüz gibi besleyici olmayabilir. Burada yine yukarıdaki konuya geliyoruz. Siz bunu kendinizi geliştirmek ve bir şeyleri gerçekten öğrenmek için mi istiyorsunuz, yoksa bu sizin için sadece bir sertifika, iş kapısı, bazı yerlere girişte kolaylık gibi bir aracı mı? Dolayısıyla amacınızı belirlerseniz eğitim niteliğine göre tercihiniz de ona göre olacaktır.

İkincisi, evet eşiniz farklı bir şehre gideceğiniz için üzülebilir, uzun süreli olursa sizi özleyebilir. Ama bu bu kadardır. İzin vermemesi veya farklı şehre gitmen caiz değil demesi de bence kabul edilemez. Sizin en temel haklarınızdan bir tanesini bu şekilde kısıtlamaya çalışması çok önemli bir bilgi veriyor size. Yarın hiç dışarı çıkmanızı da istemezse ne yapacaksınız? Kimseyle görüşmemenizi isterse, ailenizi bile arayamazsanız ne olacak? Bu türden kısıtlamaların hep devamının gelebildiğini düşünüyorum.

Son olarak, ne kadar süredir birliktesiniz veya eşinizi ne zamandır tanıyorsunuz bilmiyorum ama, ben eşimin neye ne tepki vereceğini kestiririm. Eşinizin böyle yapacağını sanırım anneniz bile anlamış, bazı şeylere farkında olmadan bile bile lades diyoruz malesef. Umarım her şey gönlünüzce olur. Sevgiler.

Merhabalar, minseo minseo etiketlediği için konunuzu gördüm. Ben araştırma görevlisiyim ve bundan sonraki kariyerim de akademide devam edecek. Fikirlerimi bu yönde sizinle paylaşacağım, konunuzun bence iki farklı boyutu var.

Birincisi, ben okumanın her ne olursa olsun iyi bir şey olduğunu düşünenlerdim. Öyle olmasa şu an 30 yaşında hala doktora yapıyor olmazdım. Hacettepe Üniversitesi'nde bir heykel vardır, insanın yükselişi heykeli. Latince "timeo hominem unius libri" yazar. "Tek kitabı olan kimseden korkarım." Anlamına gelir. Yani konu ne olursa olsun, ilgi alanınız ne olursa olsun, okumak bir insanın kendine katabileceği en önemli şeylerdendir diye düşünürüm. Elbette bunun maddi bir getirisi de olabilir ama benim okurken maddi kazanç en son düşündüğüm şeydir. Şimdi o beklentiyle okursanız, okuduğunuz bölümün yüksek lisansı size bir iş garantisi vermeyecektir ve o zaman boşuna mı huzursuz oldum, boşuna mı para verdim, boşuna mı yol gittim zaman geçirdim diyeceksiniz. Öncelikle bunu kafanızda netleştirmeniz lazım. Akademide tezli tezsiz farkı Canikox Canikox un dediği gibi sadece tezli olmasıdır. Ama ben kendi bölümümle ilgili gözlemlediğim bazı ciddi farkları da belirtmeliyim. Bazı bölümlerde ne yazık ki tezsiz yüksek lisans eğitimciler ve üniversiteler tarafından gelir kaynağı olarak görülmekte ve eğitim kalitesinde ciddi düşüş olmakta. Yani hayal ettiğiniz eğitimi alamayacağınız kadar kalite düşmüş olabilir ve düşündüğünüz eğitim süreci hiç de düşündüğünüz gibi besleyici olmayabilir. Burada yine yukarıdaki konuya geliyoruz. Siz bunu kendinizi geliştirmek ve bir şeyleri gerçekten öğrenmek için mi istiyorsunuz, yoksa bu sizin için sadece bir sertifika, iş kapısı, bazı yerlere girişte kolaylık gibi bir aracı mı? Dolayısıyla amacınızı belirlerseniz eğitim niteliğine göre tercihiniz de ona göre olacaktır.

İkincisi, evet eşiniz farklı bir şehre gideceğiniz için üzülebilir, uzun süreli olursa sizi özleyebilir. Ama bu bu kadardır. İzin vermemesi veya farklı şehre gitmen caiz değil demesi de bence kabul edilemez. Sizin en temel haklarınızdan bir tanesini bu şekilde kısıtlamaya çalışması çok önemli bir bilgi veriyor size. Yarın hiç dışarı çıkmanızı da istemezse ne yapacaksınız? Kimseyle görüşmemenizi isterse, ailenizi bile arayamazsanız ne olacak? Bu türden kısıtlamaların hep devamının gelebildiğini düşünüyorum.

Son olarak, ne kadar süredir birliktesiniz veya eşinizi ne zamandır tanıyorsunuz bilmiyorum ama, ben eşimin neye ne tepki vereceğini kestiririm. Eşinizin böyle yapacağını sanırım anneniz bile anlamış, bazı şeylere farkında olmadan bile bile lades diyoruz malesef. Umarım her şey gönlünüzce olur. Sevgiler.
Kuzu tek bir konu hariç söylediğin herşeye katılıyorum. Şöyle ki birden fazla okulda yüksek lisans ve doktora dersleri veriyorum. Özellikle uygulamalı olanlar başta olmak üzere her bölümü bilmiyorum ama bizler yoklama listesinde öğrencinin tezli mi tezsiz mi yaptığını bilmiyoruz. Aynı sınıfta eğitim alıyorlar. Dolayısıyla bu anlamda eğitimde bir farklılık söz konusu olmuyor.

Kuzu tek bir konu hariç söylediğin herşeye katılıyorum. Şöyle ki birden fazla okulda yüksek lisans ve doktora dersleri veriyorum. Özellikle uygulamalı olanlar başta olmak üzere her bölümü bilmiyorum ama bizler yoklama listesinde öğrencinin tezli mi tezsiz mi yaptığını bilmiyoruz. Aynı sınıfta eğitim alıyorlar. Dolayısıyla bu anlamda eğitimde bir farklılık söz konusu olmuyor.
Kesinlikle öyle olması en güzeli. Zaten etik konusunda hassas kişiler bunu yapmayacaktır. Ben bariz bunu bu sebeple gelir kaynağı olarak gören kişiler tanıyorum ve açıkça bunu kendileri de belirtiyor 😊 kimseyi zan altında bırakmamak lazım. Açıkça bu niyetle yapan, hatta bu eğitimlere öğrenci bulunması için teşvik! Eden, bazı programları sırf gelir kaynağı olsun diye hocaların görüşü alınmadan, hocalar devre dışı bırakılarak bu prıgramların açılmasını yan yollarla yetkilerini kullanarak yapan kişileri malesef tanıyorım. Sizin gibi hassas yaklaşmayıp bu yönde uygulaması olmayan bölüm ve üniversiteler ne yazık ki var..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X