Pudra, Fondöten, Kapatıcılar yüzüme fondoten sürülmüyo ?

Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış 1: Cildiniz yağlı bile olsa nemlendirici sürmelisiniz.Yağlı cilt nemsiz olabilir.

Cildiniz yağlıysa ,kurumuyorsa nemlendiricye ihtiyacınız yoktur.Normal bir ciltte sebum denilen bir yağ salgısı oluşur.Bu salgı derinin suyunun buharlaşmasını önler,antibakteriyel özellikleriyle de koruyucudur.Kuru ciltlerde bu salgı azdır,yağlı ciltlerde ise çoktur.Kuru ciltlerde nemlendirici kullanımındaki amaç,cildin sebumu benzeri yağı kullanarak,derinin suyunu koruyacak tabakayı oluşturmaktır.Yağlı ciltte ise sebum olması gerekenden çok daha fazladır ve parlama,sivilce gibi problemlere neden olur.Yani cildiniz çok yağlıysa,kurumuyorsa nemlendirici kullanmanın bir amacı yoktur.

Yanlış 2: Cildimi kurutan temizleyiciler cildime zarar verir.

Eğer cildiniz kuruysa evet,mümkün olduğunca kremsi yapıda temizleyiciler kullanmanız uygun olur.Ama cildiniz yağlıysa,sivilceliyse amacınız sebumu ciltten uzaklıştırmak olduğundan arkasından hissedeceğiniz kuruma zaten doğaldır.Bu cilt tipine hitap eden her temizleyici kuruluk hissi verecektir.Daha kremsi ürünlere yönelmeniz yağlanmayı arttırıp,sivilce yapabilir.Eğer kuruluk sizi bu kadar rahatsız ediyorsa hafif bir nemlendirici sürersiniz ve geçer.Zaten yağlı cilt 30dakikaya kalmadan normal sebum salgısını yapmaya devam ettiğinden yerini dolduracaktır.

Yanlış 3:Eğer yıkamadan sonra nemlendirici sürmezsem cildim daha fazla yağ salgılar.

Sebum salgısını yapan bezler,endokrin sistemin kontrolü altındadır.Hatta akne problemi de hormon salgısının yoğun olduğu ergenlik döneminde başımıza bela olmaya başlar.Dışarıdan sürülen bir nemlendirici,bezlerde "Aaa burada zaten nem var,dur ben salgı yapmayayım." gibi bir bilinç durumu oluşturmayacaktır.

Yanlış 4:Güneş kremi sürerken nemlendirici de kullanmam gerekir.

Bu düşünce kuru ciltler için bile yanlıştır.Eğer cildiniz kuruysa önce nemlendirici sonra güneş kremi sürmektense,güneş kreminizi daha krem formunda seçersiniz.Eğer cildiniz yağlıysa,karmaysa likid ürünler seçersiniz.Cildinize süreceğiniz her krem,bepanthene,nivea krem,hatta pişik kremi:p bile o kremsi kıvamı sayesinde doğal olarak nemlendirici özellik taşır.Nemlendirici demek bir bakıma cilt yumuşatıcısı demektir.Mesela bepanthen cildinize ekstra bir fayda sağlamaz ama cildiniz kuruyunca sürmenizde bir zarar da olmaz.Sonuçta yağlı bir cilt için ,hele de yazın sadece güneş kremi yeter de artar bile.

Yanlış 5:Kremler tüylerimi arttırmasın sakın.

Evet kortizonlu kremlerin sürüldükleri yerde tüylenmeyi arttırdıkları doğrudur.Ama bu madde ilaçlarda bulunur.Günlük cilt bakım ürünlerinde bu madde yoktur.Varsa da endişelenilmesi gereken daha büyük sorunlar olur.Çünkü kortizonlu kremleri devamlı kullanmak yüzeyel damarlarda genişleme,çatlaklar,sivilce benzeri kabarıklar oluşturur.Hatta bu damar genişlemesi,çatlaklar kalıcıdır.Yani anlayacağınız zannetmem ki bir cilt bakım markası,gitsin kortizonlu krem satsın.

Yanlış 6: Gece kremi çok önemlidir.Cilt kendini gece yeniler.Ne varsa gecede vardır.:p

Gece kremi değil de ,gece kullanılan krem kavramı daha doğrudur bence.Gece kremi deyince markalar daha ağır kıvamlı bir krem koyuverirler önümüze.Cildiniz kuru değilse daha ağır kıvamlı bir krem hiçbirimiz için gerekli değildir.Gece kreminin gündüz sürülen ürünlerden farkı spf içermemesi ve gündüz kullanımında sorun yaratabilecek,leke yapabilecek bha,aha,c vitamini,retinoid gibi maddelerin kullanılması olmalıdır.Ve tabi ki antioksidanlar içerirse çok iyi olur ki antioksidanları gündüz kremleri de içermelidir.Bu bahsettiğimiz maddeleri içeren krem kullanmak isterseniz bu sizin "gece kreminiz" olur.İlla üzerinde gece kremi yazmasına hiç ama hiç gerek yoktur.Lakin çoğu markanın gece kreminde zaten bunlar yoktur!

Yanlış 7: Fondöten pudradan daha zararlıdır.

Bu kulağa oldukça inandırıcı gelse de,fondötenin bir baz içerisindeki pigment maddesi olduğunu düşünürsek,nemlendirici üzerine süreceğiniz bir pudradan ne farkı vardır?Ya da renkli nemlendiricinin az pigmentli fondötenden ne farkı vardır?Açıkçası yoktur.

Yanlış 8: Yağlı ciltler yağsız nemlendirici kullanmalıdır.

Yağsız nemlendirici cildinizde problem yaratmaz diye birşey yoktur.Yağ olmayıp cildi yağlı gösterecek,yağ olmayıp gözenek tıkayacak maddeler vardır.Hatta yağ olmayıp sadece bazı kişilerde sivilce yapacak maddeler vardır.Kimse size yağsız bir nemlendiricinin cildinizde bir problem yaratmayacağını taahhüt edemez.Yağlı ciltler için satılan nemlendiriciler daha az problem yaratacak kıvamdadır.Bu doğrudur.Ama aralarından size sivilce ,yağlanma yapmayacak olanı bulmak da artık sizin şansınıza kalmıştır.
ALINTI

Off ayni sorun bende de var. Ne zaman fonfoten sursem geri siliyorum, cildim pul pul gorunuyor:2:

tatlım mrb ben güzellik uzmanıyım belki yardımım dokunabilir sana

ya ben kaç gündür evde dışarı çıkamıyorum acneylse kullanıyorum normalde likit kapatıcı kullanıyorum ama şimdi soyuluyor suratım ev hapsindeyim napıcam yardım edin makyaj oncesi bepanten kullanıyorum o bile işe yaramıyor soyuluyor her tarafı ve kapatmıyo

cilt altına makyaj için nemlendirici kullanmalısın yada bi süre cildini dinlendr maske falan yap

ya ben kaç gündür evde dışarı çıkamıyorum acneylse kullanıyorum normalde likit kapatıcı kullanıyorum ama şimdi soyuluyor suratım ev hapsindeyim napıcam yardım edin makyaj oncesi bepanten kullanıyorum o bile işe yaramıyor soyuluyor her tarafı ve kapatmıyo

Belki yüzün bir şeye tepki veriyordur.Makyajdan önce iyi bir tonic kullan.Tabii temiz bir cilde.Sonra uygun nemlendiriciyi bul.Buda cilt analizi yaptırman gerektiği anlamını taşıyor.Zira ben çok uğraştım tıpkı senin gibi oluyordum.ama şimdi rahatım.

cilt altına makyaj için nemlendirici kullanmalısın yada bi süre cildini dinlendr maske falan yap
normalde haftada bir kil maskesi kullanıyorum suratım düzelmiyor neredeyse 2 senedir mücadele ediyorum kapanmıyorilaç tedaviside devam tabi

Belki yüzün bir şeye tepki veriyordur.Makyajdan önce iyi bir tonic kullan.Tabii temiz bir cilde.Sonra uygun nemlendiriciyi bul.Buda cilt analizi yaptırman gerektiği anlamını taşıyor.Zira ben çok uğraştım tıpkı senin gibi oluyordum.ama şimdi rahatım.

yüz analizimi nasıl yapabilrim sivilce bölümlerim çok kuru ama burnumda çok yağlı karma bi cilt arko nem kullanıyordum lk ise yarıyordu sonra suratım kusmaya basladı bepanteni suratım emmıyor

yüz analizimi nasıl yapabilrim sivilce bölümlerim çok kuru ama burnumda çok yağlı karma bi cilt arko nem kullanıyordum lk ise yarıyordu sonra suratım kusmaya basladı bepanteni suratım emmıyor

Canım,

Çoğu eczanede bu testi yapıyorlar.ama benim tavsiyem cildiye uzmanına gözükmen.Çünkü eczanede analiz yapanlar hemen bir marka ürünü tavsiye ediyorlar.Ama uzman doktor öyle değil.Uygun karışım bile hazırlatabilir.

Ben şu an Loreal ürünlerini kullanıyorum ve memnunum.

Benim de cildim aşırı yağlı. Önce iyice bi temizleyip, toniklemen lazım sonra da fondöten kullanmadan önce baz sürmen gerekiyor. Anca bununla bir süre idare eder. Yağlı ciltler çok şanssız maalesef.

ya benimde böyle hem kabak gibi ne sürdüğüm belli oluyor hem bi kaç sivilce izim var onlar kapnmıyor hemde çok yapay duruyor yani çok belli oluyor. hem az sürüyorum hem makyaj öncesi nemlendiriyorum 2-3 güne bi peeling yapıyorum ve sadece t bölgem yağlı.
resmen cildim kabul etmiyor fondoteni bb krem de bile öyle ne yapmalıyım yaa? :KK43:

X