Zahter

Sky

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2008
33
0
41
ZAHTER

Bedeni kuvvetlendirir.
Hazmı kolaylaştırır
İştahsızlığı giderir
Sinirleri kuvvetlendirir
Kalp çarpıntısını keser
Yemeklerin bozulmasını önler
Bağırsak iltihabını iyileştirir
İdrar söktürür
Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar
Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur
Böbrekteki ve mesanedeki mikropları öldürür
Kan dolaşımını düzenler
Müzmin öksürük,astım,bronşite faydalıdır
Kekik suyu ile banyo romatizmayı dindirir
Kandaki şeker miktarını azaltır.
Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır!

Çay olarak da tüketilebilir..
Bir çay süzgeginin içine bir tatlı kaşığı zahteri koyup bardağa koyacağınız sıcak suyu bu süzgeçten geçirin. İlk geçirdiğiniz suyu dökmenizde fayda var, temizlenmiş olur. Limon ve şeker kullanarak içebilirsiniz.
Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır!

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz ekmeği önce zeytinyağına sonrada zahtere batırıp kahvaltıda yeriz..Tadı da süperdirr bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum zeytinle karpuz çekirdeğinden yapılıo dei bilyorum bide..yemenizi şiddetle tavsiye ederim

Ben de çayını çok severim, Antepli'ler içiyor onlardan öğrendim. Bu zeytinyağına batırılan zahter de aynı şey mi acaba :uhm:

kızlar zahter ne biri resmini koysun yaa merak etim şimdi

Bu zahter taze kekik oluyormus sanirim..Google amca oyle diyor..Taze kekigi bulmak benim için zor ....Yinede aklimda bulunsun...

zahter hem bir çay ismi hemde özellikle hatay,dolaylarında tüketilen harika bir kahvaltılık.
çayı kekik gibi
kahvaltılığıysa susam,karpuz çekirdeği,leblebi(un halinde),kabakçekirdeği ve çeşitli baharatların harmanlanmasıyla elde ediliyor.un halindedir.ekmek önce zeytinyağına sonrada zahtere batırılıyor.çok güzel bir lezzet.netten kahvaltılık zahter diye girerseniz ulaşabilirsiniz.

Zahter esasında kekiğin daha kalın yapraklı ve daha yoğun aromalı olanı.Salatasını yaparız biz tazeyken nefis olur.Bol narekşili cokacimcoook

Zahter nerde satılıyor? Baharatçılara sordum ama yokmuş.

Zahter yani dağ kekigi bahaedilen kahvaltıda yenilen ile ayni degil

X