Zayıflamaya' dair en yeni bilgi

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Sosyal medya, günlük hayatımızda olduğu gibi sağlık alanında da çözümler sunuyor. Obezleri tüp mide ameliyatıyla zayıflatan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kaçar'ın hastaları, Facebook ve Whatsapp grupları üzerinden haberleşip zayıflama deneyimlerini paylaşıyor.
252301_660_320.jpg

Yeni Asır'da yer alan habere göre
hayatımızın her alanına giren sosyal medya, tedavilere de destek oluyor. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, yapılan yorumlar, beğenilen gönderiler iyileşme sürecindeki hastaların motivasyonunu sağlıyor.

İzmir Özel Gazi Hastanesi Obezite Birimi Sorumlusu Genel Cerrah Doç. Dr. Serdar Kaçar, hastaları ile sosyal medya üzerinden de iletişim kurduklarını ve bu durumun hasta psikolojisi üzerinde olumlu etki yarattığını anlattı.

"BİR FOTOĞRAF BEĞENMEK BİLE HATA RİSKİNİ ENGELLEYEBİLİYOR"

Sosyal medyadan hastalarını takip eden Doç. Dr. Kaçar, "Hastalarımızla birer aile olduk. Sosyal medyadan da birbirimizi takip ediyoruz. Bir hastamız geçtiğimiz günlerde zengin bir sofrada çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı. Ben de bu gönderiyi beğendim. Hastamız kısa bir süre sonra 'Hocam ben yemiyorum, arkadaşlara eşlik ediyorum' diye bir yorum yazdı. Yalnızca bir beğen butonuyla bile hastalarınızın yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz. Onların yanında olmak, arkalarında olduğunuzu hissettirmek de önemli. Bazen gerçekten o masada bir anlık hata yapacaksa bizim bir hamlemiz onu engelleyebiliyor" dedi.

"SOSYAL MEDYA GRUPLARI KURUYORUZ"

İzmir Özel Gazi Hastanesi Obezite Birimi Koordinatörü Fatma Aykanat ise, sosyal medya üzerinden kurdukları hasta gruplarının tedaviye yardımcı olduğunun altını çizerek, "Facebook ve WhatssApp grubu kurduk. Aynı sıkıntıları yaşayan hastalar, ameliyattan sonra ise benzer mutluluk ve sevinçleri yaşıyor. Tabi ki yeni hayatlarına alışmaları süreç alıyor. Hastalarımız sosyal medyadaki gruplarda deneyimlerini, sevinçlerini, diyet alışkanlıklarını paylaşıyor. Bu bilgiler doğru olduğu sürece hastalarımızın işine yarıyor. Öte yandan tedavide ilerleyen hastalar, paylaştıkları fotoğraflarla, yaşadıkları deneyimlerle tedaviye yeni başlayan hastalara da umut oluyor" diye konuştu.

"BİREBİR GÖRÜŞÜP, BİRBİRLERİNE DANIŞIYORLAR"

Yalnızca sosyal medya üzerinden değil, sosyal yaşamlarında da hastaları bir araya getirdiklerini dile getiren Aykanat, "Sık sık hastalarımız için etkinlik düzenleyerek, bir araya gelmelerini sağlıyoruz. Birbirlerinin özel günlerinde de yanlarında oluyorlar. Yalnızca sosyal medyadaki fotoğraflardan değil, birebir birbirlerini görme şansları oluyor. Birbirlerine akıl danışıyorlar. Yine deneyimlerini paylaşıyorlar. Hem yeme içme hem de spor tavsiyelerinde bulunuyorlar. Oluşturduğumuz Obezite Cerrahisi isimli Facebook grubunda hastalar motivasyonlarını artıracak paylaşımlarda bulunuyorlar" şeklinde konuştu.

• Goji Berry…! “benim son aşkım” smile ifade simgesi 20 NİSAN 2015LEYLAPHUKET Tayland’a geldiğimin ikinci ayında sevgili canlar… bir gün tesadüf bir sitede,mucize meyve goji berry yazısı önüme çıktı.. o güne kadar adını hiç duymadığım bir meyveydi ve merak edip tüm yazıyı okudum… hep derim ya inanmak çok önemli… ben önce inandım… yazılan herşeyi okudum, her cümleye inandım… ve onu bulmak için bir kaç kişiye sordum ve baktım bulamadım… ne yalan hatta ne kadar beceriksizim dedim… o meyvenin ülkesinde olup ona ulaşamıyorum smile ifade simgesi sonra bir gün makroda alışveriş yaparken aaa bir de baktım ki rafta bana birşey gülümsüyor… eee bu benim son aşkım, arayıpta bulamadığım meyvem…hemen iki paket aldım… ve en yakınımda ki arkadaşımla paylaştım… beni bilen bilir tez canlı ve duyduğunu bildiğini hemen paylaşan bir insanım… burda bir arkadaşıma söyledim kızı ve kendi için hemen alsın ve kullansın istedim… dedim ya inanmak çok önemli.. önemsemediğin inanmadığın hiç bir şey zaten olumlu olamaz ki… hayatımda hiç bir şeyi olumsuzlaştırmayı sevmem… elbette ki beynim bilir… mantıklı olanı, olmayanı ve alınması gereken tedbirleri, ama olumsuzlaştırmak değildir bunun adı… ve arkadaşım o kadar olumsuzdu ki söylediğimin karşısında… “ben biliyorum burda bir thai arkadaşım verdi bana, çayını yap iç dedi… ama ben sevmedim!”… İşte o zaman susarım ben… eğer karşında ki olumlu değil ve açık değilse ne söylesen faydası olmaz… ama ben inanılmaz faydasını görüyorum.. aramızda kalsın şunu da biliyorum ki o arkadaşım bu yazıyı okuduktan sonra hayatından çıkarmayacak bu harika meyveyi smile ifade simgesi …. şimdi bu harika meyve nedir… neye yarar… faydaları nelerdir zararları varmıdır… sizinle bir link paylaşacağım… daha detaylı okumanız için.. inanın üşenmez yazardım ama az değil tam kırk ayrı faydasından bahsediyor yazı… peki ben bu yazılan kırk ayrı faydanın hangisine şahit oldum, neyin mucizesini yaşadım… inanın o kadar çok ki… tabi sadece görsel bildiklerim… içimde ki benim görmediğim faydaları da ayrı… ve biz gerçekten mucize yaşadık… bunları yazarken kendimi nasıl mutlu hissettiğimi anlatamam size… çünki bizi o kadar mutlu etti ki, ve aynı sıkıntıda birine çare olması harika birşey… benim annemin yüksek tansiyonu var… ve annem ayrıca alerjik bir bünyeye sahip… tansiyonunu dengede tutabilmek için sabah akşam iki ilaç alıyordu… annem yanıma buraya geldi.. ve ben deli heyecan goji içiyorum ve anneme faydasını anlatıyorum… derken bi baktık annemin ilaç içmesine rağmen tansiyonu yinede yüksek oluyorken, ilacını içmediği halde tansiyonu normal çıkıyor… önce işin gerçeği buranın oksijeni havası iyi geldi sandık.. ama bu bir kaç gün sürdü smile ifade simgesi ben birden anneme bunu goji yapıyor anne, dedim… ve tekrar okudum yazıyı… orda yüksek tansiyona olan etkisini görünce acayip mutlu oldum… ve annem döndü ve çok şükür burdan valiz dolusu götürdüğü goji sayesinde artık o ilacı içmiyor… ve bu bizim için çok önemli… annem çok rahatladı çünkü kullandığı ilaç bir gün alerjik bir reaksiyon yaşarsa ona karşı yapılan ilacın etkisini düşürüyordu… yani o an cevap vermeyebilirdi… böyle bir riske karşı o ilacı içmek zorunda olması çok üzücüydü… şükür artık bu riskimiz yok ve zayıflamakta olan anneme yaptığı ayrıca bu güzellikte yanında eşantiyon smile ifade simgesi Goji berry zayıflamak isteyen tüm bayanların aşkı olacak kadar güçlü… iki ayda annem ekmek ve yağlı gıdalar tüketmeden ama gayet sağlıklı herşeyini yiyerek yedi kilo verdi… nasıl mı smile ifade simgesi yavaş yavaş yazıcam… evet goji berry içiyoruz size yağ yakımında yardımcı oluyor… vücut kaslarınızı sıkılaştırıyor… zayıflarken sarkmayı engelliyor ve güçendiriyor… bunu ayrıca ben çok iyi yaşıyorum hem kendi vücudumda hem de annemde görüyorum… bu kadar olduğunu sanmayın durun daha vaaar bitmiyor.. smile ifade simgesi bağırsak düzenleyici bir tarafı var ki, sormayın muhteşem… benim bu konuda çok sıkıntım yoktu ama bu kadarda düzenli değildim… annemin kilo vermektede sıkıntı yapan bağırsak bozukluğu yani daha açıkca söylemek istiyorum… kabızlık sorunu vardı.. düzenli hergün tuvalet ihtiyacını gideremeyen insan kolay kilo da vermez… ilerde bunlardan da bahsedeceğiz… o yüzden bağırsaklarımızın sağlıklı çalışması çok önemli, her açıdan… Goji Berry düzenli her sabah aç karnına demlenmiş bir su bardağıyla tüketildiğinde… hatta kabızlık sorunu olanlar gece uyumadan öncede bir bardak içmesi harika olur… ben içmiyorum çünki benim daha da zayıflamama sebep oluyor ve bir bardak yetiyor zaten bana… ama annem iki bardak içiyor sabah ve gece… düzenli içildiği takdirde on bilemedin on beş gün içinde mucizesini gösteriyor smile ifade simgesi annem ve burda benimle yaşayan Berfinim bana duacı smile ifade simgesi ikiside yaşadıkları sorundan kurtuldu smile ifade simgesi ve çok güzel kilo veriyorlar… ama hemen haklarını vermek istiyorum ki… gerçekten ne dersem yapıp uyguluyorlar ve inanıyorlar… çok şükür inandıkları herşeyin hizmetini de alıyorlar… O zaman sıra sizde haydin keşfedin bu meyveyi… ve sizde bana güzel güzel dualar edin inşallah… İNANMAK, İNANMAK VE İNANMAK.. HERŞEYDEN ÖNCE YARADANA İNANIP ONDAN İSTEMEK…

Alıntıdır.....

X