Zorla Doğum Günü Kutlaması

ya yaptın bir hayır tut bacağından ayır yani son saniye de bir şey alınmaz ki arkadaşım yaa
valla alınmaz billa alınmaz
eminim sana da gelmiştir şimdiye bir çok şey
bana doğuma kadar bi sürü hediye gelmişti eş dosttan
son saniyeye de bırakılmaz ki babannesin sen yaa.

ay yok ben daha yorum yapmayacağım tüm yorumları okudum vallahi hepinizle empati yapmaya çalıştım, çok doğru karşıt yanıtlar da var, konu sahibinin de hataları var ok. ama kayınvalideyle empati yapamadım, olmuyor yani.

Konu sahibi inşallah sağlıcakla kucağına alırsın yavrunu, her şey çok çabuk halloluyor merak etme. Kendine iyi davran. :KK200:

Ne önce ne sonra hiç almasınlar. Zaten kararınca her şeyi aldık biz. Başından beri anlatmak istediğim çok başka bir şeydi ama insanlar sadece benimle empati yapmadılar onun dışında herkesle empati yaptılar.

Sorunlu, pasif agresif, iletişimi bozuk vs vs. Bir sürü şey söylediler. Ama maşallah kv kp onlara hiç tuhaf gelmedi. Demek ki sorun bendeymiş. Demek ki herkes hayatında çok olgun, anlayışlı, eşinin ailesine karşı sonsuz hoşgörü sahibiymiş. En önemlisi de sorunlarını konuşarak çözüyorlarmış. Bu büyük bir nimet. Keşke benim karşımda da söylediğimi anlayan insanlar olsaydı ben de konuşarak çözmeyi çok isterdim. Ama sanırım sorunlu olan benmişim.

Çok teşekkür ederim. İnşallah kucağıma alınca bunların hepsini unuturum🙏❤️

@hllly sana kim ne kadar olumsuz yaptıysa hepsine tek tek cevap verdin. Fark ettim de olumlu yorumlara bir tepkin yok acaba sende her şeyin olumsuz tarafına bakan şikayetlenen biri misin? Çözüm arıyor musun yoksa

Aslında bana bir şey soran ya da yorum yapan herkese tek tek yazmaya çalışıyorum ama olumsuz yorumlara sinirim bozulunca önceliği onlara vermişim. Olumlu yanları da görüyorum tabi ki ama buraya konuyu açmamın sebebi olumsuz bir durumdu. Onunla ilgili fikir almak için açmıştım ki tek sorunun bende olduğunu anlamış oldum.

Sizin yorumlarınızı başından beri hatırlıyorum. Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Beni anlayan nadir insanlardan birisiniz burada.

Bu yorumdan sonra da muhtemelen ay bak işine gelen yoruma cevap yazdı diyecekler. Çünkü burada acayip bir kitle oluşmuş. Biri gelsin derdini anlatsın da linçleyelim diye bekleyenler var.

Yorumların bazılarını ağzım açık okudum. Ne kadar acımasızca ne kadar ön yargılı hatta bazen saygısızca bazen dalga geçer gibi. Sonra sinirlenince de aaa bak iletişim sorunu var bilmem ne. Buraya yazarken bir derdim vardı şimdi acaba bu kadar sorunlu problemli miyim diye düşünüp başka dertlere büründüm. O nedenle de hep olumsuzlara kendimi ifade edemiyorum etmeye çalışmışım galiba.

Tabiki de oğlu da ben de yeri geldi gücümüzün yettiğinden fazlasını aldık. Düğüne gidecek çeyrek takması lazımmış da ne yapacakmış vs vs hep nedense bize denk geldi bu muhabbetler. Biz de ortalama hatta belki bir tık altı kazanıyoruz ama yanımızda öyle söyleyince gittik çeyreğini aldık. Onun dışında özel günler hariç ben de hediyeler aldım. Eşim çalışmaya başladığından beri eve pek çok şey almış. Annesine anneler gününde altın hediye alan birinden bahsediyoruz. Yine şartlarımız yerinde olsa yapar neden yapmasın. O zaman bir ev geçindirme derdi yokmuş yapıyormuş. Şimdi kendi rızkımızdan kesip de annesine hediye almanın bir mantığı yok ki. İhtiyaç da yok zaten.

Sürekli bi elbise alma derdinde. Gayet giyeceği de eşyası da bol ama bayılıyor kendisine alınsın o da reklamını yapsın. Komşularıyla birbirlerini gaza getiriyorlar bunun için. Ve Allah bir şekilde bunu benim karşıma çıkarıyor. Bir gün hep birlikte eşimin halasında oturuyorduk. Halasının kızı var 14 yaşlarında. Kv nin telefonunda bir şey ayarlıyordu. O arada kv ye komşusu yazmış ki. Ben gelinime aldırıyorum bu elbiseyi sen de gelinine aldır. Kız da biraz patavatsızdır. Mesajı bildirimden gördüğü gibi aynen okudu orda. Bi de bana dönüp bak bak senden bahsediyorlar falan dedi kız. Kv hemen panikle telefonu aldı. Sonra bir sessizlik oldu tabi herkes duydu mesajı ve kv kendini açıklama yapmak zorunda hissetti. Bana açıp elbiseyi gösterdi ben bu elbiseyi istiyorum da onu diyorlar falan. Ben de telefonu eşime uzattım annesine aldı elbiseyi. Beni annem babam bakmış büyütmüş bu yaşa getirmişler bu zamana kadar benden en ufak bir beklentiye girmemişler. Daha evleneli birkaç ay olmuş benim üzerimden komşusuyla plan yapıyor şunu aldırayım diye. Bu mu yani? Oğlu alsın tabi beni ilgilendirmiyor. Ama bu şekilde yapan birine ben bir şey almak istemiyorum. Önceleri kendi içimden gelerek aldıklarım tamam ama zihniyetini anladıktan sonra bitti artık. Zaten alınanı da hemen komşularına alınanlarla kıyaslıyor. Manevi olan hiçbir şeye değer vermiyor. Maddi olarak pahalı mı markalı mı ona bakıyor. Ama kendisi sana bir şey alması gerekirse eli titriyor.
Mesela siz zorlanırken düğüne çeyrek vermeniz benim için kabul edilemez bir şey. Ama eşiniz arkanızda değil gibi anlıyorum. Bu durumda ya bu deveyi güdecek yani umursamaz olacaksınız ya da bu diyardan gideceksiniz. Böyle sinirlerinize yazık.

Aslında bana bir şey soran ya da yorum yapan herkese tek tek yazmaya çalışıyorum ama olumsuz yorumlara sinirim bozulunca önceliği onlara vermişim. Olumlu yanları da görüyorum tabi ki ama buraya konuyu açmamın sebebi olumsuz bir durumdu. Onunla ilgili fikir almak için açmıştım ki tek sorunun bende olduğunu anlamış oldum.

Sizin yorumlarınızı başından beri hatırlıyorum. Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Beni anlayan nadir insanlardan birisiniz burada.

Bu yorumdan sonra da muhtemelen ay bak işine gelen yoruma cevap yazdı diyecekler. Çünkü burada acayip bir kitle oluşmuş. Biri gelsin derdini anlatsın da linçleyelim diye bekleyenler var.

Yorumların bazılarını ağzım açık okudum. Ne kadar acımasızca ne kadar ön yargılı hatta bazen saygısızca bazen dalga geçer gibi. Sonra sinirlenince de aaa bak iletişim sorunu var bilmem ne. Buraya yazarken bir derdim vardı şimdi acaba bu kadar sorunlu problemli miyim diye düşünüp başka dertlere büründüm. O nedenle de hep olumsuzlara kendimi ifade edemiyorum etmeye çalışmışım galiba.
Öncelikle buradaki ve çevrendeki insanları takmayı acilen bırakmalısın konu sahibi. Başka yönlerden de olsa insanlarla problem yaşadım eş ailesiyle cidden ne zaman onları takmaktan vazgeçtim hayata karşı daha mutlu bakmaya başladım. Burda sizi eleştirirken parmak bastıkları önemli iki nokta var.

1. Herşeyi biriktirdiğiniz için çok takıyorsunuz. Mesela hayır dediniz ısrar kyamet yap dedi sakin bir şekilde yapmayın. İnadından yüz kez desin güler yüzlü ve sakin olun yapmayın. Perde almaktan örnek vereyim almaya gidince kendi bildiğini alacak dediniz ya hayır diye direteceksiniz sizin dediğiniz olana kadar. Emin olun beş kez böyle diretseniz sizi yenemeyeceğinizi anlayacak. Kitapları aşağı koymasına izin vermeyin ama sakin ve nnet olun problem yaşamanıza gerek yok sorun varmış gibi olmasın doğal olun. Siz savaşmayıp ipleri verirseniz karrşıdaki umursamaz. Sizin aldığınız pasta için sizi önemsemesi önemli değil ben yemedim deyip yarısını alıcaktınız. Bakın sizin kaçmanız çözüm olmayacak. Ev sizin evinizse sahip çıkacaksınız. pasta sizinse açıp alacaksınız. Yoksa hem kendinizi hem eşinizi hem bebeğinizi mutsuz edersiniz.

2. Eşiniz denge kuramıyor. Ben hamileyim ve ailen beni yoruyor ben hayır dediğimde oraya gel anneni üzme sadece "Anne Hlly öyle istiyor öyle olsun" de diyin. Eşiniz etkisiz eleman olmayacak çok rahatsızsınız belli ki eşinizle paylaşmalısınız. Bu sizi kötü insan yapmayacak emin olun

Güncelleme: arkadaşlar burda gerek yediğim linç gerekse annelerin hassasiyeti üzerine vicdan yaprak bugün kp için pasta aldık. Bizim evde taşınma sonrası ufak tefek işleri yapmaya geldi kp. Kv de onunla birlikte geldi. Eşim de pasta aldı geldi. Kapıda mumları yaktık eşim babasına sürpriz yaptı falan. Ben de aman ölümlü dünya en azından adam gülümsedi bu da bir şey diye havalara girdim. Neyse beş dk sonra mutfağa geldi kv ye şu fırında korkunç bir leke var onu sil dedi. Sonra ocağın üzerini de bi sil dedi. Oysaki sabah temiz olmasına rağmen tekrar üzerinden silmiştim yeni kuruldu diye. Yani bana olan nefreti asla geçmiyor. Pasta alsam bile geçmiyor😂 yine beni rencide etmek için maşallah tam performans çalıştı. Giderken de kv kalan pastayı küçük oğluna götürmek üzere tekrar paketledi ve gittiler. Midem kötüydü sonra yerim demiştim ama bir dilim bile bırakmadan götürdü. Üstelik hamileyim ama olsun zaten pasta zararlı😂 evet sinirden gülüyorum.

Merhabalar arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Geçen sene yeni evlendiğimiz zamanlar kayınvalidemle otururken ailede herkesin doğum gününü saymaya başladı. Kayınpederimin doğum günü yaklaşmıştı çünkü. Pasta alıp gelirsiniz dedi. Kayınpederimle de hiçbir diyaloğum yok. En başından beri beni hiç istemedi, bunu hep belli etti ve karşılıklı olarak iletişim kurmamayı seçtik galiba. Selamlaşmak dışında bir iletişimimiz yok.

Bu arada böyle liste verir gibi tek tek doğum günlerinin sayılması da beni çok rahatsız etti. Ben kutlayacak olduktan sonra eşime herkesin doğum gününü sorar küçük bir şeyler yapardım zaten. Böyle dayatılınca hiçbir şey yapmak istemedim haliyle. Zaten birbirimizi de sevmiyoruz kayınpederimin doğum gününde ben gitmedim. Eşim işe giderken pasta alıp uğramış ordan da işe gitti. Sonra eşimin kardeşinin doğum günü yaklaştı yine kayınvalidem yayın yapıyor işte doğum günü geldi pasta alıp gelirsiniz diye. Bana acayip itici geliyor bu durum ama eşim de kardeşine düşkün elimde büyüdü der hep. Neyse dedim kardeşine bir şey yapayım bari. Daha sonra yine diğer kardeşinin doğum günü geldi. Kayınvalidem yine haftalar öncesinden başladı ay ne yapsak sende mi kutlasak sürpriz mi yapsak nasıl olsa falan filan. Yine neyse dedim hadi onu da kutlarız. Hediyesini aldık ama o gün rahatsızlandım eşim uğradı sadece. Ben de aradım rahatsız olduğum için gidemediğimi tekrar söyleyip kutladım. Kayınvalidemin doğum gününü de hiç sormadım eşim de unutmuş öyle araya kaynayıp gitti.

Tabi tüm bunlar olurken bana kimse senin doğum günün ne zaman diye sormadı. Ki normalde hiçbir önemi yok. Benim ailem de eşimin doğum gününü bilmez mesela ama kimseye de kendi doğum günü listelerini vermezler en azından. Çok öyle kutlama yapan insanlar da değiller. Ben herkesin doğum gününü hatırlarım ve mutlaka bir şeyler yapmaya çalışırım. Karşılık da beklemem. Bunu kendim istediğim için yaparım. Kayınvalidem de bana bu şekilde dayatmasa onlara da yapardım. Hem liste verir gibi söyleyip hem de hiç beni hatırlaması biraz tuhaftı.

Bu sene eşimin doğum günü geldi. Pasta alıp geldiler eşime sürpriz yaptılar. Ondan 2 gün sonra da benim doğum günümdü ama kimsenin haberi olmadı tabi ki. Bu hafta sonu da kayınpederimin doğum günü. Cumartesi taşınacağız pazar doğum günü. Kayınvalidem yine günler öncesinden hatırlattı tabi ki. Cumartesi taşınırsınız eşyanızı yerleştiririz pazar günü de babanızın doğum günü pasta yeriz dedi. Ben zaten artık hoşuma gitmeyen şeylere hiç yorum yapmamayı öğrendim. Muhabbete dahil olmuyorum. Kimse de bir şey demedi sessizlik oldu konu kapandı.

Şimdi taşınacağımız evde bazı eksikler var ve babası eşime ben hallederim demiş. Açıkçası ben gelip hiçbir şey yapmasını da istemiyorum ama eşimin babası sonuçta ve o da diyor ki neden yapmasın yani başkasıyla mı uğraşalım şimdi. Ve cumartesi çalıştığı için pazar günü gelip yapacak eksikleri. Yani kendi doğum gününde. Kayınvalideme de gün doğdu. Muhtemelen diyecek ki pasta da alın sizde kutlayalım. Ya da pasta alıp gelecekler ki bu düşük ihtimal çünkü hep bize aldırmak ister. Ama ben hiçbir şekilde kutlamak istemiyorum. Ve gerçekten de benimkini kutlayıp kutlamamaları umrumda değil. İstemiyorum kutlamasınlar ama benden de beklemesinler. Zaten ruh sağlığım açısından minimum düzeyde iletişim kurmaya çalışıyorum. Sırf sosyal hesaplarımdan görüp de kutlamasınlar diye başkalarının yaptıkları sürprizleri bile paylaşmadım. Çok uzun oldu ama umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Ama böyle emri vakiyle bana doğum günü kutlattırmasın kimse.

Bu defa kayınvalideme söylemek istiyorum eğer zorla kutlama yapmaya çalışırsa. Benim doğum günüm ne zaman peki diye bi giriş yapayım mı? Yani böyle söyleyince bundan sonra kutlayacak muhtemelen ama onu da istemiyorum. Yaptığı ayıbı da yüzüne vurmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Bir daha pasta yemeyecegim. 🙈🤦‍♀️

Öncelikle buradaki ve çevrendeki insanları takmayı acilen bırakmalısın konu sahibi. Başka yönlerden de olsa insanlarla problem yaşadım eş ailesiyle cidden ne zaman onları takmaktan vazgeçtim hayata karşı daha mutlu bakmaya başladım. Burda sizi eleştirirken parmak bastıkları önemli iki nokta var.

1. Herşeyi biriktirdiğiniz için çok takıyorsunuz. Mesela hayır dediniz ısrar kyamet yap dedi sakin bir şekilde yapmayın. İnadından yüz kez desin güler yüzlü ve sakin olun yapmayın. Perde almaktan örnek vereyim almaya gidince kendi bildiğini alacak dediniz ya hayır diye direteceksiniz sizin dediğiniz olana kadar. Emin olun beş kez böyle diretseniz sizi yenemeyeceğinizi anlayacak. Kitapları aşağı koymasına izin vermeyin ama sakin ve nnet olun problem yaşamanıza gerek yok sorun varmış gibi olmasın doğal olun. Siz savaşmayıp ipleri verirseniz karrşıdaki umursamaz. Sizin aldığınız pasta için sizi önemsemesi önemli değil ben yemedim deyip yarısını alıcaktınız. Bakın sizin kaçmanız çözüm olmayacak. Ev sizin evinizse sahip çıkacaksınız. pasta sizinse açıp alacaksınız. Yoksa hem kendinizi hem eşinizi hem bebeğinizi mutsuz edersiniz.

2. Eşiniz denge kuramıyor. Ben hamileyim ve ailen beni yoruyor ben hayır dediğimde oraya gel anneni üzme sadece "Anne Hlly öyle istiyor öyle olsun" de diyin. Eşiniz etkisiz eleman olmayacak çok rahatsızsınız belli ki eşinizle paylaşmalısınız. Bu sizi kötü insan yapmayacak emin olun

Aslında şurada söylediğiniz her şeyi uyguluyorum. Buna rağmen sinirlerimi bozuyorlar. Belki de ailem böyle olmadığı için bana çok garip geliyor. Kıyaslamamam gerekiyor herkes aynı olamaz tabi ki. Bazen boşverdiğim de oluyor ama insan her zaman da boşveremiyor.

Açıkçası eşimi de anlıyorum ve arada bırakmak istemiyorum. Annesinin kanser tedavisi sürecinde yanında sadece o varmış. Tüm süreci birlikte yaşamışlar. Ve eşim duygularını belli edebilen biri değil. Bu durumu içinde yaşamış. Şu an hastanelere girmek bile etkiliyor onu. Ve o zamanlar söz vermiş kimseyi geri çevirmeyeceğim, kırmayacağım diye. O böyle hissederken beni savunsun diye ailesini kırmasını istemiyorum. Birkaç kez savunacak oldu annesi küstü mesela. Buna sebep olmak istemiyorum.

Beni haklı buluyor anlıyor. O gün fırın meselesi olurken de gözümün içine baktı. O da kötü hissetti. O olaydan sonra biraz davranışları da değişti ailesine o gün. Ne deseler biz hallederiz vs dedi. Tül olayında da o dedi zaten acelesi yok kendimiz bir ara hallederiz diye. Daha fazlasını da beklemiyorum çünkü benim yüzümden yapmak istemeyeceği şeyler yapmasın. Beni anlasın yeter.

Öte yandan ben her ne kadar buradakiler aksini düşünüp beni linçlese de hayatım boyunca net bir insan oldum. Çevremdeki insanlar da hep der keşke senin gibi net olsak da hayır diyebilsek diye. Benim için evetse evet hayırsa hayırdır. Bunu her zaman net söylemişimdir. Ama kv anlamadığı için sinir oluyorum. İstemediğim şeyleri başta beni tanımıyor yanlış anlamasın diye yaparken baktım kurtulamıyorum. Ona karşı da net oldum ama ne yaparsan yap. Asla anlamıyor hiç bitmiyor ısrarları. İki gün küsüyor ama üçüncü gün aynı şey için ısrar edebiliyor. Kp zaten ayrı bir olay. Ne desem bilemiyorum artık.

Burada bana olumlu şeyler söyleyip destek olan nadir insanlardansınız. Teşekkür ederim ilginiz ve desteğiniz için🌸

X