Ailem Eşimi Alkollü Gördü ve Gece 00:00'da Arayan Arkadaşları

Bir Gul Bir Gonca

Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2022
407
410
28
Merhaba herkese fikir almaya çok ihtiyacım var. Evliyim ve eşimin iki huyundan rahatsızım üstelik araya artık ailem de karıştı. Hamileyken bir kalp yetmezliği süreci ve 1 haftalık bebeğimi kaybetme gibi üzücü olaylar yaşadım bunu anlatma sebebim konumla ilgili olduğu için. Eşim normalde de her hafta iki gün eve işten çıktığı gibi gelmez içki içerdi. Gelince de içtiği belli olur normalde davrandığı gibi asla davranmazdı. Bu hastalık sürecimde artık ailem de evime gelmeye başladı ve ailemden bunu gizlemek istedim eşimin bazen işi uzar ama bu yine içmesine engel değildir. Eşimi aradım ve ailem gelmiş dedim buna rağmen eşim o halde eve geldi ailem tabi anladı. Ee tabi eşimi o halde benim görmemle ailemin görmesi çok farklı eşim alkolik muammelesi görüyor. Ben onun ailesinin yanında bu kadar ince düşünmeye saygılı davranmaya çalışırken böyle bir hareket görmek beni çok sinirlendirdi. Ayrıca kaybımız yeniyken evli arkadaşı gece 00:00'da eşimi gezmeye çağırdı, yerli yersiz gecenin bir körü arıyorlar eşimi hal hatır sormak içinmiş saygısızlığa asla gelemem o davranış saygısızcaydı Allah'a havale ettim. Ben mi çok abartıyorum bilemedim evlenmeden önce bu kadar olduğunu bilmiyordum. Sorunca da bebeğimizi bahane ediyor ama gerçekten de bahane gibi geliyor. Aileme anlatmıyordum benim anlatmama gerek kalmadan bizzat gözleriyle gördüler. Ben mi abartıyorum acaba?

Evli bir adamın işten çıkıp eşi ile ilgilenmesi, vakit geçirmesi gerektiği yerde haftanın 2 günü alkol alıp gecenin köründe gelmesi bence büyük sorun. Sizin ailenizin o halde görüp görmemesi değil olay, sizin buna izin vermeniz. Hiç konuşmadınız mı bu konu hakkında siz izin veriyorsanız adam istediği gibi gelebilir aileniz olsa da olmasa da bence ipleri eline vermişsiniz çoktan

Keşke evlenirken kendinize ve ailelerinize uygun insanlarla evlenseniz de böyle saçma sapan şeyler yaşamasanız.

Adamın davranışları normal bana göre. Evli insanlar içki içebilir, arkadaşlarıyla zaman geçirebilir, arkadaşlarıyla içki içebilir. Ama bu durum size ve ailenize tersse ona göre birini seçip evlenmeliydiniz.

Bana karşı yapılan bir davranışın saygısızlık olup olmadığına ben karar veririm, eşim benim yerime karar veremez. Ben de eşimin yerine karar veremem. Siz niye eşinizin arkadaşlarıyla ilişkilerinin saygı seviyesini ölçmeye çalışıyorsunuz ki?

Evli bir adamın işten çıkıp eşi ile ilgilenmesi, vakit geçirmesi gerektiği yerde haftanın 2 günü alkol alıp gecenin köründe gelmesi bence büyük sorun. Sizin ailenizin o halde görüp görmemesi değil olay, sizin buna izin vermeniz. Hiç konuşmadınız mı bu konu hakkında siz izin veriyorsanız adam istediği gibi gelebilir aileniz olsa da olmasa da bence ipleri eline vermişsiniz çoktan
Fazla uzun yazmak istemedim eşim eve 1-2 saat geç gelir tabi bu da çok normal değil haklısınız. Konuştum hem de bir değil iki değil defalarca konuştum. Ben sarhoş olmuyorum diyor olmasa bile o noktaya kadar geliyor yoksa ağzını koklamadıkça kimse anlamazdı içtiğini.

Merhaba herkese fikir almaya çok ihtiyacım var. Evliyim ve eşimin iki huyundan rahatsızım üstelik araya artık ailem de karıştı. Hamileyken bir kalp yetmezliği süreci ve 1 haftalık bebeğimi kaybetme gibi üzücü olaylar yaşadım bunu anlatma sebebim konumla ilgili olduğu için. Eşim normalde de her hafta iki gün eve işten çıktığı gibi gelmez içki içerdi. Gelince de içtiği belli olur normalde davrandığı gibi asla davranmazdı. Bu hastalık sürecimde artık ailem de evime gelmeye başladı ve ailemden bunu gizlemek istedim eşimin bazen işi uzar ama bu yine içmesine engel değildir. Eşimi aradım ve ailem gelmiş dedim buna rağmen eşim o halde eve geldi ailem tabi anladı. Ee tabi eşimi o halde benim görmemle ailemin görmesi çok farklı eşim alkolik muammelesi görüyor. Ben onun ailesinin yanında bu kadar ince düşünmeye saygılı davranmaya çalışırken böyle bir hareket görmek beni çok sinirlendirdi. Ayrıca kaybımız yeniyken evli arkadaşı gece 00:00'da eşimi gezmeye çağırdı, yerli yersiz gecenin bir körü arıyorlar eşimi hal hatır sormak içinmiş saygısızlığa asla gelemem o davranış saygısızcaydı Allah'a havale ettim. Ben mi çok abartıyorum bilemedim evlenmeden önce bu kadar olduğunu bilmiyordum. Sorunca da bebeğimizi bahane ediyor ama gerçekten de bahane gibi geliyor. Aileme anlatmıyordum benim anlatmama gerek kalmadan bizzat gözleriyle gördüler. Ben mi abartıyorum acaba?
Eşinizin alkol alması ailenizi ilgilendirmez bence. O da onun sosyal alanı. Daha önemlisi evlenmeden önce siz bu durumu biliyor muydunuz? Eğer biliyorsanız adama söyleyecek bir şey yok. Ben haftada 2 akşam eşimin arkadaşlarıyla çıkmasını istemem. Ama baştan konuşup anlaştıysanız da şimdi aileniz var diye rahatsızsanız o eşinize haksızlık.

Gece vakti eşinizin aranması da yeni başlayan bir olay değildir. Bu birbirini tanıma döneminde de vardır. Eşinizin hayat tarzı gibi geldi bana. Yeni çıktıysa konuşun tabii ama değilse eşinizi değiştirmeye çalışmayın. İnsanlar değişmez, en azından zorla.

Keşke evlenirken kendinize ve ailelerinize uygun insanlarla evlenseniz de böyle saçma sapan şeyler yaşamasanız.

Adamın davranışları normal bana göre. Evli insanlar içki içebilir, arkadaşlarıyla zaman geçirebilir, arkadaşlarıyla içki içebilir. Ama bu durum size ve ailenize tersse ona göre birini seçip evlenmeliydiniz.

Bana karşı yapılan bir davranışın saygısızlık olup olmadığına ben karar veririm, eşim benim yerime karar veremez. Ben de eşimin yerine karar veremem. Siz niye eşinizin arkadaşlarıyla ilişkilerinin saygı seviyesini ölçmeye çalışıyorsunuz ki?
Yine de gecenin 00:00'inde evli erkek gezmek için çağırılmaz bu eşine de saygısızlıktır doktor istirahat önermişti ve çok hareket etmiyordum. Eşim gitmedi tabi ama yapılan hoş değildi yoksa evli de olsa herkesin kişisel alanı olmalı. Zamanında babamın da bu tarz olayları oldu ailem pek fazla muhafazakar değil benimkinin sorunu aşırı içmesi ve o halde araç kullanması.

Ben alkol alan biriyim örneğin, alkol hassasiyetim yok. Yine de haftanın iki günü konuşmasının değişecek kadar içerek gelmesi beni rahatsız ederdi ama sizinle farklı bir sebepten. Biz beraber içmeyi severiz arkadaşlarıyla içeceksede bir iki haftada anca. Haftanın iki günü abartı bence.
Ailenizin görmesi konusuna ise aşırı tepki veriyosunuz. Onları ilgilendiren bir durum olmadığı gibi mahçup olmanıza hiç gerek yok. En saçma kısım bu bence.

Eşinizin de bir alanı olduğunu, ailenizin eşinizin sınırlarına müdahil olmaması gerektiğini bilmelisiniz.
Siz acınızı ağlayarak içinize kapanarak yaşarsınız, eşinizse iki arkadaşıyla görüşüp kafasını dağıtarak yaşamak isteyebilir. Bence çok üstüne gitmeyin.
Evet ama önceden de böyleydi. Arada kaldım resmen.

Yine de gecenin 00:00'inde evli erkek gezmek için çağırılmaz bu eşine de saygısızlıktır doktor istirahat önermişti ve çok hareket etmiyordum. Eşim gitmedi tabi ama yapılan hoş değildi yoksa evli de olsa herkesin kişisel alanı olmalı. Zamanında babamın da bu tarz olayları oldu ailem pek fazla muhafazakar değil benimkinin sorunu aşırı içmesi ve o halde araç kullanması.
En büyük sorun alkollü araç kullanması bence. Allah korusun herhangi bir kazaya karışsa tüm suç onda olacak. Daha da önemlisi diğer insanların canını malını tehlikeye atıyor. Ben olsam gittiği yeri öğrenip plakayı ihbar ederdim. Birkaç kez ceza yesin de daha büyük dert açmadan alkollü araba kullanmayı bıraksın diye.

kuzenimi sarhosun biri ezdi gencecik yasta vefat etti .esim arkadasim boyle bir sey yapsa alkolluyke kazaya karissa bu benim gozumde kaza degil cinayet .

Ben alkol alan biriyim örneğin, alkol hassasiyetim yok. Yine de haftanın iki günü konuşmasının değişecek kadar içerek gelmesi beni rahatsız ederdi ama sizinle farklı bir sebepten. Biz beraber içmeyi severiz arkadaşlarıyla içeceksede bir iki haftada anca. Haftanın iki günü abartı bence.
Ailenizin görmesi konusuna ise aşırı tepki veriyosunuz. Onları ilgilendiren bir durum olmadığı gibi mahçup olmanıza hiç gerek yok. En saçma kısım bu bence.
Benim rahatsız olduğum içmesi değil abartarak o şekilde eve gelmesi. Ben de içerim ama içsem bile kendimi kaybetmem, konuşmam değişmez her zaman davrandığım gibi davranırım. Zaten hemen gittiler evlerine eşim gelince. Teyzemin yanına da alkollü gitmiştik konuşması değişmişti.

kuzenimi sarhosun biri ezdi gencecik yasta vefat etti .esim arkadasim boyle bir sey yapsa alkolluyke kazaya karissa bu benim gozumde kaza degil cinayet .
Evet arkadaşları da zira o halde araç kullanıyor en tahammül edemediğim şey cinayet ama eşimin arkadaşı bir şekilde yırtmış vereceksin hapis cezasını. Başınız sağolsun Allah sabır versin. Ben de ondan korkuyorum işte.

Öncelikle başınız sağolsun.

Acınız taze olduğu için bazı şeyleri doğru değerlendiremeyebilirsiniz.

Alkol size göre yanlış bir şey mi?

Yanlışsa neden böyle bir eş tercihinde bulundunuz?

Eğer size göre yanlış değil ama ailenize göre yanlışsa da bu bizim doğrularımız diyebilmelisiniz.

Öte taraftan elbette kadın erkek farketmez insanlar arkadaşlarıyla vakit geçirir, dertleşir bazen ailesiyle paylaşamadığını arkadaşlarına anlatır. İlla ki alkol kullanan insanlar çıkmıyor dışarı.

Dini hassasiyetleri olan bir aileyiz, sosyal insanlarız. Sosyal çevremizde de her görüşten arkadaşımız vardır. Bizle buluşacaklarında alkollü mekanı teklif dahi etmezler. Sosyalleşmek demek illa ki alkol vs olmak zorunda değil ki. Arkadaşlarımızla dışarı çıkacağımız da eşimle birbirimize müdahale etmeyiz. Birbirimize güveniriz. Ha bazen eşler olarak birbirimizi duygusal anlamda farkedemediğimiz olmaz mı? Elbette olur, böyle bir durumda "sana ihtiyacım var beraber dışarı çıkalım, yanımda kal vb..." denilebilir.

Geçen başka bir konu vardı dansöz meselesi ile ilgili, şimdi de sizin alkol konunuz... Aslında çok benzer konular.
Her bireyin kendine göre belirlediği bir yaşam tarzı vardır. Kimisi dini kurallara daha dikkat eder kimisi için önemli değildir vs... Toplumsal olarak farklılıklarımızın olması kadar normal bir şey yoktur. Ancak toplumun en küçük yapı taşı aileye geldiğimiz zaman eşler birbirini tercih ederken ortak bir yaşam tarzının olup olmamasına göre seçerse bu tür problemler evlilik içerisinde yaşanmaz.

Bir de şunu söylemek istiyorum. Eşler birbirinden farklı düşündüğünde dışarıda içmeyi tercih ediyor. Bu da iyice birbirinden kopmaya sebep oluyor. Belki

alın karşınıza konuşun onu anladığınızı ama tahammül edemediğinizi alkol tüketimini aza indirmesini eve alkollü gelmemesi gerektiğini yoksa ayrılacağınızı bahsedin. net olun
Evlendikten sonra arttı ya da artmıştı da ben şimdi görüyordum konuşmasını, davranışlarını değştirmeyecek kadar içse tamam diyeceğim.

Yoo aradaki arkadaşlığın durumuna bağlı olarak aranabilir, eşinizde olay biter ki gitmemiş adam. Eşiniz dışında herhangi bir insandan saygı bekleyemezsiniz bu tip durumlarda. Saygının genel geçer bir çizgisi yok çünkü. Size saygısızlık olarak görünen bir başkasına normal gelir.

Araç kullanma konusunda müdahale edebilirsiniz, onun dışında müdahale gereksiz.

X