Ailem Eşimi Alkollü Gördü ve Gece 00:00'da Arayan Arkadaşları

Ben de güzelce dediğiniz gibi dedim zira onun yaptığı davranışı ben yapsaydım o bana bu şekilde bile yaklaşmazdı. Ben de bunu anlamıyorum erkek yapınca normal oluyor kadın yapınca anormal. O da ailelerin karşısında içilmesini, alkollü gelmeyi saygısızlık olarak gördüğünü söylüyordu. Ben ona hiç içme demedim sizin için demiyorum ama genel olarak konum o şekilde anlaşıldı maalesef.
Esiniz sorumsuz biri gibi geldi bana.
Siz onun ailesinin yanında alkollu olsaniz sorun çıkaracak biri kendisi yazdığınız kadarıyla ama kendisi bu kısmı hiç umursamamis. Kayıp sonrası destek görmesi gereken asıl kişi sizsiniz ayrıca. Eşiniz bunu bahane etmiş ama sebep yokken de haftada iki gün alkol alıyormuş. Sizin desteğe ihtiyacınız olduğu süreçte, aileniz evdeyken icmese ne olur? Ayrıca normal bir evli insani kimse gece 12 de arayıp gezmeye çağıramaz. Hemde bebek kaybı yasanmisken. Siz bu adamın babalik sorumluluğunu alabileceğinden emin misiniz? Bu vesileyle yeniden düşünün.

kız bu konuda admaın içmesine değil zamanlamasına kızıyor.

kendisi yeni bebek keybetmiş, doktor hareket etme fazla demiş ,yemeğini evin işini (onla da çalışıyormuş işten gelip) kızın kök ailesi yapıyor filan. kız istiyor ki eşi yanında olun -yani bunda abes bir şey göremedim..

ha iç ama aileme gösterme diye saygı mı olur...bunu saaha kadar tartışabiliriz. ama anadoluda muhafazakar olmayan aile ortamı bile genel olarak böyle. adam kendisi bile "annemin yanında içme ben yokken içme" diyor kadına ya da "babanın yanında içersen ayıp olur" demiş bir kişi..yani demek ki her ikisi de aslnda gayet benzer geyet de aynı düşünüyorlarmış.

adamla kadın farklı değil. kendine uygun biriyle evlenseydin meselesi değil bu çünkü gayet de aynı şeyleri diyorlarmış. adamın dedikleriyle yaptıkları uymuyor burada.
Ailesini ilgilendiren bir durum yok işte ben de onu söyledim. Konuyu açarken “zor zamanlardan geçiyorum,bu sırada eşimin dışarıda eğlenmesi zoruma gitti çok üzüldüm” deseydi tamamdı. Ama ailem gördü meselesi olunca o zaman kendine ve ailene göre biriyle evlen denilir.

Bence adamla kadın farklı yapılarda insanlar. Birisi acı çekerken dışarıda arkadaşlarıyla içmek istiyor,diğeri de acı çekerken evde durmak ve kendisiyle,ailesiyle başbaşa kalmak istiyor. Bu iki kişi bir arada barınamaz bana göre.

Konu ay eşim içki içti anam babam muhafazakar tüh ayıp oldu konusu değil bence.

Benim ailemde içki hassasiyeti falan yoktur, hatta kimine çok gelecek şekilde tüketilir. Ama ben hasta döşek yatarken ki grip de değilsiniz evladınızı kaybetmişsiniz başınız sağolsun eşim eve sarhoş gelirse büyük sıkıntı patlar. Bunu ailem görürse zaten kepazelik. Bi fenalaşsan adam kendini toplayıp doktora götüremeyecek.
İşte demek istediğim tam da bu yoksa babam da içiyor annem bir şey demez ama arabayı babam sürmez dışarda içildiyse annem sürer.

Konu ay eşim içki içti anam babam muhafazakar tüh ayıp oldu konusu değil bence.

Benim ailemde içki hassasiyeti falan yoktur, hatta kimine çok gelecek şekilde tüketilir. Ama ben hasta döşek yatarken ki grip de değilsiniz evladınızı kaybetmişsiniz başınız sağolsun eşim eve sarhoş gelirse büyük sıkıntı patlar. Bunu ailem görürse zaten kepazelik. Bi fenalaşsan adam kendini toplayıp doktora götüremeyecek.
İşte demek istediğim tam da buydu. Yoksa babam da içer ama arada bir dışarda içilecekse arabayı annem sürer normalde de içmez. Şayet alkolüne karışsaydı derdim babam neden içiyor neden engelleyemiyorsun diye. Ben sıkı bir şekilde ne ailemi tutarım ne de eşimi kimi haklı görüyorsam onu savunurum. Ki ben evlenmeden önce içtiğini herkes biliyordu.

Alkolik gibi zaten haftanin 2 gunu davraniş ve konusmalari degisecek kadar icmek bana normal gelmiyor.

Zaten sarhoşlar içinde büyüdüm, bizde bol bol içilir çunku.
Her hafta sarhoş gelen bir adamla asla evli kalmazdim. Madem boyle kabul ediyorsunuz aileniz görse nolur yani gercekler bu zaten alkolik gibi niye saklamaya calisiyorsunuz?

Son düzenleme:
Mesele alkol olunca direkt savunmaya geçilebiliyor. Konu sahibi zamanlama kısmına kızmış yoksa eşi zaten istediğini yapıyormuş normal zamanlarda. Bebek kaybı yaşanmış,biraz karısını düşünerek hareket etmek bu kadar zor olmamalı.
Beni anlayanlar çıktı çok şükür yoksa içtiğini herkes biliyordu babam da her gün olmasa da içer annem de bir şey demez ama annem hastayken içmez mesela annesini kaybettiği gün içse ve taziyede bulunanlar gelse o zaöan der işte.

Ailesini ilgilendiren bir durum yok işte ben de onu söyledim. Konuyu açarken “zor zamanlardan geçiyorum,bu sırada eşimin dışarıda eğlenmesi zoruma gitti çok üzüldüm” deseydi tamamdı. Ama ailem gördü meselesi olunca o zaman kendine ve ailene göre biriyle evlen denilir.

Bence adamla kadın farklı yapılarda insanlar. Birisi acı çekerken dışarıda arkadaşlarıyla içmek istiyor,diğeri de acı çekerken evde durmak ve kendisiyle,ailesiyle başbaşa kalmak istiyor. Bu iki kişi bir arada barınamaz bana göre.
O da saygısızlık olarak görüyor hatta nişanlıyken babanın karşısında içmem saygısızlık olur demişti annem gelir evde ben yokken içme demişti.

O da saygısızlık olarak görüyor hatta nişanlıyken babanın karşısında içmem saygısızlık olur demişti annem gelir evde ben yokken içme demişti.
Ama siz sadece ailenizin görmesini dert ediyorsunuz. Eşiniz ailenizle evli değil ki,sizinle evli. “Ben hastayım,kayıp yaşadım,eşimden duygusal yakınlık ve destek bekliyorum” konusu bile geçmiyorken ailenizin görmesini dert etmeniz çok anlamsız. Sizin eşiniz bu,gerçeği aileniz görse nokur görmese nolur? Ben sadece bunu eleştirdim. Diğer durumda sizi haklı bulurdum.

Şimdi ben içen bir adamla evliyim,belki haftada 3-4 gün içer. Annem de bunu bilir, şimdi ben bunu annemden saklasam nasıl oturacağım bu adamla ömür boyu? Yani 1 gün değil 2 gün değil Allah ömür verirse belki 40 sene içecek bu adam,hangi bir gün saklayacağım?

Alkolik gibi zaten haftanin 2 gunu davraniş ve konusmalari degisecek kadar icmek bana normal gelmiyor.

Her hafta sarhoş gelen bir adamla asla evli kalmazdim. Aileniz görse nolur yani gercekler bu zaten alkolik gibi niye saklamaya calisiyorsunuz?
Benim halamın oğlu alkolik eşinde Peygamber sabrı var eşimin o şekilde geldiği gün konuşması değişiyor normalde yoruldum diyip uzanan adam birden sırnaşmaya başlıyor, konuşmayı sevmez benim gibi birden çenesi açılıyor. O da saygısızlık olarak görüyor bunu ben de.

Mesele alkol olunca hemen gözü kapalı savunmaya geçmiş kimisi. Biri de diyor ailen ne kadar saygısız eşin onların namazına orucuna karışıyor mu. Kafada hemen çizmiş profilleri. Bebeklerini kaybetmişler kadın hasta yatıyor isterse elma suyu içmeye gitsin arkadaşlarıyla yine yanlış. Yanlışa yanlış demek bu kadar zor olmamalı buradan bile bir kutuplaşma çıkarıyorsunuz yazık konu sahibi de valla dindar değiliz diye çırpınıyor.

Mesele alkol olunca hemen gözü kapalı savunmaya geçmiş kimisi. Biri de diyor ailen ne kadar saygısız eşin onların namazına orucuna karışıyor mu. Kafada hemen çizmiş profilleri. Bebeklerini kaybetmişler kadın hasta yatıyor isterse elma suyu içmeye gitsin arkadaşlarıyla yine yanlış. Yanlışa yanlış demek bu kadar zor olmamalı buradan bile bir kutuplaşma çıkarıyorsunuz yazık konu sahibi de valla dindar değiliz diye çırpınıyor.
Valla Allah dindarlara sabır versin onlar da başka şekilde itham ediliyorlardır kendimi anlatmaktan yoruldum valla. Sanıyorlar ki ailem benim dindar, muhafazakar onların tabiriyle "yobaz" önyargıları yıkmak her şeyden zor. Ailemin kızdığı nokta ben bu süreçteyken o halde gelmesi ki saygıdan bahseden zaten eşim.

Benim halamın oğlu alkolik eşinde Peygamber sabrı var eşimin o şekilde geldiği gün konuşması değişiyor normalde yoruldum diyip uzanan adam birden sırnaşmaya başlıyor, konuşmayı sevmez benim gibi birden çenesi açılıyor. O da saygısızlık olarak görüyor bunu ben de.

Saygisizlik zaten. Bebek kaybi var, siz hastasiniz adam arkadaslariyla içmekte bu alkoliklik degil de ne?
Üzülmenin çaresi de içmek değil

Her hafta sarhoş gelen bir adamla asla evli kalmazdim. Madem boyle kabul ediyorsunuz aileniz görse nolur yani gercekler bu zaten alkolik gibi niye saklamaya calisiyorsunuz?

++++
Aile net hakli, bu nedir yahu haftada birkac gun kufelik olup eve gelen adam cekilmez. Hele ki evde hasta, cocugunu kaybetmis bir es varsa. Essek olsa ben evde oturayim arkadas bu kadinii yalniz birakmayayim der.

Saygisizlik zaten. Bebek kaybi var, siz hastasiniz adam arkadaslariyla içmekte bu alkoliklik degil de ne?
Üzülmenin çaresi de içmek değil
Evet kesinlikle evime gelmeyen ailem bile gelmeye başlamıştı ben yine de eşime ihtiyaç duydum bu süreçte zira kolay değil daha önce de yakın ölümü yaşamıştım ama bu hiç kolay değilmiş insan bu gibi süreçlerde en çok desteğini arıyor.

Merhaba herkese fikir almaya çok ihtiyacım var. Evliyim ve eşimin iki huyundan rahatsızım üstelik araya artık ailem de karıştı. Hamileyken bir kalp yetmezliği süreci ve 1 haftalık bebeğimi kaybetme gibi üzücü olaylar yaşadım bunu anlatma sebebim konumla ilgili olduğu için. Eşim normalde de her hafta iki gün eve işten çıktığı gibi gelmez içki içerdi. Gelince de içtiği belli olur normalde davrandığı gibi asla davranmazdı. Bu hastalık sürecimde artık ailem de evime gelmeye başladı ve ailemden bunu gizlemek istedim eşimin bazen işi uzar ama bu yine içmesine engel değildir. Eşimi aradım ve ailem gelmiş dedim buna rağmen eşim o halde eve geldi ailem tabi anladı. Ee tabi eşimi o halde benim görmemle ailemin görmesi çok farklı eşim alkolik muammelesi görüyor. Ben onun ailesinin yanında bu kadar ince düşünmeye saygılı davranmaya çalışırken böyle bir hareket görmek beni çok sinirlendirdi. Ayrıca kaybımız yeniyken evli arkadaşı gece 00:00'da eşimi gezmeye çağırdı, yerli yersiz gecenin bir körü arıyorlar eşimi hal hatır sormak içinmiş saygısızlığa asla gelemem o davranış saygısızcaydı Allah'a havale ettim. Ben mi çok abartıyorum bilemedim evlenmeden önce bu kadar olduğunu bilmiyordum. Sorunca da bebeğimizi bahane ediyor ama gerçekten de bahane gibi geliyor. Aileme anlatmıyordum benim anlatmama gerek kalmadan bizzat gözleriyle gördüler. Ben mi abartıyorum acaba?

Keşke Allaha havale etmekle beraber sende bi eyleme geçsen. Yeni evliyken bu saçmalıklar var ama çocuk yapıyosun adamdan. Ayrıca annenler alkolik muamelesi yapmıyor adam öyle, hergün içiyor. Böyle birinden ne baba ne eş olur.

Keşke Allaha havale etmekle beraber sende bi eyleme geçsen. Yeni evliyken bu saçmalıklar var ama çocuk yapıyosun adamdan. Ayrıca annenler alkolik muamelesi yapmıyor adam öyle, hergün içiyor. Böyle birinden ne baba ne eş olur.
Her gün o şekil gelmiyordu ama iki gün net o şekil olurdu. Ben söylemek istemedim konuyu açmak istemedim aileler karışmasın diye kendim çözmek istedim. Hastaneden gelince abarttı her gün eve geç gelmeye başladı geç dediğimde 9-10 gibi ama işinin o saatten önce bittiğine eminim. Ayrıca çocuk oldu ama yaşayamadı ben çok üzülüyorum kendini suçluyorum. Ama geçmiş geri gelemeyeceğine göre.

Ben anlamadım, siz eşinize ona ihtiyacınız olduğunu söylediniz mi? Söylediyseniz ve buna rağmen gittiyse haklısınız. Ama böyle bir talebiniz olmadıysa abartıyorsunuz.

Herkes kaybın acısını farklı yaşar, herkesin yas süreci farklıdır. Eşiniz böyle bir ihtiyacınız olduğunun farkında olmayabilir. Belki ona da evde olmak zor geliyordur bu dönemde. Konuşmadan bilemezsiniz ki kimin ne hissettiğini, ne istediğini.

Haklısınız eşinizi sizi bırakmaması gerekiyordu. Yanında olmalı. Bu alkol konusu değil. Ailem onu o şekilde gördü tühhh eyvah konusu da değil... Kaçıyor sanki gidip eğlenmek 😬

X